Prietenul meu nu se poate muta de la parintii lui


Ce sa fac daca prietenul meu, cu care sunt impreuna de 13 ani nu se poate muta de la parintii lui? Am vreo sansa sa il ajut, sa il fac sa inteleaga ca nu este in regula sa ramana acolo ? El are 33 de ani si sta impreuna cu parintii lui si bunicii. Deci practic 3 generatii. El a fost manipulat de mic, tot timpul i s-a spus ca el trebuie sa locuiasca acolo, ca "familia", adica ei, tot clanul sunt cei mai importanti. Asta pentru ca apartamentul pe care l-a achitat tatal lui era trecut pe numele bunicilor. Iar bunicii au promis, de cand prietenul meu avea 3 ani, ca o sa il treaca pe numele lui, al prietenului meu. Acum au trecut apartamentul pe numele prietenului meu si este mai rau. Are presiune din partea tutturor. Parintii ii spun ca el trebuie sa locuiasca cu ei pentru ca se pot supara bunicii si poate reziliaza contractul si raman fara casa iar bunicii ii spun ca ei i-au dat apartament si acum trebuie sa ii ingrijeasca. Daca ma puteti ajuta cu un sfat, as fi recunoscatoare. Multumesc
Daniela_C_1983
Postat pe 28 August 2017 23:18
Pe de-o parte este casa lui.Pe de alta parte, sa stati claie peste gramada, iar nu e bine.
Si pe toate partile, aveti ganduri de casatorie, copii? Analizeaza un pic relatia voastra, parerea mea.Poate iti ofera motive sa nu va mutati impreuna.Nu vreau sa iti bag ganduri "negre" in cap, insa fii desteapta si casca bine ochii, analizeaza bine aceasta situatie.
Schmetterling
Postat pe 29 August 2017 08:08
NU, nu ai nici o sansa sa-ti convingi prietenul (chair si tu il vezi DOAR ca pe un prieten nu iubit) sa plece din mijlocul clanului.
Are genul de parinti/bunici iedera , care il sufoca, iar el este slab.
Asa ca draguta sau vei locui si tu cu clanul, asta daca clanul te va accepta sau, iti gasesti pur si simplu alt prieten.
Eu te-as sfatui sa alegi a doua varianta. Nu cred ca o sa vrei sa pui pempersi si sa stergi la fund tot clanul matur al prietenului si sa locuiesti in cea mai mica camaruta.
Tommy_Boy
Postat pe 29 August 2017 08:41
Nu se muta cu ea doar de dragul de a face acest lucru, cand avantajele sunt mai mari daca sta cu parintii si bunicii. Nu spun ca-i rau sau ca-i bine pt. ca nu-i treaba mea si sunt prea putine date, spun ca asa ar putea sta lucrurile.
garbo_023578308
Postat pe 29 August 2017 12:28
Multumesc mult de raspunsuri. El spune ca daca ne casatorim , o sa sepoate muta cu mine. Asa spera el. Desi eu cred ca nici acest caz nu or sa il lase parintii si bunicii sa se mute.
Daniela_C_1983
Postat pe 29 August 2017 16:52
De la: Daniela_C_1983, la data 2017-08-29 16:52:30El spune ca daca ne casatorim , o sa sepoate muta cu mine. Asa spera el. Desi eu cred ca nici acest caz nu or sa il lase parintii si bunicii sa se mute.


Spune... ? Sau speră... ? Eu zic : vise....
VasileDinNuc
Postat pe 29 August 2017 23:19
In occident membrii clanului traiesc impreuna,bineinteles la alte dimensiuni.
Daca bunicii au pus clauza de ingrijire pentru a trece apartamentul in posesia lui normal este sa respecte. Nu e musai ca el sa locuiasca acolo.
Cred ca e un fel a lui de a se fofila in relatia cu tine.
Din curiozitate ai intrebat care dintre camere ar fi dormitorul vostru? Unde mai pui ca nu faci mancare, curatenie,spalat.Exista mama,bunica.Hihihi!
Cococo
Postat pe 30 August 2017 14:11
Si eu cred ca se fofileaza.Iar daca nu, imagineaza-ti cum veti locui toti claie peste gramada, cand si daca va veti casatori - sunt sigura ca nici dupa casatorie situatia nu se va schimba.Lamureste lucrurile si nu o mai lalai, macar sa stii cum stai in aceasta relatie care, mie, una mi se pare cam trasa de par.Curaj si succes!
Schmetterling
Postat pe 30 August 2017 14:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mai presus de dragoste exista principii si prejudecati? 15 De la: kitty_cross 31 Ianuarie 2010 11:04
Ea Balanta,El Sagetator... 2 De la: esme 19 Februarie 2012 23:00
De ce oare barbatilor le plac femeile mai batoase si mai hotarate..Care sa dea cu ei de pamant..dar care bineainteles sa ii bage in seama? 106 De la: me_reloaded 3 Octombrie 2010 20:24
Ce simt???I 59 De la: garbo088708 3 Mai 2013 10:03
Flori pentru toata lumea 31 De la: dor72_ 5 Septembrie 2011 14:35
Setari Cookie-uri