Avort si rh negativ

Buna dragi mamici! In urma cu cativa ani, am ramas insarcinata cu sotul meu, iar naivitatea varstei de atunci a dus la un avort medicamentos. Ulterior, am facut polipi cervicali si am aflat, in urma chiuretajului ca am rh negativ. Deci, mi-am dat seama ca e groasa-nu facusem nici un vaccin dupa avort. Acum ne dorim un bebe, dar nu stim la ce sa ne asteptam.. cam ce efecte ar avea aceasta intamplare asupra fatului? vaccinul acela când se face in timpul sarcinii? vreau sa stiu mai multe!!!Multumesc

p.s. as dori raspuns din partea mamicilor ca sa am o idee, in momentul in care voi ramane insarcinata, voi merge alaturi de medicul meu
garbo_463345
Postat pe 5 Martie 2017 21:08
De la: garbo_463345, la data 2017-03-05 21:08:37Buna dragi mamici! In urma cu cativa ani, am ramas insarcinata cu sotul meu, iar naivitatea varstei de atunci a dus la un avort medicamentos. Ulterior, am facut polipi cervicali si am aflat, in urma chiuretajului ca am rh negativ. Deci, mi-am dat seama ca e groasa-nu facusem nici un vaccin dupa avort. Acum ne dorim un bebe, dar nu stim la ce sa ne asteptam.. cam ce efecte ar avea aceasta intamplare asupra fatului? vaccinul acela când se face in timpul sarcinii? vreau sa stiu mai multe!!!Multumesc

p.s. as dori raspuns din partea mamicilor ca sa am o idee, in momentul in care voi ramane insarcinata, voi merge alaturi de medicul meu


Nu ar fi mai bine ca sfaturile sa le primesti de la o persoana in masura sa te sfatuiasca, adica un ginecolog? Ar trebui sa mergi la o consultatie si acolo o sa ti se raspunda la toate intrebarile iar raspunsurile vor fi cele corecte
Maria802
Postat pe 5 Martie 2017 21:17
Multumesc pentru raspuns, asa cum am spus si mai sus, cu siguranta ca voi merge când voi ramane insarcinata.Pana atunci as vrea sa aud din experienta mamicilor cu rh negativ, caci oarecum ma gândesc destul de des la problema asta.
garbo_463345
Postat pe 5 Martie 2017 21:21
Vaccinul trebuia facut atunci-la max.72 de ore dupa avort sau nastere...
Ce ramane de facut e sa fie controlata tot timpul :"dozarea anticorpi anti Rh" in organismul mamei...asta normal pe langa celelalte analize etc
Deci de aici genetic deja depinde de cumva fi copilul...(daca nu s-a facut la timp vaccinul..)dar se poate si sa nu aiba nimic..acum am inteles ca nu mai e atat de complicat cu acest "rH -negativ dar nu e nici de de neluat in seama,clar.Multa sanatate!
garbo337700
Postat pe 27 Martie 2017 21:59
De la: garbo_463345, la data 2017-03-05 21:21:44Multumesc pentru raspuns, asa cum am spus si mai sus, cu siguranta ca voi merge când voi ramane insarcinata.Pana atunci as vrea sa aud din experienta mamicilor cu rh negativ, caci oarecum ma gândesc destul de des la problema asta.


De regula orice femeie care se respecta are un doctor ginecolog la care se duce in mod regulat (cel putin o data pe an) nu numai dupa ce a ramas insarcinata.
Dupa ce ai ramas insarcinata e cam tirziu sa mai repari problemele de sanatate, mai ales intima.
Sfatul meu de mamica e sa-ti gasesti un ginecolog bun la care sa te prezinti cel putin o data pe an.
Sfaturile de pe forumurile generaliste nu prea sint de luat in seama. E ca si cum ai sta la o sueta la coafor cu celelate cliente unde fiecare isi spune parerea mai mult sau mai putin avizata.
Tommy_Boy
Postat pe 28 Martie 2017 08:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iti plac desenele animate? 38 De la: pitiTa_ 24 August 2014 13:43
dr. din galati 4 De la: sabina82002 3 August 2009 13:42
recomandari pt dr strajean elias 3 De la: zarraza 7 Decembrie 2013 13:22
Donare de sange 1 De la: Buburuza 19 Noiembrie 2008 13:49
sarcina 1 De la: Adriana_VanGinkel_1 7 Iulie 2016 23:02
Setari Cookie-uri