Parere...

Buna.
Inainte de a incepe, am rugamintea daca puteti sa imi dati pareri obiective, deoarece chiar am nevoie de un sfat.

Pot incepe prin a spune ca, eu si prietenul meu suntem impreuna de 2 ani de zile.
Avem planuri de casatorie, doar ca actele dureaza, deoarece trebuie umblat pe la ambasada, stampile, declaratii, etc (viitorul sot cetatean strain - Persan).
Mentionez ca nu este mulsuman, a trecut la crestinism acum 7 ani de zile.

Sunt o persoana ce consider ca adevarul spus, este pe jumatate iertat.
Si eu ma enervez repede, dar la fel de repede iert.
Nu sunt perfecta, pentru ca nimeni nu este perfect!
Am un job bine platit, multumesc lui Dumnezeu, chiar daca sunt singura si nu am familia alaturi.

Pe scurt, acum 1 an de zile, ne am mutat impreuna la casa lui, noua ne placce sa spunem "casa noastra".
Nu era cine stie ce, dar urma sa investim in ea, in caminul nostru, pt ca ne dorim / doream copii.
De aproximativ 5 luni de zile, a inceput totul.

El cand era nervos, eu il calmam.

Dar la un moment dat, a inceput sa ma jigneasca (proasta, curva, etc).
Dar dupa isi cerea iertare.
L am iertat.
Ulterior.. cand era nervos si ma jignea, nici eu nu mai puteam fi calma. Incepeam si eu sa ma rastesc la el, sa tip.
Dupa aceasta faza, a inceput sa ma minta cu diverse lucruri mici.
Si nu intelegeam de ce ma minte, cu toate ca eu ii spuneam ca stiu adevarul.
Dar el ma facea pe mine nebuna si cauta minciuni / motive, doar ca sa nu recunoasca adevarul. Eu incepeam sa ma enervez deoarece ma mintea, iar dupa 5 minciuni imi spunea adevarul.
Dupa spunea ca din cauza mea el minte..pt ca eu tip si ma enervez.
Dar tipam si ma enervam...de abia dupa ce ma mintea el a 3 a oara!

Dupa au continuat cateva etape asemanatoare in care dupa ce ma mintea el..eu ma enervam..se enerva si el..si incepea sa ma impinga pt ca vroia sa iasa din camera si nu vroia sa discute cu mine..spunandu mi ca eu aunt nebuna!

De la impins..au inceput palmele...dar el tot ma mintea..si ma acuza pe mine..ca din cauza mea a dat in mine..ca i am creeat nervi.

Vazand ca a inceput sa imi dea palme..am inceput sa ii dau si eu palme.

De la palme..au inceput pumni..ajunsesem la un mom dat sa fiu vanata pe fata, maini, picioare, san...etc.

Raspunsul lui era.." pei din cauza ta ca tu m ai enervat"
Dupa..iai cerea iertare..

Dupa fiecare intamplare..mai intai ma acuza pe mine ca eu sunt de vina..si dupa 1 h...el isi cerea iertare.

La un moment dat, stateam in pat si i am spus ca de ce a pus prospul intr un anumit loc, deoarece este praf. El a spus ca nu este.
Si eu cu zambetul pe buze m am ridicat si i am spus ..uite ca este.
Si il intreb..de ce ai mintit si nu ai spus adevarul, crezi ca iti spuneam ceva daca spuneai ca "nu ti ai dat seama..sau nu ai observat" ...
La care el spune...pt ca tipi tu si ma enervezi..
Si eu ii spun...dar unde am tipat si enrvat..ca te am intrebat frumos..

Si el in acel moment..ma apuca de gat..si imi da 11 palme / lovituri in cap si in fata.

Din acel moment de cand m a lasat din stransoarea lui...m am imbracat si am iesit afara.
Pe drum mi s a facut rau si am luat taxi pana la spital.
Cand ajung la spital, asistentele de acolo ma intreaba ce am..si daca vreau sa depun plangere..
Am spus..Nu.
Ii spun lui ca sunt la spital..si el imi spun "treaba ta..o sa stai acolo pana dimineata".
Fara sa spuna..esti ok?! Hai ca vin si eu...NIMIC.

Am plecat de la spital dezamagita..si neconsultata de doctori, pentru ca nu am vrut sa depun plangere.

Am ajuns acasa...si el...si a cerut iertare!!

L am iertat.

(Atunci cand dadea palme in mine la fiecare cearta, ii dadeam si eu o palma...iar el dupa aceea se plange cat de mult il doare palma mea..dar nu se gandea ca palma lui era de 10x mai grea decat a mea....practic..tot el se plangea)

La un moment dat, un fost prieten avea sa imi dea niste bani, asa ca m am intalnit cu el pt 5 minute.
Am luat banii si am plecat.

Lui i am spus a doua zi, deoarece stiu ca daca ii spuneam in ziua respectiva, nu ma laaa se merg.
Nu puteam omite aceasta intalnire de 5 minute, pentru ca pana la urma erau banii mei..9000 ron.

El este si mai gelos din fire..si auzind asta...a spus gata ca il insel.
I am explicat ca de aceea ma preferat sa ii spun a doua zi, datorita reactiei lui..si pana la urma sunt banii mei!!

A ramas ca ne iertam pt greselile lui..si singura mea greseala.

Pt 2 sapt a fost frumos.
Dupa, la orice iar ma jignea si ma mintea si spunea ca eu nu il respect pe el ca barbat, ca imi bat joc de el.
Ca vine acasa seara si nu are parte de liniste.

Ritualul lui cand venea acasa la ora 17 era: dush, manca ceva..dupa care se punea in pat..ora 19.
De la ora 19 pana la 22 statea pe televizor.

Eu cand ajungeam acasa..la.ora 17.30..spala rufe..intinde rufe..spala vase..fa curatenie prin casa..si asa se facem ora 21.
Si ii spuneam..si eu as vrea sa vin acasa sa fac un dush..si sa ma pun in pat..sa stau.

Cum am spus mai sus..linistea a mai durat 1 saptaman..dupa care a inceput iarasi sa ma jigneasca si palme.
Recunosc ca si eu i am dat 2 palme si i am spart telefonul de nervi(dar i am dat banii inapoi sa ii cumpere altul).
Asa ca am decis sa ma mut inapoi acasa la mine.
Cand m am mutat..prima zi mi se tot plangea ca i am spart telefonul si ca il dor cele 2 palme..
Dar pe mine nu ma doare sufletul si palmele tale? Si faptul ca ii reproseai ca imi bat joc de tine..ca sunt curva..ca nu te respect..etc?! Si pana la urma ti am dat banii inapoi pe telefon!!

A doua zi..a inceput iarasi cu..iertarea!!

Asa ca l am iertat..dar nu m am mutat inapoi..am spus..sa astept weekendul (mai erau 4 zile pana la weekend).
In cele 4 zile..imi spunea ca ma iubeste..ca vrea copii cu mine..ca hai sa ne casatorim odata...etc.
Vine ziua de sambata..si la un mom dat..pe noul telefon..intru la el.pe whatsapp ca vroia sa imi arate ceva..
Si acolo vad o conversatie de la o tipa (o poza cu o tipa)..
Si ii spun..ce e cu asta?
(El imi interzicea sa vb cu alt amici-barbati)
Si el imi ia telefonul repede din mana si spune ca nimica..ca era o surpriza pt mine.
Si sterge conversatia.
Si ii spun de ce ai sters? Inseamna ca ai ceva de ascuns.
La care el spune..Nu.
Si ii spun..ok..at da sa fac back up..la care el ezita sa imi dea telefonul si spune ca eu sunt nebuna si ca am chef de cearta.
La care eu ii spun..ca am terminat o si sa nu ma mai caute.
El auzind asta..recunoaste ca da..a vorbit cu o fata de la inceputul saptamanii de cand m am mutat eu...pt ca simtea nevoia de alinare!!!
Nu mai spune!?!?! Alinare??
Ca vai domne nu era langa el seara..
Dupa certuri..il iert..ca proasta..
A doua zi..aud ca primeste ceva...era un mail..de la badoo..intru pe contul lui...
Omul isi facuse cont si vorbea cu fetele...si..mai trimitea si poze..si aflu ca mai vorbeau si la telefon!!

Si ii intreb.. ce este cu aceste conversatii..si el iarasi...Alinare!!!!
Si acerut iertare..ca nu o sa mai faca asta!

Eu una m am saturat!!
Stiu..am fost proasta de mii de ori...nu este nevoie sa imi spuneti asta!

Vreau sa imi spuneti..am gresit eu undeva?! Ca na..si eu mai sunt om si gresesc.
Decizia mea este..sa renunt la acest om!
Dar am nevoie si de o parere...de afara!
Sa stiu parerea unui strain..ce poate vede altfel lucrurile..si poate..am gresit eu.

Sper ca nu ati obosit de la atata citit si astept parerile voastre!

Multumesc.
O seara placuta.
garbo_475491
Postat pe 26 Septembrie 2017 19:32










Cam asta ar fi, pe scurt, opinia mea.
Sper sa-ti fie de folos...
garbo101426
Postat pe 26 Septembrie 2017 22:26
Ce parere mai trebuie?! Du-te cât vezi cu ochii si nu te nenoroci pe viata cu asemenea "om".Fugi si nu te uita inapoi! Serios! Succes!
Schmetterling
Postat pe 27 Septembrie 2017 08:21
Dragoste (?!?!) cu nabadai.
In definitiv trebuie sa existe si nebuni ca voi pt. ca lumea sa aprecieze la justa valoare o relatie normal intre oameni normali.

Tommy_Boy
Postat pe 27 Septembrie 2017 10:18
De la: Schmetterling, la data 2017-09-27 08:21:52Ce parere mai trebuie?! Du-te cât vezi cu ochii si nu te nenoroci pe viata cu asemenea "om".Fugi si nu te uita inapoi! Serios! Succes!


Sunt la fel, si ea e o nenorocita, n-ai citit ca se bateau parte in parte? Si ce intamplari... O femeie normala nu statea deloc, il parasea de la primele palme.

Da, ai gresit @garbo 491 cand te-ai cuplat cu el, cu asemenea om si bataus si afemeiat si musulman. Dar avand in vedere ca nici tu nu esti ok, nu ma mira!
garbo_023578308
Postat pe 27 Septembrie 2017 10:42
Mă revoltă foarte tare cazurile astea de violență domestică. Din fericire trăim într-o societate modernă, în care noi, femeile, nu mai depindem financiar de bărbați. Arată că ai coloană vertebrală, și trăiește-ți viața frumos, cu mândrie. Nu recomand sa ai copii cu un bărbat care nu destul de demn sa fie numit tată.
Mai e o vorbă românească.. "fiecare sac are petecul lui".. dar oricât de scăzută ți-ar fi stima de sine, nu cred ca meriți un astfel de om lângă tine.
Privește înainte, fără regrete..
oanaotylyk
Postat pe 30 Septembrie 2017 02:50
"Si el in acel moment..ma apuca de gat..si imi da 11 palme / lovituri in cap si in fata."

Pana ai mai apucat sa le numeri e bine.
Acum pe bune fato, ori esti masochista ori esti dusa "tai-tai" cu capul de suporti asa ceva. Parerea mea.
Rotty
Postat pe 30 Septembrie 2017 08:02
Renunta cat nu e prea tarziu! Este o relatie toxica care nu duce la nimic bun.
Lilica_Serban_1
Postat pe 30 Septembrie 2017 09:47
Ce importanta are cine i de vina? Intrebarea este: asta ti doresti? Tipete, palme, pumni si apoi iertare?
Draga mea, o palma data de o femeie inseamna revolta, una data de un barbat inseamna bataie.(diferenta de forta fizica face si diferenta si nu numai).Chiar daca numai tu ai fi de vina si tot nu cred ca asa se comporta un barbat.Fugi! Si de ce eziti? Asta ti doresti? Trebuia sa fii plecat de la prima palma.Ce lasi im urma? Nimic ce sa regreti! Daca a fost ceva frumos s a dus, s a stins cu mult timp in urma...pleaca cat mai esti intrega! Toate cele bune!
anit05
Postat pe 30 Septembrie 2017 13:40
Școala are importanța ei. În primul rând,ne deconectează de climatul teribil din trecut. După o zdrobire continuă timp de mulți ani a ființei afective și productive din noi,se pare că tot ce avem nevoie acum este liniștea.
E spre binele nostru să ne ,,scuturăm” de trecut,ca să ne găsim liniștea și echilibrul interior.

La psiholog ați fost? E necesar să mergem din când în când,pentru a re-modela legătura cu trecutul,a-i da altă formă și culoare și a o redefini.

Chiar dacă rănile trupești se vindecă,cele sufletești rămân. Din nefericire,chiar se amplifică în timp. Pentru ținerea lor sub control e bine să ascultăm muzică,să dansăm,să participăm la diferite cursuri ce ne pot face viața mai frumoasa.

Dar ceea ce contează cel mai mult este întărirea relației cu ... noi înșine.

Când avem o copilărie marcată de suferință și probleme,relația pe care o avem cu noi înșine în timp se transformă în frică și dispare. Dar fără asta nu avem direcție bună. Trebuie să o re-începem,iar un psiholog bun ne-ar ajuta s-o re-începem,deoarece își dă seama cum arată,și ce se poate face în mod concret.
Un site spre care vă puteți îndrepta atenția pentru a primi ajutor și îndrumare este www.jw.org .

Vă doresc multă sănătate,mută putere de muncă,să dea Dumnezeu să vă găsiți un prieten și un loc de muncă ce să compenseze din plin toate neajunsurile peste care ați reușit să treceți.

Felicitări,și s-auzim numai de bine!
Pentru ajutor suplimentar mă găsiți la adresa de email: miky_n3@yahoo.com . Aștept cu interes emailurile dumneavoastră în care vă rog să binevoiți să-mi spuneți cum ați rezolvat până la urmă problema.

Cu multă stimă,considerație și respect,Pop Mihai.
garbo_406170
Postat pe 1 Octombrie 2017 00:19

Am trait cit s-ajung s-o aud si p-asta:
..."o palma data de o femeie inseamna revolta, una data de un barbat inseamna bataie"...


Adinca 'tare' asertiune, zau asa...


Nu de alta, da nu ma pot opri din oripilare tot intrebindu-ma a cui - Doamne iarta-ma! - o fi vina si responsabilitaea pt. cele citeva ... sute de mii de avorturi, citeva sute de parasiri de nou-nascuti sau copii mici si cele citeva cazuri chiar de pruncucidere care au loc ANUAL in Romanica noastra mult iubita, plina de caracter si civilizatie si abundind de ... feminismul asta gotesc care evita cu 'sfintenie' subiectele de genul asta?!?


Ce ti-e si cu feminismul asta nu numai prost inteles ci si stupid si agresiv, 'dublat' alienant de ... dezvoltarea aia teribil de personala, care le zice muierilor decapate pe cerebel ca ele sint frumoase, sint minunate, sint mirobolante, sint pline de emotie, empatie si caracter, sint nemaipomenite, sint cosmice si sint chiar perfectiunea dumnezeiasca intruchipata!


Toti ceilalti fiind eminamente...

...TOXICI !!!


Sarmanul Aristotel isi plinge cu lacrimi amare 'acolo' unde e acum biata sa logica formala iar Nietzsche cred ca se gindeste deja sa-i fringa gitul ... nataraului ala de übermensch!


Nu de alta, da' mai nou se pare ca e ... cool si politically correct sa vorbim mai degraba de ... übergattung daca nu chiar deee...

...ÜBERFRAU !!!


P.S. Cita vreme pe lumea asta doar barbatii aveau 'dreptul' de a o lua razna cu oistea-n gard, lucrurile puteau fi tinute oarecum in friu de femeile care au in ADN grija de a se ocupa de restul tuturor lucrurilor serioase.


Acum insa - cu kretinatatea asta absoluta de ... pseudo-egalitate a sexelor (?!?), cu aiuritorul self-determinism in cariera cit si cu ... 'dezrobirea' contemporana de sub ... autocraticul 'despotism' masculin -, se vede si fara sa fii psiholog, psihiatru sau antropolog ca femeile sint pe cale sa renuntze stupefiant la demiurgicul lor rol de liant, mediator si modelator cosmic al omului, al familiei si al societatii insasi!


Sau mai pe romaneste, vorba bunicului meu,...

..."Ne-am dat dracu' daca muierea se-apuca de bautura, uita pravilele lui Dumnezeu sau vrea chiar sa-i inoade coada ... necuratului!"

garbo101426
Postat pe 1 Octombrie 2017 16:03
De la: garbo101426, la data 2017-10-01 16:03:24
Am trait cit s-ajung s-o aud si p-asta:
..."o palma data de o femeie inseamna revolta, una data de un barbat inseamna bataie"...


Adinca 'tare' asertiune, zau asa...


Nu de alta, da nu ma pot opri din oripilare tot intrebindu-ma a cui - Doamne iarta-ma! - o fi vina si responsabilitaea pt. cele citeva ... sute de mii de avorturi, citeva sute de parasiri de nou-nascuti sau copii mici si cele citeva cazuri chiar de pruncucidere care au loc ANUAL in Romanica noastra mult iubita, plina de caracter si civilizatie si abundind de ... feminismul asta gotesc care evita cu 'sfintenie' subiectele de genul asta?!?


Ce ti-e si cu feminismul asta nu numai prost inteles ci si stupid si agresiv, 'dublat' alienant de ... dezvoltarea aia teribil de personala, care le zice muierilor decapate pe cerebel ca ele sint frumoase, sint minunate, sint mirobolante, sint pline de emotie, empatie si caracter, sint nemaipomenite, sint cosmice si sint chiar perfectiunea dumnezeiasca intruchipata!


Toti ceilalti fiind eminamente...

...TOXICI !!!


Sarmanul Aristotel isi plinge cu lacrimi amare 'acolo' unde e acum biata sa logica formala iar Nietzsche cred ca se gindeste deja sa-i fringa gitul ... nataraului ala de übermensch!


Nu de alta, da' mai nou se pare ca e ... cool si politically correct sa vorbim mai degraba de ... übergattung daca nu chiar deee...

...ÜBERFRAU !!!


P.S. Cita vreme pe lumea asta doar barbatii aveau 'dreptul' de a o lua razna cu oistea-n gard, lucrurile puteau fi tinute oarecum in friu de femeile care au in ADN grija de a se ocupa de restul tuturor lucrurilor serioase.


Acum insa - cu kretinatatea asta absoluta de ... pseudo-egalitate a sexelor (?!?), cu aiuritorul self-determinism in cariera cit si cu ... 'dezrobirea' contemporana de sub ... autocraticul 'despotism' masculin -, se vede si fara sa fii psiholog, psihiatru sau antropolog ca femeile sint pe cale sa renuntze stupefiant la demiurgicul lor rol de liant, mediator si modelator cosmic al omului, al familiei si al societatii insasi!


Sau mai pe romaneste, vorba bunicului meu,...

..."Ne-am dat dracu' daca muierea se-apuca de bautura, uita pravilele lui Dumnezeu sau vrea chiar sa-i inoade coada ... necuratului!"



Gresit, total gresit. Cel care "da cu oistea in gard", trebuie sa-si asume si consecintele, fie barbat, fie femeie. N-are nici o legatura cu feminismul "egalitatea" asta, dar are legatura cu tocmai pravilele invocate si mai ales cu autoeducatia! Atribui intr-un mod ciudat, un rol aproape mesianic femeii, si nu-i cazul deloc. Femeia e si ea, ca si barbatul, un biet muritor, care, in cel mai bun caz (asa este de dorit) sa-si traiasca intelept viata... Insa vezi probabil, de la teorie la fapta cat de lunga-i calea pt. "cetateni", atat in viata de zi cu zi, cat si virtual (cazul de fata) si cum isi traiesc viata (cu insulte, batai si toate astea pt. ce?!?) precum animalele!!
Damiana_Sararu
Postat pe 2 Octombrie 2017 10:22
Nimeni nu îți poate spune ce să faci.... logica rațională spune să pleci din calvar.... dar sufletul te ţine legată până ești dispusă să faci corecții în tine. Vei pleca de aici , către altă formă umană, dar tu rămâi aceeași.... ce crezi că vei atrage , dacă nu te uiți în tine
Emil_Telehoi_1
Postat pe 2 Octombrie 2017 10:59
Draga mea eu am o relatie de genul, doar ca nu s-a ajuns inca sa ma loveasca.Jicniri, insulte, injuraturi mie si familiei mele, in contextul in care eu niciodata nu i-am jicnit sau injurat lui familia.Nu l-am inselat, nu l-am mintit, nu mi-am batut joc de el, l-am iubit mai mult decat pe oricine pe lumea asta, dar ptr el nu e de ajuns nimic. Nervii, reactiile si iesirile violente, toate sunt din cauza mea cica, e vina mea, eu gresesc, niciodata nu si-a cerut scuze ptr nimic.Cum sa isi ceara el scuze in fatza mea, cine sunt eu, asa mi-a zis.Am vazut ca nu are respect ptr mine, mi-am dat seama ca are nevoie de mine, atat. Un om care te iubeste nu se poarta asa.Nici al tau nu te iubeste.Sa nu te mariti cu el ca vei avea o viata de cosmar. Si mie imi daduse inel, dar lucrurile au ramas asa ptr ca nu am avut incredere in el sa fac pasul urmator, datorita comportamentului sau . Vrea copiii, dar eu nu pot sa fac copil cu un om care ma injoseste de cate ori are chef. Nimic din ce spun nu e bine, nimic din ce fac.Tot timpul sa te contrazica, sa te corecteze.Toate iesirile lui sunt din vina mea.Tre sa i se para lui ca te-ai uitat nu stiu cum , ca i-ai vorbit nu stiu cum, el are dreptul sa ridice vocea, sa reactioneze urat, eu nu trebuie sa zic nimic in fatza lui.Egalitate, cum sa fiu eu egala cu el.etc .Si eu am trecut peste toate astea pana m-a amenintat zilele trecute ca ma joaca in picioare. Acolo s-a rupt tot ce am simtit ptr el.Mi-am dat seama ca nu am ptr ce mai sta in relatia asta, nu am ptr ce ii mai tolera comportamentul Nu am de gand sa astept sa si faca ce zice,. Draga mea nu ai nici-un viitor in relatia aia, nu stiu daca mai esti cu el sau nu .vad ca e mai veche postarea.Daca inca nu ti-ai vazut de viata ta, eu iti zic sa te desprinzi de ce iti face rau.Meriti ceva mai bun decat jicniri si palme
garbo_460861
Postat pe 21 Decembrie 2017 19:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cer eu prea mult de la el? Nici nu mai stiu, poate stiti voi... 45 De la: reyya 12 Martie 2010 19:41
Legalizarea-prostitutiei-pro-sau-contra 1580 De la: marinela_223 21 Noiembrie 2010 21:18
pauza intr-o relatie! 48 De la: garbo269109 17 Iunie 2012 15:35
unde e prima postare ? 1 De la: elodia 29 Iulie 2011 16:26
Ce parere aveti de relatiile cu diferente mari de varsta? 35 De la: aiurea 22 Decembrie 2012 23:36
Setari Cookie-uri