Când trebuie să renunți la căsnicie fără să te simți vinovat

E treaba ei daca vrea sa primeasca sfaturi benefice pt. situatia in care se afla sau doar sa fie compatimita. Nu vad insa de ce ar face-o, avand si avantajul ca e o necunoscuta pe un forum si in loc sa afle ceva ar putea s-o ajute sa prefere sa-si piarda timpul.
iolanda_74
Postat pe 7 Martie 2017 17:06

Sfaturi benefice ... pe net???

Tu chiar vorbesti serios?!?


Nu te-ai lamurit inca cita mishtocareala, abureala, nesimtzeala, prosteala, nemerniceala si mitocaneala exista pe-aici?!?...

Tocmai pt. ca euglenele ce scriu indeobste pe net se simt ... anonime!

garbo101426
Postat pe 7 Martie 2017 17:43
Si daca as fi scris eu in locul tau si nu putea sa fie atat de izbitoare asemanarea dintre ceia ce ti se intampla tie si ce mi se intampla mie.Aceleasi probleme,aceleasi sentimente....Draga mea,vreau sa iti spun ca va fi si mai rau,aceste reprosuri vor fi si mai dese.Decizia de a pleca sau a ramane,iti apartine.Eu,am ales sa plec.Daca vei alege sa pleci,trebuie sa sti ca iti va fi cumplit de greu(sufleteste),tocmai fiindca asemeni mie nu iti doresti sa se intample asta.Sa stii ca atunci cand vei pleca vei avea de dus o lupta grea,vei fi si mai atacata si mai jignita.Va incerca sa te faca sa te simti si mai vinovata.Puterea trebuie sa fie la tine si sa poti rezista la aceste lucruri.Vei fi tentata sa te intorci inapoi.Sa nu o faci vreodata indiferent ce ti s-ar promite!Daca o faci,va fi si mai rau.Eu am facut-o sperand ca ceva se poate schimba.Nu,totul s-a acutizat.Tu alegi ce sa faci,dar oare se merita sa traim umilite,jignite,etc?
garbo248245
Postat pe 11 Martie 2017 08:14
Trebuie să renunți ACUM. Nu ești vinovată cu nimic se întâmplă că la un moment dat totul sa dispara. Asta e viața și natura umană. Eu mi am pierdut multi ani din viața încercând să salvez sau sa schimb ceva iar acum regret anii pierduti și cat am fost de naiva. Nu o lua că pe un eșec doar că pe o lecție. Mergi mai departe și iubește din nou.
garbo270582
Postat pe 11 Martie 2017 09:15
Este, intr-adevar, foarte greu sa te rupi de o relatie in care ai depus atita energie si efort, insa, din ce descrii, acesta e singurul lucru pe care, din pacate, chiar trebuie sa-l faci. Daca mai continui in asemenea relatie toxica, in care nu exista respect si bun simt si iubire, te vei distruge complet si nu cred ca asta iti doresti.
Orice om are dreptul la o viata fericita, in care sa se simta iubit si ocrotit. Si tu ai acest drept. Iesi din rolul de victima, iesi din aceasta casatorie toxica, respecta-te si iubeste-te pe tine insati si ofera-ti altceva, o viata mai buna! Doar intr-un mediu armonios vei putea evolua si deveni un om mai bun. Iti doresc mult succes si mult curaj!
lusel
Postat pe 11 Martie 2017 10:15
Buna draga mea.chair daca esti la a doua casnicie si nu esti fericita asta nu inseamna ca trebuie sa te complaci si sa accepti .Dumnezeu ne-a DAT viata sa o. traim cu bune si cu rele dar asta nu inseamna ca trebuie sa acceptam ca altcineva sa isi bata joc de

ea, de noi.nu sunt in masura sa iti dau. sfaturi.tu esti singura care stie ce are de facut.
garbo_463131
Postat pe 11 Martie 2017 14:01
Ce tare ...."dacă nu ești in stare sa lupți pentru familia ta " păi dacă el nu vrea ,cu cine și pentru cine sa lupte ?? Crezi ca poți tine pe cine cu forța alături de tine ? Niciodată ...iar atâta timp cât iubirea nu este din ambele părți ,nu are rost sa continui relația . Nu rezulta decât o boala lungă,moarte sigură :((( Știi cum se numesc acele femei care " lupta pentru familia lor ??" (mă refer la cele descrise de tine ) ,femei frustrate ,neîmplinite și fără încredere deplină in ele .....😞😞😞
maryextra
Postat pe 11 Martie 2017 14:04
Nu conteaza câți copii ai, nici ce pregătire.....gândeștete la tine, dacă ție îți este bine, atunci și copiilor le e bine.Nimeni și nimic nu merită să trăiești într-o relație toxică.....din păcate cunosc acest sentiment....am divorțat după 42 de ani, de căsnicie, târziu din cauza prejudecăților....dar acum sunt liniștită, liniștită.....cel mai greu lucru este să te simți'' SINGUR ÎN DOI''...Gânduri bune!
Biuletz
Postat pe 11 Martie 2017 19:33
Daca nu mai merge nu trebuie sa te cramponezi de el.Poate are pe altcineva si face comparatie.intre voi.Trebuie sa fii tare si sa te gandesti ca ai facut o greseala ca ai investit sentimente in omul nepotrivit.Nu trebuie sa teuiti inapoi ci numai inainte pentru ca vei suferi dar asta e viata.
nelu2323
Postat pe 13 Martie 2017 22:10
www.fiiconstient.ro

poti sa gasesti aici raspunsul la tot ce te framanta :(
oprescuadela
Postat pe 14 Martie 2017 11:42

Serios???

Adica gasesti fix aici ... 2(doua) carti numai bune de cumparat (cu doar 100lei!) ale 'geniului' ala de le invatza pe femeile cu probleme de cuplu cum e cu...

...barbatul shobolan!


Multa lume suferinda pe planeta asta.

Si din ce in ce mai multzi iluzionisti ai psihologiei, dezvoltarii personale sau ai ... 'duhovniciei' colective sau individuale!


Pe bani, desigur...
garbo101426
Postat pe 14 Martie 2017 12:23
Ai dreptate, 426.
iolanda_74
Postat pe 14 Martie 2017 14:22
De la: garbo_463471, la data 2017-03-14 14:22:40Ai dreptate, 426.

Din pacate...
garbo101426
Postat pe 14 Martie 2017 15:52
Din pacate sau nu 426, trebuie sa ne depasim natura de fiinte capabile de aversiune, frustrare, rautate si egoism. Si sa incetam sa ne folosim unii de altii, in numele indreptatirilor de tot felul, ale frustrarilor, orgoliilor neconstientizate dar nu cu ajutorul iluzionistilor intr-ale dezvoltarii personale...
iolanda_74
Postat pe 14 Martie 2017 16:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concurs Disneyland 2 De la: alfheim 9 Octombrie 2011 12:32
psihopati 11 De la: precizilla 14 Iunie 2011 23:08
Echipa Garbo va ureaza PASTE FERICIT! 76 De la: iulia_dibu 21 Mai 2013 01:53
Stiati ca ... 19 De la: bunny_carla 15 Februarie 2010 19:13
meditatii economie 1 De la: cretulescu 1 Septembrie 2009 13:31
Setari Cookie-uri