Tratament eficient pentru psoriazis?

Buna ziua,

Ma aflu aici pentru ca as dori sa stiu daca exista utilizatori ai forumului care se confrunta cu psoriazisul. Sufer de aceasta afectiune de aproximativ 20 de ani, psoriazisul extinzandu-se in tot acest interval. Mentionez ca exista perioade cand psoriazisul isi reduce din manifestari insa nu am reusit sa identific un tipar in functie de care acesta se manifesta.

Am incercat mai multe tratamente, fara a identifica unul care sa ma ajute cu adevarat. Am citit o recomandare legata de Daivobet, oameni care au avut rezultate bune cu el.

Nu as vrea sa arunc iarasi banii pe teste. Exista utilizatori care l-au testat? Merita cumparat? Ati folosit altceva cu succes? Puteti oferi alte sfaturi utile pentru diminuarea afectelor psoriazisului?

Va multumesc anticipat!
Catalinos
Postat pe 16 Iunie 2017 14:48
Psoriazisul e o boala extrem de parsiva care-ti macina nervii si viatza si care poate fi chiar invalidanta daca este lasata de capul ei.
Nu inteleg de ce ar trebui sa dai bani multi pe Daivobet pt. ca nu este f. scump si, din cite stiu, este si compensat si chiar gratuit.

Soacra mea - Dumnezeu s-o odihneasca in pace! - a avut o forma tare pacatoasa de psoriazis si, in ciuda tuturor tratamentelor, lucrurile se ameliorau doar cind si cind, parca fara nici o legatura cu medicatia luata.
Cele mai bune rezultate si la costuri f. scazute se pare ca dau totusi dietele personalizate.
Iar una dintre cele mai bune diete de dezintoxicare este dieta EP, pe care soacra mea a urmat-o in ultimii ei ani si care a si dat rezultatele cele mai bune.
Din pacate s-a apucat f. tirziu pt. ca a fost incredibil de greu s-o convingem ca alta solutie nu este si ca se pot face chiar si minuni cu doar o simpla schimbare de paradigma alimentara.
Si, pina la urma (prea tirziu totusi), s-a lamurit si ea ca fara un efort propriu deosebit si fara renuntzarea la proastele obiceiuri alimentare chiar nu se pot obtine rezultate bune.

Conditia unei vieti mai bune, in ciuda unui psoriazis chinuitor, este ca orisice dieta sa fie instituita cit mai curind posibil...

garbo101426
Postat pe 16 Iunie 2017 16:27
Ati incercat tratament cu produse Calivita? Am o prietena care de un an si ceva foloseste aceste produse - la recomandarea unei doctore - pentru psoriazis si este foarte multumita...
carlamag
Postat pe 18 Iunie 2017 08:46
Salutare
An de an ma lupt si eu cu psoriazis si reusesc sa scap pentu o vara!
Am folosit la recomandarea unui dermatolog BIAZOL. Dupa aplicarea seara a unguentului, intr-o saptamana am scapat de disconfort estetic!
SUCCES
ovidius1963
Postat pe 18 Iunie 2017 10:27
Buna Catalinos.
Din pacate psoriazisul este o boala extrem de urata. Ma confrunt si eu ce ea insa sub forma de artrita psoriazica, adica extinderea pe piele e mai redusa in schimb afecteaza si celula osoasa.
Am observat ca sunt pusee acute cand sunt stresata, de aceea incerc sa controloz pe cat posibil aceste momente.
Eu pentru boala mea am medicatie interna si rezolva si eruptia cutanata, insa pana sa fie dat diagnosticul final am folosit Daivobet si a ameliorat pruritul cutanat.
Cel mai bine insa este sa consulti un medic Dematolog bun. chiar specializat pe Psoriazis.
Multa sanatate !
TheDarkRose
Postat pe 18 Iunie 2017 10:30
Buna seara! Am testat Daivobet si nu mi-a fost de niciun folos.
garbo311331
Postat pe 18 Iunie 2017 23:56
Buna ziua,

Imi poti oferi mai multe detalii legata de tipul de psoriazis de care suferi? Eu ma confrunt cu o forma de psoriazis gutat si ma tratez de aproximativ 9 luni cu Daivobet. Pot spune ca pana la acest moment sunt multumit de el. Placile s-au redus ca si dimensiune si nu ma mai confrunt cu acea dorinta intensa de a ma scarpina, ceea ce determina o stare de relaxare si de reducere a motivelor pentru care psoriazisul sa se extinda.

Nu pot garanta ca in cazul tau va functiona la fel de bine.

Am incercat in tot acest timp sa reduc nivelul de stress din viata mea: cateva zile pe luna le petrec la tara, departe de stresul din Bucuresti.

Verifica si daca nu cumva există factori care sa-ți intensifice manifestarie psoriazisului, in pagina aceasta sunt date ca si exemplu cateva cauze: https://psoriasis.qualitycare.ro/myqualitycare/articles/ce-este-psoriazisul/psoriazis-cauze

Stilul de viata este foarte important: eu ma bucur ca am reusit in sfarsit sa tin sub control aceasta boala. Daca exista motive puternice de stres in viata ta, incearca sa le elimini.

Pentru orice alte nelamuriri ma poti contacta pe privat sau aici.
MihaelaGiol
Postat pe 19 Iunie 2017 13:09
Copii, nu uitati ca in informatica exista un 'principiu' care se numeste ... GIGI.
Adica...

...G_unoi I_ntra, G_unoi I_ese !

Asa ca intotdeauna ce intra in noi - aerian, prin apa, radiativ teluric, chimic si electromagnetic sau mai ales alimentar - va si iesi tot prin noi.
Sau ... pe noi!

Pina la stresul mult blamat trebuie sa avem grija in primul rind ce mincam, caci intr-un organism predispus, deprimat imunitar sau chiar tarat fizic sau genetic, orice agresiune cit de mica se transforma intr-o boala in toata regula.
Si nu de putine ori cronica, greu sau imposibil de controlat si chiar chinuitoare si devastatoare...

garbo101426
Postat pe 19 Iunie 2017 15:25
am un psoriazis ff chinuitor ma dau cu diferite unguiente si iau si medicamente (stresclin derma) recomandate de medicul dermatolog psoriazisul e o boala incurabila nu se vindeca niciodata doar aparent se amelioreaza dar la cel mai mic stres apare iarasi asa ca e bine sa ai o dieta adecvata psoriazisului sa iei medicamente si sa te ungi cu toate unguentele posibile insa o viata linistita fara stres estecel mai bun medicament
Elena_Onofrei_1
Postat pe 27 Iunie 2017 00:17
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Am inceput tratamentul cu Daivobet in urma cu cateva zile. Am fost la medicul de familie care mi-a prescris o reteta, medicamentul fiind compensat in proportie de 50%.

Vreau sa il testez timp de o luna sau doua, pentru a vedea daca este eficient.

Daca mai exista utilizatori cu psoriazis care l-au testat sau daca mai aveti sugestii legate de posibile tratamente, am rugamintea sa adaugati raspunsurile voastre in acest topic.

Voi reveni cu o concluzie legata de tratamentul cu Daivobet in aproximativ o luna.
Catalinos
Postat pe 28 Iunie 2017 12:18
@Catalinos, chiar crezi ca doar pt. ca ai facut 50% 'economie', asta inseamna automat ca produl e pe deplin okay si pt. tine?
Ai avut rabdare sa citesti toate atentionarile, toate preacautiile si, mai ales, toate efecte adverse ala Daivobetului?
Si ma arefer la prospectul complet al producatorului, nu cel extrem de simplificator din cutia gelului comercializat!

Daca n-o sa intelegi in cel mai scurt timp ca singura cheie in lupta cu psoriazisul este un regim de viata extrem de echilibrat si o DIETA stiintifica, personalizata si f. bine pusa la punct, atunci o sa traiesti - si fuferi! - cu perpetua iluzie ca doar medicatia alopata e cea care te-ar putea ajuta.

Grava eroare...
garbo101426
Postat pe 28 Iunie 2017 13:07
Am inceput tratamentul cu Daivobet de mai bine de o luna. Pana la acest moment sunt multumit de rezultate.

Mancarimile aproape ca au disparut (ceea ce nu mi s-a intamplat pana acum, cu alt medicament) iar petele s-au estompat.

Am avut si un program mai relaxat in aceasta perioada (concediu, mai putin stres) astfel incat ramane de vazut daca rezultatele se vor mentine.

Voi incerca sa revin cu informatii legate de ceea ce se intampla daca vor exista noutati.
Catalinos
Postat pe 10 August 2017 16:44
Buna ziua,

Psoriazisul este o boala decalnsata pe siste nervos, cauza fiind ficatul, va pot recomanda un tratament naturist.

http://arhiva.formula-as.ro/2013/1090/cititorii-multumesc-pentru-vindecari-70/cu-ajutorul-doamnei-georgeta-stanciu-m-am-vindecat-de-psoriazis-16974

http://arhiva.formula-as.ro/2013/1064/cititorii-multumesc-pentru-vindecari-70/cu-ajutorul-d-nei-georgeta-stanciu-m-am-vindecat-de-psoriazis-16288

http://arhiva.formula-as.ro/2017/1291/cititorii-multumesc-pentru-vindecari-70/psoriazisul-a-disparut-in-totalitate-cu-un-tratament-prea-simplu-prea-ieftin-prea-bun-si-prea-usor-23034

http://arhiva.formula-as.ro/1999/394/sanatate-35/cititorii-multumesc-1102
garbo_501080
Postat pe 17 Noiembrie 2019 08:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
menstruatia 3 De la: Elena_ 15 Decembrie 2008 01:38
Caut colaboratori 1 De la: garbo161610 5 Iulie 2010 05:40
Marirea sanilor cu tinctura de marar 54 De la: valentino 8 Iulie 2009 20:34
tuse chinuitoare 4 De la: Axl_22 13 Decembrie 2011 15:07
Ce terapie putem incerca in calmarea nervilor ? 240 De la: m_XLL 9 Octombrie 2012 14:35
Setari Cookie-uri