Oare ma place?!

Rotty, vb fără acc.
N-o uitat nici limba, nici de unde o plecat.

Topicul ăsta, să știți, m-a făcut să văd altfel fetele de aici.

Axl_R
Postat pe 2 Octombrie 2017 16:47
Ba vorbesc cu accent...ardelenesc.
` Neata buna.
Rotty
Postat pe 3 Octombrie 2017 09:01
Un accent care imi place la nebunie.
Buna ziua Rotty , buna ziua Axl
Tommy_Boy
Postat pe 3 Octombrie 2017 14:49
'' tu scrii corect si banuiesc ca vorbesti la fel de corect, poate cu putin accent, asa cum vorbesc si prietenii mei cazati de peste 15 ani in Canada...''

La asta m-am referit.
Îmi pare rău că am intrat aici, am un gust amar în gură.
Nu puteți acc. pe nimeni, care nu-i ca voi.
Axl_R
Postat pe 4 Octombrie 2017 10:28
Ax eu in principiu accept pe oricine cu bun simt. Nu-mi pasa daca e roman sau tigan, par example.
Am prieteni romani, unguri si nemti dar toti, macar din cauze pragmatice daca nu din bun simt, stiu limba romana f. bine ca doar sint cetateni romani.
Daca nu cunosti limba tarii in care traiesti si muncesti cum Dumnezeu iti poti practica meseria sau intelege cu colegii de la locul de munca?
Scuza asta ca traiesc in alta tara sau ca sint de alta etnie nu tine.
A nu cunoaste limba propriei tale tari inseamna sa te condamni singur la izolare.
Tommy_Boy
Postat pe 4 Octombrie 2017 12:44
Axl, s'il vous plaît!

De ce simți nevoia să te justifici?
Trist e când vb și scrii mai corect decât ei/ele și tot izolată rămâi.
Ești superior prin naștere, nu?
E vina cuiva că te naști așa?

Eiii, tre' mă obișnuiesc, unele lucruri nu se schimbă!

''Scuza asta ca traiesc in alta tara sau ca sint de alta etnie nu tine.''

, , , Pune-le la locu' lor! Puteam să citez postarea, tu nu cunoști virgula, dar dai lecții.
Axl_R
Postat pe 4 Octombrie 2017 14:11
să*
Axl_R
Postat pe 4 Octombrie 2017 15:20
De la: Axl_R, la data 2017-10-04 14:11:09Axl, s'il vous plaît!

De ce simți nevoia să te justifici?
Trist e când vb și scrii mai corect decât ei/ele și tot izolată rămâi.
Ești superior prin naștere, nu?
E vina cuiva că te naști așa?

Eiii, tre' mă obișnuiesc, unele lucruri nu se schimbă!

''Scuza asta ca traiesc in alta tara sau ca sint de alta etnie nu tine.''

, , , Pune-le la locu' lor! Puteam să citez postarea, tu nu cunoști virgula, dar dai lecții.


N-ai inteles mai nimic din ce am spus si in definitiv je m'en fous ca fatuta aia habar nu are pe ce lume traieste si ca are in caputul ala dragut (banuiesc) un talmes balmes.
Poti pune tu virgulele de obicei las lucrurile mai putin cunoscute pe mina expertilor.
Tommy_Boy
Postat pe 4 Octombrie 2017 15:28
Tommy.
Sunt de acord cu folosirea virgulelor, dar nu intre subiect si predicat.
Cat despre fatuta din topic, nu-i doar agramata... asta-i pacatul cel mai mic...
Ionela21_Teodora
Postat pe 4 Octombrie 2017 15:52
Am crezut că nu mai e nicio muscă cu frigul ăsta.

Sunt sigură pisi că nu-ți pasă, de aia ai postat aici de câteva ori.
Sigur că n-am înțeles nica, nu-i permis să am un IQ mai mare, ca o româncă get-beget.
Axl_R
Postat pe 4 Octombrie 2017 18:38
Mai Ax, nu judeca un om fara sa-l cunosti, risti sa te inseli.
Nu-s romanca get-beget, doar jumatate. Cealalta jumatate vorbeste alta limba dar n-am facut niciodata caz de asta si nici nu vrau sa fiu discriminata pozitiv.
Tommy_Boy
Postat pe 4 Octombrie 2017 20:07
E clar. Pe forumul asta fara intzepaturi nu se poate. Nu dati ca am fugit deja.
Rotty
Postat pe 5 Octombrie 2017 09:22
De la: Rotty, la data 2017-10-05 09:22:55E clar. Pe forumul asta fara intzepaturi nu se poate. Nu dati ca am fugit deja.


Soro, si nici macar n-a fost nevoie sa ma bag si eu in discutia asta ... ultra 'inteligenta', zau asa!


Iti dai seama, Rotty, cam ce era daca ma apucam eu sa explic inca o data ce si cum doar cu ... virgulele din limba romana?

Nu de alta, da' majoritatea djuvariana a romanilor inca e absolut convinsa, chiar si in sec. XXI, ca inainte si dupa conjunctia 'si' nu se pune ... virgula.

Ei bine, fetelor, aflati caaa...

...SE PUNE!


Si inca la greu, da' shcoala noastra - in 'intelepciunea' ei carteziana - n-a mai vrut sa 'streseze' creierasele si-asa destul de tembele ale elevilor nosti (chiar si la nivel de liceu!) cu minunatele, interesantele si deloc rarele exceptii de la regula ale limbii romane!

Si stiti ce?
Shcoala noastra, asa de 'subtire' si aproape inutila cum e ea, chiar a avut dreptate:
Marea majoritate a absolventilor de liceu sint in genere, vorba lui Neagu Djuvara, nitzel cam...

...kretini!


Si ma refer aici doar la aia care au si luat BAC-ul!

Ceilalti?

Pai, dumnezeu cu mila, ... Spania cu capsunile, Sicilia cu babele si moshnegii de sters la koor, restul Europei cu zidurile de zugravit, strazile de dat cu tirnul si fabricile cu sclavii ei necalificati!


Iar Romania?
Care Romania???


Pe bune?
Adica voi chiar va mai auto-iluzionati ca inca ar mai exista asa ceva?!?!?!?...


Carevasazica si visatori da' si incredibil de naivi...


garbo101426
Postat pe 5 Octombrie 2017 12:16


Dumnezeu, cu "D" capital/majuscul, ca ... dumne_zei oricum ne credem fiecare dintre noi in scurta, tembela si perfect inutila noastra viatza...
Si asta pt. ca pt. cei mai multi bipezi scinteia aia divina nu e decit...

...handicapul existentzei lor!

garbo101426
Postat pe 5 Octombrie 2017 12:44
De la: Rotty, la data 2017-10-05 09:22:55E clar. Pe forumul asta fara intzepaturi nu se poate. Nu dati ca am fugit deja.


Lucru mare sa fii om. Adica inteligent ...da' chiar daca da pe-afara enteligenta si IQ-u, sa ai simtul masurii, modestie si caracter, indiferent de... etnie. Nu intamplator oamenii valorosi, care lasa ceva in urma lor (nu doar au consumat resursele planetei, indeplindu-si nevoile bazale) sunt f. modesti.
Numai ca unora le-au murit laudatorii...
Ionela21_Teodora
Postat pe 5 Octombrie 2017 19:22
Sorry, da' aici chiar nu pot fi de acord cu tine, @Teodora!


Fie si numai datorita faptului ca neurostiintele au demonstrat ca ... nu e deloc asa.


Ba chiar oameni cu totul si cu totul speciali, geniile adica (valorosi sint multi si nu definesc exceptionalul), au comportamente si verbiaje care numai ... modeste nu sint!


Si e bine de stiut ca nu modestia e calitatea cea mai importanta la un om, ci caracterul sau!

Ca modest poate fi si un dobitoc cu BAC-ul luat sau chiar si cu facultatea incheiata da' care habar n-are sa scrie o banala ... cerere!
In orice limba materna, zau asa!


Poporul - in intelepciunea lui de pastrator al 'proportiilor' si al uzantelor sociale si intelectuale -, a definit superb chiar acceptantza data oamenilor 'de soi', a celor cu 'pedigre' sau a celor supra-dotati printr-o asertiune extrem de interesanta si pilduitoare:

"Nu e permis boului ceea ce-i permis ... domnului!"


Asa caaa...
La modul general, mai usor ... pe scari cu modestia!


garbo101426
Postat pe 5 Octombrie 2017 20:04
Ma refeream la modestie de la un anumit nivel... Pt. ca oamenii respectivi au si o noblete caracteriala, pe langa inteligenta. Am vazut adevarate exemple: medici exceptionali, oameni de stiinta reputati, oameni de cultura fenomenali in meseria lor, charismatici si toti acestia aveau in comun, modestia... Si, sincer, nu ti-ar face mai multa placere sa intalnesti un om care te respecta fiindca are o acceptiune superioara asupra vietii si nu i s-a "urcat genialitatea la cap" decat pe unul care te priveste "de sus"? Iar stiinta dovedeste ca grandomanii au marele "pacat" de a fi dependenti de cum ii privesc ceilalti, ramanand, in cele din urma, unicii lor adulatori. Insa din pacate, nu controlam modul in care ne sunt atribuite calitatile sau defectele la nastere. Tot ce putem face este sa le sesizam si sa ne imbunatatim,pe cat posibil, personalitatea.
Ionela21_Teodora
Postat pe 5 Octombrie 2017 20:22
Acum nu spun sa fim prieteni cu oameni care nu ne plac, doar pt. a fi ostentativ modesti, ca de aia exista si masura, dar a trata pe ceilalti fara mari diferente, mi se pare de bun simt.
Ionela21_Teodora
Postat pe 5 Octombrie 2017 21:00
Categoric ca ai si tu partea ta de dreptate, cum se spune, da' viatza e infinit mai simpla si complicata in acelasi si, categoric, f. ciudata daca stam s-o analizam cit de cit obiectiv...

Personal n-am avut nici macar o singura data in viatza mea sentimentul inferioritatzii in fatza nimanui, oricit IQ avea, si nici idiosincrazii referitoare la respectul catre mine al indiferent carei alte fiintze umane!
Si stii de ce, Teodora?
Pt. ca, obiectiv vorbind, viatza m-a invatzat la greu - cu capete in gura si shturi in fund! - ca respectul in afara faptului ca e o notiune destul de abstracta si mai mult legata de receptor decit de emitent, mai are si ... prostul obicei de a fi extrem de ne-echilibrata in egotismul acordarii lui!

Bref, daca sint o fiintza macar intgeligenta (si nu neaparat geniala), de ce m-ar deranja atit de mult asa-zisa lipsa de respect sau chiar cel mai grotesc dis-respect altfel decit din simplul si stupidul 'motiv' uman ca un dobitoc - pt. scurt timp sau pt. tot restul vietii lui - nu ma vede pe 'treapta' pe care mi-o acord eu insami?
Si aici poporul, tot in intelepciunea de care aminteam, are o alta vorba, si mai importanta:

..."Totul depinde doar de urechea care asculta si nicidecum de gura care vorbeste!"

Si n-are maxima dreptate poporul asta, ca personaj colectiv al vietii fiecaruia dintre noi?!?...


P.S. In mod ilogic si total stupid (tocmai cunoscind adevarata natura umana!) noi oamenii avem expectatii uriase in trei directii:

1. Recunosterea meritelor...
2. Acordarea respectului 'cuvenit' siii...
3. ... 'Impartasirea' dragostei!

Si nu e ciudat si aproape 'pervers' ca exact de-acolo de unde asteptam cel mai mult avem de fapt si cele mai triste, teribile si zguduitoare...

...DECEPTII ?!?

Si stii de unde vine 'capacitatea' asta morbida a noastra de a avea permanent deziluzii?
Ei bine, bunicul meu - om cu doar 4 clase elementare da' de o intuitie si o inteligentza nativa umane iesite din comun -, mi-a spus cu multi ani in urma ca totul ni se trage de la prea marele nostru...

...ATASHAMENT !

De lucruri, de oameni, de preconceptii, de obishnuintze, de ginduri, de trecut, de mortalitatea noastra si chiar de incapatinarea medieval-stupida de a crede neconditionat intr-un ... Dumnezeu permanent benevolent, iertator si ... bun la toate!
Dumnezeu care in mintea noastra aproape c-ar avea obligatia chiar sa ne treaca de mina si strada in mijlocul orei celei mai demente de trafic cu incredintarea vanitoasa c-o sa si scapam ...nevatamati!

Bunicul meu spunea ca toate astea vin practic din lipsa auto-controlului asupra atashamentelor personale.
Lipsa care practic se expliciteaza mult mai simplu prin chiar lipsa de control asupra...

...propriei noastre vieti!

Teodora, nu ai niciodata impresia angoasanta ca nu sintem inca decit niste fiinte ignobile, vesnic nemultumite si nerecunoscatoare, schizoide, paranoice, ciclotimice si depresive pina dincolo chiar de suicid?...

Si cit de diferiti sintem in felul asta de OMUL gindit si creat de insusi Dumnezeu...
Si cit de indepartati fie si macar de ... Übermensch-ul nietzsche-nian...
garbo101426
Postat pe 5 Octombrie 2017 21:07
Atasamentele sanatoase vin din iubire, din modestie si din pretuire a vietii. Celelalte atasamente, de bani, de lucruri, de putere, de admiratie generala, de respectul care ni se cuvine, sunt bolnavicioase. Ele hranesc ego-ul, nu iubirea, care este o stare naturala, de dorit, a fiintei.

Si da, suntem foarte departe, noi omenirea, de Ubermensch-ul nietzsche-nian si de orice ar fi frumos si uman, sa fie... mai departe ca oricand!
Dumnezeu este chiar asa cum ironic spui, iertator, benevolent, numai ca el nu se poate manifesta asa... Cum ar putea s-o faca, daca ne credem noi "dumnezei"?!
Ionela21_Teodora
Postat pe 5 Octombrie 2017 21:16

Teodora, ai inteles total gresit, 'ironia' nu era in nici un caz referitoare la Dumnezeu in sine!


Ironia era adresata tocmai noua, oamenilor, si precognitiilor noastre nesanatoase ... referitoare la Dumnezeu!...




P.S. Si atashamentele chiar sint nesanatoase!

Daca o sa citesti din lucrarile marilor sfinti parinti de la inceputul mileniul intii, o sa te lamuresti pe deplin.

Bunicul meu nu-i citise, da' chiar stia ce spune...


Iar atashamentele ... in eter, pt. sau din notiuni absolut abstracte de genul iubire, modestie sau ... pretuire a vietii (?!?) nu exista cu atit mai mult, zau asa!

garbo101426
Postat pe 5 Octombrie 2017 21:41
"Iar atashamentele ... in eter, pt. sau din notiuni absolut abstracte de genul iubire, modestie sau ... pretuire a vietii (?!?) nu exista cu atit mai mult, zau asa!"


Pretuire a vietii = a respecta ce-i viu, natura, animale, semeni, etc.
Atunci, nici Dumnezeu nu exista. Parol!

Din fericire, viata nu e dupa cum crezi tu sau cum crede altul, ea nu se pliaza conceptual pe ceea ce-i convine cuiva din aceasta.
Evident, pentru a evita neplacerile care vin la pachet cu un suflet egoist, fericirea absoluta e existenta fara nici un atasament, ataraxia, dar nimeni nu e capabil de ea. Nu au nici capacitatea, rational vorbind, s-o faca cei care peroreaza despre atasamente. Doar declarativ.
Ionela21_Teodora
Postat pe 5 Octombrie 2017 22:07
N-ai inteles absolut nimic, mai Teodora!
Da' o tii copilareste pe-a ta.
Si-ai trecut - cum altfel? - de la analiza ontopic ... din 'off', direct la analiza ... pe textele si comentariile altora.
Meteahna comuna multora pe net.
Pacat...

Nu e vorba de nici o ataraxie, care tine de patologia psihiatrica!
Nu degeaba te-am trimis sa citesti (ca de dat cu presupusul din DEX stie ori pusti de 8 ani!) din marii invatati ai inceputului de mileniu intii, unde ai fi putut sa ai acces la niste consideratii despre ... ataraxia ascetica, ca forma a desavirsirii spirituale!
Greu cu logica, zau asa...

P.S. Banuiesc ca de Sf. Ioan Gura de aur ai auzit doar consideratii pur stupid religioase (de genu' de ce se numea ... Gura de Aur) sau de ... calendar ortodox/catolic, nu-i asa?
Greu si cu cultura generala, zau asa, mai Teodora...

Sfatul meu?
Go back to basics!...

Eu ma opresc aici ca mi-e clar ca vorbesc daca nu la pereti cel putin ... o cu totul alta limba, straina tie.
Oricum, sanatate, noapte buna siii...

...no offence!


P.S. Din nefericire, la 'atashamente' lucrurile sint ceva mai intricate decit la ... virgula dintre subiect si predicat, asa ca e usor sa ajungi la concluzii total eronate.
Parol!...
garbo101426
Postat pe 5 Octombrie 2017 23:45
De la: garbo101426, la data 2017-10-05 23:45:08N-ai inteles absolut nimic, mai Teodora!
Da' o tii copilareste pe-a ta.
Si-ai trecut - cum altfel? - de la analiza ontopic ... din 'off', direct la analiza ... pe textele si comentariile altora.
Meteahna comuna multora pe net.
Pacat...

Nu e vorba de nici o ataraxie, care tine de patologia psihiatrica!
Nu degeaba te-am trimis sa citesti (ca de dat cu presupusul din DEX stie ori pusti de 8 ani!) din marii invatati ai inceputului de mileniu intii, unde ai fi putut sa ai acces la niste consideratii despre ... ataraxia ascetica, ca forma a desavirsirii spirituale!
Greu cu logica, zau asa...

P.S. Banuiesc ca de Sf. Ioan Gura de aur ai auzit doar consideratii pur stupid religioase (de genu' de ce se numea ... Gura de Aur) sau de ... calendar ortodox/catolic, nu-i asa?
Greu si cu cultura generala, zau asa, mai Teodora...

Sfatul meu?
Go back to basics!...

Eu ma opresc aici ca mi-e clar ca vorbesc daca nu la pereti cel putin ... o cu totul alta limba, straina tie.
Oricum, sanatate, noapte buna siii...

...no offence!


P.S. Din nefericire, la 'atashamente' lucrurile sint ceva mai intricate decit la ... virgula dintre subiect si predicat, asa ca e usor sa ajungi la concluzii total eronate.
Parol!...


Ataraxia nu-i vreo stare patologica, este un concept filosofic idealist, din filosofia greaca antica.
Ataraxia ascetica, nici atat, nu-i accesibila omului de rand. Atasamentele, din pacate, fac parte din viata noastra. E naiv sa credem ca le putem anula. Cei limitati se ataseaza de bunuri si de respectul celorlalti, obtinut ca urmare a detinerii banilor si pozitiei sociale, intelectualii se ataseaza de ideile lor, cei agresivi se ataseaza de furia lor, exacerbarea iubirii parintesti face posibile atasamentele nesanatoase si "intruzive" fata de copii, etc... Chiar in cadrul acestei discutii dovedesti atasament fata de modul in care te percepi, mult superior interlocutorului...
Ionela21_Teodora
Postat pe 6 Octombrie 2017 00:28
Ramine cum am stabilit, Teodora, n-ai inteles absolut nimic!
O demonstreaza 'cerbicia' cu care sustii in continuare citeva nonsensuri, citeva fixatii, si restul ... gargara pretins inteligenta!
Cu degetul mic pe ... Wikipedia, da' tot degeaba, zau asa..

Si n-ai inteles absolut nimic nici din ... "nu conteaza gura care vorbeste, ci doar urechea care asculta."
Iar cind urechea e surda (la semnificatiile date si abordate de interlocutor) sub pretextul infantil ca proprietarulm urechii eee ... mama 'perceptiilor' extrasenzoriale, extra-contextuale si extra-cognitive si, "p'onoarea mea ca ei se percep si 'e' mult mai destepti decit sint eu in stare sa ... percep", atunci, inevitabil, dialogul devine mult mai insignifiant si decit daca ar fi ... futil!

Las-o asa, mai Teodora, ca-mi dau deja seama ca ti-e imposibil ... sa-i percepi pe aia care chiar sint mai destepti si decit tine!
Chestie de ... 'instrumentar' cognitiv si experiential, nimic altceva...

P.S. Ti-am spus chiar si "sanatate, noapte buna si no offence!" si tot n-ai priceput nimic.
Da' lucrul asta chiar nu mai tine de perceptie, ci de cu totul altceva...

Noapte buna si tie...
garbo101426
Postat pe 6 Octombrie 2017 00:51
Si-ti recunosc "instrumentarul cognitiv si experiential".
Revenind insa la atasamente si la consecintele lor, in cazul celor ignobili, atentie, nemultumirile de care spui, sunt parte intrinseca a personalitatii lor. Aici caracterul e de vina. Iar daca la asta se mai adauga si o asa-zisa paranoia si tendintele schizoide, chiar ca ne racim gura de pomana. Sa fim corecti insa, nu toate nemultumirile si nerecunostintele isi au originea in schizoidismul de care faci caz... Unele asteptari si nemultumiri chiar sunt fundamentate, pe insasi faptul ca oferim emotiile, timpul si dedicarea noastra, intr-o maniera cat se poate de pozitiva... si asteptam macar acea "recunostinta", esentiala pt. fiinta umana... Intelegi acum?
Ionela21_Teodora
Postat pe 6 Octombrie 2017 08:22
De la: Tommy_Boy, la data 2017-10-04 20:07:13Mai Ax, nu judeca un om fara sa-l cunosti, risti sa te inseli.
Nu-s romanca get-beget, doar jumatate. Cealalta jumatate vorbeste alta limba dar n-am facut niciodata caz de asta si nici nu vrau sa fiu discriminata pozitiv.


Măi pisi, tu ai făcut la fel, ești sensibilă doar atunci când e vb de tine.
Axl_R
Postat pe 6 Octombrie 2017 11:08
De la: Rotty, la data 2017-10-05 09:22:55E clar. Pe forumul asta fara intzepaturi nu se poate. Nu dati ca am fugit deja.


E clar, imaginea contează f. mult. Chiar dacă e vb doar de un site.
Axl_R
Postat pe 6 Octombrie 2017 11:09

Axl_R, mama, sanatosi sa fim, ca pe lumea ailalta n-am auzit sa aiba internet ca sa conteze atit de mult 'imaginea'.

Aia de-acolo sau aia de-am luat-o cu noi...


Oricum, ultima imagine fizica recognoscibila e chiar cea de 'deasupra', aia de pe ... farfurioara de portzelan!

Iar singurele imagini care conteaza cu adevarat sint doar cele lasate in memoria afectiva a celor pt. care ar trebui sa fim recunoscatori daca om fi insemnat cit de putin in scurta, zbuciumata si tembela noastra viatza...


Axl_R, soro, intzepaturile nu transced ... cimpul morfic iar 'subcutanatele' astea superficiale de pe Garbo sint cel mai ades de risu' curcilor pt. orice cititor intimplator al site-ului...


Da si tu cu ... Fenistil sau Betaderm si-ai rezolvat 'problema', ce Dumnezeu, ca doar lucrezi in domeniu!...
garbo101426
Postat pe 6 Octombrie 2017 13:12

De la: Axl_R, la data 2017-10-06 11:08:02

Măi pisi, tu ai făcut la fel, ești sensibilă doar atunci când e vb de tine.


Nu, nu am facut la fel. Daca am gresit ligvistic si/sau gramatical am recunoscut dar nu am invocat niciodata ca sint doar pe jumatate romanca.

Tommy_Boy
Postat pe 6 Octombrie 2017 14:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce parere aveti despre politica din China? 21 De la: casperphantom 29 Noiembrie 2010 20:00
invitatie SPEED DATING 1 De la: speed_date 3 Octombrie 2009 19:57
intrebare 9 De la: garbo_11804 4 Aprilie 2013 11:51
Ajutooor :)) 9 De la: Sky 5 Octombrie 2009 07:12
ce parere aveti despre relatia barbatului Taur cu femeia Taur 3 De la: cinezee 21 Octombrie 2009 14:17
Setari Cookie-uri