Sora mea lucreaza in invatamant.

Recent in timpul unei ore,o anumita eleva a corectat-o in privinta paginii cu niste exercitii,vorbind peste ea desi nu era pagina corecta sau cea pe care o dorea sora mea in acel moment.Sora mea s-a enervat si a incercat sa o puna la punct.Eleva a inceput sa planga(mai mult s-a prefacut ca i-a trecut repede) si i-a aruncat sorei mele "ca se poarta urat cu elevii si sa nu mai faca asa!".
A amenintat-o ca se duce la director si o reclama fiindca ea s-a saturat desi era prima data cand profesoara o punea la punct.Mintea ca profesoara ar mai fi tipat la ea si altadata.
Profesoara a luat-o de manuta si s-a dus la directoare pentru ca eleva sa-si spuna pasurile si in fata ei.Eleva a refuzat.
Profesoara i-a transmis dirigintei tot ce s-a intamplat dar dupa cateva zile,diriginta a venit la sora mea si i-a spus ca a vorbit cu clasa si ca in unanimitate au afirmat ca ea este de vina si nu colega lor pentru ca tipa in repetate randuri la ei ceea ce era fals.Sora mea i-a certat odata pentru ca au incercat sa chiuleasca de la ora ei stand in baie.Fiindca i-a certat pe cei ramasi in clasa,acestia le-au scris cate un sms celor din baie sa revina in sala ceea ce au si facut ca sa nu li se puna absent.
Sora mea s-a suparat tare pe diriginta clasei si a refuzat sa mai aiba un dialog cu aceasta care a inceput sa alerge pe coridor dupa ea strigandu-i ca elevii se poarta asa cu ea pentru ca ea tipa inclusiv la ea si se poarta urat desi sora mea nu facea decat sa-i intoarca spatele si sa incheie dialogul.
Diriginta clasei,e o profesoara tanara de engleza.A intrat peste sora mea la o alta clasa unde avea ea ora si a inceput sa o jigneasca ca nu stie sa se poarte nici cu colegii daramite cu elevii.Toate astea de fata cu elevii de la alta clasa care nu stiau ce sa faca:sa rada sau sa o priveasca serios.Sora mea a rugat-o inca o data sa paraseasca sala si sa incheie dialogul.Pana la urma,diriginta a priceput si a reusit sa iasa pe usa dar trantind-o.

Ce parere aveti despre asemenea situatii care apar in invatamantul actual?Ar trebui sora mea sa-si dea demisia si sa-si caute alt job pentru ca e considerata inadecvata?
Maria_22
Postat pe 19 Iunie 2016 08:55


Hai sa zicem ca situatia e neplacuta pentru sora ta (apopo... imi dai si mie numarul ei de telefon ca s-o consolez... ?) dar chestii din astea se intamplau si in invatamantul anterior nu numai in invatamantul actual. Si ne se intampla peste tot. Am urmarit la "Starea Natiei" cateva situatii din astea, la fel de neplacute. Dar ca sa hotaram noi ce sa faca sora ta... asta nu cred ca e bine. Ce stim noi despre situatia materiala sau familiara a surorii tale ? Ddaca ar sfatui-o cineva sa demisioneze si sora ta ramane fara lucru si se imbolnaveste de foame... crezi ca poate sa-si ia asa o raspundere cineva de aici ? Eu nu cred. Dar mi-a placut titlul: "Sora me lucreaza in invatamant"... ! Acuma, depinde si unde se afla acest invatamant... la Bucuresti, Vințul de Jos, Faltișeni sau la Stâna din Vale ? Azi, intradevar, elevii sunt mai obraznici si se cred mai destepti, dar tot tampiti ies din scoala (l-am citat pe Basescu...) si ca sa-i pui la punct trebuie si sa mai tipi la ei... dar uite ca nu peste tot merge. Din cate vad eu la Starea Natiei, situatia e in Romania la invatamant, sanatate, parlament... dezastroasa ! Imi pare rau pentru sora ta... cine stie cate surori nu sunt in aceasi situatie ?!? Si cine o considera pe sora ta "inadecvata" ? Elevii sau directotul ? Nasoala treaba, recunosc....
barboneli
Postat pe 19 Iunie 2016 09:28
E primul an de invatamant al surorii tale?
Dupa parerea mea, sora ta ar trebui sa mearga la directoare si sa incerce sa poarte o discutie cu ea. Daca e stapana pe materie, si singurul lucru pe care l-a facut a fost sa tipe la elevi
nimeni si nimic nu o poate scoate de la clasa. Directoarea ii poate da un calificativ prost la sfarsitul anului, se poate sa aiba cateva inspectii la clasa.
Insa si eu observ ca sora ta, in loc sa ii implice pe elevi, ii pune la punct. Nu conteaza ca a corectat-o in timp ce ea vorbea, copiii se trezesc vorbind. Cu atat mai mult ca pagina nu era corecta, elevei respective i se putea raspunde altfel, si a doua oara cand deschidea gura poate avea grjia sa spuna ceva corect. Corecturile din partea elevilor inseamna atentie.
Eu mi-as tine lectiile in continuare, si as incerca sa discut si cu elevii claselor respective.
Invatamantul nu mai e de mult ce a fost.
Sora ta e stresata si pe buna dreptate. Insa stresul ei nu trebuie sa se vada la clasa.
Deliaaa
Postat pe 19 Iunie 2016 10:05
Sora mea a luat 9,20 la titularizare si e foarte buna in privinta materiei pe care o preda.
Cum ar fi putut raspunde altfel elevei?
Maria_22
Postat pe 19 Iunie 2016 10:59
Eleva a luat-o clar peste picior in acel moment,nu s-a trezit doar vorbind.
Dar de atitudinea dirigintei ce spui?E normal sa se comporte asa?In fata elevilor sa o jigneasca pe sora mea?
Maria_22
Postat pe 19 Iunie 2016 11:00
Si "corecturile" din partea elevilor sunt nefondate pentru ca niciunul nu are nici nivelul si nici pregatirea sorei mele.Sunt facute ca sa o deranjeze din discurs si atat.Cum sa implici niste elevi care vorbesc aiurea in timpul orei si-si mai dau si o importanta nefireasca fata de cineva care stie oricum mult mai mult decat ei.Sau ii punem pe acelasi plan de acum?Exista si elevi care pot cumva sa reprezinte niste parteneri adevarati de dialog dar nu e cazul unor copii foarte slabi cum sunt cei din aceasta poveste.
Maria_22
Postat pe 19 Iunie 2016 11:04
Diriginta clasei,dupa cum am descris si in subiectul deschis pe tema asta.
I-a spus sorei mele ca elevii au atitudinea asta fata de ea pentru ca intr-adevar se poarta urat(tipa la elev).
Maria_22
Postat pe 19 Iunie 2016 11:06
Eleva este o eleva. A incercat sa o ia peste picior, soa ta s-a enervat, a obtinut ce a dorit (eleva).
Nu e normala atitudinea dirigintei. S-ar putea ca elevii sa se fi plans la ea. Normal ar fi fost sa discute in particular cu profesoara, Dar ce e normal in ziua de azi, mai ales in invatamant?
Depinde ce vrea sora ta. Daca vrea sa preda eu ii zic sa continue. Pentru ce sa isi dea demisia la inceputul anului.
Deliaaa
Postat pe 19 Iunie 2016 11:08
Daca o mai corecteaza respectiva eleva, de ce nu o invita pe un ton normal, nu rastit, sa continue ea ora (eleva) si profesoara sta in banca si ia notite.
Acum, cel mai important este ca elevii sa fie atenti, si sa isi insuseasca cunostintele. Restul cu respectul si cu distanta nu mai sunt valabile in invatamant. Tu, ca profesor, faci slalom, incercand sa ii inveti ceva. Sau te dai de partea elevilor si a parintilor care o sa cante in cor cat de bun profesor esti, ca le dai note mari si ii respecti.
Deliaaa
Postat pe 19 Iunie 2016 11:16
A facut asta in orele precedente iar eleva s-a obraznicit si mai tare.Chiar ii spunea la un moment dat,in gluma:"Bine,domnisoara profesoara!"
Ultima data insa,sora mea si-a propus sa puna piciorul in prag schimband tonul glumet..Acum,daca a gresit,asta este!
Maria_22
Postat pe 19 Iunie 2016 11:21
Altcineva putea reactiona si mai urat.sora mea doar a ridicat vocea si atat ca sa sisteze dialogul nepotrivit cu eleva.Sunt unii copii care nu inteleg din prima ca trebuie sa-si vada de-ale lor sau sa nu mai vorbeasca peste profesor,in plus la ora ca sa o transforme in circ.
Maria_22
Postat pe 19 Iunie 2016 11:23
Ce e mai ciudat este faptul ca sora mea mai are o colega de catedra care tipa pe sala la elevi in mod frecvent,inclusiv la ora si nimeni nu o critica pentru asta.Care o fi diferenta?De multe ori,acea colega chiar face spectacol pe sala ca sa arate ce 'autoritara" e in fata elevilor.
Maria_22
Postat pe 19 Iunie 2016 11:33
Poate ar fi bine ca sora ta sa incerce sa vorbeasca si cu alti profesori de acolo de la scoala.si de ka alta scoala, Sunt copii care te sfideaza, iti incearca limitele, Diferente sunt multe,intre profesori.
Deliaaa
Postat pe 19 Iunie 2016 12:06
De la: Diana_Popa_3, la data 2016-06-19 11:04:47Si "corecturile" din partea elevilor sunt nefondate pentru ca niciunul nu are nici nivelul si nici pregatirea sorei mele.Sunt facute ca sa o deranjeze din discurs si atat......


nu stiu ce pregatire are sora ta si ce preda, dar este clar ca tu mai ai de invatat cum sta treaba cu Limba Romana.
se spune "surorii mele", nu "sorei mele"
restul corecturilor nu o sa ti le mai fac, este suficienta asta!

ca sa revin la subiectul tau, desi nu-i vad un sens real (daca subiectul era deschis de sora ta, mai treaca-mearga, dar fiind deschis de tine - un tert - atunci sensul discutiei este denaturat), o sa iti argumentez greselile facute de sora ta, vis-a-vis de clasa. a nu se intelege ca doar ea (sora ta) a gresit.
este clar ca gresala majora si principala si principiala apartine elevei, insa eleva din teribilism si dorinta de-a epata, face circul de rigoare la clasa, iar sora ta trebuie sa inteleaga acest fenomen si sa il tempereze, nu sa il amplifice!

eram elev prin clasa a IX-a sau a X-a, nu mai stiu exact, cand imi corectam profesoara de matematica, stiu sentimentul pe care un elev il incearca, cand are ocazia asta si stiu si sentimentul clasei cand unul din elevi corecteaza un profesor.
categoric, profesoarei mele, ca si SURORII tale, nu i-a cazut bine ca am corectat-o, insa fiind un cadru didactic cu foarte multa experienta, si tact, a privit la tabla si a exclamat pe un ton civilizat: "unde am gresit X-ulescule?" dupa ce i-am explicat, a vazut, a recunoscut, si m-a pus sa refac rezolvarea exercitiului cu forma corecta.
dupa acest eveniment, razbunarea ei (desi la vremea aia nu o vedeam asa) a fost ca in decursul catorva ore sa ma puna pe mine sa rezolv la tabla exercitiile care trebuiau rezolvate in clasa, pentru familiarizarea elevilor cu formula de calcul si cu exemplele!
reversul medaliei (adica clasa) la pauza orei in care mi-am corectat profesoara a fost asa: pe de-o parte - "bravo bai, ca si asa ne enerveaza profa asta... - pe de alta parte, cativa colegi - da bai, ai vazut ca n-a zis nimic, si noi am vazut ca era gresit, dar ne-a fost frica de reactia ei si de aia nu i-am zis nimic, bine i-ai facut ca ai corectat-o - deci nu eram singurul in clasa care remarcase gresala!)
acum la drept vorbind, nu o corectasem pe ea, ci corectasem o eroare de calcul a ei!

imagineaza-ti daca din orgoliu, profesoara mi-ar fi sarit in cap, cam unde s-ar fi ajuns?
ce-i drept, fiind matematica, rezultatul unu exercitiu este corect sau nu, deci nu prea era loc de interpretari. iar in privinta tonului, nici din partea ei si cu atat mai mult nici din partea mea nu s-a depasit tonul civilizat, nu s-a ridicat vocea!

sora ta, a gresit ridicand tonul la eleva.
elevul trebuie educat, nu trebuie umilit, redus la tacere, injosit, doar pentru ca este elev!
elevul ca si profesorul are propria personalitate, care trebuie dezvoltata si educata nu strivita!
pedagogia este modul in care un profesor se comporta sub toate aspectele fata de elevi in clasa, nu doar stiinta predarii materiilor!
elevul trebuie sa invete, nu doar sa asculte si sa reproduca ceea ce i se ofera, ca un reportofon.
cand elevul, dn teribilism, sare calul, atunci trebuie facut sa inteleaga, ca greseste, iar daca acest aspect esueaza, atunci sistemul de notare o sa-l faca cu siguranta sa inteleaga!

deci sora ta, nu trebuia sa intre in jocul elevei, cu atat mai mult cu cat aceasta vorbea despre un subiect eronat. ea, trebuia sa o lase pe respectiva eleva sa isi termine alegoria si sa ii explice pe un ton calm si frumos ca face o eroare.
atunci nu s-ar mai fi ajuns la ridicarea vocii!
daca eleva a vorbit peste sora ta si sora ta a simtit nevoia sa vorbeasca peste eleva, care din cele doua a dat dovada de tact si civilizatie?
nici una!
prima pentru ca din eroare (prostie) s-a trezit vorbind si cu nesimtire a vorbit peste profesor, iar a doua (sora ta) din orgoliu a vrut sa demonstreze cu orice pret ca ea are dreptate (nu spun ca nu avea!) si a vorbit peste interlocutor (eleva).
una din regulile de baza ale comunicarii (pe care orice profesor ar trebui sa le stie si sa le respecte) este ca nu vorbesti peste interlocutor, chiar daca acesta greseste! il lasi sa isi termine ceea ce are de spus, dupa care ii explici ce si cum si unde a gresit! altfel comunicarea devine o varza clocita!
heartbit
Postat pe 19 Iunie 2016 13:02
te-ai referit intr-una dintre postari la faptul ca si clasa i-a dat dreptate elevei implicate in scandalul cu sora ta!

este firesc.
clasa o sa tina in 99% din cazuri cu exponentul ei, nu cu profesorul. este efectul de turma. ei isi apara turma lor, iar oricine vine si ataca un element al turmei este tratat cu ostilitate, chiar daca acest fapt este injust.
heartbit
Postat pe 19 Iunie 2016 13:14
noroc mai are colegul tau de servici cu eleva asta impertinenta... acum poate si el sa f.ta in tihna

cred ca te plictisesti foarte tare si scormonesti dupa dramatism si in paharelul cu iaurt. este un banal conflict la locul de munca asa cum se intampla cam peste tot, nu doar in invatamant. evident, are specificul sau, dar faptul ca "sora ta lucreaza in invatamant" este irelevant. exista pacienti mitocani care intra in conflict cu medicii, clienti care agreseaza verbal functionarii de la ghiseu, subordonati care, pe langa faptul ca sunt lenesi, isi sfideaza managerii etc. astia ce fac? isi dau si ei demisia?

nu comentez nimic pe marginea naratiei. tu oferi varianta surorii tale, pe care probabil ai mai grefat si ceva perceptii personale. in atari conditii nimeni nu poate spune daca ea este cea care a gresit sau toti ceilalti - ar trebui cunoscuta si varianta lor.

ma intreb totusi ce combinatie neuronala a facut posibila identificarea demisiei ca si posibila solutie... sora ta cred eu trebuie sa isi bage picioarele inntr-un lighean cu apa rece, sa analizeze ce s-a intamplat, eventual sa citeasca un material pe tema "conflict management" si sa actioneze in consecinta.

daca apa rece nu o calmeaza suficient astfel incat sa poata gandi solutii rationale, iti sugerez sa o prezinti colegului de birou - poate o linisteste ala folosind metode specifice...
londonwalk
Postat pe 19 Iunie 2016 15:57
Exista o singura solutie pt. problema surorii tale, din moment ce directoarea si colegii nu o sustin: sa-i dea doua palme (sau cate e nevoie, ca-i soriciul foarte gros) de sa-i mute falca nesimtitei care minte si manipuleaza dupa cum doreste niste persoane care ar trebui sa aiba certa autoritate in fata elevilor. Radical, dar asta e.


Nu poti stabili o relatie normala profesor-elev cu specimene care nu au un minim de educatie de acasa si nici datorita scolii nu au capacitatea sa faca vreun progres in directia asta.
pinkrainbow
Postat pe 19 Iunie 2016 16:43
Ilona30, imi pare rau pentru tine, dar nu cred ca solutia ta foloseste la ceva.
consider ca doar ai vrut sa glumesti, o gluma proasta de altfel cu mesajul de mai sus.

din intamplare, te intreb:
- ai fi de acord copilul tau sa vina acasa cu un 4 sau cu un 3 la o materie, sau ai prefera sa ti-l vezi cu falcile mutate din loc de un profesor, pentru ca al tau plod a fost impertinent la ora?

autoritatea nu ti-o impui cu parul, ci cu vorba buna si bunul simt, mai ales ca profesor!

rolul profesorului este sa educe, nu sa impuna prin forta anumite conduite de viata.
elevului ii este de datorie sa mearga la cursuri si sa isi insuseasca materiile de studiu, cadrul didactic are datoria de-a calauzi elevii pe drumul invatarii.
aici se naste un parteneriat profesor-elev, nu o competitie, care e mai nesimtit si care e mai needucat?!
profesorul ofera invatatura, elevul primeste si invata!
daca elevul este dezinteresat de-o materie, atunci in cazul in care nu sta in banca lui, poate fi fortat prin note sa isi vada lungul nasului.
in cazul de mai sus e vorba de-o impertinenta din partea elevului, gestionata defectuos de catre cadrul didactic!
profesorul trebuie sa fie acela care intelegand eroarea sa o corecteze, nu sa fie ala care ia biciul si da in stanga si in dreapta!
ori profesoara in cauza, in loc sa ii explice loazei ca habar nu are despre ce vorbeste si ca trebuie sa fie mai atenta in clasa, a RIDICAT tonul la ea, chipurile ca s-o acopere!
cum ziceam si mai sus, nu era nevoie s-o acopere, putea foarte simplu s-o lase sa se faca singura de ras in fata colegilor si apoi sa-i dea replica pe un ton calm, clar si la obiect!
cine ti-a spus tie ca bataia a rezolvat vreodata ceva?


tulai Doamne, ca tare mult s-o mai salbaticit lumea asta civilizata!
heartbit
Postat pe 19 Iunie 2016 17:24
Din pacate practica pedagogica nu se face asa cum ar trebui, asa ca proaspetii absolventi sunt nepregatiti atunci cand intalnesc astfel de situatii. Daca sora ta vrea sa predea, la scoala aia sau la alta va trebui sa isi schimbe atitudinea. Aluat nota mare la examen, merita apreciata si felicitata, dar pe multi elevi nu ii intereseaza asta. In clasa e simplu, daca nu se creeaza legatura pofesor elev, e un razboi din care profesorul nu poate castiga in timpurile astea. Profesorul este profesor si pentru ca stie cum sa "controleze" treizeci de elevi. El este un exemplu pentru ei nu numai in privinta materie pe care o preda.
Nimeni nu este perfect si este de asteptat sa faci greseli. Un profesor cu experienta ar putea sa o sfatuiasca mai bine pe sora ta, daca stie toate detaliile.
Oricum, din partea mea un singur sfat: sa nu isi piarda cumpatul orice ar fi. Sa nu tipe,sa nu loveasca.
Deliaaa
Postat pe 19 Iunie 2016 18:21
delada, sora ei nu este o proaspat absolventa!
de unde ai dedus tu asta?
a luat la titularizare 9.20 nu la absolvirea facultatii sau la intrarea in invatamant!
si chiar si asa, n-are importanta cati ani de invatamant ai, regulile sunt si pentru cei care predau de 30 de ani si pentru cei cu 6 luni vechime in invatamant.
ca si in viata cea de toate zilele, respectul se castiga nu se impune cu forta!
heartbit
Postat pe 19 Iunie 2016 19:03


Mmda... dar nu peste tot !

www.youtube.com/watch?v=YR5ApYxkU-U
barboneli
Postat pe 19 Iunie 2016 19:48
Pai am dedus. A nu stie ce sa faca si a intrebat-o pe sora ei. Daca avea experienta nu se mai framanta atat
Deliaaa
Postat pe 19 Iunie 2016 19:51
nu cred ca a intrebat-o pe sora ei ce are de facut, cred ca doar au discutat "ca fetele", iar Diana cauta raspunsuri, pentru aceasta intamplare, intr-un loc nu foarte potrivit!
este evident si subiectivismul de care da dovada Diana, dar nu are sens sa divagam si pe aceasta tema!
heartbit
Postat pe 19 Iunie 2016 20:36
De la: heartbit, la data 2016-06-19 17:24:36Ilona30, imi pare rau pentru tine, dar nu cred ca solutia ta foloseste la ceva.
consider ca doar ai vrut sa glumesti, o gluma proasta de altfel cu mesajul de mai sus.

din intamplare, te intreb:
- ai fi de acord copilul tau sa vina acasa cu un 4 sau cu un 3 la o materie, sau ai prefera sa ti-l vezi cu falcile mutate din loc de un profesor, pentru ca al tau plod a fost impertinent la ora?

autoritatea nu ti-o impui cu parul, ci cu vorba buna si bunul simt, mai ales ca profesor!

rolul profesorului este sa educe, nu sa impuna prin forta anumite conduite de viata.
elevului ii este de datorie sa mearga la cursuri si sa isi insuseasca materiile de studiu, cadrul didactic are datoria de-a calauzi elevii pe drumul invatarii.
aici se naste un parteneriat profesor-elev, nu o competitie, care e mai nesimtit si care e mai needucat?!
profesorul ofera invatatura, elevul primeste si invata!
daca elevul este dezinteresat de-o materie, atunci in cazul in care nu sta in banca lui, poate fi fortat prin note sa isi vada lungul nasului.
in cazul de mai sus e vorba de-o impertinenta din partea elevului, gestionata defectuos de catre cadrul didactic!
profesorul trebuie sa fie acela care intelegand eroarea sa o corecteze, nu sa fie ala care ia biciul si da in stanga si in dreapta!
ori profesoara in cauza, in loc sa ii explice loazei ca habar nu are despre ce vorbeste si ca trebuie sa fie mai atenta in clasa, a RIDICAT tonul la ea, chipurile ca s-o acopere!
cum ziceam si mai sus, nu era nevoie s-o acopere, putea foarte simplu s-o lase sa se faca singura de ras in fata colegilor si apoi sa-i dea replica pe un ton calm, clar si la obiect!
cine ti-a spus tie ca bataia a rezolvat vreodata ceva?


tulai Doamne, ca tare mult s-o mai salbaticit lumea asta civilizata!


"Vorba buna si bunul simt" si-au pierdut insemnatatea sau poate traiesti tu pe alta planeta... Nu cred ca bataia rezolva ceva, adica nu sunt de acord cu bataia ca metoda dar demisia profesoarei in cauza, un cadru didactic bine pregatit, ar rezolva ceva? Sau doar ar da satisfactie unei toante de directoare si unor elevi semisalbatici, care-si inchipuie ca pot face orice, la scoala, si nu numai?

Oricum, vise placute!, se pare ca traiesti intr-o lume idilica(dovada si limba de lemn, neadaptata realitatii) in care elevii sunt niste sfintisori iar abuzurile si umilintele la care sunt supusi in foarte multe cazuri profesorii, ti se par inventii.
pinkrainbow
Postat pe 19 Iunie 2016 20:38
In cazul asta nu mai am ce sa mai spun.
Apropo de solutia bataii. Am vazut parinte care a inapoiat cu dobanda palma primita de fetita lui, in fata cancelariei si a profesorilor, martori involuntari, si desigur a elevilor ce erau in trecere.
Deliaaa
Postat pe 19 Iunie 2016 21:46
In cazul acesta nu a fost vorba de bataie!Profesoara a reactionat scurt fiind obosita si ridicand usor vocea,nu la modul exagerat.Iar eleva s-a facut de ras cand profesoara i-a spus ca nu a stiut pagina la care se gandise ea pentru exercitii si ca ar fi bine sa stea in banca ei alta data,sa nu mai vorbeasca in plus.
Maria_22
Postat pe 19 Iunie 2016 22:22
De la: Ilona30, la data 2016-06-19 16:43:16Exista o singura solutie pt. problema surorii tale, din moment ce directoarea si colegii nu o sustin: sa-i dea doua palme (sau cate e nevoie, ca-i soriciul foarte gros) de sa-i mute falca nesimtitei care minte si manipuleaza dupa cum doreste niste persoane care ar trebui sa aiba certa autoritate in fata elevilor. Radical, dar asta e.

Nu poti stabili o relatie normala profesor-elev cu specimene care nu au un minim de educatie de acasa si nici datorita scolii nu au capacitatea sa faca vreun progres in directia asta.

De la: Ilona30, la data 2016-06-19 20:38:27
De la: heartbit, la data 2016-06-19 17:24:36Ilona30, imi pare rau pentru tine, dar nu cred ca solutia ta foloseste la ceva.

din intamplare, te intreb:
- ai fi de acord copilul tau sa vina acasa cu un 4 sau cu un 3 la o materie, sau ai prefera sa ti-l vezi cu falcile mutate din loc de un profesor, pentru ca al tau plod a fost impertinent la ora?

autoritatea nu ti-o impui cu parul, ci cu vorba buna si bunul simt, mai ales ca profesor!...
tulai Doamne, ca tare mult s-o mai salbaticit lumea asta civilizata!


"Vorba buna si bunul simt" si-au pierdut insemnatatea sau poate traiesti tu pe alta planeta... Nu cred ca bataia rezolva ceva, adica nu sunt de acord cu bataia ca metoda dar demisia profesoarei in cauza, un cadru didactic bine pregatit, ar rezolva ceva? Sau doar ar da satisfactie unei toante de directoare si unor elevi semisalbatici, care-si inchipuie ca pot face orice, la scoala, si nu numai?

Oricum, vise placute!, se pare ca traiesti intr-o lume idilica(dovada si limba de lemn, neadaptata realitatii) in care elevii sunt niste sfintisori iar abuzurile si umilintele la care sunt supusi in foarte multe cazuri profesorii, ti se par inventii.


Ilona30, cu tot respectul, pentru ceilalti useri de pe forum, care mai citesc acest articol, nu cred ca te-am atacat in vreun fel, si daca m-am referit la postarea ta, am facut-o la subiect, nu la limbajul sau la stilul in care scrii.

daca eu am limbaj de lemn, atunci tu ai doar rumegus in cap si in acest caz suntem un fel de Geppetto si Pinocchioasa (ma indoiesc ca ai inteles ce vreau sa spun!) [daca din lipsa de argumente nu poti decat sa jignesti, am sa iti spun ca asta nu schimba datele problemei, adica rumegusul nu se transforma in materie cenusie si nici macar in lemn de vreo esenta!]

iar acum sa recapitulam, si de data asta sper ca te limitezi doar la a discuta pe subiectul topicului.
dupa cum se observa in cele doua postari ale tale, te-ai comtrazis singurica (n-am sa divaghez acum referindu-ma la caracterul persoanelor care se contrazic pe ele insele de la postare la alta in doar cateva ore)
1. "Ilona30 Postat pe 19 Iunie 2016, ora 16:43
Exista o singura solutie ...: sa-i dea doua palme (sau cate e nevoie, ca-i soriciul foarte gros) de sa-i mute falca nesimtitei..."
2. "Ilona30 Postat pe 19 Iunie 2016, ora 20:38
Nu cred ca bataia rezolva ceva, adica nu sunt de acord cu bataia ca metoda..."
nici macar 4 ore nu sunt intre cele doua postari!
cum crezi tu ca se traduce acest comportament al tau?

nici pe departe nu am sustinut ideea ca profesoara sa isi dea demisa, ar fi o utopie. ba, dimpotriva, am spus ca profesorul are la indemana notele!
spui ca eu traiesc intr-o lume idlica, ei afla ca, intamplator, cunosc indeaproape mediul didactic, de la gradinita, clasele pregatitoare si pana la invatamantul universitar(!) si nu vorbesc din pareri, ci strict la obiect pe baza a ceea ce prevede legea si pedagogia!

in cazul in care lumea mea e idilica, ma intreb cum este a ta, sau daca ai habar despre ce vorbesti?
poate imi arati unde am spus eu despre elevi ca sunt sfintisori?!
intamplator elevul are un statut, as putea spune, privilegiat in institutiile de invatamant din tara asta!
(in cazul in care nu stii si ai cumva copii acasa, acestia au posibilitatea sa sune la un "numar verde" - 116 111 - pentru a se plange de rele tratamente impotriva lor daca tu le dai o palma!
www.telefonulcopilului.ro/implica-te-dupa-ce-apelezi-tc
asta e valabil si in cazul elevilor abuzati in institutiile de invatamant!)

sunt 100% convins ca eleva este o loaza impertinenta, dar asta nu scuza cu nimic comportamentul profesorului! profesorul este cel care trebuie sa se stapaneasca pe sine si sa stapaneasca situatia, fie ca iti convine tie sau nu!
heartbit
Postat pe 20 Iunie 2016 01:52
De la: Diana_Popa_3, la data 2016-06-19 22:22:37In cazul acesta nu a fost vorba de bataie!Profesoara a reactionat scurt fiind obosita si ridicand usor vocea,nu la modul exagerat.Iar eleva s-a facut de ras cand profesoara i-a spus ca nu a stiut pagina la care se gandise ea pentru exercitii si ca ar fi bine sa stea in banca ei alta data,sa nu mai vorbeasca in plus.


Diana, imi cer scuze ca nu am facut pana acum legatura intre topicul acesta si celelalte topicuri deschise de tine...
dar se pare ca la inceput vorbeai de-o profesoara ca fiind sora ta, acum vorbesti de-o profesoara asa ca si cum ti-ar fi o clega de serviciu...

in celelalte topicuri deschise de tine, am vazut ca esti foarte interesata de ce parere au altii despre un barbat care isi incearca norocul printre colegele lui de serviciu, altele in afara de tine...

ma intreb, oare alta ocupatie nu ai decat sa lansezi barfoteci in mediul online?
chiar atat de searbada sa iti fie viata?
de ce mori tu de grija colegilor de serviciu? care cu cine, cand si cu ce si cum isi petrec timpul?
de ce mori tu de grija litigiilor surorii tale, sau ma rog al acelei profesoare?
cumva lucrezi la vreun cabinet de avocatura si nu ai idei de-a prezenta ceva cazuri in instanta si cauti repere pe garbo.ro?
nu astept raspuns la intrebari, doar ca sunt cam cusute cu ata alba topicurile tale...
www.youtube.com/watch?v=YdQUK2kAkg4
heartbit
Postat pe 20 Iunie 2016 02:14
De la: heartbit, la data 2016-06-20 01:52:52
De la: Ilona30, la data 2016-06-19 16:43:16Exista o singura solutie pt. problema surorii tale, din moment ce directoarea si colegii nu o sustin: sa-i dea doua palme (sau cate e nevoie, ca-i soriciul foarte gros) de sa-i mute falca nesimtitei care minte si manipuleaza dupa cum doreste niste persoane care ar trebui sa aiba certa autoritate in fata elevilor. Radical, dar asta e.

Nu poti stabili o relatie normala profesor-elev cu specimene care nu au un minim de educatie de acasa si nici datorita scolii nu au capacitatea sa faca vreun progres in directia asta.

De la: Ilona30, la data 2016-06-19 20:38:27
De la: heartbit, la data 2016-06-19 17:24:36Ilona30, imi pare rau pentru tine, dar nu cred ca solutia ta foloseste la ceva.

din intamplare, te intreb:
- ai fi de acord copilul tau sa vina acasa cu un 4 sau cu un 3 la o materie, sau ai prefera sa ti-l vezi cu falcile mutate din loc de un profesor, pentru ca al tau plod a fost impertinent la ora?

autoritatea nu ti-o impui cu parul, ci cu vorba buna si bunul simt, mai ales ca profesor!...
tulai Doamne, ca tare mult s-o mai salbaticit lumea asta civilizata!


"Vorba buna si bunul simt" si-au pierdut insemnatatea sau poate traiesti tu pe alta planeta... Nu cred ca bataia rezolva ceva, adica nu sunt de acord cu bataia ca metoda dar demisia profesoarei in cauza, un cadru didactic bine pregatit, ar rezolva ceva? Sau doar ar da satisfactie unei toante de directoare si unor elevi semisalbatici, care-si inchipuie ca pot face orice, la scoala, si nu numai?

Oricum, vise placute!, se pare ca traiesti intr-o lume idilica(dovada si limba de lemn, neadaptata realitatii) in care elevii sunt niste sfintisori iar abuzurile si umilintele la care sunt supusi in foarte multe cazuri profesorii, ti se par inventii.


Ilona30, cu tot respectul, pentru ceilalti useri de pe forum, care mai citesc acest articol, nu cred ca te-am atacat in vreun fel, si daca m-am referit la postarea ta, am facut-o la subiect, nu la limbajul sau la stilul in care scrii.

daca eu am limbaj de lemn, atunci tu ai doar rumegus in cap si in acest caz suntem un fel de Geppetto si Pinocchioasa (ma indoiesc ca ai inteles ce vreau sa spun!) [daca din lipsa de argumente nu poti decat sa jignesti, am sa iti spun ca asta nu schimba datele problemei, adica rumegusul nu se transforma in materie cenusie si nici macar in lemn de vreo esenta!]

iar acum sa recapitulam, si de data asta sper ca te limitezi doar la a discuta pe subiectul topicului.
dupa cum se observa in cele doua postari ale tale, te-ai comtrazis singurica (n-am sa divaghez acum referindu-ma la caracterul persoanelor care se contrazic pe ele insele de la postare la alta in doar cateva ore)
1. "Ilona30 Postat pe 19 Iunie 2016, ora 16:43
Exista o singura solutie ...: sa-i dea doua palme (sau cate e nevoie, ca-i soriciul foarte gros) de sa-i mute falca nesimtitei..."
2. "Ilona30 Postat pe 19 Iunie 2016, ora 20:38
Nu cred ca bataia rezolva ceva, adica nu sunt de acord cu bataia ca metoda..."
nici macar 4 ore nu sunt intre cele doua postari!
cum crezi tu ca se traduce acest comportament al tau?

nici pe departe nu am sustinut ideea ca profesoara sa isi dea demisa, ar fi o utopie. ba, dimpotriva, am spus ca profesorul are la indemana notele!
spui ca eu traiesc intr-o lume idlica, ei afla ca, intamplator, cunosc indeaproape mediul didactic, de la gradinita, clasele pregatitoare si pana la invatamantul universitar(!) si nu vorbesc din pareri, ci strict la obiect pe baza a ceea ce prevede legea si pedagogia!

in cazul in care lumea mea e idilica, ma intreb cum este a ta, sau daca ai habar despre ce vorbesti?
poate imi arati unde am spus eu despre elevi ca sunt sfintisori?!
intamplator elevul are un statut, as putea spune, privilegiat in institutiile de invatamant din tara asta!
(in cazul in care nu stii si ai cumva copii acasa, acestia au posibilitatea sa sune la un "numar verde" - 116 111 - pentru a se plange de rele tratamente impotriva lor daca tu le dai o palma!
www.telefonulcopilului.ro/implica-te-dupa-ce-apelezi-tc
asta e valabil si in cazul elevilor abuzati in institutiile de invatamant!)

sunt 100% convins ca eleva este o loaza impertinenta, dar asta nu scuza cu nimic comportamentul profesorului! profesorul este cel care trebuie sa se stapaneasca pe sine si sa stapaneasca situatia, fie ca iti convine tie sau nu!


Tolomache, uite ca, desi nu sunt de acord cu agresivitatea nici verbala, ma obligi sa-ti raspund pe intelesul tau.

Am precizat ca nu sunt de acord cu bataia, mi-e sila de profesorii care folosesc bataia ca metoda pedagogica, adica pt. a se impune in fata elevilor, chiar si a celor care se comporta in limitele regulamentului scolar. Dar in conditiile in care, diriginta acelei clase tine partea unei tute lipsite de un minim bun-simt, in conditiile in care, ei, ca profesor, nu-i sunt respectate drepturi elementare pt. a-si tine activitatea, ce solutie vezi tu, daca in atari conditii acea profesoara, s-a gandit ca ar fi bine sa-si dea chiar si demisia?
pinkrainbow
Postat pe 20 Iunie 2016 10:22
fiinta Idioata, daca pana acum din mila pentru retardul tau mintal, te-am menajat, deja ai depsit limitele dialogului de bun simt!

cretino, chiar nu iti dai seama de penibilul in care te afli?
de fapt avand in vedere ca pentru tine capul este o escrescenta dotata cu rumegus, care face doar sa nu iti ploua in gat, nu e de mirare!

palamida bipeda, in primul rand, cand raspunzi dupa un user oricare ar fi el, nu e necesar sa ii citezi toata postarea mai ales cand scrii imediat dupa el! in alta ordine de idei (intelegi sintagma, "ordine de idei"? cunosti cuvantul "sintagma"? in caz ca nu, nu-i nimic, are cine sa ti le explice) continui ca imbecila sa te contrazici si sa scrii stupizenii. daca mintea ta, care e sublima dar lipseste cu desavarsire, nu vede alta solutie pentru a pune la respect acea eleva, asta nu inseamna ca nu exista alte solutii, si tocmai ti-am enuntat ca prfesorul are NOTELE (stii ce sunt alea NOTE? sunt cifrele alea de la 1 la 10, da, pana la 10!!!, care se folosesc pentru a recompensa elevul in functie de cunostintele acumulate sau de abilitatile demonstrate la o materie de studiu - am inteles ca tu nu ai trecut niciodata de 6 si ala cu indulgenta), pentru a pune la respect impertinenta si/sau pentru a taxa prostia!
inteleg ca ai niste tare din perioada in care faceai parte din grupul loazelor si ca ingustimea mintii tale este dovedita, nu te mai stradui sa arati lumii ca nu ai cu ce gandi si ca bunul tau simt, asa cum ziceai intr-o alta postare, citez: a disparut de mult!

ii tot dai in sus si in jos cu demisia profesoarei!?!
cine ti-a spus tie la ce s-a gandit profesoara?
inca o demonstratie ca habar n-ai despre discutie si doar te trezesti vorbind, la fel ca acea eleva , insa din ce debitezi esti mai tuta decat ea! la finalul postarii Diana intreaba, daca parerea noastra ar fi ca sora ei sa isi dea demisia si sa isi caute alt loc de munca, nici pe departe nu spune ca sora ei s-a gandit la demisie. este pur si simplu o intrebare pe tema demisiei, nu este o afirmatie referitoare la ceea ce s-a gandit sora ei sa faca!
buruiana umblatoare, pe viitor invata sa citesti, si apoi sa urlii cu gura plina si sa improsti spatiul virtual cu invective!
iar acum mars de voie catre originile tale primordiale, ca deja am consumat prea mult timp cu tine!
heartbit
Postat pe 20 Iunie 2016 11:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatia cu colegii (?) 34 De la: alfheim 3 Mai 2011 19:58
am nevoie de niste pareri.. 10 De la: Aalinna_Kent_1 23 Februarie 2017 00:17
ajutor!!!!!!!!!!!! 88 De la: 2929 24 Februarie 2010 01:33
Sora mea lucreaza in invatamant. 55 De la: Maria_22 26 Iunie 2016 11:08
Colega mea, iubita mea 76 De la: garbo105097 13 Martie 2010 16:45
Setari Cookie-uri