Nemultumire

Vreau sa stiu daca mai este printre noi cineva care sa fie nemultumita de viata de cuplu . Implinesc peste cateva zile 15 ani de cand m-am casatorit, am renuntat sa mai sarbatorim, simteam ca fac un efort neapreciat. De cateva zile tot incerc sa ma conving ca imi iubesc sotul, dar nu mai am nici o atractie fata de el, relatiile intime pe are le avem vin din partea lui, ma enerveaza ca ma simt ca se foloseste de mine, si i-l las pentru a sta linistita.
Ma simt prinsa intr-o capcana si nu pot sa ma mobilizez, daca cineva ne vede din exterior ar spune ca nu am minte, avem tot ce ne trebuie, dar niciodata nu suntem multumiti, mai ales eu.
Cum as putea depasi aceste momente?
garbo_472769
Postat pe 9 Octombrie 2017 10:17
Buna ziua. Cred ca dvs. sunteti singura in masura sa va dati raspunsurile dorite. Incercati sa va ganditi ce v-ar putea face fericita cu adevarat. Si daca asta presupune sa incepeti o viata noua, luati masurile necesare. Incercati insa sa vedeti daca sotul este sursa nefericirii dvs. sau poate doar va trebuie o iesire din rutina... sa luati o vacanta in doi poate sa va ajute sa va redescoperiti. In cazul in care aveti nevoie sa discutati cu cineva, va sfatuiesc sa mergeti la un psiholog care va poate ajuta sa intelegeti mai bine ce se intampla cu propria-i persoana. Nu va fie frica sa cereti ajutorul. Asta e meseria lor si totul se intampla confidential. Meritati sa fiti fericita si sa nu treceti singura prin momentele de incertitudine! Numai bine!
garbo_476838
Postat pe 13 Octombrie 2017 16:29
Daca relatia nu a avut un fundament solid, normal ca dupa trecerea anilor nu mai ramane nimic. De regula in acest punct apare adulterul. Stai in rutina sau o iei de la inceput?
MARILENA_25
Postat pe 14 Octombrie 2017 08:39
Viata de cuplu este afectată si de restul problemelor cu care ne confruntam zilnic si care nu pot fi evitate. Si eu cred că o vacanță doar voi doi in care să discutați cu calm, fără reproșuri sau critici reciproce, toate aspectele vieții dvs, atât cele externe cuplului cât si consecințele lor asupra vieții voastre în cămin, căutând abordari si soluții acceptate de amândoi, poate fi un restart, un nou început. Încercați împreună această comunicare, fără alte persoane, fie ele familie sau prieteni, doar voi doi, clarificati ansamblul problemelor vietii voastre dinspre factorii externi cuplului (cum ar fi serviciu, restul membrilor familiei, părinți, copii, etc) către consecințele si comportamentul vostru reciproc în doi. Răbdarea si ascultarea spre a înțelege (nu in sensul el decide, ea executa 😉)reciprocă sunt cheile. Repet ca să subliniez, evitați critici si reproșuri pentru trecut, ci numai identificarea situațiilor care ar fi putut influența negativ, eroda relația voastră. Nu contează acum cine ar fi fost vinovat, sau cine a gresit. Toti facem greșeli într-un fel sau într-altul, viața ne schimbă, fie că vrem sau nu. Vă doresc multă sănătate și înțelepciune!
garbo_4589
Postat pe 22 Octombrie 2017 09:30
Buna, @4589, fara suparare, da' unde ai, la ce adresa adica, ... cabinetul ala de psihologie in care practici?
Ca prea le zici doar ... din manual, zau asa!

Daca le ceri celor doi sa dea dovada de rationalitate in analiza propriilor atitudini si actiuni din cadrul cuplului/familiei, inseamna ca a priori ii consideri competenti sa faca lucrul asta singuri, de capul lor, nu-i asa?
Acu', pe bune, logica nu-ti semnalizeaza ca daca ar fi in stare de asa ceva, atunci cu sigurantza nici macar ... n-ar fi ajuns vreodata in situatia asta?!?
Hmmm?...

Ce-ti spune psihologia comportamentala la capitolul asta, huh?...

Iar la partea cu ... toti gresim, viatza ne schimba (?!?), problemele 'vietzii' sint responsabile (?!?) de ... afectarea vietzii noastre de cuplu, deja ... m-ai 'pierdut', zau asa!...
Daca e adevarat ce spui tu ca toti gresim, atunci cu sigurantza ca o facem permanent si o sa continuam sa tot gresim, nu-i asa?
Si, pe linie de consecintza logica, la ce-ar mai fi buna ... 'excursia' de porumbei in care cei doi - incapabili si-acasa, in mediul lor - doar vor fi ... zen in dentificarea unor presupuse ... abordari si solutii?
Bref, tu glumesti sau chiar faci mishto de ei?!?
Nu de alta, da' daca lucrurile ar fi atit de simpliste, atunci n-ar mai exista nici un fel de pb. de cuplu in ... toata Galaxia!
Parol!

Nu, @4589, nu lipsa analizei intr-un mediu linistit, non-conflictual, e cea care-i face pe cei doi sa nu se poata reconcilia in mod real si rational in orice cit de mica masura chiar la ei acasa, ci tocmai GRAVELE si ERONATELE motive pt. care in primul rind cei doi au ajuns impreuna inca de la bun inceput sa formeze un cuplu!

Iar de iresponsabilitatea alegerii partenerului de viatza doar din motive ... sentimentalo-umoralo-feromonice - si nu si din motive RATIONALE - se face vinovata chiar ... educatia primita!
Mai bine spus, cea neprimita...
Lacune care mai tirziu vor genera in mod imuabil si - helas! - ireversibil, chiar acele 'mici' probleme de cuplu care vor produce in mod sigur ... marile tragedii de mai tirziu!

Adevarata problema cu oamenii care ajung sa faca altora si chiar lor insisi viatza un chin, nu e ... lipsa confortului 'turistic' in analiza obiectiva a problemelor reale de cuplu, ci chiar lipsa unei educatiei peremptorii de calitate si, mai ales, lipsa catastrofala aaa...

...CARACTERULUI!

Adica fix ceea ce spunea si genialul Nietzsche:

"Charakter ist Schicksal!"...
"Caracterul este Destin!"

Iar tragismul speciei umane este dat fix de faptul ca ... majoritatea djuvariana isi structureaza destinul in mod absolut inconstient tocmai peee...

...LIPSA CARACTERULUI !

Da' ce psiholog ar mai avea din ce trai daca le-ar spune 'pacientilor' de la obraz asa ceva?!?...





garbo101426
Postat pe 22 Octombrie 2017 10:20
Viata in cuplu are nevoie de compromisuri si rationalitate.Da la inceput iubesti cu pasiune care in timp se pierde si se instaleaza obisnuinta....problemele de zi cu zi ne afecteaza si chiar si tehnologia....ne distanteaza ,sa pleci din rutina de zi cu zi e ceva ce te apropie o vacanta sa va relaxati si nu numai,sa schimbi aerul sa nu te gandesti la probleme sa l vezi PE barbatul tau aranjat nu doar cand pleaca si vine de la munca (cred eu) ca o sa l vezi altfel...incercati sa va amintiti cum era .Daca nici asa,mai bine un nou inceput.Nu snobez psihologii ca sa ajunga acolo ceva stiu si multi au ajutat dar daca nu mai simti nu are rost.BAFTA doar ai grija sa nu fie o criza de moment...pupici
garbo_474345
Postat pe 22 Octombrie 2017 18:42
De la: garbo101426, la data 2017-10-22 10:20:10Buna, @4589, fara suparare, da' unde ai, la ce adresa adica, ... cabinetul ala de psihologie in care practici?
Ca prea le zici doar ... din manual, zau asa!

Daca le ceri celor doi sa dea dovada de rationalitate in analiza propriilor atitudini si actiuni din cadrul cuplului/familiei, inseamna ca a priori ii consideri competenti sa faca lucrul asta singuri, de capul lor, nu-i asa?
Acu', pe bune, logica nu-ti semnalizeaza ca daca ar fi in stare de asa ceva, atunci cu sigurantza nici macar ... n-ar fi ajuns vreodata in situatia asta?!?
Hmmm?...

Ce-ti spune psihologia comportamentala la capitolul asta, huh?...

Iar la partea cu ... toti gresim, viatza ne schimba (?!?), problemele 'vietzii' sint responsabile (?!?) de ... afectarea vietzii noastre de cuplu, deja ... m-ai 'pierdut', zau asa!...
Daca e adevarat ce spui tu ca toti gresim, atunci cu sigurantza ca o facem permanent si o sa continuam sa tot gresim, nu-i asa?
Si, pe linie de consecintza logica, la ce-ar mai fi buna ... 'excursia' de porumbei in care cei doi - incapabili si-acasa, in mediul lor - doar vor fi ... zen in dentificarea unor presupuse ... abordari si solutii?
Bref, tu glumesti sau chiar faci mishto de ei?!?
Nu de alta, da' daca lucrurile ar fi atit de simpliste, atunci n-ar mai exista nici un fel de pb. de cuplu in ... toata Galaxia!
Parol!

Nu, @4589, nu lipsa analizei intr-un mediu linistit, non-conflictual, e cea care-i face pe cei doi sa nu se poata reconcilia in mod real si rational in orice cit de mica masura chiar la ei acasa, ci tocmai GRAVELE si ERONATELE motive pt. care in primul rind cei doi au ajuns impreuna inca de la bun inceput sa formeze un cuplu!

Iar de iresponsabilitatea alegerii partenerului de viatza doar din motive ... sentimentalo-umoralo-feromonice - si nu si din motive RATIONALE - se face vinovata chiar ... educatia primita!
Mai bine spus, cea neprimita...
Lacune care mai tirziu vor genera in mod imuabil si - helas! - ireversibil, chiar acele 'mici' probleme de cuplu care vor produce in mod sigur ... marile tragedii de mai tirziu!

Adevarata problema cu oamenii care ajung sa faca altora si chiar lor insisi viatza un chin, nu e ... lipsa confortului 'turistic' in analiza obiectiva a problemelor reale de cuplu, ci chiar lipsa unei educatiei peremptorii de calitate si, mai ales, lipsa catastrofala aaa...

...CARACTERULUI!

Adica fix ceea ce spunea si genialul Nietzsche:

"Charakter ist Schicksal!"...
"Caracterul este Destin!"

Iar tragismul speciei umane este dat fix de faptul ca ... majoritatea djuvariana isi structureaza destinul in mod absolut inconstient tocmai peee...

...LIPSA CARACTERULUI !

Da' ce psiholog ar mai avea din ce trai daca le-ar spune 'pacientilor' de la obraz asa ceva?!?...








Eu zic ca un psiholog care motiveaza si nu critica
Pe nimeni.sa incerci sa trezesti bunul simt.in om
Critica nu ii place nimenui.
Ingerasul1
Postat pe 22 Octombrie 2017 20:07
Fiind platit asta ii meseria sa imbunezi prostii.fara sa ii critici.de la obraz.pt ca toate se pot spune daca ai grija la ton.la cum spui fara sa jignesti sa fii corect.sa nu tii doar cu cine iti da banii.
Ingerasul1
Postat pe 22 Octombrie 2017 20:10
Pe prosti ii poti motiva.daca esti platit sa le deschizi mintea sa spui ce avantaje au ce dezavantaje au etc

Eu una daca invat un om de bine de multe ori el nu face la fel.crede ca eu as fii iisus sa ii invat mocca sa imi bat capul nu netoti si mie nu imi dau nici un ban si nu vb frumos te cred prost ca iti bati capul cu ei mocca.
In fond daca vb frumos si ii inveti de bine te cred prost.si isi bat joc.
Asa ca datoria este la psihologi sa ii invete de bine si sa le ia bani.pt ca munca se plateste sa iti bati capul cu altii care le este lene sa isi bata capul sa invete singuri
Ingerasul1
Postat pe 22 Octombrie 2017 20:14
Psihologii sunt platiti sa motiveze oamenii sa trezeasca bunul simt in ei.
Pt ca sunt oameni cu probleme de comportament din cauza ca au o gandire negativa dezordonata.si care sio exprima prin fapte.omul este ceea ce gandeste.gandirea formeaza comportamentul omului
Ingerasul1
Postat pe 22 Octombrie 2017 20:26
De la: Ingerasul1, la data 2017-10-22 20:26:50Psihologii sunt platiti sa motiveze oamenii sa trezeasca bunul simt in ei.
Pt ca sunt oameni cu probleme de comportament din cauza ca au o gandire negativa dezordonata.si care sio exprima prin fapte.omul este ceea ce gandeste.gandirea formeaza comportamentul omului


Daca un om. Are o gandire negativa asta si din cauza altor oameni pt ca ii fac rau si il inraiesc.
Barbatilor le place sa faca rau sa inraiasca pe altii in fond lor le place razboiul si cearta.
Este greu multi sunt plini de furie pt ca li se face rau si se descarca pe cine apuca.
Ingerasul1
Postat pe 22 Octombrie 2017 20:30
Si mie mi se face rau.si ironizata dr
altlii care gandesc altfel.dar incerc sa nu imi descarc furia pe oameni care nu imi fac nimic.pt ca mas cobora la nivelul
acelor primitivi
Multi zic ca ar fii datoria sa ii invat eu.sa le deschid capul sa ii invat sa se comporte.de parca eu as fii Iisus.si eu le spun daca au probleme cu capul mergi la psiholog nu este datoriA mea sa ii invat eu sa se comporte .
Ingerasul1
Postat pe 22 Octombrie 2017 20:33
Unde traiti?ajutor vi s a cerut....halal
garbo_474345
Postat pe 22 Octombrie 2017 23:28
Buna seara.
Cea mai buna este comunicarea si increderea, sa va luati fain frumos de manuta ca doi adulti ce sunteti sa va asezati la masa si sa puneti cartile pe masa. Ce nu merge, de ce, ce facem rau, nu trebuie sa permiteti ca anii sa isi puna amprenta peste voi, sa renuntati la a face lucruri unu pt celalalt.

Nu sunt contra medicilor psihologi, de multe ori ajuta, acm depinde de caz si de persoana.
Faceti o mica vacanta amadoi, asa veti vedea cum merg lucrurile.

Bafta , sa iasa totu bine.
Dulcyka_Danyella_1
Postat pe 23 Octombrie 2017 01:10
Capcana in care te simti prinsa este cumva creata de tine - tu te lasi folosita in viata intima ( pentru a te asigura ca nu te va insela , probabil ). In loc de a te preface incearca sa ai activitati departe de el cateva zile si vezi daca ti-e dor de el , NU de casa , masina sau alte bunuri .
Pe de alta parte si el ar putea sa faca sex doar pentru a se asigura ca nu-l banui de nimic. Eu as incerca sa aflu clar ce face , mai ales cand am treaba in alta localitate vreo 6 zile ...
Lipsa de spatiu personal pentru fiecare implica faptul ca tie ti-a scazut foarte mult increderea in el , in subconstient sau constient . Nu ai elucidat nici tu cu tine de ce s-a intamplat asta .
Iubire inseamna incredere , respect si altele . Atractia e in metamorfoza . Daca nu face si eforturi tu va trebui sa creezi bucurii cat pentru amandoi .
Dar afla intai de ce nu mai ai incredere absoluta in el si daca ii duci dorul.
pac67
Postat pe 3 Decembrie 2017 07:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despartire dureroasa 7 De la: tutankhamon 17 Decembrie 2009 00:33
Ce fel de persoane sunteti? 6 De la: quasaria 1 Noiembrie 2010 14:56
Ce parere aveti despre Bianca Dragusanu?!! 143 De la: HOLIMPRES 9 Iunie 2010 09:32
zodiac un rac si o racoaica 6 De la: emilly_dy 29 Decembrie 2010 19:44
IMPLANT SAU PROTEZA DENTARA? 59 De la: caleidoscop 20 August 2018 17:31
Setari Cookie-uri