convietuire cu o persoana care sufera de atac de panica

Buna,
As vrea sa aflu si eu mai multe pareri de la persoane cu experienta de viata despre cazul meu, deoarece simt ca m-am blocat.
Eu si iubitul meu suntem intr-o relatie de 3 ani de zile. Mentionez ca diferenta de varsta intre noi e de 10 ani.
In urma cu un an si ceva el a descoperit ca sufera de atac de panica.
Pana atunci lucrurile decurgeau cam asa o sapatamana fericiti, dupa izbucnea o ditamai cearta dintr-un fleac. Mi-a spus de nenumarate ori sa ma schimb, ca nu il mai atrag(sexual vorbind) deoarece eu datorita stresului enorm si din partea familiei mele si din partea lui mi-am gasit consolarea in mancare.
Dupa ce au aparut atacurile de panica firea lui s-a schimbat, a inceput sa tipe mai des la mine decat o facea, au inceput sa apara chiar si injuriile, a inceput sa ma invinovateasca pe mine pentru atacurile lui, efectiv m-a distrus emotional.
Nu spun ca eu sunt usa de biserica sau sfanta, dar orice om greseste si el din simplul fapt ca nu sunt tot timpul vesela sau ca nu fac ce vrea el, se cearta cu mine tot timpul.
Nu stiu ce sa mai fac, chiar m-am saturat sa fiu cauza atacurilor lui de panica.
Simt ca vrea sa ma controleze in absolut tot ce fac, nu ii place cum ma imbrac, nu ii place cum mananc, ma intreb oare de ce mai sta cu mine?
Si cand ne certam nu l-am simtit vreodata sa lase de la el, simte nevoia sa o dea parte in parte, tot timpul sa aiba ultimul cuvant.
garbo_462254
Postat pe 24 Ianuarie 2017 10:28
Wooow!...

'Distrusa emotional' da' ai vreme sa ne 'delectezi' cu micul asta excurs intr-un adevarat ... tratat de psihiatrie!
Aici ti-ai gasit sa capeti sfaturi?
Tocmai de la ceilalti ... distrusi???

Exista 3(trei) lucruri care ar trebui rapid clarificate in situatia expusa:

1. Daca mai aveti ceva in comun de 'impartit'.
Adica daca va mai leaga ceva doar al vostru. Asta in cazul in care a existat vreodata ceva adevarat, de substantza intre voi...

2. Ce spune expertul in spetza voastra.
Psihologul sau chiar psihiatrul...

3. Hotaraste-te si alege:
Sexul clasic sau ... 'sexul' cu mincarea!?!

garbo101426
Postat pe 24 Ianuarie 2017 11:30
Dupa cum stiu eu, atacurile de panica nu se manifesta prin violenta, dimpotriva. Frica, anxietate, tremur, insuficienta respiratorie.....
Cred ca iubitul tau sufera de altceva, iar tu daca te mai refugiezi in frigider o sa dai in depresie...mai intai. Apoi.....
Rotty
Postat pe 24 Ianuarie 2017 11:30
Nu stiu daca are atacuri de panica, e treaba lui, sa se trateze, dar sigur are atacuri de prostie si nu-s doar ale lui corelate si cu lipsa de educatie si lipsa crasa de obraz, daca e sa ma iau doar dupa :"Simt ca vrea sa ma controleze in absolut tot ce fac..." si "..nu l-am simtit vreodata sa lase de la el...". Asa ca, lasa-l daca esti in stare.
Cum e sacul asa si petecul...
Camil5y8
Postat pe 24 Ianuarie 2017 11:40
După cum bine zice Rotty, ceea ce manifestă el e orice altceva, in afara de atacuri de panica.Atac de prostie, ciobanie, iz de infidelitate etc.Însă, tu, cea care stai cu el si te distrugi esti principala vinovată.Fără supărare, asta e relație?!
Schmetterling
Postat pe 24 Ianuarie 2017 18:21
De la: Schmetterling, la data 2017-01-24 18:21:35După cum bine zice Rotty, ceea ce manifestă el e orice altceva, in afara de atacuri de panica.Atac de prostie, ciobanie, iz de infidelitate etc.Însă, tu, cea care stai cu el si te distrugi esti principala vinovată.Fără supărare, asta e relație?!


Dupa cum spuneam, atacurile astea de prostie, sorry, dar le cam are si ea.
Lasa-l femeie in plata sortii daca nu vrea sa-si schimbe comportamentul si te distrugi emotional.
Camil5y8
Postat pe 24 Ianuarie 2017 20:23
Din pacate, terapie pentru atacuri de prostie nu exista si nu va exista..Drept urmare, povesti de dragoste horror.Si "e "cam multe
Schmetterling
Postat pe 24 Ianuarie 2017 20:28
Dacă ar fii oameni obișnuiți sa meargă la psiholog sa ii sfătuiască, ca din păcate la putini le place sa asculte problemele celuilalt și sa îi dea un sfat bun
Ingerasulluptor
Postat pe 28 Ianuarie 2017 21:53
La oameni nu le pasa unii de alții,
Așa cum un om Merge la doctor când este bolnav, așa poti merge la psiholog sa te ajute sa devii sănătos emotional dacă și psihologul știe,
Ingerasulluptor
Postat pe 28 Ianuarie 2017 21:59
Dar psihologii sunt cam scumpi nu știu
Ingerasulluptor
Postat pe 28 Ianuarie 2017 22:00
Dacă oamenii ar începe sa meargă la psihologi sa discute problemele lor sa ii sfătuiască, Pt ca cum oamenii nu sunt obișnuiți sa se ajute reciproc, și mulți habar nu au sa dea un sfat folositor
Ingerasulluptor
Postat pe 28 Ianuarie 2017 22:08
Psihologii cunosc oamenii stările și emoțiile lor,
Ingerasulluptor
Postat pe 28 Ianuarie 2017 22:10
Dar cine ti.a zis ca maniferstarile lui sunt atacuri de panica? Nici pe departe...cauta pe google si vei gasit Ce inseamna boala asta! El e nervous, istetic, paranoic, schizofren...are alte bube draga mea.
garbo_406798
Postat pe 29 Ianuarie 2017 03:18
Este.o problema psihica la el si tu esti o victima.
Din pacate si tu si el cred eu ca aveti nevoie de psiholog.
Dar , acesti psihologi de care avem cu totii nevoie la un moment dat in viata , dupa un eveniment mai greu , NU inteleg de ce considera ca e normal sa ceara de la 100 de roni in sus , 150 , sau chiar mai mult pe 40-50 minute maxim de discutii !
Mie mi se pare enorm ,repet, trebuie sa mergi la ei , ne ajuta , dar sumele cerute sunt imense !
Si jumate ar fi prea mult , mai ales ca omul merge des la ei , nu o sedinta si gata, poti merge un an cel putin .
Ar trebui cineva sa faca ceva si cu tarifele psihologilor.sa le impuna , pt ca din pacate , tot mai multi oameni si chiar tineri au nevoie , in aceste timpuri grele, fara job, fara bani ,fara perspective....
Maria_Constantin_1
Postat pe 29 Ianuarie 2017 09:02
Invata sa-ti rezolvi problemele singura si nu mai dai o carutza de bani aiurea. Ca mama si bunica tot la psiholog s-au dus cand aveau greutati, ce sa-ti povestesc.
Rotty
Postat pe 29 Ianuarie 2017 09:49
Intr-adevar, cum si altii si-au dat seama, iubitul tau nu sufera de atac de panica. Nici vorba! Cum ai ajuns la asa o concluzie, numai tu stii! Insa, chiar ai nevoie de consiliere specializata. Am impresia ca nici nu spui tot, banuiesc ca domnul respectiv este consumator de alcool! In nici un caz, nu te incarca cu asa o povara, pentru ca nu meriti iar sacrificiul tau este inutil, mai ales pentru tine! Urgent, trebuie sa te hotarasti: vrei sa traiesti in acest calvar? Atunci mergi inainte. Ai grija, nici promisiunile lui nu au mare valoare. Daca ar tine la tine, din cele relatate, nu ar conta prea mult cum arati, dimpotriva te-ar ajuta sa iti imbunatatesti "stilul" din orice punct de vedere. Am inteles ca e mai in varsta ca tine, dar nu am inteles ce varsta ai tu, de a reusit sa te domine asa de mult. Deci, inca o data, iubirea nu te face sa suferi, daca amandoi aveti aceleasi sentimente, dimpotriva!
epona
Postat pe 29 Ianuarie 2017 09:52

Ca sa vezi...


Numai femeile sint victime pe lumea asta!...


Iar barbatii 'e' porci, evident...

garbo101426
Postat pe 29 Ianuarie 2017 10:07
Ar trebui cineva sa faca ceva si cu tarifele psihologilor.sa le impuna...
garbo_460561
Postat pe 29 Ianuarie 2017 10:58
Buna!
Cine i-a pus acest diagnostic?
Daca a fost pus de un psihiatru, trebuie sa mearga periodic la control. De asemenea, psihoterapia ar fi de mare ajutor, însă la ce ai descris tu,eu nu văd un diagnostic corect. Domnul in cauza are cu siguranța o problema psihică serioasa.
Mult succes!
alina_cprr
Postat pe 29 Ianuarie 2017 10:58
Aici, nu este vorba de un atac de panica ci de nevoia lui de a stapani,casa,femeia, si alte situatii ,,care pot fi interpretate ca un atac la persoana ta ,,nu ca un atac de panica personal,al sptului sau iubitului tau,ce se poate trata medical ,nu este o cauza biologica,sau o stare intensa de anxietate,de frica ori blocaj total ci repet o dorinta proprie de a te stapani.
garbo_425002
Postat pe 29 Ianuarie 2017 11:04
stalpul casei... are dreptate...
garbo_407050
Postat pe 29 Ianuarie 2017 11:07
De la: garbo101426, la data 2017-01-29 10:07:57
Ca sa vezi...


Numai femeile sint victime pe lumea asta!...


Iar barbatii 'e' porci, evident...



Departe de mine partinirea, dar tu esti femeie sau barbat?
Ca sa vedem cat de obiective si ontopic iti sunt interventiile.
DanielaChiru
Postat pe 29 Ianuarie 2017 12:16
Dar și femeile sunt invidioase și rele, femeile încearcă sa se impună dar când văd bărbații cât sunt de rele nu le iau în serios, sau pot fii ele cumsecade dar bărbații le compara cu alte femei, perverse, nu fac comparație sa le cunoască cum ar fii ele de fapt,
Ingerasulluptor
Postat pe 29 Ianuarie 2017 14:59
Am văzut cât de invidioase pot fii fetele tinere de 18,19 ani care nu pot spune ca sunt măritate și lea învățat bărbații sa fie așa răutăcioase și invidioase, Si când femeile vb de bun simt da nici ele nu au,
Sau mulți bărbați fac comparație o femeie cu alta femeie,
Pe o femeie nu trebuie sa o compari cu alta femeie, dacă maicasa a fost o panarama rea sau so rasa atunci nu înseamnă ca și tu ești la tot la fel ca câ si tu ca ai avea aceasi gândire ca ca și ele poate ești mai cultivata sau mai civilizata,
O femeie trebuie caracterizată și etichetata pt ceea ce face ea nu ptc ceea ce fac alte femei, nu poți eticheta pe cineva pe cineva care nu știi ce gândire are și ce comportament are
Părerea mea, o femeie trebuie sa și aibă Bun simt nu doar sa pretindă
Ingerasulluptor
Postat pe 29 Ianuarie 2017 15:02
Bună!
O să începem "matematic"...
1) diferența de vârstă 10 ani... Pt unii la începutul relației totul e ok....dar, după aceea apar divergențe ..din cauza modului diferit de a percepe lucrurile..
2) atacuri de panică ??? Ai văzut tu scris " negru pe alb" diagnosticul??... Îți zic eu că "d-nul" suferă de "figuri"... l-ai băgat prea mult în seamă și i-ai " înghițit" mizeriile lui.
3) luați o pauză în relație... cu siguranță, lipsa stresului ..te va întări emoțional.
4) spune-i clar în față că ... comportamentul și modul cum îți vorbește te deranjează... Dacă el vrea ca tu să te schimbi...ar trebui să înceapă cu el !
5) dacă te umilește, te jignește..sau poate chiar te bate... E cazul să pui "punct" relației. Nu merită să-ți pierzi tinerețea și să "investești" sentimente în cineva care NU TE MERITĂ !
Baftă!
garbo170563
Postat pe 29 Ianuarie 2017 18:20
De cele mai multe ori, orice perturbare a echilibrului mental sau emotional a unui partener afecteaza relatia. Aici ar fi cateva idei de urmarit:
- inainte de toate, ar fi buna o evaluare psihologica sau psihiatrica a partenerilor,pentru a se stabili exact natura tulburarii.
- psihologul sau psihiatrul va decide impreuna cu partenerii care este strategia necesara pentru vindecare
- motivatia catre schimbare a partenerilor este cel mai important element in aceasta ecuatie.
- tarifele psihologilor sunt pe masura pregatirii lor si a rezultatelor obtinute. Unele persoane prefera sa sufere toata viata, gratis, pe cand alte persoane aleg sa investeasca 100- 150 lei /ora, timp de 4 ore lunar, pentru bunastarea lor emotionala, pentru a crea si mentine relatii stabile si sanatoase. In fond, este o alegere pe care fiecare o face. Sigur, se pot si variante ieftine, insa cine doreste rezultate de calitate, trebuie sa fie motivat si intern, si financiar.
Daniela_Tudor_1
Postat pe 29 Ianuarie 2017 23:05


Mai, fetelor, da sfaturi de cum poate cineva care are nevoie de psihoterapeut - da' cistiga doar salariul minim pe economie - sa faca suplimentar si aia 600lei/luna, n-aveti cumva?!?



garbo101426
Postat pe 30 Ianuarie 2017 11:08
Panica poate fi produsa si din cauza unor probleme de sanatate a glandelor suprarenale....dar..atacul de panica nu are nici o legatura cu cheful lui de cearta .As putea spune ca este doar legat de personalitatea lui .Starile de panica nu te fac scandalagiu este chiar opusul asa ca...Este ceva ciudat aici.
cristina5
Postat pe 30 Ianuarie 2017 11:36
De la: cristina5, la data 2017-01-30 11:36:51Panica poate fi produsa si din cauza unor probleme de sanatate a glandelor suprarenale....dar..atacul de panica nu are nici o legatura cu cheful lui de cearta .As putea spune ca este doar legat de personalitatea lui .Starile de panica nu te fac scandalagiu este chiar opusul asa ca...Este ceva ciudat aici.



Observatii absolut corecte!


Plus ca e f. probabil ca 'agresivitatea' lui sa fie chiar consecintza comportamentului ei.


Da' cine mai are capacitatea reala de a se vedea chiar pe el insusi cu ochi critici?

Cel mai simplu e sa dam vina pe ceilalti.
Intotdeauna...
garbo101426
Postat pe 30 Ianuarie 2017 14:11
Partenerul tau sufera de atac ..dar nu de panica.. . asa ca, iti dau doua sfaturi:
1. Paraseste-l urgent ! Nu e omul potrivit pentru tine.
2. Lasa frigiderul ! Nu asta e solutia. Respecta-te intai singura - du-te la sala de sport, biblioteca, ia niste cursuri de dans, yoga sau ceva ce te pasioneaza ca sa-ti cresti stima de sine! Simte-te bine in pielea ta si intelege ca meriti mai mult...ca om si ca femeie.
Apoi pretinde respect si de la cei din jurul tau...cine nu te respecta, nu merita sa faca parte din viata ta. Cauta oameni de calitate, care sa te ridice, sa te incurajeze si sa te sprijine.
Acest individ e ca un bolovan legat de piciorul tau...te va trage mereu inapoi...si te va impiedica sa traiesti asa cum meriti.... iar lantul iti va ajunge doar pana la frigider... asta nu este relatie !
gabriela28
Postat pe 30 Ianuarie 2017 21:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dragoste si Libertate in Doi! 15 De la: walkiria 9 August 2011 23:20
nu mai vreau sa imi vars nervii pe el 42 De la: Ariad 19 Februarie 2011 10:02
Dumnezeu ii place pe oamenii care se straduie sa duca o viata curata..Sufleteste si trupeste 3 De la: luptatoareacurajoasa 24 Mai 2010 17:17
Ce sa fac in continuare? 44 De la: roby_cado 19 Iulie 2011 17:36
cum sa al las pe amantul meu 29 De la: garbo177935 8 Ianuarie 2011 17:47
Setari Cookie-uri