Consilieri juridici

Are cineva din Timisoara nevoie de un consilier juridic fara experienta macar cu 4 ore pe zi? Am terminat facultatea in 2013 si nu ma pot inregistra in Colegiul Consilierilor Juridici daca nu lucrez undeva macar cu 4 ore.
lumi11
Postat pe 23 Mai 2016 17:26


Eu zic ca in loc sa cauti aici pe garbo pe cineva care sa aiba nevoie de asa cineva ca tine... mai bine iei lista de notari din Timisoara sau a altor avocatei tot din Timisoara si ii intrebi pe ei. Sau, daca nu gasesti de lucru patru ore pe zi... incearca la barurile de noapte din Timisoara, tot pentru patru ore, de data asta pe noapte ! Succes !
barboneli
Postat pe 23 Mai 2016 18:06
Eu as zice sa mai cresti un pic si apoi sa-ti dai u cu parerea, deocamdata cred ca nu esti in masura sa imi spui ce sa fac
lumi11
Postat pe 23 Mai 2016 18:30


Se vede ca n-ai experienta asa cum te lauzi... am de cel putin doua ori varsta si mintea ta, dar nu ma laud cu asta. Parerea mea e ca ti-am dat sfaturi bune... dar nu esti obligata sa le primesti ! Succes.
barboneli
Postat pe 23 Mai 2016 18:39
Bine bunicule am inteles, dar totusi nu m-am laudat ci am cerut un ajutor, sper macar sa faci diferenta intre lauda si ajutor. Iar cat priveste varsta ta vezi ca la profil ai 16 ani. Multumesc de sfaturile bune
lumi11
Postat pe 24 Mai 2016 01:25
Nu e obligatoriu cu 4 ore.
ITMul are inregistrate si contracte de munca pentru consilieri juridici cu o ora, iar acesti angajati cu o ora sunt si membrii in colegiu.
De exemplu, consilierul juridic angajat de catre filiala cartel alfa Timis e pe exemplul de mai sus.
garbo_442137
Postat pe 24 Mai 2016 08:51
De la: lumi11, la data 2016-05-24 01:25:35Bine bunicule am inteles, dar totusi nu m-am laudat ci am cerut un ajutor, sper macar sa faci diferenta intre lauda si ajutor. Iar cat priveste varsta ta vezi ca la profil ai 16 ani. Multumesc de sfaturile bune


Ba te-ai laudat cu: "un consilier juridic fara experienta"... buna dimineata !
Cand cauti de lucru, nu se scrie asa, lasa-i sa descopere ei daca ai sau nu ai experienta, ea nu se poate masura decat la fata locului. Poate te descurci si cu experienta ta mica, nu poti sa stii. Intai sa te angajeze si pe urma o sa vezi cum merge. Nu le spui de la inceput: stiti, eu vreau sa lucrez la voi, tine, dar nu am experienta... ! Aici am intalnit ceva si mai absurd. Anunturi in care se cautau diferite meserii, in care aparea scris: "angajam... bla, bla... cu minimum experiente de 5 ani !" Acum, unde e contradictia, daca nimeni nu ma/te angajeaza pentru ca nu am/ai experienta minima de 5 ani... cum pana mea pot sa obtin o experienta de minimum 5 ani daca nu ma angajeaza nimeni fara... ??!!?? In fine, au disparut aceste anunturi, eu le stiu numai de la TV, la care oricum nu ma prea uit. Asa ca eu fac diferenta intre lauda si ajutor, dar tu nu te mai lauda sus si tare ca esti lipsita de experienta !!! Clar ! Pentru ca cine are nevoie de cineva ca tine, prefera pe cineva care are experienta, nu crezi ? Si daca la interviu te intreaba cum stai cu experienta... le spui ca ai adunat ceva de prin diferite locuri si oferiti-mi sansa sa vi-o arat ! Succes !
barboneli
Postat pe 24 Mai 2016 09:08
Ms frumos pentru raspuns.
lumi11
Postat pe 24 Mai 2016 12:29
Buna ziua bunicule, ai dreptate cat priveste acea asa zisa lauda a mea "Ba te-ai laudat cu: "un consilier juridic fara experienta", sa stii ca am scris asa ca avut interviuri ca si consilier juridic iar cand au vazut ca nu am experienta mi-au spus din start ca ei vor cu experienta. Asa ca am scris din experienta. Din experenta ta cand trebuia sa-i spun agajatorului sa ma angajeze sa ii demonstrez ce stiu daca el din start a spus ca vrea cu experienta? Intradevar toti vor cu experienta cei noi in profesie nu trebuie sa o capete nicaierea sau probabil acasa, daca nu le ofera nimeni sansa. Cat despre anununturile care spui u sa stii ca inca se practica si chiar numai asa cer. Iti dau un exemplu: un baiat fara bac luat a fost asistent director 2 ani de zile in momentul cand si-a schimbat jobul ca director la ajutat acea experienta nu scoala. Deci la noi se practica asa ceva sau relatiile. Dar ms mult pentru cele spuse de tine 35,5% ai dreptate iar restul nu. Succesul spus de tine sper sa-mi aduca noroc.Mersic frumos.

lumi11
Postat pe 24 Mai 2016 12:45
Bravo, Lumi! Poate nu ai experienta, dar se pare ca ai o minte "brici", bun simt si onestitate! Poti sa scrii asta in CV. Poate conteaza un pic la compensarea lipsei de experienta. Succes!
Miafarow
Postat pe 24 Mai 2016 14:08
De la: Miafarow, la data 2016-05-24 14:08:06 Bravo, Lumi! Poate nu ai experienta, dar se pare ca ai o minte "brici", bun simt si onestitate! Poti sa scrii asta in CV. Poate conteaza un pic la compensarea lipsei de experienta. Succes!



Asa m-au educat parintii
lumi11
Postat pe 24 Mai 2016 14:23


Da, are dreptate Mia si pe langa minte se pare ca ai si ambitie, planuri frumoase ! Am vazut ca la avatarul tau ti-ai pus masina visurilor tale, nu te opresti la mai putin. Ok, deci a ramas dreptatea la tine in cantitate de 64.5%... dar eu nu m-as descuraja. Experienta pe care ti-o cer angajatorii, e clar ca o poti acapara numai lucrand in domeniu, la spalat geamurile imi inchipui ca nu te intereseaza. E un fel de cerc vicios chetia asta, n-ai experienta, n-ai loc de munca sa capeti experienta, ma intreb atunci unde se duc cei care au terminat studile respective tocmai ca sa inceapa sa lucreze si sa capete experienta ? Si cam asa este peste tot. Ori sunt prea multi juristi (si derivatile) si atunci nu e cerere, ori celor care lucreaza deja in domeniu le e frica de (noii) concurenti, care ar putea sa le ia locul. In tot cazul, mi-e greu sa cred ca nu se poate obtine o slujba in domeniu, mai ales cand lumea e plina de procese, divorturi, puscariasi, etc. Eu nu prea cunosc cum sta justitia la voi in tara, dar daca unul ca Basescu care dupa ce a furat toata flota Romaniei mai merge inca liber pe strada... atunci ceva nu e in regula cu ea. Aici, avem in inchisoare un fost presedinte (pentru deranjare sexuala, nu stiu cum sa traduc mai bine), un fost sef de guvern, care e mai mare ca presedintele (nu ca inaltime, ci ca post de conducere), cativa parlamentari (mai ales din sectorul religios care sunt cei mai mari hoti...), adica vreau sa spun ca aici nu merge sa incalci legea si sa ramai liber sau nejudecat. Ok, asta nu are legatura cu cazul tau, dar trebuie sa gasesti pe cineva care sa te ajute. Poate intrebi printre fostii tai colegi care au reusit sa gaseasca, poate vrea cineva din vechii absolventi care stau bine la locul lor de munca, chiar poti sa le propui la angajatori sa dai o proba, ceva dosare mai mici, chiar si fara plata sa zicem 1-2 luni. Tot stai acasa si cauti, mai bine sa mergi undeva pentru experienta. Ce fel de experienta se cere, habar n-am. Sa muti dosarele dintr-un loc in altul ? Sa le clasifici ? Sunt sigur ca de la primele intrebari a celor care cauta sa angazeze, o sa-si dea seama ca stapanesti bine materia, poate doar ca nu stii sa minti ca avocatii smecheriti deja, sa tipi ca sa impresionezi, sa sperii clientii etc. ! Cred ca trebuie sa ceri audienta, sa te vada, sa te auda, nu sa citeasca un CV unde nu se vede lumina de inteligenta si siguranta pe care le ai probabil in ochi... ! Daca e mult de lucru la vre-un birou, ar trebui sa angajeze si cu mai putina experienta, totul e sa vrea sa ajute, asa cum poate si pe ei i-au ajutat cineva la inceputul carierei. Sotia mea a facut aici de mult, timp de 4 ani o scoala pentru asistente medicala. Spitalele tanjeau dupa surori, era lipsa. Au incadrat la spitale cate o scoala de super asistente, sotia a inceput sa lucreze cu 2 ani inainte de a termina scoala, la sectia interne. Era printre primele la scoala, e adevarat, conducerea spitalului deja auzise de ea, dar mai erau si altele bune, li s-a dat o sansa si ele au folosit-o. Si invata si lucra in sectie. si uite as a ramas la sectia asta 14 ani, pana a avnsat si a trecut la alta sectie...s.a.m.d. ! Dar a ramas sa lucreze la acelasi spital mare, timp de aproape 100 de ani ! Asa ca eu iti tin pumnii in continuare, pana la urma o sa reusesti sa primesti ceva de lucru in domeniu. Si dupa putin timp, cine o sa se plimbe in masina aia frumoasa pe strazile Timisoarei (nu mai putin frumoasa...) ? TU !
Si ca sa se vada mai bine ce masina iti place....

http://media.caranddriver.com/images/11q4/432023/nissan-juke-nismo-concept-photo-432295-s-986x603.jpg

... find vorba de: Nissan Juke NISMO ! Cu 188 de armasari putere !
barboneli
Postat pe 24 Mai 2016 18:35
De la: barboneli, la data 2016-05-24 18:35:47

Da, are dreptate Mia si pe langa minte se pare ca ai si ambitie, planuri frumoase ! Am vazut ca la avatarul tau ti-ai pus masina visurilor tale, nu te opresti la mai putin. Ok, deci a ramas dreptatea la tine in cantitate de 64.5%... dar eu nu m-as descuraja. Experienta pe care ti-o cer angajatorii, e clar ca o poti acapara numai lucrand in domeniu, la spalat geamurile imi inchipui ca nu te intereseaza. E un fel de cerc vicios chetia asta, n-ai experienta, n-ai loc de munca sa capeti experienta, ma intreb atunci unde se duc cei care au terminat studile respective tocmai ca sa inceapa sa lucreze si sa capete experienta ? Si cam asa este peste tot. Ori sunt prea multi juristi (si derivatile) si atunci nu e cerere, ori celor care lucreaza deja in domeniu le e frica de (noii) concurenti, care ar putea sa le ia locul. In tot cazul, mi-e greu sa cred ca nu se poate obtine o slujba in domeniu, mai ales cand lumea e plina de procese, divorturi, puscariasi, etc. Eu nu prea cunosc cum sta justitia la voi in tara, dar daca unul ca Basescu care dupa ce a furat toata flota Romaniei mai merge inca liber pe strada... atunci ceva nu e in regula cu ea. Aici, avem in inchisoare un fost presedinte (pentru deranjare sexuala, nu stiu cum sa traduc mai bine), un fost sef de guvern, care e mai mare ca presedintele (nu ca inaltime, ci ca post de conducere), cativa parlamentari (mai ales din sectorul religios care sunt cei mai mari hoti...), adica vreau sa spun ca aici nu merge sa incalci legea si sa ramai liber sau nejudecat. Ok, asta nu are legatura cu cazul tau, dar trebuie sa gasesti pe cineva care sa te ajute. Poate intrebi printre fostii tai colegi care au reusit sa gaseasca, poate vrea cineva din vechii absolventi care stau bine la locul lor de munca, chiar poti sa le propui la angajatori sa dai o proba, ceva dosare mai mici, chiar si fara plata sa zicem 1-2 luni. Tot stai acasa si cauti, mai bine sa mergi undeva pentru experienta. Ce fel de experienta se cere, habar n-am. Sa muti dosarele dintr-un loc in altul ? Sa le clasifici ? Sunt sigur ca de la primele intrebari a celor care cauta sa angazeze, o sa-si dea seama ca stapanesti bine materia, poate doar ca nu stii sa minti ca avocatii smecheriti deja, sa tipi ca sa impresionezi, sa sperii clientii etc. ! Cred ca trebuie sa ceri audienta, sa te vada, sa te auda, nu sa citeasca un CV unde nu se vede lumina de inteligenta si siguranta pe care le ai probabil in ochi... ! Daca e mult de lucru la vre-un birou, ar trebui sa angajeze si cu mai putina experienta, totul e sa vrea sa ajute, asa cum poate si pe ei i-au ajutat cineva la inceputul carierei. Sotia mea a facut aici de mult, timp de 4 ani o scoala pentru asistente medicala. Spitalele tanjeau dupa surori, era lipsa. Au incadrat la spitale cate o scoala de super asistente, sotia a inceput sa lucreze cu 2 ani inainte de a termina scoala, la sectia interne. Era printre primele la scoala, e adevarat, conducerea spitalului deja auzise de ea, dar mai erau si altele bune, li s-a dat o sansa si ele au folosit-o. Si invata si lucra in sectie. si uite as a ramas la sectia asta 14 ani, pana a avnsat si a trecut la alta sectie...s.a.m.d. ! Dar a ramas sa lucreze la acelasi spital mare, timp de aproape 100 de ani ! Asa ca eu iti tin pumnii in continuare, pana la urma o sa reusesti sa primesti ceva de lucru in domeniu. Si dupa putin timp, cine o sa se plimbe in masina aia frumoasa pe strazile Timisoarei (nu mai putin frumoasa...) ? TU !
Si ca sa se vada mai bine ce masina iti place....

http://media.caranddriver.com/images/11q4/432023/nissan-juke-nismo-concept-photo-432295-s-986x603.jpg

... find vorba de: Nissan Juke NISMO ! Cu 188 de armasari putere !


Buna ziua bunicule din nou sa stii ca spalatul geamurilor nu ma sperie am la viata mea 28 vechime in munca, deci munca nu ma sperie. Am lucrat la diferite joburi 1 singur de birou la Casa Judeteana de Pensii dar numai pentru 10 luni tot din cauza neamurilor si legaturilor din institutie. Incerc sa profesez pe functia de consilier juridic sa nu fi facut o facultate degeaba. In tot acest timp caut si alt job de aceea incerc pentru inceput cu 4 ore sa pot capata experienta in acest domeniu si sa pot profesa. La colegii mei nu pot apela ca sunt toti in Braila ( acolo am terminat facultatea ). In privinta masinii ......................da imi place aceasta masina si sper daca nu in viata aceasta macar dupa sa o pot avea De felul meu sunt foarte ambitioasa. Ma bucur pentru sotia ta ca a reusit, noroc ca nu este in Romania ca aici nu avea nici o sansa. ms pentru incurajare.
lumi11
Postat pe 24 Mai 2016 20:15


Nu ai pentru ce ! Ok, eu raman la urarea sa ai asa o masina in viata asta... ca in aialalta nu e chiar asa sigur ca o sa mai fie nevoie de masini... ! Poate doar de carute trase de boii din parlamentul vostru... asta in cel mai rau caz ! Si chestia cu geamurile nu ti-am spus-o ca sa te sperii, ci ca nu te ajuta sa inaintezi in meseria ta si ar fi pacat ca sa se piarda asa un viitor consilier juridic cu asa calitai ca ale tale ! Multa bafta !
barboneli
Postat pe 24 Mai 2016 20:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un fel de feed back 71 De la: delada 19 Ianuarie 2017 20:46
:((...de ce baietii din ziua de azi vor doar sex 7 De la: eladaela 6 August 2009 15:28
amante inselate 316 De la: garbo079375 3 Decembrie 2009 13:10
credeti ca psihologia va fii de viitor in romania ? 61 De la: garbo055472 13 Ianuarie 2010 21:40
un sfat, o parere..ceva 3 De la: ranise 1 Aprilie 2012 07:58
Setari Cookie-uri