Buna, am si eu povestea mea...

Buna, Ana! Ai scris mai sus ca nu vrei sa ajungi sa te urasti pentru ceea ce ai facut. Nu, nu o sa te urasti ca ti-ai inselat sotul (cred ca putini dintre adulterini au acest sentiment). In schimb, daca esti femeia puternica, cu respect si iubire pentru tine care spui ca esti, ai sa te detesti ca te-ai lasat dusa de nas de un vanator de trofee (fuste), unul care nu merita atentia ta, dragostea nici atat. O femeie puternica isi doreste barbati asumati si speciali. Incearca, pentru a te lamuri, sa-i dai ignore si vezi cat valorezi pentru el si ce sacrificii merita sa faci pentru el. Si nu vorbesc de suferinta sotului tau, vorbesc de suferinta ta daca alegi gresit. Stii, chestia aia cu "mai bine sa regreti ca ai incercat decat sa te gandesti cum ar fi fost daca ai fii făcut-o" este un cliseu ca multre altele si nu este intotdeauna adevatata. Nu este un sfat, este o discutie deschisa intre noi, privind problema si din alte directii. Iar daca sunteti colegi de serviciu "FUGI" .Am scris acest mesaj din placerea de a comunica, stiu ca noi oamenii trebuie sa ne facem propriile greseli, restul este poveste. Ai grija de sufletul tau!
Miafarow
Postat pe 4 Decembrie 2016 15:19
Iti multumesc foarte frumos pt parerea ta sincera si ai dreptate ca nu se merita si realizez asta....
Ar trebui si o sa ma opresc la timp pina nu e prea tarziu.
O sa ramin alaturi de sotul meu care stiu ca ma iubeste neconditionat si eu la randul meu il iubesc pe el.
Poate ca a fost doar un sentiment de moment si de orgoliu....poate a fost o slabiciune....
Oricum intre mine si EL (G) nu s-a intamplat nimic.....decat un scurt sarut si ala a fost ciudat....
Nu sunt pregatita sa risc nimic...sau sa imi schimb viata.
Iti multumesc 😊
AnaBarbeau
Postat pe 4 Decembrie 2016 15:27
Fiecare are o viata a lui si anumite decizii de luat si de trait cu consecintele....
Eu nu am luat intotdeauna cele mai bune decizii si nici nu am fost intotdeauna mandra de mine...dar viata usoara sau grea m-a adus pe mine pina aici....
Daca aveam cu cine discuta subiectul....nu mai apelam la voi oameni buni....pt un sfat, o parere sau chiar o insulta....

Va multumesc.
AnaBarbeau
Postat pe 4 Decembrie 2016 15:35
De la: Tommy_Boy, la data 2016-12-04 12:01:41Corect Hearbit
Ana, intr-o casnicie pe linga pasiune mai exista si dragoste, prietenie, intelegere, compasiune. Pasiunea se mai potoleste in timp iar daca restul nu exista se ajunge la divort.
Tu spui ca intre tine si G e o "atractie nebuna", atractie nu dragoste. Ce te faci cind atractia asta nebuna trece ca orice nebunie?
Tu crezi ca in casniciile alea care au rezistat 25, 30 ani si peste, nu au aparut la un anumit moment pt. unul din parteneri astfel de atractii nebune? O Doamne si inca cum. Problema este ca trebuie sa fii destul de inteligent incit sa judeci cu partea de din sus de briu nu cu restul.
Spui ca-ti iubesti sotul si ca ai o casnicie fericita, atunci pune friu nebuniei pina nu e prea tirziu. Tu tot gasesti scuze ca sa calci pe alaturi.
Problema ta cred ca rezida in faptul ca vrei si una si alta. Si un amant (G) plin de pasiune si un sot pe post de plasa de siguranta.
Ana, risti sa-i pierzi pe amindoi. Unul pt. ca nu vrea decit o aventura (si aici il apreciez, omul a fost cinstit cu tine, mai ca nu ti-a spus nu divorta) iar "plasa de siguranta" si-ar putea gasi o femeie care chiar sa-l iubesca .


Asa-i, isi gaseste scuze sa calce pe alaturi. Si chiar daca nu cu barbatul asta, pe viitor va calca. Mai ales ca il iubeste pe sot din obligatie.
Cat priveste casniciile in care au aparut atractii si totusi au continuat, putem "felicita" partenerii respectivi pt. simtul datoriei, de care au dat dovada, ca nu au vrut sa piarda ce-au cladit deoarece s-au considerat potriviti sa ramana impreuna, in acele casnicii. Nu pt. ca sunt exemple de iubire and so on....e incompatibil sa simti atractie pt. altul/alta si sa iubesti sincer.
Camil5y8
Postat pe 4 Decembrie 2016 15:44
Da poate este adevarat....poate nu mai este pasiunea si atractia de la inceput....intre mine si sotul meu....dar totusi sunt linga el inca il iubesc.
Eu l-am intrebat de multe ori (in ultimul timp) daca ar dori sa divorteze ca nu vreau sa il fac sa sufere...ca poate o sa gaseasca pe cineva mai bun decat mine...dar el nu vrea.....
raspunsul lui e mereu negativ.....NU.....
Iubirea este de multe feluri... (cred eu)...
Nu am renuntat la noi...si da am gresit simtindu-ma atrasa de altcineva...dar totusi din respect pt sotul si casnicia mea m-am oprit la timp....
Putea sa se intample mai mult dar totusi am spus STOP si am plecat.
AnaBarbeau
Postat pe 4 Decembrie 2016 15:48
De la: garbo_460205, la data 2016-12-04 14:53:20Asta e modul cel mai potrivit cand te adresezi unei stoarfe.
Ti-a fost bine si comod pe banii fraierului si acum vrei si distractie, ca la cat te iubesti doar pe tine, nici mila nu ai fata de sot
Dragul meu 460205 ca sa iti raspund subtil la acuzatiile tale....sotul meu cand l-am cunoscut avea datorii de aproape 40 000 € ......si totusi nu m-am uitat la asta....si am spus ca va fi bine si asa a si fost.....am lucrat f mult.. amandoi cot la cot am tras si am platit datoriile si ne-a ajutat D-zeu de am strans si peste.....si acum avem slava Domnului si prea mult....doar ca.....sti tu in viata nu le poti avea pe toate....si ce pacat.....
AnaBarbeau
Postat pe 4 Decembrie 2016 16:18
Ana parca spuneai ca esti casatorita de 5 ani. Pai mai fata in 5 ani abia ajungeti sa va cunoasteti ca lumea. Daca acum te vaiti ce faci dupa 10 sau 15 ani?
Relatia dintre doi oameni care se iubesc evolueaza. Dupa o perioada pasiunea nu mai inseamna doar de cite ori facem sex pe noapte in fiecare zi, sa ma saruti de 100 si sa-mi spui de 1000 de ori ca ma iubesti.
Relatia de iubire evolueaza, devine mai complexa, apar gesturi, priviri, glume, care au semnificatie numai pt. voi si care spun mai mult decit o mie de cuvinte.
Tentatii vor exista toata viata, sint oameni cu carisma care atrag, te pot prinde intr-o perioada de slabiciune, poate partenerul trece printr-o perioada mai nefasta cind simti ca te neglijeaza, nu te arunci in bratele primului G, faci tu pasul spre el (partener) reaprinzi tu flacara, nu astepti totul de la el.
Spui ca iti iubesti sotul,a iubi inseamna in primul rind a darui din suflet si inima fara sa pui totul in balanta ca sa vezi daca primesti la fel.

Tommy_Boy
Postat pe 4 Decembrie 2016 16:23
Asa este ai mare dreptate. Poate este doar un moment de slabiciune...sper ca o sa treaca foarte repede....sa imi gasesc stabilitatea.
Daca mai traia mama sa ai fi spus ei oful meu....
E prima oara in viata mea ca femeie casatorita sa trec prin asta... 😊
Nu imi mai doresc asa ceva ...credeam ca sunt un om destul de puternic si stabil...
AnaBarbeau
Postat pe 4 Decembrie 2016 16:30
Da' de ce sa reaprinda cineva flacara, daca tot s-a stins?! Ce clisee de rahat, la mintea cocosului sau a gainii, ma rog, toti prostii stiu texte care cred ca si functioneaza ... pai daca nu mai arde, nu-i mai arde. Dar nu-ti bati joc amagind pe celalalt cu o mancare fara gust, ca deh tot trebuie sa te suporte. Mai pe scurt, multi afla pe pielea lor cum e cu maioneza taiata din start dar continua sa se iubeasca, eroic si penibil.
Revenind la topic, stie si ea ce vrea sa faca, da-i mai bine cand afla si altii.
Camil5y8
Postat pe 4 Decembrie 2016 16:31

"Dragul meu 460205 ca sa iti raspund subtil la acuzatiile tale....sotul meu cand l-am cunoscut avea datorii de aproape 40 000 € ......si totusi nu m-am uitat la asta....si am spus ca va fi bine si asa a si fost.....am lucrat f mult.. amandoi cot la cot am tras si am platit datoriile si ne-a ajutat D-zeu de am strans si peste.....si acum avem slava Domnului si prea mult....doar ca.....sti tu in viata nu le poti avea pe toate....si ce pacat....."

Sotul pe langa datorii, avea si bani.
Ce loc de munca ai, bine platit, cand nu stii sa te exprimi macar?
Era o nedumerire, sg...
Camil5y8
Postat pe 4 Decembrie 2016 16:55
oh sa ma scuzi dar nu credeam ca asta este foarte important felul meu de a scrie......pfff eu sunt plecata din Ro de 10 ani scuza-ma ....daca mi-am uitat limba
and by the way i don't neet to explain myself to you.....
als jij graag een mening wil geven, geeft het dan zonder teveel commentaar bovenop.....
met vriendelijke groeten.....
AnaBarbeau
Postat pe 4 Decembrie 2016 17:03
Nu trebuie sa te "explici", doar ti-ai expus viata de femeiusca pe aici.
Camil5y8
Postat pe 4 Decembrie 2016 17:05
De la: AnaBarbeau, la data 2016-12-04 16:30:43Asa este ai mare dreptate. Poate este doar un moment de slabiciune...sper ca o sa treaca foarte repede....sa imi gasesc stabilitatea.
Daca mai traia mama sa ai fi spus ei oful meu....
E prima oara in viata mea ca femeie casatorita sa trec prin asta... 😊
Nu imi mai doresc asa ceva ...credeam ca sunt un om destul de puternic si stabil...


Dupa ce ca esti o curva si ai vrut sa te vezi cu sacii in caruta, asigurandu-ti o viata confortabila, si ai amagit in scopul asta un prost sa se insoare cu tine, il vezi si atat de retard sa-i impartasesti aventurile si sa te iubeasca in continuare. De fapt, daca te-a luat asa cum esti, n-ar fi deloc de mirare. N-o fi vazut in viata lui ce nu ai tu.
Iar nevasta boului se numeste: ai ghicit, vaca, aia pe care o alearga taurul comunal.
Camil5y8
Postat pe 5 Decembrie 2016 00:17
Nu irositi viata pe oameni care nu merita absolut nimic. Oricat simti, oricat vrei, o iubire se verifica prin dorinta celuilalt de a incepe o viata cu tine, cat de greu o fi. Nu cateva ocazii pe saptamana. Sunt atat de porci incat sa vina cu texte doar sa mai prinda o partida amoroasa, putina alinare, ceva ce nu au acasa la mangafaua care le ofera mai mult decat cred ei; le ofera ceea ce merita!
dinuleasa_anemona
Postat pe 5 Decembrie 2016 11:36
Noi le povestim si tanti cu topicul si-a anulat contul. Sau a plecat cu aventura/aventurile pe alt forum?
dinuleasa_anemona
Postat pe 5 Decembrie 2016 19:55
Da de unde stii tu, fosta membra (Anemona) cat de porci sunt unii? Nu cumva fiidca ti-a trebuit berbant cu dare, tu vaduva fiind si cu copil(macar de fiu-tu nu ti-a fost rusine si te-a mancat mai rau ca tutele de le faci in foi de vita) sa te dai in barci cu unul insurat si acum te plangi ca te-a flocait nevasta omului?!
... Si ce-ti zicea cand te "flocaia"?
Si zici ca mai voia si alinare ...de ce, nu-i pria calcatul pe bec?

Bilan_Matkotvschi
Postat pe 7 Decembrie 2016 11:34
cel mai singer si corect lucru pe care lai facut este sati tii familia si sa lasi aventurile deoparte ca mai tarziu te arata lumea pe strada cu degetul si spune uitama pe aia ce ia-m facut?
danut_33
Postat pe 8 Ianuarie 2017 08:43
ce sa faci???poti incepe cu schimbarea locului de munca, tu sau el in prima faza, sa incetezi sa rezisti ispitei si flirtului cu el,asta in cazul ca aveti acelasi loc de munca, sa nu va mai contactati unul pe altul cat mai mult cu putinta, si sa ai spui domnului elg,ca nu esti dispusa de distractie cu el , si ca esti femeie serioasa , ca vrei sa va vedeti fiecare de drumul lui, sa te lase in pace, si daca el continua sa te contacteze sub orice pretext, spunei ca te vei duce la politie pentru hartuire, si ia-ti si martori,si apoi o comunicare coerenta intre tine si sotul tau, asta inainte sa ajungeti in pat, tu cu elg,daca nu,, nu ai decat sa iti asumi aventura, si sa stii ca fidelitatea in relatie , este la fel de importanta ca celelalte elemente necesare unei relatii de cuplu,lipsa de respect isi spune cuvantul ,iar sentimentele....... poate lipsa,, tu stii mai bine, si mergi inainte ,singura,pina la gasirea altuipretendent la inima ta,este alegerea ta!!
Vlaicu_Costel_1
Postat pe 9 Ianuarie 2017 18:21
De la: danut_33, la data 2017-01-08 08:43:02cel mai singer si corect lucru pe care lai facut este sati tii familia si sa lasi aventurile deoparte ca mai tarziu te arata lumea pe strada cu degetul si spune uitama pe aia ce ia-m facut?



amice esti campion! de multa vreme nu am vazut mai mult analfabetism ca in cele cateva cuvinte pe care ai incercat sa le insiri aici!
poate ca ar trebui sa mai repeti de vreo 10 ori clasele I - IV ... ai descopri lucruri foarte interesante si utile!
heartbit
Postat pe 11 Ianuarie 2017 07:57
De la: danut_33, la data 2017-01-08 08:43:02cel mai singer si corect lucru pe care lai facut este sati tii familia si sa lasi aventurile deoparte ca mai tarziu te arata lumea pe strada cu degetul si spune uitama pe aia ce ia-m facut?



amice esti campion! de multa vreme nu am vazut mai mult analfabetism ca in cele cateva cuvinte pe care ai incercat sa le insiri aici!
poate ca ar trebui sa mai repeti de vreo 10 ori clasele I - IV ... ai descopri lucruri foarte interesante si utile!
heartbit
Postat pe 11 Ianuarie 2017 07:57
Rotty
Postat pe 11 Ianuarie 2017 08:11
La tine s-ar parea ca instinctele sunt cele ce predomina.I-ai provocat o durere sotului tau pe care spui ca-l iubesti declarandu-i ca acuma esti atrasa de altul .Incearca sa te pui in locul lui si fa un exercitiu de imaginatie asta care te atrage gaseste pe alta mai atragatoare si nu se mai uita la tine , intre timp sotul tau vine si iti spune ca el acum deja este atras de alta ca moare de dragul ei ca o palce mai mult decat pe tine ....ia gandeste-te cum te-ai simti ?
Daca nu te doare e clar nu-ti iubesti sotul si stai langa el doar din interes .Asa ca nu poti decat sa-i faci din ce in ce mai rau, daca stai cu el in continuare , gandindu-te doar la tine ii distrugi lui viata.Esti extrem de egoista.
Parerea mea , s-ar putea sa te uimeasca tu vazandu-te in rolul de femeie buna si iubitoare , sa sti ca din afara se vede cu totul altfel..................




cristina5
Postat pe 13 Ianuarie 2017 16:50
Iubirea ca si atractia este precum focul "daca il intretii mereu va arde". Nu mai fii visatoare ptr ca visele nu tin de cald: "coboara cu picioarele in lumea reala si agitata cu atatea probleme!"
mv521016mv
Postat pe 14 Ianuarie 2017 17:36
Iaca, cine vorbeste de coborat cu picioarele pe pamant.
Atractia e un foc de paie si cum nu il iubeste......
Camil5y8
Postat pe 14 Ianuarie 2017 18:02
Vrei sa spui ca nu-l iubeste pe sotul ala al ei si nici nu e atrasa de el?
roxana1deac
Postat pe 14 Ianuarie 2017 19:18
S-or fi atras, si s-or mai iubi pana la ultimul ban.
roxana1deac
Postat pe 14 Ianuarie 2017 19:33

Camil5y8
Postat pe 14 Ianuarie 2017 19:42
Ai inteles gresit! Ii iubeste banii de, asta e atrasa de el sau de ei sau doar de ei sau invers.

Camil5y8
Postat pe 14 Ianuarie 2017 19:46
Atractia fara iubire e un foc de paie dar banii se pot pune pe foc?

Poate raspunde doamna cu topicul, cea mai in masura sau o fi plecat, cu celalalt... in tari mai calde.
Camil5y8
Postat pe 14 Ianuarie 2017 20:23

N-au nicio vina IDIOTII, caci ei sint simplu, doar BLEOTZI.
Pe fruntea lor e-un privilegiu sa scrie foarte clar, NETOTZI.
Si-n aste' zile-i chiar mai bine sa fie toti cit mai ... POHOTZI!


Ar fi o mare bucurie sa poti, totusi, sa tragi la SORTI.
Dar ce pacat, mama natura chiar in afara de MAGOTZI
Tot ea decide cind e bine sa se 'produca' ... IDIOTI!


Iar intr-o tzara-n care sintem cu totzii niste 'PATRIOTI',
Pe capul lor vor fi doar lauri si niciodata tari PICOTZI
Caci is mereu fara de vina pentru ca sint doar ... IDIOTI!




garbo101426
Postat pe 15 Ianuarie 2017 13:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Linkedin 45 De la: lady67 17 August 2009 11:34
un banc 3 De la: daniilia 8 Februarie 2014 23:30
As dori sa am grija de un copil 11 De la: garbo101426 25 Iulie 2017 11:13
legislatie-restantierii cu penalitati la asociatii de proprietari 3 De la: vuvuzela 4 Martie 2011 19:41
masuri anticriza 18 De la: dorina1939 29 Iunie 2010 15:57
Setari Cookie-uri