Chipurile lui Dumnezeu...

De la: Tommy_Boy, la data 2017-06-06 08:55:09



Rotty
Postat pe 6 Iunie 2017 09:11
Sorry, pusesem o postare de la alt subiect asa ca am sters-o si am lasat doar chipul motanului meu.
Tommy_Boy
Postat pe 7 Iunie 2017 08:33
Oricum, a fost distarctiva postarea.
Rotty
Postat pe 7 Iunie 2017 08:34
Ieri eram prea adormita dupa minivacanta, azi mi-am revenit.
Tommy_Boy
Postat pe 7 Iunie 2017 08:41
Nu stiu despre ce chipuri ale lui Dumnezeu este vorba in topic, insa, ca reflectie personala, divinitatea nu ia forma umana decat arareori!
Si asta pt. ca nu exista pe pamant nimic din ce se presupune ca a lasat Dumnezeu mostenire fiintei cu mers biped, doar instincte "nediluate".
Nu exista respect intre oameni pt. ca nu exista iubire; iubirea inseamna lipsa totala de compromisuri!...
...nu exista decat mizerabilul sa-mi fie bine mie si daca o ramane vreo firimitura, sa-i fie bine si altuia, ca sa-l pot folosi, cand necesitatea o cere, dupa bunul plac.
Ionela21_Teodora
Postat pe 8 Iunie 2017 06:09
" iubirea inseamna lipsa totala de compromisuri!... "

...Dimpotriva...
Una peste alta 841, imi pare sincer rau pentru tine. Tare tre` sa te fi lovit soarta ca sa gandesti asa...Pe de alta parte, nu uita ca viata-i o oglinda...ce dai, aia primesti.
Buna dimineata :)
Rotty
Postat pe 8 Iunie 2017 08:18
Buna dimineata.
Cred si eu ca esti nedumerita.....
Daca nu ai citit ce am scris, cu atentie, fara sa pui de la tine.
Ionela21_Teodora
Postat pe 8 Iunie 2017 09:01
Auzi Rotty, daca lumea e atat de idilica, de ce mama ma-sii sunt atatea nenorociri, provocate numai si numai de om?!

Vad ca si garbo.ro pune tot soiul de articole.... azi e unul pe tema deznadejdii si nefericirii umanitatii da' asta-i o falsa dilema!
Dalai Lama i-o fi crezand pe toti disperati sa-si inoculeze nevoi pe care nu le au?
Ionela21_Teodora
Postat pe 8 Iunie 2017 11:55
Copii, hai sa nu mai 'omorim' topicele cu sumedenie de discutii paralele, parazite si para-subiective...
Si, ca sa va readuc la litera si spiritul a ceea ce am vrut initial, va adaug astazi - sper ca tocmai bine si la ora potrivita - un alt ... chip al lui Dumnezeu...

De data aceasta chipul Luii se afla la interfatza miraculoasa dintre corzile unei chitare parca luate din recuzita unui teatru sarac si degetele unui artist adus parca dintr-o favella sordida...

Minunea are si un nume:

...OCEAN...

Iar barbatul ce nu prea pare deprins cu cele lumesti ci, mai degraba, desprins de ele, se numeste...

..JOHN BUTLER...

Asezati-va comod intr-un fotoliu, inchideti ochii si incercati pt. 12 incredibile minute sa va regasiti momentele intime si profunde de reverie interioara pe un intreg...

...OCEAN DE SUNETE...

Si va asigur ca la finalul auditiei veti fi cu o micro secunda si/sau cu un nanometru mai aproape deee...

...CHIPUL LUI...

Enjoy!...


www.youtube.com/watch?v=jdYJf_ybyVo
garbo101426
Postat pe 10 Iunie 2017 14:04

Delta state of mind.
Ionela21_Teodora
Postat pe 10 Iunie 2017 17:36
De la: garbo_467841, la data 2017-06-10 17:36:34
Delta state of mind.




Cam asa ceva...
garbo101426
Postat pe 10 Iunie 2017 21:19
841, da` io n-am zis ca lumea ar fi idilica! Si da, ai dreptate, omul provoaca multe nenorociri si cam strica rostul lumii. Mai departe nu filozofez, ca-i prea devreme. Mai bine ascult oceanul oferit de 426.
Buna dimineata :)
Rotty
Postat pe 11 Iunie 2017 08:06
N-ai spus dar ai tras concluzia ca as fi lovit de soarta, din cauza modului in care vad lumea.....
....Nu mai mult decat tine, draga Rotty.
Buna dimineata.
Ionela21_Teodora
Postat pe 11 Iunie 2017 09:13
Pai la felul in care te exprimi, asa m-am gandit. ...No, da`nu te supara, ca n-am dat cu paru`.....
Si....de unde stii tu cat de tare m-a lovit pe mine soarta ? Ne cunoastem cumva ?
Rotty
Postat pe 11 Iunie 2017 10:31

Dragii mei, va readuc aminte ca astazi ... e duminica!


Si, vorba lui bunica-miu, pina nu iese popa din biserica dupa liturgie, toata lumea trebuie sa nu munceasca, sa nu leneveasca da' si sa nu seee...

...sfadeasca!


garbo101426
Postat pe 11 Iunie 2017 10:42
Io nu ma sfadesc cu nime` `Neata buna 426. Nici nu lenevesc, ma duc sa rasfatz gainile cu vreo doua felii de lubenitza.
Rotty
Postat pe 11 Iunie 2017 10:55
De la: Rotty, la data 2017-06-11 10:31:01Pai la felul in care te exprimi, asa m-am gandit. ...No, da`nu te supara, ca n-am dat cu paru`.....
Si....de unde stii tu cat de tare m-a lovit pe mine soarta ? Ne cunoastem cumva ?

Nici n-am spus ca te-a lovit, nu te cunosc.
Hai ca-i duminica, sa lasam pe alta zi, mai draga
filosofeala.
Ionela21_Teodora
Postat pe 11 Iunie 2017 11:38
841, cum e vremea în Moldova?
Axl_R
Postat pe 11 Iunie 2017 14:48

Buna, Axl_R, vremea in Moldova de 'mijloc' si de 'dincoace' e placuta si racoroasa...


Cum mai e insa 'vremea' ... pe la tatal tau?...
garbo101426
Postat pe 11 Iunie 2017 15:03
Bună!
De unde știi?
Punem pariu că aista-i moldovean?

Tata e binișor, adică stabil. Mc!
Acum mă vait io de coloană, fac fizio și gimnastică.
Axl_R
Postat pe 11 Iunie 2017 15:16
Lombara sau cervicala, Axl_R?

Ai maxima grija:

...Gimnastica e ok, kinetoterapia e super okay, masajul specializat e minunat, chiro ar fi extraordinar daca gasesti asa ceva, da' fizio vezi SA NU FIE din cea 'electrica', adica cu curenti!
Orice fel de curent electric nu face bine deloc la afectiunile coloanei!
Ultimele cercetari dixit, da' prostii si incompetentii din Ro n-au aflat inca...
Singurul aparat cu curenti de medie frecventza indicat in afectiunile coloanei este Nemectronul Diferentiat cu Vid/Suctziune. Da', din cite stiu, nu exista in Romania...

Iar cele mai si cele mai - in afara de gimnastica specifica zonei de coloana afectata si caldura (buiota sau patura electrica in criza si doar cind te odihnesti, deci in pozitia culcat) - sint...

...tractiunile coloanei.

Singurele capabile sa asigure decompresia medulara sau nervoasa.
Singurele in afara de ... operatie!
Daca are cineva chef de asa ceva...

Si nu uita de gelul antireumatic Puterea Ursului® cu plante BIO si gelul antiinflamator Gheara dracului® cu plante BIO, ambele de la Kräuter®...

Sfatul meu este sa-ti iei si un briu de fir de bumbac gros daca e vorba de zona lombara. Bunicii foloseau pe vremuri ... blanitza de iepure sau de ied.
Stiau ei ce stiau!...

Oricum, daca nu te incinta ideea cu briul, ai grija sa nu te dai ... don'shoara si sa uiti cumva sa porti direct pe piele un maieu sau tricou din bumbac, indiferent daca e iarna sau vara.
Furouri nu cred ca se mai fac si, oricum, ultimele erau deja sintetice...

P.S. De mai bine de ... 30 de ani tractiunile se pot face si autonom, la propriul domiciliu, chiar de catre ... pacient insusi! In Romanica doar de vreo 10 ani.
Dispozitivele - mobile, cit un diplomat sau o geanta mai mare - sint inventate si patentate de unul din cei mai renumit fizioterapeut din lume, americanul H. Duane Saunders, si poarta numele de...

...Saunders Cervical Hometrac Deluxe si Saunders Lombar Hometrac Deluxe.
Si costa in jur de 350-400usd primul si 400-500usd ultimul...

Sanatate maxima!...
garbo101426
Postat pe 11 Iunie 2017 16:41
De la: Axl_R, la data 2017-06-11 14:48:14841, cum e vremea în Moldova?


Nu stiu fai draga cum e vremea in Moldova.
Vezi si singura.


Ionela21_Teodora
Postat pe 11 Iunie 2017 17:18
O zi buna, axl_r, fara ierburi....
Ionela21_Teodora
Postat pe 11 Iunie 2017 17:19
Nu stiu daca Ax a "auzit" ce-ai zis 426, da` io am bagat la tartacuta. Nici eu nu ma laud cu o coloana prea sanatoasa...si nu ma refer la coloana infinitului. Am si trimitere la fizio... dar inca n-am fost. Rusinica...rusinica...
Rotty
Postat pe 12 Iunie 2017 08:28
Am auzit.
Pt coastele mele zburătoare, pt sp. cervicală, și pt sechele fractură apofiză spinoasă și nevralgie Arnold.

Știam, dar cu bufeurile mele, nu prea mere maieu, mai ales acum.
În rest, fac gimnastică zilnic. Acum am ridicat...trece.

Ps. Am lucrat cam 8 ani, unde se face gimnastică pt coloană.
Nu-s chiar 0.
Caută, dacă vrei pe Gogu, sunt centre de recuperare specializate la noi.

Fata mea e operată cu hernie de disc, tot gimnastica-i cea mai bună.

'Neața și o zi bună!
Axl_R
Postat pe 12 Iunie 2017 08:48
Roman după PS.
Scz! Obo.
Axl_R
Postat pe 12 Iunie 2017 09:28
Buna sa-ti fie sanatatea, Axl_R...


Ce legatura au cei 8 ani cu exact ce spun eu?
Nu foarte mare.
Nu de alta, da' te asigur ca un comment cvasi complet ca al meu nu prea exista in ...'centrele' noastre.
Stiu f. bine ce spun...


Asa cum exista o majoritate a doctorilor cardiologi care habar n-au ca principala cauza de mortalitate cardiaca este datorata ... apneei in somn, sau extrem de multii pediatri sau medici de familie care ignora exceptionala calitate a Broncho-Vaxomului in chiar vindecrea infectiilor recurente ale aparatului respirator, sau la fel cum 95% dintre diabetologi nici macar n-au auzit de xylitol si erythritol, exact cam in aceeasi consonantza ... 'intelectuala' nici reumatologii si/sau neurologii nu recomanda ca masura de ameliorare serioasa a durerilor coloanei vertebrale ... banalele si extrem de necostisitoarele tractiuni.
Normale sau ... subacvatice.


Nu ca n-ar fi auzit de ele, da' de aparatele Saunders au habar doar daca vine vreun pacient mai citit sa-i intrebe sau daca mai scot si ei capu' pe la congrese, pe-afara...

Asa ca nu are deloc legatura cit ai lucrat tu in centrul ala cu ce se practica ca medicina preventiva sau de recuperare in scumpa noastra tzarisoara, numita Romania!

Parol!...


P.S.
Asculta la sora ta mai mare:
Bufeurile sint nashpa la inceput, pina te 'obisnuiesti' cu ele sau pina iti dai seama ca trebuie sa le controlezi ... mental.
Asa ca poti purta maieu in pofida bufeurilor.
Nu de alta, da' e mult mai importanta grija fatza de coloana decit nervii si disconfortul pe care-l provoaca bufeurile.
Totul tine de mental...


A propos, ai incercat ceaiul de valeriana?
Sa stii ca face 'minuni' chiar si la bufeuri...
F. bun era si distonocalmul, da' l-au scos si pe asta nenorocitii carora le era teama nu cumva ... sa se sinucida lumea cu asa ceva!
Cind realitatea este ca de fapt era prea ieftin pt. banoasedle afaceri ale clor din ... big pharma!


Nota:
Nu stiu de ce da' sint convinsa ca ai facut o gramada de proceduri electro-fizioterapeutice (total gresite in cazul afectiunilor degenerative ale coloanei!) la indicatia doctorilor, evident, si ca nu ai facut in schimb deloc tractiuni sau Nemectronul de care am pomenit.

Cam am dreptate, huh?...
garbo101426
Postat pe 12 Iunie 2017 09:31
A propos, unde anume (clinica), de cine anume, prin ce metoda si in ce 'locatie' (banuiesc ca L4-L5) a fost operata fata?

De curiozitate...
garbo101426
Postat pe 12 Iunie 2017 09:35
Bien sûr, cel mai bun comm.
Când ajung pensionară, o să tot stau și io pe net.


http://clubapollo.ro/ Zona cu centrul de recuperare.
Are a face experiența, pt că știu ce-i bine pt je.
Bufeurile pot să le controlez cel mai bine, când mă îmbrac și dezbrac întro tură de nșpe ori, mască, bonetă, halat de unică folosință, și papuci la fel.
Numai maieul mai lipsește.

Fata a fost operată la Nova Vita Tg-Mureș de către neuroch. Lupșa A.
Are o incizie f. mică. Hernia a fost L5/S1.
Poveste f. lungă, detalii, n-are rost.

Și eu am fost op. tot de el.

O zi bună, mc pt timp!
Știu cât e de prețios.
Axl_R
Postat pe 12 Iunie 2017 13:42

A zis cineva ca eu sint ... pensionara?!?
Sau o fi si asta vreun defect, mai stii...

Culmea e ca e chiar un defect ... de fabricatie, pe care-l avem cu totii!
Oricit de ocupati am fi...


No offence, toti stim ce-i mai bine pt. noi, de asta sint si spitalele pline ochi iar numarul celor cu boli cronice degenerative care nu mai au nici o sansa de ameliorare creste anual cu o rata infioratoare!

Numar care a shocat pina si ... OMS-ul!
Medicina romaneasca, huh?
Singura de altfel din lume unde nu exista ... incompetentza si malpraxis, nu-i asa?!?...


Si 'al meu' a fost operat (L4-L5) de prof. Voinescu, la Elias, da' nu de marimea inciziei intrebam ci de metoda folosita, tipul de procedura chirurgicala...


Oricum, multa sanatate si Doamne-ajuta in legatura cu tatal tau...

garbo101426
Postat pe 12 Iunie 2017 14:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pentru ce are nevoie de mine .. 20 De la: nuti_vio 20 Iunie 2010 13:24
BUNA ZIUA TUTUROR 6 De la: pik_nik 28 Septembrie 2009 23:17
Eu consider ca un barbat care vrea sa se casatoreasca trebuie sa ofere macar strictul necesar nevestii si copiilor 127 De la: xenaprintesarazboinica 11 Ianuarie 2011 14:32
Relatile iti da batai de cap 1 De la: Eliza_andrea 31 Mai 2019 17:53
Despre dragoste 53 De la: danseanavictoria 18 Martie 2011 15:35
Setari Cookie-uri