M-a inselat pentru o chirie.

Salut, vreau sa va impartasesc si voua despre deceptia pe care am avut-o intr-o relatie de 12 ani. Fosta prietena dupa 12 ani cat am fost impreuna m-a inselat cu un tip pe care mai il consideram si prieten si pe care bineinteles l-a cunoscut prin intermediul meu. Desi nu locuiam impreuna prietena mea statea cu chirie pe care oricum o ajutam sa o plateasca. Desi nu locuiam impreuna ne vedeam zi de zi si consider ca aveam o relatie de cuplu normala cu mai bune si rele. In ultima perioada am vazut ca fost prietena era mai distanta de mine si desi am incercat sa discut cu ea si sa comunicam aceasta imi ot spunea ca e stresata datorita lipsurilor financiare. Repet, io o ajutam material aceasta avand un salariu modest din care nu-si permitea sa tina singura o casa. Am incercat sa o conving sa se mute cu ai mei insa ea a refuzat dar nedorind nici sa stau cu ea zi de zi in garsoniera inchiriata. Practic am convenit amandoi sa avem o oarecare libertate locuind unul langa altul dar avand o relatie de cuplu. Acum vreo doua luni am aflat ca ea deja incepuse o relatie cu amicul meu care tocmai divortase divortase si locuia singur. Urat a fost faptul ca am aflat de la un coleg de-al persoanei cu pricina caruia acesta ii spusese ca mi-a "suflat" prietena. Am confruntat-o pe fosta prietena, aceasta a recunoscut si mi-a argumentat ca isi dorea o schimbare si ca era disperata financiar, nemaidorind sa locuiasca cu chiria pe care oricum eu o plateam. Am intrebat-o de ce nu mi-a spus inainte aceste lucruri, de ce nu a vrut sa gasim impreuna o solutie si de ce mergea pe burta. Mai ales ca cu o zi inainte ii mai dadusem niste bani si ea parea foarte fericita. Mai dureros a fost cand mi-a mai spus ca daca nu o sa fie bine se va intoarce la mine. Recunosc ca inca o iubesc iar din ultima discutie purtata cu ea am inteles ca nu e multumita de relatia de acum cu barbatul care e si mai mare decat mine (50 de ani), io avand 37 de ani. O alta explicatie a ei pentru despartire a fost ca parintii mei nu a au fost de acord sa o lase sa s emute in apartamentul lor pe care il au inchiriat, ca ea nu mai vrea sa lucreze o perioada si ca a luat decizia aceasta cu greu, alegand raul cel mai mic. Ce parere aveti despre aceasta situatie?
Alex37
Postat pe 4 Decembrie 2017 17:02
De la: Alex37, la data 2017-12-04 17:02:36Salut, vreau sa va impartasesc si voua despre deceptia pe care am avut-o intr-o relatie de 12 ani. Fosta prietena dupa 12 ani cat am fost impreuna m-a inselat cu un tip pe care mai il consideram si prieten si pe care bineinteles l-a cunoscut prin intermediul meu. Desi nu locuiam impreuna prietena mea statea cu chirie pe care oricum o ajutam sa o plateasca. Desi nu locuiam impreuna ne vedeam zi de zi si consider ca aveam o relatie de cuplu normala cu mai bune si rele. In ultima perioada am vazut ca fost prietena era mai distanta de mine si desi am incercat sa discut cu ea si sa comunicam aceasta imi ot spunea ca e stresata datorita lipsurilor financiare. Repet, io o ajutam material aceasta avand un salariu modest din care nu-si permitea sa tina singura o casa. Am incercat sa o conving sa se mute cu ai mei insa ea a refuzat dar nedorind nici sa stau cu ea zi de zi in garsoniera inchiriata. Practic am convenit amandoi sa avem o oarecare libertate locuind unul langa altul dar avand o relatie de cuplu. Acum vreo doua luni am aflat ca ea deja incepuse o relatie cu amicul meu care tocmai divortase divortase si locuia singur. Urat a fost faptul ca am aflat de la un coleg de-al persoanei cu pricina caruia acesta ii spusese ca mi-a "suflat" prietena. Am confruntat-o pe fosta prietena, aceasta a recunoscut si mi-a argumentat ca isi dorea o schimbare si ca era disperata financiar, nemaidorind sa locuiasca cu chiria pe care oricum eu o plateam. Am intrebat-o de ce nu mi-a spus inainte aceste lucruri, de ce nu a vrut sa gasim impreuna o solutie si de ce mergea pe burta. Mai ales ca cu o zi inainte ii mai dadusem niste bani si ea parea foarte fericita. Mai dureros a fost cand mi-a mai spus ca daca nu o sa fie bine se va intoarce la mine. Recunosc ca inca o iubesc iar din ultima discutie purtata cu ea am inteles ca nu e multumita de relatia de acum cu barbatul care e si mai mare decat mine (50 de ani), io avand 37 de ani. O alta explicatie a ei pentru despartire a fost ca parintii mei nu a au fost de acord sa o lase sa s emute in apartamentul lor pe care il au inchiriat, ca ea nu mai vrea sa lucreze o perioada si ca a luat decizia aceasta cu greu, alegand raul cel mai mic. Ce parere aveti despre aceasta situatie?


Daca dupa 12 ani de prietenie ea inca vroia sa fiti doar prieteni, fiecare cu casa lui, e clar ca astepta o partida mai buna. Bucura-te ca ai scapat de o pacoste si mergi pe drumul tau. Cu siguranta vei intalni o fata pe masura ta!
Maria802
Postat pe 4 Decembrie 2017 22:19
Nici acum nu-mi vine sa cred cum a putut cu asa usurinta sa stearga cu buretele 12 ani si sa se arunce cu asa disperare in bratele unui barbat doar ca ii oferea un loc unde sa stea, in conditile in care am facut atatea lucruri pentru ea in toti anii care au trecut si am fost intotdeauna alaturi de ea si la bine si la greu, o acceptasem asa cum era. Intr-adevar cred ca demult astepta o ocazie financiara mai buna dar nu s-a ivit mai devreme iar acuma in capul ei crede ca a realizat ceva. Am inteles intr-un final ce sentimente avea pt mine daca a putut sa procedeze in acest mod miselesc si fara nici cea mai mica jena. Au simtit ceva parintii mei de nu au placut-o d ela inceput si nu au fost de acord sa o lase sa locuiasca in apartamentul bunicii mele fara sa plateasca nimic. De fapt chiar ea mi-a si reprosat ca de ce nu i-am convins pe ai mei sa o lase sa stea acolo fara sa plateasca chirie. Insa anterior discutasem cu ea si i-am explicat ca parintii mei sunt pensionari si au nevoie de banii de chirie pentru medicamente si ca momentan o ajut io cu chiria la garsoniera unde statea. Repet i-am propus si varianta sa stam cu totii la ai mei, dar nu a vrut, probabil ii placea si libertatea, sa nu o bata nimeni la cap. Era dependenta financiar de mine si eram singurul care o ajuta material avand in vedere ca nu avea pe nimeni iar drept rasplata a procedat in cel mai josnic mod. Ce as putea sa ii reprosez si celui pe care il consideram un amic bun dar care m-a lucrat pe la spate si s-a bagat pe prietena mea cu care eram de 12 ani, la un asa caracter mizerabil, nu ai ce sa-i spui, nici un scuipat nu merita. Vorba unui prieten, mi-a facut un bine ca m-a scapat de ea.
Alex37
Postat pe 5 Decembrie 2017 00:12
Am inteles care era scopul ei intr-un final. Sa stea intr-un loc nu conteaza cu cine doar sa aiba unde dormi si sa nu fie nevoita sa mai munceasca, o fire egoista pe care nu o interesa sa cladeasca ceva cu persoana care o iubea si care a stat cu ea atatia ani.
Alex37
Postat pe 5 Decembrie 2017 00:39
Esti prieten cu ia de 12 ani si nu ai luat-o de nevasta? Foarte bine ti-a facut. A platit chiria si ti-a adus chitanta udă.
garbo233027
Postat pe 9 Decembrie 2017 04:26
Uit-o prietene ; Considera ca este un Capitol inchis; Reprezinta "trecut ul" .

Fii optimist si incepe o noua relatie; Suntem in Tara tuturor "posibilitatilor" .
😉
shaurul
Postat pe 9 Decembrie 2017 06:18
Eu zic ca nu te-a meritat, cred ca ii place viata. Uit-o si las-o ca e plina lumea de fete. Ignor-o pt ca asta doare cel mai tare. Fi barbat!!!
garbo406126
Postat pe 9 Decembrie 2017 09:16
"Daca dupa 12 ani de prietenie ea inca vroia sa fiti doar prieteni, fiecare cu casa lui, e clar ca astepta o partida mai buna. Bucura-te ca ai scapat de o pacoste si mergi pe drumul tau. Cu siguranta vei intalni o fata pe masura ta![/quote]"


Uit-o, e o usuratica, n-are pic de caracter, nici macar nu ti-a spus ce planuri are...
garbo_023578308
Postat pe 9 Decembrie 2017 10:36
Iti meriti soarta!
garbo222840
Postat pe 10 Decembrie 2017 10:46
Ce ati realizat impreuna in acesti 12 (doisprezece!!!) ani? Ce amintiri? Ce planuri? Ati vazut lumea? ati facut cu adevarat ceva impreuna? O viata irosita degeaba... Si tu la 37 ani stai cu ai tai? pe bune??!!
Si o familie a ta? Cand? cu cine? nu vezi ca nu-ti asumi absolut nimic? Nici macar propria viata? De ce nu v-ati casatorit in toti anii astia?
garbo029140
Postat pe 12 Decembrie 2017 08:24
"O viata irosita degeaba".
Faci ancheta?! Greu cu prostii...
N-am stiut ca doi oameni care stau impreuna trebuie sa vada lumea sau sa faca ceva concret impreuna, ca sa fie relatia lor buna. Nu-i absolut nici o garantie, nici daca au zece plozi impreuna, vreo trei vile si se plimba prin Bora Bora. Ba dimpotriva.
Cu asa femeie e clar de ce nu s-au casatorit, nu-l inteleg pe el de ce a stat dupa fundul ei, atata timp.
garbo_023578308
Postat pe 12 Decembrie 2017 09:40
Au fost destule planuri, crezi ca un act, o hartie e neaparat necesara ca doi oameni sa fie fericiti, nu-si pot uni destinele decat prin acel certificat? Ca sa vezi lumea iti trebuie bani, in conditiile in care nu sunt acesti bani cum vrei sa o vad, daca unul dintre noi mai are ceva iar altul nimic cum crezi ca le poti rezolva pe toate? Da corect, locuiesc cu ai mei, dar asta nu inseamna ca nu imi asum nimic cum zici tu, e usor sa judeci din exterior. Cum spuneam mai sus, situatia a fost mai complicata, fosta prietena nu ma vrea prin preajma decat cand erau bani, io ma multumeam doar ca eram cu ea si o puteam vedea, la asta se rezuma totul in ultima perioada. Consider ca nu s-a irosit nicio viata degeaba, nu stau acuma sa analizez si sa pun pe hartie realizarile si nerealizarile, am destule amintiri frumoase din acea relatie. E vorba ca am pus suflet si am investit foarte mult in acea relatie mai mult decat iti imaginezi si poti tu intelege.
Alex37
Postat pe 12 Decembrie 2017 09:52
Pana la urma, acel "act" e necesar. Adica nu vad de ce te-ai crampona sa nu-l ai. Te-ai adaptat cerintelor fostei tale, atata tot.
Bucura-te ca ai scapat de un om asa cum e ea.
garbo_023578308
Postat pe 12 Decembrie 2017 09:58
Ai dreptate, de acord cu tine.
Alex37
Postat pe 12 Decembrie 2017 10:00
bull shit and you know it. Defapt ati taraganat aiurea pentru nimic o chestie care nu ducea nicaieri. Cand cunosti o femeie si incepi o treaba cu ea stii (in adancul sufletului) daca ea e ACEEA sau nu. Si o scoti cat mai repede de pe piata, ca sa fie doar A TA. Adevaru e ca ai facut si tu niste sex curatel si caldut 12 ani si cam atat. In rest, ati asteptat amandoi in tot timpu asta sa apara ceva mai bun
garbo029140
Postat pe 12 Decembrie 2017 16:39
Altfel, n-ai avut nimic, n-ai pierdut nimic. Cam asa se vede de pe margine. Si chiar sper ca te-am enervat :) poate macar te muti de la ai tai. Daca azi maine cunosti o fata, unde o duci? La tine in camera si parintii stau in sufragerie si asculta? :)))
garbo029140
Postat pe 12 Decembrie 2017 16:47
"Sex curatel si caldut". Cat traiesti, auzi tampenii.
Tu esti dintr-alea care-si duc pe sus "sotii" la starea civila.
O parapanta penibila.
garbo_023578308
Postat pe 12 Decembrie 2017 17:11
Cam are dreptate. Toti isi dau seama in maxim un an daca o vor de sotie in viitor sau nu. Chiar daca din diferite motive, trebuie sa mai astepte, ei stiu de la inceput daca vor sa se casatoreasca cu persoana respectiva sau nu.
lucia_i
Postat pe 11 Ianuarie 2018 13:54
Ti-ai raspuns singur: era dependenta financiar de tine, de aceea a ramas multi ani in relatie. Cum a gasit pe cineva mai interesant din punctul de vedere economic ca tine, cum a schimbat. Cu promisiunea ca se va intoarce la tine daca nu va merge bine. Halucinant!
Nu o apar , o explic: persoanele cu grija zilei, cu lipsuri de bani sunt stresate si deci incapabile de sentimente, de constructii de trairi importante. Au un fix, sa-si asigure traiul. Se va opri la barbatul care o va lua de nevasta si o va lasa sa stea acasa sa creasca copii eventual.
Garbata
Postat pe 20 Ianuarie 2018 12:02
De la: Alex37, la data 2017-12-12 09:52:53Au fost destule planuri, crezi ca un act, o hartie e neaparat necesara ca doi oameni sa fie fericiti, nu-si pot uni destinele decat prin acel certificat? Ca sa vezi lumea iti trebuie bani, in conditiile in care nu sunt acesti bani cum vrei sa o vad, daca unul dintre noi mai are ceva iar altul nimic cum crezi ca le poti rezolva pe toate? Da corect, locuiesc cu ai mei, dar asta nu inseamna ca nu imi asum nimic cum zici tu, e usor sa judeci din exterior. Cum spuneam mai sus, situatia a fost mai complicata, fosta prietena nu ma vrea prin preajma decat cand erau bani, io ma multumeam doar ca eram cu ea si o puteam vedea, la asta se rezuma totul in ultima perioada. Consider ca nu s-a irosit nicio viata degeaba, nu stau acuma sa analizez si sa pun pe hartie realizarile si nerealizarile, am destule amintiri frumoase din acea relatie. E vorba ca am pus suflet si am investit foarte mult in acea relatie mai mult decat iti imaginezi si poti tu intelege.


Te-ai deranjat cam tare la replică de mai sus. Sper ca nu ai postat crezând că ti se cântă în strună. În orice relatie, fiecare trebuie sa isi asume partea lui de vina. A ei, ca nu a fost implicată emoțional în această relatie si a plecat cu primul venit, iar a ta, ca nu iti asumi nicio responsabilitate, in 12 ani ar fi trebuit sa locuiti impreuna (nu cu parintii), sa fiti casatoriti si sa aveti copii. Atat timp cat stai agatat de poala mamei nu o sa realizezi nimic si nicio femeie nu o sa te ia in serios. Bafta pe mai departe!
MARILENA_25
Postat pe 21 Ianuarie 2018 07:57
Gata ! Sterge-ti lacrimile ca mai sint destule fete ! Sper ca de data asta ti-ai invatat lectia !
lllorena
Postat pe 21 Ianuarie 2018 15:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna...am nevoie de un sfat va rog.. 10 De la: garbo070402 9 Martie 2010 00:05
o femeie ce iubeste o alta femeie 91 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:01
cum sa-l recuperez? 143 De la: gia85 29 Mai 2010 14:30
ce sa ,mai fac....m-a inselat so iert sau sa o las in pace.... 80 De la: bellamy 11 Martie 2011 06:12
Relatii paralele 38 De la: garbo031138 24 Iulie 2009 16:22
Setari Cookie-uri