Buna, am si eu povestea mea...

Buna, am si eu povestea mea...
Sunt casatorita si prin prisma locului meu de munca am cunoscut cu ceva timp in urma pe cineva...un barbat(G).
EL(G) este divortat cu 2 copii, pe care îi imparte cu fosta sotie...
o saptamina el, o saptamina ea...
Eu nu am copii si nici nu m-am gandit vreodata la asta...ce stiu eu despre copii...
Eu eram si sunt fericita in casatoria mea, o alegere mai buna nu puteam face... dar totusi sunt atrasa de EL(G)...
Un scurt sarut a fost intre noi, nimic mai mult si parca mi-a sucit mintile, ma gandesc constant la el si il doresc atit de mult, mi-a dat lumea peste cap... nu mi-l pot scoate din minte si din inima...
EL(G) a zis ca ma vrea in viata lui doar ca eu sunt maritata, ca este putin complicat si ca nu vrea sa ma desparta de sotul meu...pentru ca nu stie daca imi poate promite ceva...
Eu i-am povestit sotului meu despre situatia asta jenanta....
Am fost corecta si i-am spus adevarul...i-am spus ca il iubesc si nu as vrea sa plec de linga el pentru ca este un om bun care ma iubeste enorm de mult si imi ofera tot ceea ce poate...doar ca nu stiu...de ce? sunt arasa si am sentimente pentru un alt barbat(G)...
Acum caut singura raspunsul in sufletul meu...sa iau decizia cea mai buna...ce sa aleg:
glasul inimii sau glasul ratiunii?
Nu este deloc usor si nu as dori nimanui sa fie in situatia mea.
Orice sfat sau idee poate ajuta; va multumesc.
Cu mult respect, Ana
AnaBarbeau
Postat pe 3 Decembrie 2016 11:04
Nu vrea sa te desparta , vrea doar o realatie fara obligatii. Cred ca esti putin naiva. Vorba vine putin. Daca te-ar vrea in viata lui cu tot sufletul nu ar accepta o relatie in care tu esti casatorita si mai treci pe la el uneori... iar faptul ca i-ai spus si sotului tau... suferinta garantata pentru un om care iti ofera dragoste si sprijin. O prostie destul de mare. Cai verzi pe pereti.. revino-ti ori ia o hatarare onesta dar ai grija de tine in primul rand.
Miafarow
Postat pe 3 Decembrie 2016 11:16
Iti multumesc pentru raspunsul sincer...
AnaBarbeau
Postat pe 3 Decembrie 2016 11:27
Ana, in viata sint mereu tentatii. Spui ca iti iubesti sotul, ca el te iubeste si sinteti fericiti impreuna, din framintarile tale eu nu prea cred ca este asa, cel putin din partea ta.
Te atrage „El(G)”, Ok, vei mai intilni in viata barbati care sa te atraga si atunci ce vei face? Vei distruge fericirea ta si a sotului povestindu-i toate atractiile tale?
Tu cum te-ai simti daca sotul tau ar veni intr-o zi acasa si ti-ar spune ca a intilnit o femeie care il atrage, pe care a sarutat-o si cu care care vrea sa faca sex odata ca sa-si astimpere atractia? Ai fi fericita, ai mai avea incredere in sentimentele lui?
Eu cred ca nu. Te-ai intreba in fiecare zi a casniciei tale ce alta atractie a mai intilnit sotul si daca si-a bagat in pat aceasta atractie.
Intr-o casnicie bazata pe iubire de regula sint doar doua persoane, cind apare a treia deja aglomeratia e mare iar iubirea si increderea sint ranite si pot dispare.
Totusi daca tu incerci sa alegi intre glasul ratiunii (casnicia) si glasul inimii (El/G) inseamna ca din partea ta nu prea exista iubire si nici fericire in familie.
Ce vei face? Depinde numai de tine dar hotaraste-te repede si definiv, deja asa cum a spus si Mia, ti-ai ranit sotul si i-ai semanat neincrederea in suflet.
Deja mental l-ai inselat iar el stie asta pt. ca ai avut tu „grija” sa-i spui.
Cred ca oricum casnicia ta nu va mai fi ce a fost chiar daca vei alege glasul „ratiunii”.

Vor fi persoane care iti vor spune ca „one night stand” nu poate distruge o iubire adevarata si ca daca cealalta persoana nu afla, nu conteaza. Ei bine va conta, va conta pentru tine care daca chiar iti iubesti sotul vei sti ca ai gresit teribil fata de persoana iubita si ca nu vei putea sterge din viata ta si a lui aceasta greseala.

Multa intelepciune si fericire..

Tommy_Boy
Postat pe 3 Decembrie 2016 12:19
Stiu ca mi-am ranit sotul si nu ar fi trebuit.... nici nu stiu daca a treia persoana este sincera si ar vrea o reltie serioasa sau cum a spus Mia ..doar o aventura....desi a zis ca pt el nu e un joc si ca ar trebui sa o luam usor...ce pot sa mai cred?
Foarte frumos si adevarat raspunsul tu.
Iti multumesc.
AnaBarbeau
Postat pe 3 Decembrie 2016 12:50
De la: AnaBarbeau, la data 2016-12-03 12:50:33Stiu ca mi-am ranit sotul si nu ar fi trebuit.... el nu vrea sa renunte la mine desi intre noi au fost si conflicte si neintelegeri si poate asta m-a impins spre altcineva...nici nu stiu daca a treia persoana este sincera si ar vrea o reltie serioasa sau cum a spus Mia ..doar o aventura....desi a zis ca pt el nu e un joc si ca ar trebui sa o luam usor...ce pot sa mai cred?
Foarte frumos si adevarat raspunsul tu.
Iti multumesc.
AnaBarbeau
Postat pe 3 Decembrie 2016 13:12
Daca iti iubesti sotul atunci lupta pt. a repara fisura dintre voi pt. ca sigur exista chiar daca el nu o marturiseste.
Faptul ca iti pui problema ca cea de a treia persoana nu e sincera si nu-si doreste o relatie serioasa denota instabilitatea ta.
O sa-ti mai spun un lucru, tu nu ai copii pt. ca nu stii nimic despre ei, atunci cum te vei descurca cu copii lui?
Te gindesti prea mult la El(G) fara sa te gindesti la ce simte sotul tau.
Atunci cind iubesti o persoana si te bucuri de reciprocitate, faci pe dracu' in patru ca sa faci fericita persoana respectiva. Nu mi se pare ca tu simti asta vis-a-vis de sotul tau.
Nu te supara, dar cred ca inainte sa faci un pas decisiv trebuie sa te lamuresti ce vrei si mai ales daca esti dispusa sa risti totul pt. o aventura.
Mesajul lui G a fost clar, nu-si ia nici un angajament fata de tine si nu vrea sa-ti strice casnicia, in concluzie vrea o relatie fara obligatii.
Tu ce vrei?
Tommy_Boy
Postat pe 3 Decembrie 2016 13:14
Vreau sa ramin linga sotul meu asta realizez ....dar vreau sa scap de sentimentele si atractia ce simt pt EL....cum fac asta?
AnaBarbeau
Postat pe 3 Decembrie 2016 13:19
De la: AnaBarbeau, la data 2016-12-03 13:19:17Doamne sunt atit de naiva....DA vreau sa ramin linga sotul meu asta realizez ....nu vreau sa pierd tot ce am realizat pina acum doar pt o mica escapada.....dar vreau sa scap de sentimentele si atractia ce simt pt EL....cum fac asta? Poate ar trebui sa nu mai lucrez acolo.....sa nu il mai vad si gata.
AnaBarbeau
Postat pe 3 Decembrie 2016 13:29
Daca e doar o atractie de moment, va dispare de la sine, ai rabdare.
Daca e ceva mult mai serios va trebui sa alegi.
Gindeste-te ca G este un barbat ca oricare altul, nu e printul din poveste, nici broscoiul pe care daca il saruti sa transforma in print.
Crede-ma ca toti trecem prin asa ceva si cine spune ca el/ea nu, nu vrea sa recunoasca.
Daca sentimentele tale fata de sot sint adevarate si puternice vei depasi momentul.
Banuiesc ca esti foarte tinara si casatorita de putin timp. Petrece mai mult timp cu sotul si cauta sa nu ramii tette a tette cu G. De alte sarutari eu zic ca nu mai e cazul, macar din respect pt sot daca el este ceea ce iti doresti.

Sfaturi universal valabile nu exista.

Cred ca pina la urma asta este un test, un test pt a vedea cit de puternice sint sentimentele tale pt. sot si cit de fericita este casnicia voastra. Ia-o ca atare.

Veti mai avea si alte teste de trecut. Viata nu e o poveste cu zine, crede-ma. Un bun prieten spune mereu ca viata e o maaare c-rva. Uneori ii dau dreptate.
Tommy_Boy
Postat pe 3 Decembrie 2016 13:44
Multumesc foarte mult pt cuvintele tale si pt timpul investit...
Esti omul potrivit la momentul potrivit....
cuvintele nu pot descrie cat de mult m-ai ajutat.

Iti multumesc.
AnaBarbeau
Postat pe 3 Decembrie 2016 14:04
Ma bucur daca te-am ajutat. Sper sa alegi ce este mai bine pt. tine
si sa nu regreti niciodata alegerea facuta.
O zi buna
Tommy_Boy
Postat pe 3 Decembrie 2016 14:10
Ana, nu sunt in masura sa judec ceea ce ai facut pana acum, sau ceea ce urmeaza sa faci, dar iti pot spune ca un sarut poate sa nu insemne nimic, poate cladi sau poate distruge! depinde doar de tine ce valoare ii atribui!
parerea mea...
...daca tu ii oferi premizele unei pietre de temelie pe care sa cladesti ceva e alegerea ta.
...daca il poti lua ca pe sarutul unei picaturi de ploaie care iti atinge fata, buzele, mainile...etc, atunci cu atat mai bine pentru tine!
sunt cum am zis doar pareri.

dincolo de aceste pareri, intreaba-te, inainte de-a mege cu gandul mai departe, de ce acel G este divortat?
cred ca inainte de orice merita sa te intrebi (nu doar sa il intrebi pe el despre divort!) si sa fii sincera cu tine! poate ca e cel mai bun barbat din lume, poate ca e cel mai bun tata din lume... si totusi e divortat! iar intr-o casnicie unde s-a produs o ruptura, un divort, nu este un singur vinovat! ceva a fost gresit in casnicia lui, iar el a avut partea lui de vina la aceea gresala!
ce te face sa crezi ca o relatie cu el n-ar sfarsi cu un alt divort?

e de apreciat sinceritatea lui, dar oare e deajuns? oare chiar e sincer?
daca ar fi fost sincer in adancul sufletului lui, atunci cred ca n-ar fi trebuit sa lase sa se intample nici acel sarut! el stie ca esti maritata, stia csi cand te-a sarutat!
in intortocheatele carari ale seductiei sinceritatea, mai mult sau mai putin aparenta, au un rol foarte mare! numai ca uneori ceea ce tie iti pare sincer, s-ar putea sa nu fie decat o imagine creata in mintea ta!

daca tii la casnicia ta, la sotul tau, la viitorul vostru iimpreuna, atunci inchide-i usa lui G. nu ai nevoie de justificari si explicatii fata de el sau de altcineva, pur si simplu inchizi usa si mergi mai departe!
heartbit
Postat pe 3 Decembrie 2016 23:27
Intradevar este o atractie nebuna intre mine si G...dar tot ce am costruit impreuna cu sotul meu in 5 ani nu pot arunca pe fereastra...
Iti multumesc pt cuvintele scrise si foarte adevarate.
AnaBarbeau
Postat pe 4 Decembrie 2016 01:31
PS: EL a spus ca a divortat pt ca nu mai era pasiune, traia cu sotia lui ca frate cu soră....
AnaBarbeau
Postat pe 4 Decembrie 2016 01:42
De la: AnaBarbeau, la data 2016-12-03 11:04:57Buna, am si eu povestea mea...
Sunt casatorita si prin prisma locului meu de munca am cunoscut cu ceva timp in urma pe cineva...un barbat(G).
EL(G) este divortat cu 2 copii, pe care îi imparte cu fosta sotie...
o saptamina el, o saptamina ea...
Eu nu am copii si nici nu m-am gandit vreodata la asta...ce stiu eu despre copii...
Eu eram si sunt fericita in casatoria mea, o alegere mai buna nu puteam face... dar totusi sunt atrasa de EL(G)...
Un scurt sarut a fost intre noi, nimic mai mult si parca mi-a sucit mintile, ma gandesc constant la el si il doresc atit de mult, mi-a dat lumea peste cap... nu mi-l pot scoate din minte si din inima...
EL(G) a zis ca ma vrea in viata lui doar ca eu sunt maritata, ca este putin complicat si ca nu vrea sa ma desparta de sotul meu...pentru ca nu stie daca imi poate promite ceva...
Eu i-am povestit sotului meu despre situatia asta jenanta....
Am fost corecta si i-am spus adevarul...i-am spus ca il iubesc si nu as vrea sa plec de linga el pentru ca este un om bun care ma iubeste enorm de mult si imi ofera tot ceea ce poate...doar ca nu stiu...de ce? sunt arasa si am sentimente pentru un alt barbat(G)...
Acum caut singura raspunsul in sufletul meu...sa iau decizia cea mai buna...ce sa aleg:
glasul inimii sau glasul ratiunii?
Nu este deloc usor si nu as dori nimanui sa fie in situatia mea.
Orice sfat sau idee poate ajuta; va multumesc.
Cu mult respect, Ana


Nu da vrabia din mână pe cioara de pe gard!
Maria802
Postat pe 4 Decembrie 2016 06:20
AnaBarbeau
Postat pe 4 Decembrie 2016 11:00
De la: AnaBarbeau, la data 2016-12-04 01:42:51PS: EL a spus ca a divortat pt ca nu mai era pasiune, traia cu sotia lui ca frate cu soră....


si acum sa inteleg ca esti o pasiune pentru el?
se prea poate, dar pasiunile mai trec, apoi ranile raman...
priveste ipotetic ce te-ai face daca domnului i-ar trece pasiunea mai repede dcat ai fi in stare sa realizezi ca ai lasat ceva solid si construit in ani, pentru o efemerida?

o aventura de 10 minute poate avea repercursiuni din cele mai nefaste, chiar daca nu pe moment... dar timpul are grija sa ne ofere rasplata pentru toate erorile si greselile noastre! iar aici e vorba si de greselile cu buna stiinta si cele fara de voie!
ce zici? vrei (merita) sa iti asumi o plata, care nu stii cat, cum si cand vine, pentru 10 minute de distractie?
heartbit
Postat pe 4 Decembrie 2016 11:42
Realizez ca ...."fie roata si pătrata tot se mai intoarce odata"
Ai mare dreptate si intradevar trebuie sa ma astîmpăr....
Sa o las asa cum este si sa imi vad de casnicia mea.
Tipul respectiv G nu are nimic sa-mi ofere....decat poate.... o partida de sex si atit......
Nu se merita...la sfarsitul zilei sa traiesc cu vina si cu ura fata de mine....pt ce am facut.
AnaBarbeau
Postat pe 4 Decembrie 2016 12:01
Corect Hearbit
Ana, intr-o casnicie pe linga pasiune mai exista si dragoste, prietenie, intelegere, compasiune. Pasiunea se mai potoleste in timp iar daca restul nu exista se ajunge la divort.
Tu spui ca intre tine si G e o "atractie nebuna", atractie nu dragoste. Ce te faci cind atractia asta nebuna trece ca orice nebunie?
Tu crezi ca in casniciile alea care au rezistat 25, 30 ani si peste, nu au aparut la un anumit moment pt. unul din parteneri astfel de atractii nebune? O Doamne si inca cum. Problema este ca trebuie sa fii destul de inteligent incit sa judeci cu partea de din sus de briu nu cu restul.
Spui ca-ti iubesti sotul si ca ai o casnicie fericita, atunci pune friu nebuniei pina nu e prea tirziu. Tu tot gasesti scuze ca sa calci pe alaturi.
Problema ta cred ca rezida in faptul ca vrei si una si alta. Si un amant (G) plin de pasiune si un sot pe post de plasa de siguranta.
Ana, risti sa-i pierzi pe amindoi. Unul pt. ca nu vrea decit o aventura (si aici il apreciez, omul a fost cinstit cu tine, mai ca nu ti-a spus nu divorta) iar "plasa de siguranta" si-ar putea gasi o femeie care chiar sa-l iubesca .
Tommy_Boy
Postat pe 4 Decembrie 2016 12:01
De la: Tommy_Boy, la data 2016-12-04 12:01:41
Problema ta cred ca rezida in faptul ca vrei si una si alta. Si un amant (G) plin de pasiune si un sot pe post de plasa de siguranta.


Tommy m-ai facut sa zambesc
am zambit pentru ca tu deja il vezi pe G plin de pasiune
eu ma indoiesc ca ar fi asa!
insa e adevarat, ca are sau a facut o pasiune pentru Ana, dar pana la a fi plin de pasiune, eu zic ca e cale lunga! iar pasiunea lui, si nu cred ca gresesc, se termina dupa prima runda... dupa care ... isi da seama subit ca de fapt nu era ce-a crezut, ca sa vezi ca s-a gandit mai bine, ca n-a stiut, ca nu mai poate, ca stai sa vezi, ca nu e asa, ce ce-o sa zica... si repertoriul poate continua pana dupa revelion!
iar Ana... incepe sa isi muste cu amar buza de jos... gandind... oare la ce mi-a trebuit? oare de ce sunt unii atat de jos... oare de ce am fost asa naiva? ...si multe altele...
cum ziceam, alegerile sunt ale ei, dar sa iti distrugi viata ta (nu mai zic si casnica si viata partenerului tau... si visurile... pentru 10 minute de (probabil) placere, cred ca nu merita efortul si ca este un pret mult prea mare!

este interesant cum a fost punctat chiar de Ana - "...el nu are nimic sa imi ofere..."
deci el nu ofera nimic dar vrea ceva - suna interesant!
din ce stiu eu, inainte sa vrei ceva ar trebui sa oferi!

- privind la rece, totusi as putea spune ca poate in mintea lui ofera, la fel ca pescarul care se foloseste de momeala ca sa atraga pestele, iar dupa ce a prins pestele, desigur ii ofera aerul de pe mal!
heartbit
Postat pe 4 Decembrie 2016 12:27
hahaha
Foarte amuzant si foarte adevarat....ma bucur ca ma binedispuneti si ca imi dau seama ce inseamna prostia omeneasca.
El "nu are ce sa imi ofere" financiar....are 2 copii de intretinut iar eu nu am de gand sa ma casatoresc cu el sau sa ai intretin copii....😉
AnaBarbeau
Postat pe 4 Decembrie 2016 12:59
Heartbit, eu am spus ce isi doreste ea, nu ce ofera G.
Ce ofera el am inteles, se pare ca Ana nu a inteles. Omul a fost sincer, un sarut, putin sex cu o femeie maritata (nu vrea ca ea sa divorteze) deci fara dureri de cap si obligatii.
Ana crede ca e vorba de o pasiune nebuna (si poate chiar este din partea ei). Este genul de victima sigura in fata oricarui cuceritor fie el de profesie sau nu.
Cred ca Anei ii place mai mult ideea de indragosteala,.Nu dau mari sanse de reusita mariajului ei. Isi cauta scuze (pasiunea nebuna), este destul de egoista, (i-a spus sotului totul fara sa-si puna problema ca ii provoaca suferinta) si imatura, riscindu-si o casnicie din dragoste (?!?!?), fericita (?!?!?) pt primul barbat care ii face un avans.
Se spune ca fiecare om doarme asa cum isi asterne, ea isi asterne un pat de campanie, provizoriu si deloc comod.
Tommy_Boy
Postat pe 4 Decembrie 2016 13:20
crede-ma Ana ca financiarul ar fi ultimul lucru care ar conta, daca ar avea cu adevarat ceva de oferit!

- hai sa iti dau un exemplu amuzant:
inchide ochii si urmareste ideea... uite vine sa iti ofere o floare - da, deci o floare! aici nu e vorba de financiar... nu e vorba nici macar de un buchet de flori... adica na, stii vorba aia cu o floare nu se face primavara! ...
dar de floarea aia e legat un snurulet si de snurulet o cheita! o cheita a unei masini de vis... iar in masina de lux se afla actele pe numele tau pentru o casa de vis.. iar in casa de vis te asteapta doua bilete ale unei excursii de vis...
ce zici? ar mai conta banii?
nu stiu ce-ai raspunde tu... dar dupa cum vezi toate sunt de vis... asa ca ar trebui sa te cam trezesti, ai dormit cam mult si ai avut un vis cu fel si fel de traznai!
hai desteptarea si pregateste-i sotului un ceai cu scortisoara!
prietenii stiu de ce
heartbit
Postat pe 4 Decembrie 2016 13:26
foarte adevarat sunt un om de un egoism imens.....ma iubesc pe mine insami mai mult decat orice....
sotul meu a fost al 4 -lea barbat care m-a cerut in casatorie si eu am acceptat... i-am spus lui DA (nimeni altuia).
El m-a acceptat asa cum sunt eu....un om care are nevoie de atentie constant....nu mi-o oferi? plec si o caut in alta parte.....
eu nu am nevoie de bani 😉 nu se pune problema banilor...
eu am vrut diferite păreri sa stiu si eu ce gandeste lumea.....pana la urma este decizia mea desigur....
Va multumesc oricum pentru opinii...😊
AnaBarbeau
Postat pe 4 Decembrie 2016 13:38
Tu esti o tampita dar macar G a fost sincer. Daca nu esti ultima curca si zici ca-i ceva de capul tau, de ce nu esti maritata cu un om pe care sa-l iubesti si sa nu visezi la dobitocul interesat de p...a?? Repet, bine ca-i sincer si nu te ameteste cu promisiuni, ca daca te-ar duce cu presul, nu ti-ar ajunge zilele sa i-o platesti!
Sau poate esti bolnava, auzi la ea, ca-i egoista si vrea atentia unui om pe care il ia de fraier ...pai du-te si te trateaza, nu distruge viata unui om (sotul).... in locul lui ti-as pregati actele de divort si te-as lasa in curul gol. Se pare totusi ca "amantul" a sosit la momentul potrivit intre voi, sa-ti scape sotul de gunoiul care il foloseste.
Camil5y8
Postat pe 4 Decembrie 2016 14:40
....tampit esti tu....si daca vrei sa dai un sfat cuiva fa-o intr-un mod mai conservator...
nu trebuie sa iti dau eu socoteala cu cine sunt eu maritata sau de ce....
Nu trebuie sa fi agresiv verbal sa te faci inteles sau bagat in seama...😉
AnaBarbeau
Postat pe 4 Decembrie 2016 14:49
Asta e modul cel mai potrivit cand te adresezi unei stoarfe.
Ti-a fost bine si comod pe banii fraierului si acum vrei si distractie, ca la cat te iubesti doar pe tine, nici mila nu ai fata de sot, ii mai si spui ca-ti pui poalele in cap cu altul. Un monstru care se iubeste pe el.
Camil5y8
Postat pe 4 Decembrie 2016 14:53
Hahahahaha ce sti tu.........pffff
Mi-ai adus aminte de ce nu m-am casatorit cu un roman......cocalar......
AnaBarbeau
Postat pe 4 Decembrie 2016 15:09
De la: AnaBarbeau, la data 2016-12-04 13:38:49 foarte adevarat sunt un om de un egoism imens.....ma iubesc pe mine insami mai mult decat orice....
sotul meu a fost al 4 -lea barbat care m-a cerut in casatorie si eu am acceptat... i-am spus lui DA (nimeni altuia).
El m-a acceptat asa cum sunt eu....un om care are nevoie de atentie constant....nu mi-o oferi? plec si o caut in alta parte.....
eu nu am nevoie de bani 😉 nu se pune problema banilor...
eu am vrut diferite păreri sa stiu si eu ce gandeste lumea.....pana la urma este decizia mea desigur....
Va multumesc oricum pentru opinii...😊


Si ti-au folosit la ceva parerile noastre?
Apropos de cererile in casatorie, crezi ca daca alta e cerute de 6 ori par example, conteaza mai mult? E mai ocosa? Nu cantitatea, calitatea conteaza.
Bineinteles ca alegerea iti apartine dar ai grija, acceptarea/cautarea prea multor "atentii" poarta un nume deloc magulitor.
O zi buna sa ai, pardon

Tommy_Boy
Postat pe 4 Decembrie 2016 15:18

Recomandari

Setari Cookie-uri