Probleme cu tatal si inca nu s-a nascut copillul

Nu mai beți, ceea ce beti!
Schmetterling
Postat pe 28 Ianuarie 2017 08:03
De la: garbo_456797, la data 2017-01-28 07:03:58Un copil cu copil. Nu-i problemă, o sa cresteti împreună. Amănuntele se rezolvă de la sine, pe parcurs. Unii divorteaza la 1, 2 sau 3 ani de la nasterea copilului... Te vei maturiza, vei învăța sa iei singură decizii si viața o sa-ti pară altfel. Bucura,te pentru acest copil! Tata poate fi un alt barbat responsabil care o sa apară la un moment dat. Sunt multe femei in aceeasi situație, judecate de toti ratatii. Sa ajuți este mai greu, decat sa judeci. Succes si fruntea sus! Peste ani vei fi mândră.



Mandra de ce sa fie? Ca s-a culcat aiurea si a iesit un copil?
Tot ce-ai spus arata ca esti o ratata si proasta de bubui.
DanielaChiru
Postat pe 28 Ianuarie 2017 08:09
" esti o ratata si proasta de bubui."

Cum judeci asa vei fi judecat.
Rotty
Postat pe 28 Ianuarie 2017 08:29
Pan' la judecata de apoi, te mananca "sfintii" .
DanielaChiru
Postat pe 28 Ianuarie 2017 08:59
Asta era bubuitura care m-a trezit.
Axl_R
Postat pe 28 Ianuarie 2017 09:09
De la: DanielaChiru, la data 2017-01-28 08:59:13Pan' la judecata de apoi, te mananca "sfintii" .



Nu ma refeream la judecata de apoi, ci la cea de zi cu zi a semenilor tai.
Rotty
Postat pe 28 Ianuarie 2017 09:40
DanielaChiru
Postat pe 28 Ianuarie 2017 10:58
Depinde si daca au motive. Asa doar sa judeci...
DanielaChiru
Postat pe 28 Ianuarie 2017 10:58

"Mandra de ce sa fie? Ca s-a culcat aiurea si a iesit un copil?
Tot ce-ai spus arata ca esti o ratata si proasta de bubui. "

Da` tu de ce cataloghezi si judeci aiurea ? Ha ?
Rotty
Postat pe 28 Ianuarie 2017 14:41
Hai ca esti . Daca te si ducea caputu nu-mi cereai acum socoteala.
DanielaChiru
Postat pe 28 Ianuarie 2017 15:34
Draga mea, trebuie sa fii tare, neclintita si foarte hotarata daca vrei sa reusesti ! Nu mai fi atat de naiva ca el, te va ajuta, caci nu are cu ce, iar acest copil, nu are nici o vina ca vine pe lume avand asa un tata, mai bine lipsa si nu ezita sa pui capat relatiei, doar tu esti mama, tu vei hotara cand il vei declara sa-l treci doar pe numele tau, religia sa nu ti-o schimbi si nici copilului, nici nu stii ce implica o astfel de religie ; esti tanara, mama ta te va ajuta, un tata la copil vei mai gasi candva, asa e normal, sa iti nasti copilul, sa-l decalari pe numele tau si apoi sa il crestinezi. Fii mandra si fericita ca ai o mama care te va ajuta cu cresterea lui, iar tu, termina-ti facultatea, ca sa fii independenta pe salariu, nu mai crede in promisiunile lui, ca acum el nu are nici o baza sa afirme ca declara copilul, cum sa il declare daca tu te impotrivesti, doar nu ii si comunici cand vei fi la spital si-l vei naste, nu te lasa amagita, fii puternica pentru acest pui de om ce-ti va lumina viata ! Iti doresc sanatate, putere si demnitate de a hotara ce e mai bine pentru tine si copilul tau, viata ne e data doar o data, fii raspunzatoare pentru viitorul copilului tau, orice sacrificiu nu e niciodata prea mare ! Putere, incredere, reusita, credinta si ia decizia corecta ce-ti va aduce liniste sufleteasca si ia exemplu puterea leoaicei de a-si creste si apara puiul, ti-o doresc din suflet !,
garbo238983
Postat pe 28 Ianuarie 2017 17:23
Draga mea tu ai inversat ( sa spunem asa) puțin ordinea lucrurilor care trebuia sa fie școala, loc de munca, familie, copii. Si încă un lucru: tu de protecție anticoncepțională ai auzit? Dar acum ,,răul" e deja facut. Eu zic sa il lași sa isi vadă de drumul lui, sa treci copilul pe numele tău si gata Nu apela la el sa il întrețină si vezi-ti de drumul tău . Ușor nu îți va fii dar nici imposibil. Daca el îți va deschide un proces atunci vei vedea ce e de facut. Spun aceste lucruri deoarece datorită religiilor diferite mai târziu se ca ajunge la tensiuni mari in familie si sfârșitul va fii la fel. Numai bine
pirania_1960
Postat pe 28 Ianuarie 2017 21:55
De la: DanielaChiru, la data 2017-01-28 08:59:13Pan' la judecata de apoi, te mananca "sfintii" .


Știi ca tot oamenii te judeca și te pedepsesc,
Ingerasulluptor
Postat pe 28 Ianuarie 2017 22:31
Eu zic sa mergi la un avocat sa vb cu el, și copilul ia religia ta pt ca tu dai viața copilului, așa cum și pe barbatului tău ia dat viață tot o femeie, tu dai viața copilul așa ca copilul va obține religia ta, un barbat nu are dreptul sa iti dicteze viața,
Sa se dea el în religia ta, sau sa șio tina dar sa nu te oblige sa nu faci lucruri ce ție îți plac, el nu are dreptul pt ca tu dai viața la copil,
Ingerasulluptor
Postat pe 28 Ianuarie 2017 22:38
Sa nască el copii șa i se rupă lui vaginul și apoi sa impună, știi bărbații sunt niște psihopați, li n sa permis ca multe, ei si cu religiile lor, bărbații sunt obsedați de religii dar nu de reguli morale, bărbații se vând pt bani, spun tot felul de minciuni, și vor ca noi femeile sa ne vindem, sa respectam religii care nu au nici o treaba cu valorile morale,
Noi femeile nu ne vindem sa respectam aceste tâmpenii înființate de barbati, copilul trebuie sa respecte valori morale, nu sa nu poarte cercei
Ingerasulluptor
Postat pe 28 Ianuarie 2017 22:53
De la: Ingerasulluptor, la data 2017-01-28 22:53:16Sa nască el copii șa i se rupă lui vaginul și apoi sa impună, știi bărbații sunt niște psihopați, li n sa permis ca multe, ei si cu religiile lor, bărbații sunt obsedați de religii dar nu de reguli morale, bărbații se vând pt bani, spun tot felul de minciuni, și vor ca noi femeile sa ne vindem, sa respectam religii care nu au nici o treaba cu valorile morale,
Noi femeile nu ne vindem sa respectam aceste tâmpenii înființate de barbati, copilul trebuie sa respecte valori morale, nu sa nu poarte cercei, nu te lasă dominată, eu zic sa ii spui ca nici nu este copilul lui, eu zic sa te gândești la tine spune la avocat ca nu te ajuta,
Ingerasulluptor
Postat pe 28 Ianuarie 2017 22:59
Iaca si bomboana pe coliva.
287, cred ca ultimele 3 au fost culmea sfaturilor.

P.S.
Nu poti minti ca nu e copilul lui daca e. Un simplu test de paternitate iti da minciuna pe fata. Orice om cu tiglelel cit de cit pe casa ar sti acest lucru.
Tommy_Boy
Postat pe 29 Ianuarie 2017 10:06
Scurt și la obiect! Nu trece copilul pe numele lui. Vei pierde mult! Ascult o pe mama ta, ea te va ajuta mult in creșterea copilului. Contează enorm sa te ajute cineva necondiționat! Pe el lasă l sa se implice in creșterea copilului și atât. Prin faptele lui dovedește instabilitate și imaturitate! Nu te poți baza pe un astfel de om. Îți dau sfaturi din propria experiența și am dublul vârstei tale! Sa iei cele mai bune decizii și mai ales raționale!!!
copamiha
Postat pe 29 Ianuarie 2017 10:14

'Experte' si ... expertize care mai de care mai pretins bine intentionate da' teribil de halucinante!


V-ati pus vreo una dintre voi macar o singura data intrebarea ce facem cind copilul creste si incepe sa puna intrebari?


O sa-l mintim toata viata pt. ca noi sintem ... mama lui si avem 'dreptul' asta, nu-i asa ... mirobolantelor nevinovate?!?


Ca sa nu mai vorbesc de aberatia monumentala cu ... 'neinmatricularea' copilului conform legii!



garbo101426
Postat pe 29 Ianuarie 2017 10:24
Sa nască el copii șa i se rupă lui vaginul și apoi sa impună, știi bărbații sunt niște psihopați, li n sa permis ca multe, ei si cu religiile lor, bărbații sunt obsedați de religii dar nu de reguli morale, bărbații se vând pt bani, spun tot felul de minciuni, și vor ca noi femeile sa ne vindem, sa respectam religii care nu au nici o treaba cu valorile morale,
garbo_460561
Postat pe 29 Ianuarie 2017 10:54
Bună! Ai ajuns dintr-o situație în care numai "tu".. împreună cu tatăl copilului ar trebui să luați o decizie...fără să țineți cont de ce zic alții și de " constrângerile" religioase. Și eu provin dintr-o familie cu părinți cu religii diferite..dar, pt ei nu a fost o problema..iar, noi, copii am fost crescuți în "cultura" ambelor religii, iar când am crescut și am avut "putere" de decizie..ne-am ales singuri religia.
Ceea ce ar trebui tu acum să faci.. este să ai o discuție cât mai serioasă cu tatăl copilului. Cu amenințări nu vei ajunge prea departe cu el..ar trebui să ți se "aprindă un beculeț" și să-ți dai seama de caracterul lui (deschis spre violență). Și nu intra în panică..nu ești singura pe lumea asta care va avea un copil și îl va crește singură!! După cum ai scris, ai sprijinul mamei tale, urmezi o facultate...deci faci pași mărunți către "maturitate". Te cred , că dorești o căsnicie cu tatăl copilului tău...dar, gândește -te bine, chiar foarte bine ...în ce măsură religia va juca un rol mai important în viața voastră... să nu vă transforme " căsnicia" într-una "toxică".
Când v-ați întâlnit, el știa deja că ai o altă religie. Nu cred că el ar renunța ușor la religie și la obiceiurile lui ...așa cum are el pretenția ca tu să faci. Copilul care se naște dintr- o relație de " concubinaj" ..primește în spital numele mamei. Mama este cea care hotărăște dacă la rubrica "tatăl" copilului se trece un nume sau o simplă linie.. Tu poți declara tot ce vrei, că dacă tatăl copilului nu se prezintă la primărie cu hârtia eliberată de spital pt înregistrarea copilului ..copilul se va trece pe numele tău. Ca să te dea în judecată , ca să îți ia copilul ...nu e așa ușor... îi trebuie testul ADN, trebuie să ateste că stă pe perioadă nelimitată pe teritoriul României, că nu are nevoie de permis de ședere și de muncă, viză, etc... lucruri care îl pot expulza . Așa că.. curaj ! Nu băga în seamă răutățile altora...la 20 de ani, vei fi o mămică tânără. Și ține cont că...o viață construită pe compromisuri...nu e viață!! Fii fericită cu copilașul tău și privește cu încredere în viitor ! Naștere ușoară!
garbo170563
Postat pe 29 Ianuarie 2017 17:50
Cred ca esti draguta , imi placi , as dori sa stiu ce religie are prietenul tau ?cum se numeste mai precis ?Un adevarat crestin nu are voie sa iti intoarca spatele , el trebue sa te sustina , trebue sa te inteleaga si sa luati absolut toate hotaririle despre viitor inpreuna , unii barbati nu sint destul de maturi , dupa 40 de ani sint ceva mai cu capul pe umeri !Nu ii spune mamei tale despre problemele tale cu el inca , mai asteapta , esti acum chiar intre ciocan si nicovala !Cit de mult il iubesti ? cred ca nu e frumos sa iti inchida telefonul sau ai sunat asa de vreo 10 ori ?

Cum te simti tu acum cu toate aceste probleme ?In cite luni esti ?Eu cred ca acum m-as gindi mai mult la mine si la bebe , Uneori cu ceva rabdare si timp se pot rezolva lucrurile !Tu crezi in Dumnezeu ?Eu i-as cere si lui ajutor prin rugaciune !Eu as incerca zi cu zi si pas cu pas sa rezolv problemele , fara cearta ,el isi vrea numele de familie purtat mai departe de copil ?Este la el o chestie de mindrie personala ?Mindria prea multa nu e buna de asemenea , este aceasta maniera de a gindi a unui barbat in Romania ? In ce oras locuiti ?Deja te zbati cu probleme mari la o virsta tinara , draguto , iubito , ai incredere in tine , caci eu dejea am , vad ca tu cauti un drum prin care sa multumesti si capra si varza si lupul !Suces , sincer !
garbo_462542
Postat pe 2 Februarie 2017 21:45
Parerea mea e s-o asculti pe mama ta. El nu prea pare matur, nu se stie daca o sa se maturizeze si daca de pe acum te ameninta etc., daca te muti cu el, s-ar putea sa fie mai rau. E bine ca te ajuta cu copilul, dar nu as crede ca o sa fiti impreuna toata viata.
lucia_i
Postat pe 23 Februarie 2017 12:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
as dori si eu un sfat 8 De la: bombonyk 21 Iulie 2011 01:08
Relatie sau distractie? 19 De la: garbo_441543 13 Iulie 2016 16:09
parintii trebuie sa isi educe copii si emotional 26 De la: garbo_406810 21 Decembrie 2014 22:34
Teama relatiei la distanta 51 De la: kinga444 21 Noiembrie 2009 01:23
dragoste in trei,dar nu toti trei odata 198 De la: sunsset 30 Iunie 2011 22:30
Setari Cookie-uri