Chipurile lui Dumnezeu...

Pentru cei care nu pot sa inteleaga ca Dumnezeu nu e doar o entitate unica si singulara, o constiintza Universala self-determinata sau un suflet divin etern punctual centrat, si nu au nici imaginatia sa simta minunatia si miracolul absolut al viului in existentza lui plenara, le recomand sa urmareasca cu mare atentie si deschidere sufleteasca urmatoarele tulburatoare imagini...
Si in cele putzin peste 4 minute cu sigurantza ca vor vedea si unul dintre infinit de multele chipuri ale lui Dumnezeu...
Doar unul astazi...
Si nu, nu este cel al lui Kevin...

www.youtube.com/watch?v=Z8YbxFV7v2o

Faceti urmatorul exercitiu mental constient:

Ori de cite ori priviti cu ochii deschisi orice crimpei din viatza ce vi se desfasoara in cimpul vizual, incercati sa va imaginati acea imagine ca o 'compozitie' infinita de ... pixeli.
Si ginditi-va ca fiecare dintre acei pixeli nu sint intimplator asezati astfel si nici macar nu sint rodul imaginatiei voastre...
Fiecare punctuletz micronic de lumina, miscare, culoare si viu nu este altceva decit unul dintre infinitele si minunatele ... chipuri ale lui Dumnezeu!...

Haideti sa intelegem, sa invatam si sa apreciem asa cum trebuie darul uluitor pe care Dumnezeu l-a dat omului, acela de a-si gasi Tatal si Creatorul in fiecare scinteiere a lumii ce ne inconjoara...

Si cind vom intelege ca Dumnezeu nu e doar un suflet batrin cit Universul asta, ci o matrice energetica mult mai profunda de-atita, atunci vom reusi si fiecare dintre noi sa privim cu mai mare atentie si grija universul de pixeli ce ne zboara prin fatza ochilor in fiecare clipa...
Iar cind ne vom privi dimineatza in oglinda propriul chip, poate vom reusi ca peste zi sa intelegem si sa empatizam si cu ... pixelii tuturor celor care ne trec pe dinaintea ochilor...
Toti, absolut toti, 'pixeli' ai aceluiasi Univers, al aceluiasi Tata, al aceluiasi Intzeles deplin...

Oare care sa fie adevaratul rol al Omului pe planeta asta?
Cred ca Kevin a reusit sa-l intrezareasca putzin si pt. noi, 'nevazatorii'...
garbo101426
Postat pe 30 Mai 2017 10:27
Stii, 426, eu cred ca adevaratul rol al omului pe pamantul asta e sa vada "minunea" care apare in viata lui. Firisorul ala de bine si frumos pt. care trebuie sa ne perfectionam vazul, dar mai ales, sufletul. Ca in asta sta micimea omului, in a nu fi constient cat de mult e putinul pe care-l are. Si nu ma refer, bineinteles, la situatia financiara, ci la lipsa de apreciere pt. alte lucruri, in privinta carora suntem orbi. Chiar si o zi frumoasa in natura poate fi un motiv sa te bucuri de darul vietii pe, care ti l-a dat Dumnezeu. Si sa implinesti pe mai departe, voia si increderea pe care divinitatea a avut-o in om, sa-l lase sa discearna in viata sa, pt. a alege graul de neghina...
roxana1deac
Postat pe 30 Mai 2017 12:49
Da' clipul l-ai urmarit pina la capat?
Ca eu la el faceam referire cind am 'invocat' tot ce-am spus in topic...

Simplul 'vazut' a tot ceea ce-i minunat in viatza personala a omului nu numai ca e putin, neimportant si egoist, da' e si teribil de insignifiant pt. tot ceea ce inseamna viu pe planeta asta!

Omul e printre ultimile vietuitoare aparute pe Terra, asa ca rolul lui nu are cum sa fie doar ... auto-contemplativ!
garbo101426
Postat pe 30 Mai 2017 13:13
Asa si, care-i neconcordanta?

Nu vazut in viata personala, ci in viata... exhaustiv personala, pt. existenta omului...
Adica sa vezi binele din toate lucrurile lasate de Dumnezeu: puritatea si afectiunea chiar, a animalelor, frumosul si firescul ierbii si al copacilor (poate parea animist, dar nu la asta ma gandesc), surasul unui copil in primele luni de viata, etc...
roxana1deac
Postat pe 30 Mai 2017 13:19
Aoleeeeeu!...
Ce spune topicul si unde ajungem din exces de zel...

Roxy, mama, lucrurile 'lasate' de Dumnezeu nu sint in nici un caz si sub nici o forma ... 'incarcate' cu bunatate!
Ele doar fiintzeaza!
Exact la fel cum face si viatza, in general.
Oricare viatza...

Doar omul introduce conceptele de bine si rau si, dupa cum stim, nu sub cele mai bune auspicii sau intentii, ci doar functie de interesele lui.

Ne-divine da' total ... darwine!

Iar in asta nu-i nici o filozofareala sau vreo discutie despre morala sau religie...

P.S. Poate ar trebui totusi sa inceapa sa se mai 'lucreze' pe la shcoala si asupra faptului ca IN AFARA omului, viatza, in integralitatea ei,...

...NU ESTE supusa in vreun fel moralei sau religiei!

Iar asta ar trebui sa ne dea ceva mai mult de gindit CHIAR asupra rolului nostru real...

P.P.S. Sincer, m-as fi multumit cu comentarii ontopic, fara divagatii si 'alunecari' inspre morala sau crestinism.
Mai ales ca nu asta e scopul a ceea ce am scris...
garbo101426
Postat pe 30 Mai 2017 13:46
Atunci, mea culpa...
Eu ma gandeam la "chipurile lui Dumnezeu" sub forma pe care am mentionat-o. Pt. ca mult bine si multa insanatosire ar aduce in vietile noastre trairea a ceea ce am scris.
Totusi e o inadvertenta in ce ai postat. Daca Dumnezeu lasa omul (si toate aspectele vietii) nu bun, nu rau, ca inteleg ca valorile astea le stabilim noi (?!?!), de ce ar vrea Dumnezeu sa ajungem la o constiinta crestina?
Divinitatea nu e doar o forta creatoare, ci si profund constientizatoare, si asta pt. ca Dumnezeu nu e Universul, impartial si ne-preocupat de bine, Dumnezeu este insusi Binele si Moralul... poate de aici se face confuzia...
Formuleaza altfel, pt. ca se fac lesne confuzii..
roxana1deac
Postat pe 30 Mai 2017 14:47
"Eu sunt alfa si omega", " Eu sunt adevarul si viata".
Toti crestinii ce s-au preocupat putin de adevarurile religiei si credintei stiu ca Dumnezeu nu este un spirit batran. El este si lege si exceptie, si pedeapsa si iertare, este pretutindeni, in afara timpului si spatiului.
Nu trebuie sa pricepem cu mintea ci sa simtim cu inima. Si daca simtim nu mai avem nevoie de teorii care sa ne explice ce simtim.
Dumnezeu este lumina si fara el este neant, intuneric, vid. Si rautatea este doar absenta lui, gonirea lui, neacceptarea lui.
Rolul omului? La prima vedere as spune ca rolul lui:
Este sa stapaneasca pamantul.
Sa fie una cu Dumnezeu alegand asta. Fiecare om poate fi un asemea lui Dumnezeu, dupa chipul si asemanarea lui, ceea ce nici un animal nu poate nici macar aspira.
Suntem niste mici demiurgi ai realitatii noastre si ai realitatiii inconjuratoare. Putem alege.
La a doua vedere recunosc ca nu stiu, Pentru ca se pare ca omul chiar are liber arbitru si exista cate un abis de fiecae parte. Cu el sau fara el. (Cu Dumnezeu sau fara Dumnezeu). Si se pare ca exista intotdeauna cale de intoarcere si de sus si de jos. "Bate si ti se va deschide". Raul si binele nu il judecam noi.

Deliaaa
Postat pe 30 Mai 2017 17:53
E clar, adica mie imi este cit se poate de clar...

Vidoclip-ul 'vorbeste' de Kevin Richardson si o ... alta fatza a 'dumnezeirii', iar noi o dam, mioritic, pseudo-religios si oricum fals crestin, peee ... religie!

Greu la deal...
garbo101426
Postat pe 30 Mai 2017 19:03
N-ai spus cum vezi tu divinitatea, 426. Fara echivoc si fara vreun chip al ei.
Eu una, n-o dau fals crestin pe religie, o dau pe tema.
roxana1deac
Postat pe 30 Mai 2017 19:53
Chiar ca nu vreti sa intelegeti rostul topicului!
Tocmai ca nu despre cum intelege fiecare din noi ce e sau care e ralatia lui cu divinitatea!

Dumnezeule, chiar va e asa de greu sa depasiti stadiul asta al discutiei?...
garbo101426
Postat pe 30 Mai 2017 19:56
Asta ziceam si eu, nu-i despre cum intelege fiecare. Si intelegi asertiunea. Iar Dumnezeu iti spune mai degraba sa empatizezi cu valorile pastorite de crestinism decat cu orice oita (ratacita sau nu).
roxana1deac
Postat pe 30 Mai 2017 19:58
Fetelor, Dumnezeu nu spune niciodata absolut nimic!
Ce spune El e doar ce punem noi 'in gura' Lui; iar acestea sint doar ... reflectiile npoastre despre viatza si morala.
Din pacate tot la stadiul de acum minim 2000 de ani...
garbo101426
Postat pe 30 Mai 2017 20:11
Care ar fi stadiul actual al intelegerii divinitatii?
roxana1deac
Postat pe 30 Mai 2017 20:44
Am vazut videoclipul mai demult. E doar o iluzie ca religia ingradeste cunoasterea. Sau ca practicarea religiei te transforma in fanatic.
Oamenii sunt cei care ingradesc si limiteaza. Dumnezeu spune mereu si mereu aceleasi lucrurii. Oamenii le aud diferit. Sau nu le mai aud. Animalele le aud mereu.
Deliaaa
Postat pe 30 Mai 2017 21:20
Probabil ai dreptate, delada.
roxana1deac
Postat pe 30 Mai 2017 21:44
Probabil. Este doar o parere.
Deliaaa
Postat pe 31 Mai 2017 13:11
Complexa si complicata tema topicului......
Rotty
Postat pe 1 Iunie 2017 08:30
Hai, Rotty, fa si tu ... un efort.


Cit de mic, acolo, ca m-am saturat de subiecte kretine si comentarii retardate la oricare din celelalte topice...


Si, in plus, tu esti si mare iubitoare de animale, asa ca n-ar trebui sa-ti fie prea greu.


Iar la Dumnezeu ne pricepem to(n)ti, nu-i asa?

Asa ca chipurile Lui in lume ar trebui sa fie un subiect cit se poate de... lejer.


Zic si eu...
garbo101426
Postat pe 1 Iunie 2017 11:21
Dumnezeu e unul si e imuabil, nici vorba sa-l vedem fiecare dupa cum ne convine. Eu una nu sunt crestina practicanta, nu merg f. des la biserica, si pt. a fi crestin adevarat iti trebuie "saracia aia cu duhul", adica umilinta si renuntare la tine insuti pt. fratele crestin... calitati pe care le intelegem gresit... Asta e esenta crestinismului si nu interpretarile cuiva despre religie si Dumnezeu.

roxana1deac
Postat pe 1 Iunie 2017 13:18
Si cand spui crestinism, spui Dumnezeu deoarece creatia divina nu este doar un crampei de viata, aflat la bunul plac al interpretarii cuiva despre existenta pe pamantul asta...
roxana1deac
Postat pe 1 Iunie 2017 13:38
Fara suparare, Roxy, da' prea frecvent, nepermis de superficial si groaznic de pagubitor, pt. religie insasi si crestinism in particular, vorbim doar ca sa ne aflam in treaba!
Adica, mai romaneste, nu reusim de fiecare data decit sa ... dam din clantza total inutil...

Vorbim orbeste despre 'sfintii parinti' la fel cum o fac si celelalte sute de milioane de auto-pretins credinciosi:

...Fara sa stim ABSOLUT NIMIC din viatza lor REALA si fara ca macar sa fi citit ceva din intelepciunea lor sau orice altceva scris de ei.
Si stii de ce?
Pt. ca 'sfintii parinti' n-au scris in fapt niciodata, nimic, iar unii dintre ei erau chiar ... analfabeti 100%!

Ce stim noi despre ei sint doar ... povestile scrise de altii, la multe sute de ani dupa moartea lor!
Asa ca despre ce vorbim noi aici?
Despre ... auzitele din ... auzitele unora despre care nu exista NICI O DOVADA ca ar fi pus un cit de cit adevarat in tot ceea ce-au spus ei, nu?!?
Ne-am pierdut chiar de tot ratiunea si uzul ei?!?

Ce prostie e asta cu ... negarea Bibliei?
Ca si cum Biblia ar fi o singura si unica carte scrisa chiar de Dumnezeu!
Chiar nu realizati enormitatea unei asemenea erori de logica si bun simtz?!?

Sa mai spun ca nici macar 0,01% din cei care se bat cu pumnul in piept in credintzele lor facind referire tocmai la Biblie, in fapt...

...n-au citit-o nici macar O SINGURA DATA?!?

Iar dintre cei care sa admitem ca ar fi citit-o integral, probabil ca ... 99,9(9)% nu au fost si nu sint in stare sa inteleaga mare lucru si sa 'extraga' adevaratele invatzaminte de acolo!

De unde stiu eu asta?
Pai chiar din modul cum fiecare dintre noi - fiintze profund crestine, nu? - ne raportam in viatza de fiecare zi taman la ceilalti oameni.
Nimeni altii decit ... fratii nostri, nu-i asa?!?...

Hai sa fim ceva mai retinuti in vorbe si ceva mai responsabili in fapte caci, in realitatea biologica a fiintzei nostre, continuam sa perpetuam o teribil de distrugatoare de 'genom' divin...

...IPOCRIZIE !
garbo101426
Postat pe 1 Iunie 2017 13:57
Nu ma poti suspecta de ipocrizie. Eu postez pe o tema de discutie... astea-s datele, asta-i dialogul. Am spus deja ca nu sunt o crestina practicanta, pt. ca personal mi se pare sminteala sa ma preocupe mai mult fratele crestin decat propria-mi viata. In cel mai bun caz, ar putea sa ma intereseze soarta unui om mai bun si mai destept, nu soarta unui prost sau a unui pacatos. Vezi acum cat mai am de parcurs pana sa ma raportez (fara nici o tragere de inima), dar ziditor pt. un crestin, la Dumnezeu?
roxana1deac
Postat pe 1 Iunie 2017 14:19
Pai citeste inca o data 'numele' topicului.
Si inca o data, cu si mai mare atentie, continutul lui REAL.


Iar in discutie - si nu din vina mea -, s-a ajuns total aiurea nu la ipocrizia ta, ci a noastra, ca oameni!
Care ipocrizie oricum n-are nici in clin nici in mineca cu CONTINUTUL topicului meu!


Da, ai perfecta dreptate, esti o ... minunata pacatoasa care mai are asa drum lung de parcurs!


Caieste-te!...


garbo101426
Postat pe 1 Iunie 2017 14:30
Ma caiesc. Pt ca Iisus n-a venit in lumea aceasta sa aduca lumina celui care o are, si noi trebuie sa ii urmam exemplul, pretuind fara discriminare pe "fratii" nostri...
Si ma caiesc acum pt. viciile de postare.
roxana1deac
Postat pe 1 Iunie 2017 14:40


Bine macar c-ai spus 'ma caiesc', ca cei mai multi doar ... macaiesc!



garbo101426
Postat pe 1 Iunie 2017 14:52
Macaie. Dar e descriptiv si cum ai spus tu...
roxana1deac
Postat pe 1 Iunie 2017 14:55

Ratzele macaie, ratzele ... umane doar macaiesc!

garbo101426
Postat pe 1 Iunie 2017 14:58

roxana1deac
Postat pe 1 Iunie 2017 16:38
"Hai, Rotty, fa si tu ... un efort."

Nu pot. Cred ca m-am blocat.
In orice caz, pentru mine chipul lui Dumnezeu nu are nici o legatura cu scrierile "sfintilor parinti" , nici cu sabloanele arhi- bisericosilor. Si ca venii vorba...cunosc destule persoane care-si tocesc genunchii pe pardoseala bisericii si zabalesc sutana popii, iar acasa au cainii legati in lant si infometati, lovesc fara mila pisica cu piciorul injurand-o, trec fara mila pe langa un cersetor sau un caine al strazii care s-ar bucura si de o mangaiere sau o vorba buna si omoara cu nepasare orice animal salbatic care indrazneste sa le calce proprietatea.
Mai multe oi zice cand imi revin, acum e loc doar de...Buna dimineata.
Rotty
Postat pe 2 Iunie 2017 08:44
Bravo, soro, bine ca mi-ai adus aminte din nou de nenorocita natura, cica umana, a omului!
Ca sa-mi mearga 'bine' toata ziua, zau asa...


Stim cu to(n)tii f. bine ca in Romanica noastra cea iubita(?!?) bipezii pseudo-cre(sh)tini nu stiu sa scrie nici macar o cerere in limba materna da' stiu ei sigur-sigur ca animalele 'e' doar...

...niste animale!


Ca tare i-as mai pune eu pe astia in lantz in plina vara, la 40 grade, intr-o ograda tzaraneasca unde n-ai nici macar un cotetz sa te ascunzi de canicula sau viscol si unde mincarea 'prietenului' omului e aidoma laturilor date porcului (alt animal chinuit cumplit), eventual 'imbunatatzita' cu citeva ... coji uscate de mamaliga si oase deja in descompunere!

Iar apa de baut din strachina in plin soare e 'chivernisita' din belsug cu ... matasea broastei sau ale 'condimente' numai bune pt. sanatatea bietului patruped!


Chiar asa, asta e de fapt realitatea majoritatzii perfect djuvariane a ... majoritatzii oamenilor 'de bine' din Romania!

Adica a alora teribil de crestini si ascultatori de 'porunci' numai bune de a urma...

...calea, lumina si adevarul, nuuu?!?
garbo101426
Postat pe 2 Iunie 2017 09:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
relatie complicata.. 10 De la: 23 Mai 2018 17:36
Femeia 0 De la: 1 Aprilie 2010 15:10
femeia-calitati&defecte 6 De la: ratuscaceaurata 27 Septembrie 2011 16:47
asemanari-deosebiri........sotie-amanta 30 De la: garbo011917 8 August 2012 21:10
Ciocnesc un pahar de vin cu voi...Si va doresc sanatate fericire,si sa ajungeti toti bage si mosnegi sanatosi si intelepti...Craciun fericit..Va iubesc 30 De la: ingerasulluptator 28 Decembrie 2011 22:30
Setari Cookie-uri