Salut voios de pensionara!

Va salut, dragele mele!
Sunt pensionara de putin timp. Viata , o data cu pensia, se schimba. Nu mai exista un program , nu prea mai am cu cine sa socializez, casa pare prea mare si prea goala. Sunt vaduva de cinci ani, fiica mea e casatorita in alt judet si ma viziteaza o data la doua luni, cam asa. De cand stau acasa am incept sa mananc mai mult si sa iau proportii. Nu vreau sa ma imprietenesc cu vecinele caci ma deranjeaza sa stea pe capul meu la cafele. Mi-am umplut timpul cu cate un serial la tv, cu ingrijirea celor doua ghivece de flori, invat retete noi pe internet si aflu prin oras pe unde sunt magazinele cu cele mai bune preturi.
Sper ca aici sa imi gasesc prietene de conversatie si de petrecere a timpului in mod placut
Maria802
Postat pe 4 Noiembrie 2016 20:58
Buna dimineata 802 . De ce nu-ti iei un animalutz / pasare de companie ? O sa-ti umple timpul mai mult decat crezi.
Rotty
Postat pe 5 Noiembrie 2016 07:31
Un sfat bun de la Rotty! Daca iubesti animalele, un catel, o pisicuta iti pot tine companie in mod foarte placut. Tu stii mai bine cu vecinele, este adevarat ca ce este prea mult strica, dar o cafea la taclale cu o vecina, pentru un timp limitat nu strica. Mi imi place, desi se intampla cam o data la doua luni. Lipsa de timp! Socializarea face bine, dar sunt de acord cu tine ca nici exagerarile nu sunt bune. Da tu tonul, adica faci vizite scurte si poate si vecina cu care socializezi va pricepe. Oricum nu va fi orice vecina ci una cu care poti fii prietena, ai lucruri comune, etc. Fara barfe despre alte vecine, binenteles. Oricum nici singuratatea nu este o solutie prea fericita. Gatesti si mananci, mananci si gatesti!! Periculos pentru o varsta! In anumite localitati exista cluburi pentru pensionari si atunci este mai simplu. Tu alegi momentul cand mergi, cat stai si cu cine discuti.
Miafarow
Postat pe 5 Noiembrie 2016 16:17
Buna ziua! Nu pot să iau animal de casa căci vecinii sunt ciudați si as avea discuții cu ei.
Am avut o tentativă de a mă împrietenii la cafea cu doua vecine dar mai bine mă lipsesc. Ele veneau la mine la cafea si la masa dar pe mine nu mă chemau la ele ca ele aveau soți..
Maria802
Postat pe 5 Noiembrie 2016 17:05
Ce ar avea vecinii su o pisicuta linistita si nevinovata (de exemplu) ? Am dedus ca locuiesti la bloc... Ziceai ca ai inceput sa cam iei proportii de cand stai acasa...Ce-ar fi sa te apuci de sport ?
Buna dimineata.
Rotty
Postat pe 6 Noiembrie 2016 08:55
Buna dimineata.

Chiar nu vad de ce ar trebui sa te uiti in gura vecinilor.
Atit timp cit nu ii deranjezi cu nimic nu vad de ce nu ti-ai lua un catel de talie mica cu care sa faci lungi plimbari rezolvind astfel si problema kg-elor in plus?

Totusi ramin la ideea ca o prietena ar fi mai buna pt. moral.
Sint mirata ca in atitia ani de viata nu ai una.
O zi buna.
Tommy_Boy
Postat pe 6 Noiembrie 2016 09:47
Câinele mai latra si deranjează...
Soțul a fost bolnav câțiva ani și îl ingrijeam în rest eram la munca. Nu am prea avut timp de socializat cu vecinele sau cu altcineva.
Poate suna aiurea dar după moartea lui am preferat să stau singura, să plâng și să mă rog.
Azi mi-am făcut plimbarea, după ce mănânc cred că o să dorm puțin
Maria802
Postat pe 6 Noiembrie 2016 14:29
Eu stau la bloc, am si catel si pisica si vecini care nu au stiut ca am ciine pina nu m-au vazut la plimbare cu el si nu e un catel toy ci ditamai dobermanul ( ma rog, inca este mica are 5 luni dar o sa creasca).
Sa stii ca singuratatea mai ales dupa o anumita virsta poate fi generatoare de boli.
Tommy_Boy
Postat pe 6 Noiembrie 2016 17:18
"Câinele mai latra si deranjează..."

Si ce-i daca... ? Vecinii tai or fi umbland pe varfuri...

"Poate suna aiurea dar după moartea lui am preferat să stau singura, să plâng și să mă rog."

Nu suna deloc aiurea, e cat se poate de normal. Numai ca au trecut 5 ani de atunci si ar fi vremea sa nu mai fi asa de retrasa, ci sa revii la viata. Ce zici ?
Rotty
Postat pe 6 Noiembrie 2016 17:58
O să găsesc calea de a îmi fi bine dar prin care nu o să deranjez pe cei din jurul meu. Uite, spre exemplu mai discut pe aici
Maria802
Postat pe 6 Noiembrie 2016 19:09
Daca te face sa te simti bine, cu multa placere.
Tommy_Boy
Postat pe 6 Noiembrie 2016 19:15
Ok. Atunci, desteptarea si hai la cafea...sau ceai ?

http://i5.tagstat.com/p1/0/TB6S25TIrEFWvIWwvAOiy8kS1hCz4fgqrxWIMTKuzxpZiCWiOpSbDw==.jpg

Buna dimineata.
Rotty
Postat pe 7 Noiembrie 2016 07:09
De la: Tommy_Boy, la data 2016-11-06 19:15:10Daca te face sa te simti bine, cu multe placere.


Mulțumesc Tommy!
Maria802
Postat pe 7 Noiembrie 2016 07:18
De la: Rotty, la data 2016-11-07 07:09:30Ok. Atunci, desteptarea si hai la cafea...sau ceai ?

http://i5.tagstat.com/p1/0/TB6S25TIrEFWvIWwvAOiy8kS1hCz4fgqrxWIMTKuzxpZiCWiOpSbDw==.jpg

Buna dimineata.


Buna dimineața! Un ceai e excelent dimineața. Am rămas cu amintirile comuniste în care în serveam alături de pâine unsa cu margarina si gem de prune . Nu prea vedeam dulceață în timpurile alea.
Sa îmi țineți pumnii astăzi. Am găsit un fel de munca, să le fac cumpărăturile unor bătrâni , mai bătrâni ca mine
Maria802
Postat pe 7 Noiembrie 2016 07:21
Daca ai intrat in pensie nu inseamna ca esti batrana. Mult succes, eu iti tin pumnii.
Si....mie imi placea painea cu unt si mar.
Rotty
Postat pe 7 Noiembrie 2016 07:30
Mie nu, nici cu unt nici cu margarina ca ingrasa.
Buna dimineata

Si sint de accord cu Fluturas, nu esti batrina, esti la virsta deplinei maturitati creatoare, asa spune tatal meu.
Tommy_Boy
Postat pe 7 Noiembrie 2016 08:55
Draga noastra ... tinara pensionara, fara suparare da' poti sa ne lamuresti si pe noi totusi in ce fel de ... comunism ai trait tu?
Nu de alta, da' in ala de-am trait eu dulceatza de toate felurile se gasea pina si in toate ... aprozarele din Romania ante '89!

Inainte de Revolutie mai degraba nu aveai de unde face rost de zahar, unt si banane, da' dulcetzuri te asigur ca erau cam peste tot.
Si nu e vorba de ... magiunuri, peltele sau marmelada la kg!
Iar mama, bunica si toate rudele noastre isi faceau singure magiunul si dulcetzurile, nu cumparau niciodata din comert, desi eram oraseni. Ca fructele, slava Domnului, nu ajunsesera inca sa se dea la cartela...
Pina si mama-mare din partea lui taica-miu, tecuceanca 100% din oras, facea dulceatza din ... corcodusul, nucul, trandafirii si chiar merii din gradina de mincam ca spartzii!

Si zi asa, nu ... vedeai dulceatza?
Chiar asa?!?
Probabil ca era vb. doar de o problema ... oftalmologica, no offence!
garbo101426
Postat pe 7 Noiembrie 2016 16:24
De la: garbo101426, la data 2016-11-07 16:24:12Draga noastra ... tinara pensionara, fara suparare da' poti sa ne lamuresti si pe noi totusi in ce fel de ... comunism ai trait tu?
Nu de alta, da' in ala de-am trait eu dulceatza de toate felurile se gasea pina si in toate ... aprozarele din Romania ante '89!

Inainte de Revolutie mai degraba nu aveai de unde face rost de zahar, unt si banane, da' dulcetzuri te asigur ca erau cam peste tot.
Si nu e vorba de ... magiunuri, peltele sau marmelada la kg!
Iar mama, bunica si toate rudele noastre isi faceau singure magiunul si dulcetzurile, nu cumparau niciodata din comert, desi eram oraseni. Ca fructele, slava Domnului, nu ajunsesera inca sa se dea la cartela...
Pina si mama-mare din partea lui taica-miu, tecuceanca 100% din oras, facea dulceatza din ... corcodusul, nucul, trandafirii si chiar merii din gradina de mincam ca spartzii!

Si zi asa, nu ... vedeai dulceatza?
Chiar asa?!?
Probabil ca era vb. doar de o problema ... oftalmologica, no offence!


Mă bucur că tu ai avut parte de toate bunătățile!
Atunci ar trebui să le mulțumești parintilor pentru grijă ce ți-au purtat-o iar cea mai mare mulțumire, după părerea mea, ar fi să le demonstrezi că au crescut un om si nu o nesimțită .
Nu o să răspund provocărilor tale asadar nu te mai obosii să îmi cauți pricina.
Maria802
Postat pe 7 Noiembrie 2016 21:30
Se vede ca ieri o fo` Luni, ca Tommy iara ne-o incurcat.
802, las-o pe 426 in apele ei, ca nu-i fata rea, ci...asa e ea.
Rotty
Postat pe 8 Noiembrie 2016 07:09
Oops! Ai dreptate Rotty, scuze, nu-mi facusem inca perfuzia cu cafea
dar acum mi-s treaza ca un cintezoi.
Tommy_Boy
Postat pe 8 Noiembrie 2016 08:51
Lunea bat-o vina... E ok.
Rotty
Postat pe 8 Noiembrie 2016 08:53
De la: Rotty, la data 2016-11-08 07:09:43 Se vede ca ieri o fo` Luni, ca Tommy iara ne-o incurcat.
802, las-o pe 426 in apele ei, ca nu-i fata rea, ci...asa e ea.


Eu nu o deranjez dar nici nu tolerez asemenea comportament. Suntem aici să discutăm, să ne simțim bine, nu sa refulam,sa jignim din senin, să ne credem superiori unul celuilalt.
Stau si ma gândesc oare ce viața reală poate să aiba cineva ca ea. Cred ca nu una tocmai frumoasa căci altfel nu ar simți nevoia de răutăți. De fapt noi vorbim, spunem despre alții,etc ceea ce suntem noi. Un om cu o viață fericită, liniștită, împlinită nu poate să fie rău.
Maria802
Postat pe 9 Noiembrie 2016 07:10
Ohohoooo!!!....Se vede ca nu o cunosti pe 426. Asta nu a fost nimic, stai sa vezi cand se ambaleaza, ce scoate din ea....
Lasa nu te enerva, noi sa fim sanatoase si sa ne bem cafeaua in tihna.
Rotty
Postat pe 9 Noiembrie 2016 07:24
802, un sfat prietenesc, sa o ignori total.
E cel mai bun lucru de facut.
Tommy_Boy
Postat pe 9 Noiembrie 2016 09:32
Va multumesc, dragelor!
Intru in setari sa vad de unde imi schimb numele sa nu mai fiu un numar de inventar
Maria802
Postat pe 9 Noiembrie 2016 10:51
Superba imaginea din link...
garbo221171
Postat pe 9 Noiembrie 2016 12:29
@Rotty, nu vrei tu sa te rezumi doar la cafea?
Sau la sfaturile 'sportive' pt. proas.pe.tele companioane?!?


Eu cred ca-i mai bine sa nu te bagi in discutie 'invocindu'-ma pe mine, nuuu?!?
Sau iti imaginezi ca daca Livache si-a gasit alte 'treburi', saracu', eu o sa tolerez oricui e doritor sa se bage in seama toate ... intromisiunile neprovocate, huh?

garbo101426
Postat pe 9 Noiembrie 2016 17:36
Mâine voi face o sesizare în scris către administrația site-ului sau poate chiar mă adresez poliției. Dacă dumneata domnisiara nu ai aflat jignirea, chiar și virtuală, se pedepsește . Poate ar fi mai bine să îți vezi de treburile dumitale căci s-ar putea să ajungi pe la știrile protv ca prima penală din cauza amenințărilor virtuale.
Maria802
Postat pe 9 Noiembrie 2016 21:29
Gata, am trimis o sesizare. Dacă nu vă fi blocată individa asta o sa ma adresez poliției. Nu e posibil așa ceva. Am intrat aici pentru recreere nu pentru a avea a face cu una care cred că nu are toate țiglele pe casa
Maria802
Postat pe 9 Noiembrie 2016 21:38
De la: garbo101426, la data 2016-11-09 17:36:36@Rotty, nu vrei tu sa te rezumi doar la cafea?
Sau la sfaturile 'sportive' pt. proas.pe.tele companioane?!?


Eu cred ca-i mai bine sa nu te bagi in discutie 'invocindu'-ma pe mine, nuuu?!?
Sau iti imaginezi ca daca Livache si-a gasit alte 'treburi', saracu', eu o sa tolerez oricui e doritor sa se bage in seama toate ... intromisiunile neprovocate, huh?




Si eu care te laudasem...
`Neata artagoaso.
Rotty
Postat pe 10 Noiembrie 2016 05:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Familia se intemeiaza la fel ca o gradina 92 De la: VOIAJOR 15 Aprilie 2013 14:53
O relatie de 3 ani spulberata 14 De la: irina31 22 Noiembrie 2009 21:13
oare toti barbatii cred ca daca esti singura ai putea avea o relatie cu unul insurat? 160 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:26
Buna ziua! 17 De la: templer 1 Septembrie 2012 16:12
Are dreptul tutea de a esi din tara cu copilul??? 4 De la: Margarita__Kociug_1 19 Mai 2015 08:44
Setari Cookie-uri