Despre fiinta umana

"Human being make life so interesting.
Do you know, that in a universe so full of wonders,
they have managed to invent boredom"



P>S
garbo_466560
Postat pe 19 Mai 2017 22:40


Even so, don't you never even get tired getting bored trying to 'kill' us?


garbo101426
Postat pe 20 Mai 2017 07:57
Aha! La topicul asta "batem" campii pe limbi straine ?
Rotty
Postat pe 20 Mai 2017 08:02
Eu mi-am adus aminte de semnătura lui Q. "I am not saying we should kill all the stupid people - all I am saying is remove all warning labels and let the problem sort itself."
Axl_R
Postat pe 20 Mai 2017 08:12

Buna, @Axl_R, da-i dracu' pe prosti, zi mai bine ce mai faci tu, care mai e viatza ta...


Si cum se mai simte stii tu cine...
garbo101426
Postat pe 20 Mai 2017 08:34
Doamnelor, Uly este un pic mai eclectica in a vedea realitatea, de ce sunteti rele?
Good morning, ca sa fiu on topic!
Schmetterling
Postat pe 20 Mai 2017 08:59
Pot sa raspund pe limba "mea" ? Na dann...Guten Morgen!
Rotty
Postat pe 20 Mai 2017 09:08
Aber natürlich! Guten morgen!
Schmetterling
Postat pe 20 Mai 2017 09:10

Eu cred ca mai degraba verbiajul asta nu e deloc eclectic ci mai mult ... 'ecler_ic'!


Teribil de incongruent, fara substanta zilnica, ca sa spun asa, semi-rational si, mai ales, obositor de numa'...
garbo101426
Postat pe 20 Mai 2017 09:25
Nu vedeti ca-i neobosita in a spune mai nimic... Avea un topic cu tacerea care-i de aur, dar s-a pierdut in neant (intentia de a tacea)
Uly, vezi de viata la modul un pic mai serios, de lucruri frumoase, care au un rost, lasa chestiile care nu dau bine nici in tinerete, daca te respecti, daramite acum, nu te supara...
roxana1deac
Postat pe 20 Mai 2017 09:40
Acum "tace" pe alta limba.
`Neata Roxy...pardon, Guten Morgen.
Rotty
Postat pe 20 Mai 2017 09:42
'Neata, Rotty!
roxana1deac
Postat pe 20 Mai 2017 09:44

99,9(9)% dintre femei sint atit de 'inteligente' incit - preocupate exclusiv doar de ce au ele in capshor si pe 'sufletzel' - nici pina mor nu inteleg neam...

...ca barbatulul ii place romantismul de nivel mai ... filozofic si, in mult mai mica masura, cel de nivel ... horticol!


Bref, omu' de felu' lui nu se simte teribil de confortabil sa-i aduca prietenei/iubitei/sotiei/amantei (Ooops!) toata ziua buna ziua buchetzele de minunate flori, parfumeluri cristian ... dihorice (sic!) sau vreun bijoux de sa ia ochii . 'strutzoaicei' ci, testosteronic eminamente fiind, vrea si el sa fie...

...ascultat ce vorbeste, ce gindeste si chiar ce viseaza!


Si, slava Domnului!, istoria dovedeste chiar ca mai si gindeste, ca nu prea sintem noi cele mai...

...ginditoare trestii din prin baltile Umanitatzii!



garbo101426
Postat pe 20 Mai 2017 09:53
Pai nu asta vrea orice biped, daca-i si ganditor? Sa fie ascultat, sa se exprime pe sine intr-o relatie, sa-i stie celalalt gandurile si visele si reciproc?... A, ca sunt si f. multe femei fixate pe clisee dintr-astea cu flori, bijuterii, etc... unei femei sanatoase la cap si la principii ii ajunge o buna comunicare cu sotul /iubitul, afectiune, nu neaparat aratata, ci simtita din tonul vocii, din priviri si din aerul respirat, sa zic asa. Pt. mine una, asa arata romantismul. Restul sunt artificii care n-au legatura cu a fi romantic.

Pai nu, 426, testosteronicul aduce dovezi de iubire. Daca faci abstractie un pic de testosteron, si mergi pe partea ailalalta, n-ai nevoie sa aduci femeii sanatoase dovezi de "iubire" parfumate si incrustate in aur sau diamante.
roxana1deac
Postat pe 20 Mai 2017 10:04

..."mai sunt..." ?!?
Si pe urma ... iunie, iulie, august si tot asa, nuuu???...


Nu, sora mea de net, exact asta iti spuneam, ca realitatea cea mai cruda demonstreaza - cu aproximatie (sic!) - ca 99,9(9)% dintre estrogenice sint fix preocupate numai si numai cu ce e in capshorul, in corasonul si in sufletzelul lor vesnic...

...'nepansat'!


Sau tu-ti inchipui ca sint atit de multe divorturi, despartiri, abandonuri de familie, facut plozi in nestire, avorturi chiar si mai multe de-atita, parasiri de copii prin maternitati sau crese si chiar pruncucideri doar pt. ca, vezi Doamne!, muierile devin ... profund si iremediabil depresive taman pt. ca doar ele au o viziune romantico-idilica asupra relatiilor presupus a fi ... biunivoce?!?


Ma gindeste-te, nu te lua doar pe tine drept ... etalon!
garbo101426
Postat pe 20 Mai 2017 10:22
Ai mare dreptate cu procentul ala, dar eu de felul meu sunt o draguta si am folosit nejustificat alocutiunea aia. Insa apoi m-am corectat, ca nu zac de nerealism, nu vazusi?
roxana1deac
Postat pe 20 Mai 2017 10:23

Too late!

Adica ... prea lata!


Eu raspund de regula in timp real, n-astept ... corecturile.

Realiste au ba...

garbo101426
Postat pe 20 Mai 2017 10:37
Daca te uiti la timpii inregistrati: "postat la ora..." n-a fost chiar in timp real. Dar, in principiu, ai infinita dreptate pe chestiunea asta.
roxana1deac
Postat pe 20 Mai 2017 10:49

Aaaaa, multumesc frumos si bogdaproste pt. ... infinitatea aia de zisesi!

Asta mi-a cazut mai bine chiar decit cafeaua de dimineatza, zau asa!


Orgoliul si egoul nestrunit ne omoara, mama lor de zevzeci...


Simbata si duminica linistite, cit mai placute si fara ... 'zdrumicaturi'!

garbo101426
Postat pe 20 Mai 2017 11:05
Cand e dreptate, nu-i tocmeala si nici loc de (prea) mult "orgoliu si ego nestrunit"...
Asisderea.
Dar nu stiu ce-s alea ... "zdrumicaturi".
roxana1deac
Postat pe 20 Mai 2017 12:52
Despre. Ființa umana umana
ingerasulluptor1
Postat pe 20 Mai 2017 12:52
ca sa nu-mi revars frustrarile acumulate din plictiseala pe ici-colo dupa ce mi-am savurat cafeluta am decis sa fac o plimbare prin parc.
ei, ia o persoana blanda, foarte blanda...mai mult decat blanda si pune-o sa conduca masina, sa se plimbe prin capitala cativa kilometri...sa zicem 8 km...
veti vedea o fiinta care va intruchipa in ea tot ce are mai rau specia umana...va fi din timp in timp, uneori simultan...vulgara, egoista, rasista, intoleranta, sfidatoare, furioasa, ignoranta, criminala, cu instincte criminale suprimate cu multa dificultate
garbo_466560
Postat pe 20 Mai 2017 13:07

DEX-ul, soro, DEX-ul!


Zdrumicaturi sint ceea ce ramine in urma procesului de ... zdrumicare.
Iar a zdrumica inseamna a sfarima, a zdrobi, a face bucatzele, a distruge, intr-un cuvint.


Mai pe romaneste, zdrumicaturi sint resturile alea ... toxice ale 'interactiunii' umane superficiale, neziditoare si prostesti...

garbo101426
Postat pe 20 Mai 2017 13:14
Tu in capitala-jungla, numita Bucuresti, ti-ai gasit sa te relaxezi?
Nu-i mai bine la munte sau oriunde in alta parte, unde simti doar adierea vantului, te mangaie o raza pe obraz, si-ti canta la doi pasi un ghemotoc de viata, cu ochisori si pene?
roxana1deac
Postat pe 20 Mai 2017 13:16
De la: garbo101426, la data 2017-05-20 13:14:31
DEX-ul, soro, DEX-ul!


Zdrumicaturi sint ceea ce ramine in urma procesului de ... zdrumicare.
Iar a zdrumica inseamna a sfarima, a zdrobi, a face bucatzele, a distruge, intr-un cuvint.


Mai pe romaneste, zdrumicaturi sint resturile alea ... toxice ale 'interactiunii' umane superficiale, neziditoare si prostesti...



Cum are mai multe intelesuri, nu stiam la care dintre ele te-ai referit...
Duca-se pe pustii alea de care spui...
roxana1deac
Postat pe 20 Mai 2017 13:17
De la: roxana1deac, la data 2017-05-20 10:04:10Pai nu asta vrea orice biped, daca-i si ganditor? Sa fie ascultat, sa se exprime pe sine intr-o relatie, sa-i stie celalalt gandurile si visele si reciproc?... A, ca sunt si f. multe femei fixate pe clisee dintr-astea cu flori, bijuterii, etc... unei femei sanatoase la cap si la principii ii ajunge o buna comunicare cu sotul /iubitul, afectiune, nu neaparat aratata, ci simtita din tonul vocii, din priviri si din aerul respirat, sa zic asa. Pt. mine una, asa arata romantismul. Restul sunt artificii care n-au legatura cu a fi romantic.

Pai nu, 426, testosteronicul aduce dovezi de iubire. Daca faci abstractie un pic de testosteron, si mergi pe partea ailalalta, n-ai nevoie sa aduci femeii sanatoase dovezi de "iubire" parfumate si incrustate in aur sau diamante.


woow! emotii imprimate pe piele. zau asa!
garbo_466560
Postat pe 20 Mai 2017 13:21
Ai vazut, @Roxy?
Tocmai ce vorbeam de ... zdrumicaturi!
Oare de ce nu ma mir?!?...

Eu am carnet de aproape ... 40 de ani! Fix la anu' pe 31 august.
N-am avut atita vreme nici macar o singura data nici cea mai mica amenda, vreun cit de minor accident in trafic sau vreo tamponare fie ea si lejera si nici vreo suspendare de carnet.
Si, fara gluma, cind peste zi sint cum zic unii ca sint chiar cind sint la volan, ei bine, eu abia atunci ma urc la volan!
Iar asta pt. ca pe mine shofatul ma relaxeaza teribil.
Si cu atit mai mult cu cit e intr-un trafic dement asa cum este in Bucuresti.
Parol!

Chiar n-am reusit niciodata sa inteleg cum de oameni aparent normali devin niste ... animale salbatice cind sint in spatele volanului!
Singura explicatie poate sta doar in doua ... invariabile:

In primul rind e vorba de modul extrem de profesionist in care s-a invatat condusul unui automobil in consens/concordantza pefecta cu asumnarea constienta si fara 'interpretari' in beneficiu personal aaa...

...LEGII.

Si in al doilea rind, care de fapt e chiar primul, e vorba de modul cum a fost 'framintat' ... aluatul din care sintem facuti fiecare dintre noi.
Bref, ar fi vorba carevasazica numai si numai deee...

...CARACTER.

Vorba de acum vreo 20 de ani a unui prieten de familie:
"Daca vrei sa vezi cit de descreierat e in realitate un barbat si cit de isteric e fondul profund al unei femei, atunci nu ai de facut altceva decit sa le pui...

...un volan in bratze!
garbo101426
Postat pe 20 Mai 2017 13:40
426, cand te injura un sofer pt. ca tu i-ai facut semn discret ca te-a depasit absolut aiurea, ca un meltean fara habar de a fi civilizat, iti cam pierzi rabdarea. Asta daca nu ti-o si iei in freza, la propriu! Relaxarea nu-i pt. traficul din Bucuresti, ca faci implozie, cel putin, cu toata stapanirea care te caracterizeaza... in Bucuresti sunt absolut dementi la volan, de sofat relaxat poti vorbi in alte orase ale frumoasei tari.
roxana1deac
Postat pe 20 Mai 2017 13:52
Pai vezi de ce vorbeam eu de ... 'aluatul' ala?
Ca nu cred ca te opreste ceva sau careva sa-ti pastrezi auto-controlul in orice situatie!
Cu atit mai mult cu cit stii ceea ce o sa urmeze, nu crezi?

Auto-controlul, soro, auto-controlul e cheia ... fericirii in trafic!
Si nu numai in trafic...

De asta m-am 'indragostit' eu de mica de logica si de neurostiintze si nu de psihologie, de medicina sau de filozofie, desi imi place teribil aceasta:

Psihologia te invatza cum sa eviti conflictele, medicina stie cum sa repare consecintzele acestora, filozofia te asigura cum sa nu intri in conflicte in timp ce complexul de neurostiintze te invatza cum saaa...

...controlezi conflictele!
garbo101426
Postat pe 20 Mai 2017 14:07
Si daca esti doar om, si ai asteptari de bine si care dau un sens acolo, vietii, ce te faci? A propos, care-i diferenta neta intre a a evita si a nu intra in conflicte?
Din ce spui si cu flerul meu, am mers pe filosofie tot timpul, hotarat... dar deep inside tot te-astepti sa nu fie dracu' asa negru.
roxana1deac
Postat pe 20 Mai 2017 14:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce parerea aveti despre Buddism? 107 De la: garbo180888 5 Iulie 2011 13:09
e-Tzatza 62 De la: iasomia 29 Iulie 2010 10:16
urgent!! 20 De la: hermosa20 10 Februarie 2013 13:35
Bucurestiul de altadat! 1 De la: allexanndrra 16 August 2009 05:07
Ghici, GHICITOAREA mea! 89 De la: roby_cado 11 Aprilie 2010 20:49
Setari Cookie-uri