ghid pentru o viaţă împlinită
Info
x
info

Info
x
info

Intre parinti si sot

Voteaza
*****Scor: 5 din 0 voturi

Sunt casatorita de 10 ani, si avem o problema de mult timp, relatia sotului meu cu parintii mei.

De mult timp ei nu se impaca, au fost perioade in care nu si-au vorbit deloc, sau doar s-au tolerat, insa tot timpul a existat tensiune si eu o simteam mereu cand eram cu totii in aceeasi camera.
Am facut o greseala in trecut, pe la inceputuri, ii mai povesteam mamei mele, despre certurile noastre, ma descarcam intr-un fel, crezand ca ea poata sa ramana impartiala, insa nu cred ca a putut, si nu a reusit sa il mai vada la fel. Dupa un timp am realizat asta si nu am mai povestit, dar cred ca raul fusese deja facut.

Acum recent, parintii mei au auzit din greseala niste discutii intre mine si sotul meu, discutii in care el vorbea jignitor la adresa lor, si atunci si-au exprimat si ei parerea fata de el spunand tot ce cred ei.

Lucrurile au ajuns sa fie urate, fiecare a spus cuvine grele.

In acest moment parintii mei refuza sa il mai vada, spunandu-mi ca am fost chinuita de acest om timp de 10 ani.

Este drept ca am avut foarte multe certuri cu el pe tema daca pot ai mei sa vina in vizita, si el nu voia, daca pot sa ma duc eu acolo singura, si el nu era incantat, sau daca sa mearga si el cu mine sa stam cateva ore si sa ne intoarcem. Ai mei fiind la o distanta de 150 de km era destul de greu, mai ales ca avem un copil cu noi. Acum fetita are 5 ani.

Parintilor mei le-am zis ca daca ma voi desparti va fi alegearea mea, si i-am rugat sa nu se bage.

Ei se simt foarte jgniti si suparati de cele auzite, chiar hotarand sa nu mai raspunda la telefoanele mele.

Ma simt la mijloc intre ei, nu as vrea sa ma mai simt asa am obosit sa ma simt asa dupa 10 ani de zile. As vrea sa fie liniste si impacare, nu stiu daca se mai poate.

Sotul meu este o persoana foarte orgolioasa, el nu uita in general ce se spune, isi aduce aminte mereu, chiar mereu repetand acest lucru in casa daca se iveste ocazia. Daca i-as spune acum ca vrea sa ma duc sa ii vizitez mi-ar spune Cum sa te duci dupa tot ce au facut, si chiar daca i-as spune dupa o perioada, tot nu i-ar placea.

El ii viteaza pe ai lui destul de rar, iar eu sunt obisnuita sa ii vad pe ai mei destul de des, la o luna ( daca se poate numi des ). De fiecare data cand pomenesc de faptul ca m-as duce pana la ei se creeaza o stare de tensiune si de raceala intre noi.

Nu stiu ce pot face in acest moment, situatia e groaznica.

In trecut am ajuns sa imi ceara si divortul din aceeasi cazua, ca eu sunt cu ei mei nu cu el. Am incercat sa ies atunci din situatie, am facut si terapie de cuplu, si am ramas impreuna insa dupa 2 ani de atunci am ajuns in aceeasi situatie.

Eu am incercat o perioada sa ii fac sa se impace, acum nu mai incerc, vreau doar sa ii pot vedea si pe ai mei, si sa raman si cu el pentru ca avem un copil impreuna care trebuie sa aiba si mama si tata.

Cateodata am impresia ca sotul meu vrea sa controleze mereu totul, cand ma duc la ai mei, cat stau acolo, si daca cumva nu e cum isi doreste el atunci adopta o atitudine rece, care pana la urma se lasa cu cearta. asta s-a intamplat ani de zile, mai toate certurile avand ca plunct de plecare parintii mei : eu ma duc prea des acolo, ca vreau sa ii aduc pe cap de sarbatori si ca nu stau acasa la ei, ca daca mergem impreuna sa stam de dimineata pana seara atat, ca ei isi mai dau cu parerea, ca se uita urat la el, ca fac glume proaste, ca vin la noi in vizita ostentativ cand ar trebui sa isi dea seama ca nu sunt doriti, desi eu ii invitam, etc.
Nu zic ca am fost perfecta, cu siguranta am gresit si eu mult, cateodata insistand sa ii fac sa se impace, sa ii suporte, insa in momentul de fata nu imi doresc decat sa ii pot vedea si pe ai mei fara repercursiuni sau certuri, si sa am liniste si in familia mea, oare e atat de mutl de cerut , atat de greu de realizat?

De multe ori, lasam de la mine, imic eream eu scuze, desi nu imi vedeam vina mereu, doar ca sa nu fie tensiune, alegeam sa nu ma mai duc de exemplu in vizita o data ca sa nu mai fie discutii.

Tin sa mentionez ca cearta nu se rezuma doar la parintii mei, sotul meu fiind certat si cu fratele meu din aceleasi motive, nu se suporta, au fost cuvinte grele si acolo spuse.

Fetita a asistat la foarte multe certuri , si regret enorm, insa nu stiu cum pot proceda.

Amandoi am vorbit de divort de multe ori, si am ramas cel mai probabil amandoi pentru copil impreuna, insa toate aceste stari tensionate cred ca afecteaza pe toata lumea inclusiv pe cea mica.

Ce parere aveti, ce credeti ca am gresit?

Va multumesc pentru pareri.

citeaza   raspunde

Dragutzo, vezi ca se vede pe 'dedesubt' aceeasi minutza a lui @491 cu scenariul alalalt, cuuu...

..."parerea"!

Mai rasfirat, 'dragelor', mai rasfirat, ce mama ma-sii, chiar asa ?!?

citeaza   raspunde

Nu trebuie sa ai incredere in omul care vrea sa controleze totul. Este evident ca el are multe de ascuns ,te manipuleaza.Vrei sa ramai cu el pentru copil,relatia voastra va deveni din ce in ce mai toxica.Copilul are nevoie de alta atmosfera,bunicii materni nu pot fi exclusi din cauza orgoliilor.Copilul are nevoie de o adevarata familie chiar si fara tatal biologic care impinge lucrurile spre anormalitate,altfel ce valori i se cultiva?
  citeaza   raspunde

eu as vrea o discutie despre "intre copii"si sotul din a doua casatorie...
  citeaza   raspunde

Parintii care se baga in relatia copiilor sunt adevaratii manipulatori. Adica, tu sugerezi ca e mai bine sa stea copilul fara tata decat fara bunici... Ce aberatie mai e si asta??? Bun, rau, e tatal lui!!! Evident ca saracul om incearca sa controleze situatia fiindca stie ca de acolo pleaca necazurile in familia voastra! Cand stie ca tu te duci acolo ca sa-l barfesti cu parintii tai, cum ai facut de atatea zeci de ori, sau ca ei iti mai intoxica mintea cu privire la sotul tau, ce relatie vrei sa mai ai cu el??? Este si el barbat, ei sunt construiti sa fie capi de familie. Nu poate sa se faca pres in fata parintilor tai!! S-a casatorit cu tine fiindca isi dorea o familie doar cu tine, nu cu toate neamurile tale. O casatorie este intre sot si sotie, atat, nu intre o armata intreaga de oameni. Pai, daca si el ar incepe acum sa-si aduca neamurile si sa tabarasca toti pe tine, cum te-ai simti? Zi mersi ca ai un barbat de asta care nu e "baiatu' lu' mama", ca atunci sa vezi viata de iad... Mai bine, parintii tai si-ar cere iertare si ar recunoaste ca nu e locul lor sa isi dea cu parerea fiindca sunt subiectivi si nici macar nu au auzit ambele variate... Oricum, asta nici nu mai conteaza. Eu zic sa te maturizezi si sa-i lasi pe parintii tai sa-si vada de batranetea lor, ii ajuti daca ai cu ce, le spui clar ca trebuie sa-ti respecte sotul daca vor sa te mai vada si ai grija de familia ta!!! Tu crezi ca, daca te-ai desparti de acest om, ar fi mai bine??? Poti sa ai si 10 soti, tot s-ar baga parintii tai unde nu le fierbe oala si tot asa ar ajunge. Daca sotul tau ar vedea o schimbare din partea ta, ceva drastic (eventual sa fii mai ferma cu parintii tai de fata cu el, ca sa prinda incredere in tine) atunci sunt sigura ca si relatia voastra ar lua-o intr-o directie mai buna. Gandeste-te ca va mutati maine in America: nu pleci decat tu cu sotul si cu copilul. Corect? Pentru ca ASTA e familia ta acum. Daca si-ar cere toata lumea iertare pentru propriile vorbe, ati avea sansa unui nou inceput, fara resentimente... Sper sa fii mai luminata si sa te detasezi de parintii tai. Cu sotul tau vei imbatrini, nu cu ei. Foarte bine ca te gandesti la copilul tau. Aveti grija sa le dati exemplu bun, inclusiv cu cerutul iertarii!!!
  citeaza   raspunde

De la: garbo_397342, la data 2017-10-02 13:22:18Parintii care se baga in relatia copiilor sunt adevaratii manipulatori. Adica, tu sugerezi ca e mai bine sa stea copilul fara tata decat fara bunici... Ce aberatie mai e si asta??? Bun, rau, e tatal lui!!! Evident ca saracul om incearca sa controleze situatia fiindca stie ca de acolo pleaca necazurile in familia voastra! Cand stie ca tu te duci acolo ca sa-l barfesti cu parintii tai, cum ai facut de atatea zeci de ori, sau ca ei iti mai intoxica mintea cu privire la sotul tau, ce relatie vrei sa mai ai cu el??? Este si el barbat, ei sunt construiti sa fie capi de familie. Nu poate sa se faca pres in fata parintilor tai!! S-a casatorit cu tine fiindca isi dorea o familie doar cu tine, nu cu toate neamurile tale. O casatorie este intre sot si sotie, atat, nu intre o armata intreaga de oameni. Pai, daca si el ar incepe acum sa-si aduca neamurile si sa tabarasca toti pe tine, cum te-ai simti? Zi mersi ca ai un barbat de asta care nu e "baiatu' lu' mama", ca atunci sa vezi viata de iad... Mai bine, parintii tai si-ar cere iertare si ar recunoaste ca nu e locul lor sa isi dea cu parerea fiindca sunt subiectivi si nici macar nu au auzit ambele variate... Oricum, asta nici nu mai conteaza. Eu zic sa te maturizezi si sa-i lasi pe parintii tai sa-si vada de batranetea lor, ii ajuti daca ai cu ce, le spui clar ca trebuie sa-ti respecte sotul daca vor sa te mai vada si ai grija de familia ta!!! Tu crezi ca, daca te-ai desparti de acest om, ar fi mai bine??? Poti sa ai si 10 soti, tot s-ar baga parintii tai unde nu le fierbe oala si tot asa ar ajunge. Daca sotul tau ar vedea o schimbare din partea ta, ceva drastic (eventual sa fii mai ferma cu parintii tai de fata cu el, ca sa prinda incredere in tine) atunci sunt sigura ca si relatia voastra ar lua-o intr-o directie mai buna. Gandeste-te ca va mutati maine in America: nu pleci decat tu cu sotul si cu copilul. Corect? Pentru ca ASTA e familia ta acum. Daca si-ar cere toata lumea iertare pentru propriile vorbe, ati avea sansa unui nou inceput, fara resentimente... Sper sa fii mai luminata si sa te detasezi de parintii tai. Cu sotul tau vei imbatrini, nu cu ei. Foarte bine ca te gandesti la copilul tau. Aveti grija sa le dati exemplu bun, inclusiv cu cerutul iertarii!!!

Mai femeie, tu esti batuta in cap?! Sau nu stii sa citesti? Ei doi nu se inteleg, iar mama, ca orice mama normala, sufera pt. fiica sa. Tu din ce mediu suburban provii?... mama ta (daca ai asa ceva, ar accepta sa fii tratata urat?) Familia inseamna si parintii si sotul. Tu esti atat de redusa incat sa crezi ca un om se poate rupe de familia sa, care il iubeste, pt. un om care o maltrateaza? Atata timp cat sotul nu a dovedit respect si intelegere pt. ea, familia sunt parintii, si mamei i s-a plans de certuri, ca de la sot n-are ce sa astepte. Nu e treaba mea sa spun ce decizie sa ia, de asta ma si mir cum tzatzele dau ele povete si sunt categorice, dupa modelul vietii lor "frumoase". Va treziti toate ineptele sa dati sfaturi, ivite din betesugul mintii voastre...
  citeaza   raspunde

Raspunde Varianta pentru tiparire   
Mergi la: