Relatie sau distractie?

Salut! Am 21 de ani iar iubitul meu 29. Suntem impreuna de 1 an jumatate si suntem firi diferite dar ne iubim foarte mult. Avem planuri de viitor impreuna, vrem sa ne casatorim in viitor, sa avem copii etc. Sunt studenta si sunt la facultate in alt oras (in primul an, deci locuim impreuna de 8 luni), iar iubitul meu m-a urmat. A renuntat la tot ca sa fie cu mine, s-a mutat inapoi in Romania, a renuntat la job, prieteni..tot, doar ca sa fie cu mine asa ca ne-am mutat impreuna. Inainte sa il cunosc eram o persoana plina de viata, de la 18 ani in colo nu exista weekend in care sa nu ies cu prietenii. Era raiul pt mine, sfarsitul de saptamana era timpul in care puteam sa ma relaxez si sa ma distrez cu prietenii. In pub-uri, cafenele, etc. Sa mentionez si cluburile? Acolo imi placea cel mai mult.. Muzica ma energiza si toate problemele dispareau. Si da, singurul motiv pt care imi placeau cluburile era doar muzica, imi dadea energie si ma simteam absolut perfect. Dupa ce am inceput relatia cu iubitul meu am renuntat la distractii. Mi-am petrecut timpul cu el mai mult, prietenii reducandu-se la cateva prietene cu care mai ieseam din cand in cand la un suc. Nu mai era o relatie in care sa stea fiecare la casa lui, locuiam impreuna deci era o asumare a relatiei automat altfel, mai mare. Dracusorul din mine insa nu s-a distrat destul, nu a socializat destul. Prietenul meu nu mai este adeptul cluburilor, spune ca s-a maturizat si pt el acum reprezinta doar pierdere de timp. Ok..dar daca eu nu m-am maturizat? Spune ca acum avem alte prioritati..sa ne cumparam o casa..o masina noua, sa mergem in vacanta vara..etc, sa ducem viata buna fara lipsuri, chestii mai serioase. Si cand il aud cum vorbeste..ma gandesc..nu sunt prea tanara sa ma inham la asa ceva?

La inceput nu am simtit aceasta lipsa dar vazandu-i pe cei de varsta mea..mi-a cam dat de gandit si ma framanta..si chiar imi afecteaza relatia de cateva zile. Am inceput sa ma uit la filmulete din cluburi..ca sa imi reamintesc atmosfera, si mi se face...pofta. Sunt nebuna, nu? Ce stiu sigur e ca e barbatul perfect pt mine. Nu bea, nu fumeaza, muncitor, iubitor, calm, ma pot baza pe el, e minunat, stiu ca nu m-ar insela niciodata si ma iubeste mai mult decat orice pe lumea asta, ar face absolut orice pt mine, mi-a demonstrat-o de multe ori. Si eu il iubesc si vreau sa avem o familie, DAR.. vesnicul "dar"... Simt ca nu m-am distrat destul, nu mi-am trait viata de studenta, nu am socializat destul, sau poate am facut toate astea si defapt sunt doar hapsana. Cu el nu ma pot distra pt ca spune ca nu are nevoie sa socializeze, spune ca eu sunt tot ce isi doreste si nu vrea cluburi cu cocalari si piti, s-a saturat de astea.

Nu vreau sa ajung la 40 de ani sa ajung sa il urasc ca din cauza lui mi-am pierdut tineretea alergand deja dupa o relatie. Dar cu el nu pot sa ma distrez asa cum o faceam inainte pt ca nu vrea sa iasa nicaieri cu altcineva in afara de mine. Poate nu sunt destul de coapta la minte si nu stiu ce alegere sa fac. Daca l-as parasi cred ca as fi foarte afectata si nu stiu ce s-ar intampla..ce stiu sigur e ca l-as distruge in totalitate, si-a pus increderea totala in mine, stie ca nu as putea sa ii fac rau,dar trebuie sa ma gandesc si la mine. Voi ce ati alege? Stabilitatea, ratiuneasi si o relatie serioasa fara lipsuri si sa jeliti mereu dupa vremurile de "burlacie" gandindu-va ca sunt neimportante sau renuntati la relatie sa va traiti viata la maxim, asumandu-va riscul de trai cu regrete toata viata si de a nu va mai gasi un partener la fel de bun?
garbo_441543
Postat pe 21 Mai 2016 02:09


Eu as alege un film cu Tom & Jery in loc sa citesc prostii din astea. Dar am citit, asa ca o sa-ti spun ca nu poti sa intrebi pe altii ce sa aleaga pentru tine ! Tu ai neuronii "cruzi" in capusorul tau, altii ii au mai copti. E vorba de viata ta. Daca ne intrebai la care din filme sa alegi pentru sambata seara sau pe care din restaurantele de pe bulevard sa mergi... atunci puteam sa-ti spun ce sa alegi in functie de gusturile si experienta mea. Dar asa.... ? Daca ai stii cum sa-l mai scoti din casa si sa-i mai mentii "tineretea cu zbuciumul tineretii"... dar nu stii. La aproape 30 de ani, normal ca sa nu doreasca iesirile la tot felul de cluburi sau bodegi unde tu ai crescut. Asa ca totul depinde de tine in privinta alegerilor tale. Numai tu poti sa hotaresti, tu ai cantarul unde sa pui intrebarile care ni le-ai pus noua, numai tu poti sa apreciezi renuntarile lui fata de renuntarile tale, pentru ca numai tu le-ai trait, cu el, binenteles. Iar cuvintele astea pe care le-ai scris singura, mi-au spus ceva care nu mi-a placut: "DAR.. vesnicul "dar"..." ! Nicidecum nu e "vesnicul" si nu e la toata lumea... ar fi vai de noi !
barboneli
Postat pe 21 Mai 2016 08:44
Barbo, tu ti-ai trait traiul, ti-ai mancat malaiul (cum zice o vorba din batrani). Insa fatuca chiar are o problema si eu o inteleg. Intr-un punct insa ai dreptate : Ea e singura in masura sa-si aleaga drumul si asta indiferent de cate sfaturi si pareri ar primi. Noi, majoritatea de pe aici am depasit deja problemele astea si ne e mai usor sa privim in urma, dar ea e la inceput de drum iar faptul ca-si pune astfel de intrebari e de apreciat la varsta ei. Pe alta ar "chisca-o `n pene" si si-ar vedea de distractii fara sa se gandeasca la ce pierde si la ce lasa in urma.
543 maica, nimeni nu poate sa-ti zica ce va fi cand vei avea 40 de ani si cum vei gandi. Daca el e "sa fie" , o sa fiti impreuna indiferent de greutati, crize si diferente de obiceiuri. Daca nu, n-o sa fie chiar daca iti pui oua si te asezi closca langa el.
Buna dimineata si zi buna iti doresc.
Rotty
Postat pe 21 Mai 2016 09:14
Titlul mesajului este destul de inselator. De cand "distractia" si "relatia" sunt in contrarietate? Aaaa... "vagabonteala" si relatia nu prea se impaca bine, dar majoritatea cuplurilor se si distreaza, nu-i asa?

La voi este diferenta de varsta care-si pune amprenta, el nu mai poate sa iti ofere distractia pe care o vrei tu. Sunt de acord cu pre-opinentii, nimeni nici aici si niciunde nu iti poate spune ce sa faci, esti foarte tanara si viata te poate conduce inspre oriunde la varsta asta.

Eu pot doar sa iti impartasesc o experienta personala similara, privita din partea cealalta. Am avut o relatie de cam 5 ani de zile cu o femeie, diferenta de varsta fiind considerabila - 13 ani. Ea avea 25 de ani cand am cunoscut-o. Eu la 38 inca mai bateam cluburile - de fapt de abia incepusem sa le bat de vreo 3 ani ca la 25 de ani nu aveam bani de asa ceva - si vreo 1-2 ani a fost OK. Si ea ca si tine aprecia foarte mult iesitul, socializarea etc.

Doar ca dupa acesti maxim 2 ani a inceput sa imi fie lene sa mai imi rostogolesc burdihanul in fiecare weekend prin toate sandramalele. Evident ca nu aveam cum sa ii zic ei sa nu se duca, fata tanara, viata ma invatase deja ca daca incerci sa impui ceva, sansele de reusita sunt aproape egale cu zero. Asa ca am inceput sa o incurajez sa se vada mai des cu prietenele ei, sa iasa cu ele in club sau in cercul lor de prieteni. La inceput a fost mai cu mutre ca "de ce?", "da' eu vreau cu tine", "cum sa ma duc fara partener" etc. dar pana la urma a inteles ca nu are cu cine sa se inteleaga si a inceput fata sa iasa dupa cum isi dorea.

Ar putea fi asta o varianta? Poate, daca are incredere in tine. Dar cu siguranta trebuie sa vorbesti cu el, sa ii spui ca ai o problema si ce ti-ai dori.

Indiferent ce si cum iese pana la urma nu cred ca ar trebui sa te simti vinovata tu pentru ce a facut el. Era major si vaccinat cand a luat deciziile pe care le-a luat, si-a aumat riscul. Oricum, personal cred ca ii lipseste o dulie din moment ce a abandonat servici etc. pentru a fi cu o pustoaica de la care te poti astepta la orice. Nu o lua personal, nu te cunosc, dar cam asa se vede din afara.
londonwalk
Postat pe 21 Mai 2016 16:47
Draga mea, instinctul tau nu te minte.Da, ESTI prea tanara sa te inhami la asa ceva si O SA IL URASTI ca nu ai facut ce ai vrut tu.
Barbati buni mai sunt pe lumea asta si daca nu o sa te grabesti la maritat o sa gasesti unul chiar mai bun decat el.Toate lucrurile au timpul lor pe lumea asta si daca nu sunt facute la timp ai sa regreti.Acum e timpul tau, timpul tineretii tale, nimeni nu are dreptul sa-ti ingradeasca libertatea.Daca intr-adevar te iubeste asa cum spune, te va accepta asa cum esti.
Dar mie imi pare un tip posesiv si gelos, din cauza caruia vei suferi.
Bucura-te de libertate pana o ai!
LadyLove
Postat pe 28 Mai 2016 15:52
Vorbește cu el deschis și spune i ce vrei,chiar dac a ai relație poți mertibsa te distrez i, da sa nu ai alți barbati, dar poți merge în club cu prietenii sa da sa dansezi sa socializezi, ca doar nu o sa stai în casa sa strângi bani,
ingerasulluptor1
Postat pe 28 Mai 2016 21:05
Vorbește cu el deschis și spune i ce vrei,chiar dac a ai relație poți merge sa dansezi ca toate fetele de vârstă ta, te distrez i, da sa nu ai alți barbati, dar poți merge în club cu prietenii sa da sa dansezi sa socializezi, ca doar nu o sa stai în casa sa strângi bani,
Poți avea o relație dar nici da renunți la viață de fata tanara, sa stai în casa ca o baba ,
ingerasulluptor1
Postat pe 28 Mai 2016 21:08
test
simonne_10
Postat pe 4 Iunie 2016 07:20
Buna ziua, draga mea 441543
Desi nu obinuiesc sa intervin (multe dintre topic-urile de aici mi s-au parut ciudate sau emise in lipsa de altceva mai bun de facut) m-am gandit sa-ti impartasesc din experienta, deoarece am dublul varstei tale si s-ar putea sa iti inteleg situatia foarte bine. DE fapt eu cred ca tu déjà ai un raspuns asupra intregii situatii, doar incerci sa gasesti printre noi ancorele care sa ti-l sustina.
De fapt, mi-a placut ca ti-ai identificat propria stare si conflictul tau interior, si ai intuit ceea ce va urma, ceea ce eu nu prea am facut la varsta ta. Iar cand am constientizat, eram prinsa in responsabilitati. Si nu, nu eram nici macar intr-un cuplu, dar viata m-a facut sa-mi asum unele responsabilitati inadecvate varstei (ma refer la momentul facultatii). Apoi am studiat, pentru ca mi se parea normal, voiam sa razbesc, imi ziceam ca o sa am timp de distractie (si mie imi place dansul sau sa iau trenul dimineata in prima directie posibila ca sa vad ce-mi rezerva viata …).
Ei bine, surprize-surprize ! Toate la timpul lor in viata ! Desi ies si acum prin club/disco, extrem de rar insa (virsta, fum - pana nu de mult, kg in plus, oboseala, responsabilitati) nu mai exista farmecul de la 20 de ani, cand dansam din tot sufletul, ma simteam bine cu mine insami, fara sa ma las purtata in conversatii de 2 bani cu indivizi/individe care pierdeau vremea la agatat. Atunci era o stare ce venea la pachet cu varsta si colegii/prietenii, pe care nu o vei mai regasi. Iar experienta mi-a confirmat ca aceia dintre noi care s-au « distrat » de cate ori au putut, nu au ajuns mai rau sau mai bine decat mine, pur si simplu viata aranjeaza totul, sau destinul, cum vrei sa-i zici, ajutat si de om, dar per total, scorul e egal !
Cred ca situatia ta se refera nu la alegere, ci la cum sa le impaci pe amandoua, si relatia si starea de bine. Fiecare din acestea iti aduce ceva in viata, nu trebuie excluse. Si nu, sa nu aud ca « are balta peste » - nu este adevarat. Ti-o spun la varsta mea : nu, nu sunt destui barbati potriviti pentru nimeni. Daca ai anumite standarde si nu te minti pe tine insuti, nu sunt foarte multi oameni cu care sa fii compatibila, iar intr-o viata de om sunt destul de putini oameni care merita sa fie intalniti.
Vei putea sa o faci, din moment ce te cunosti atat de bine si esti sincera cu tine, si chiar inteleapta. Iti ramane doar sa fii sincera si cu partenerul tau, si sa gestionezi urmatorii ani in asa fel incat si el sa aprecieze maturitatea cu care te-ai comportat acum, analizand si expunand cu sinceritate situatia, dar si faptul ca nu ti-ai pierdut personalitatea si exuberanta, pentru care cred ca te iubeste si te-a ales. Crede-ma, nici el nu vrea sa aiba alaturi un om pleostit de viata, si va intelege sau poate chiar va participa uneori, daca va intelege ca te raportezi la el in actiunile tale si ca esti sincera. Decat sa reprosezi peste ani, tie sau lui, mai bine traieste acum cu sinceritate momentul vietii tale. Nu se mai intoarce.
Sa auzim de bine.

simonne_10
Postat pe 4 Iunie 2016 07:59
in loc sa te duci tu dupa muzica, adu muzica in casa.
analizeaza foarte bine ceea ce vrei,pentru ca nu poti sa stai cu fundul in doua carute. Fiecare dintre voi priveste in directii diferite: unul catre trecut, spre copilarie, celalalt catre viitor.Daca esti femeie desteapta, poti sa priviti amandoi in aceeasi directie si sa va distrati amandoi ca in tineretea ta.In felul acesta, atat distractia cat si viitorul sunt asigurate.
garbo_1713
Postat pe 5 Iunie 2016 09:16
Nu văd care e problema ...Sunt oameni care si la 40 de ani "clubaresc",sa zic asa.Eu am 27 de ani,soțul 30 si un copil de 7 luni si vreau sa ti zic ca noi ieșim si ne distram (cluburi,puburi,baruri)atunci cand ne permite timpul si "bossul" nostru (copilul) :))
Eu cred din pc meu de vedere ca e doar un tip posesiv căruia ii e frica nu cumva sa te fure vreunu :)),dar deciziile iti aparțin. Asa ca pune in balanța totul si gândește te bine ce iti dorești cu adevărat!
Succes in viața!
AniriAnni
Postat pe 5 Iunie 2016 09:30
De la: garbo_441543, la data 2016-05-21 02:09:05Salut! Am 21 de ani iar iubitul meu 29. Suntem impreuna de 1 an jumatate si suntem firi diferite dar ne iubim foarte mult. Avem planuri de viitor impreuna, vrem sa ne casatorim in viitor, sa avem copii etc. Sunt studenta si sunt la facultate in alt oras (in primul an, deci locuim impreuna de 8 luni), iar iubitul meu m-a urmat. A renuntat la tot ca sa fie cu mine, s-a mutat inapoi in Romania, a renuntat la job, prieteni..tot, doar ca sa fie cu mine asa ca ne-am mutat impreuna. Inainte sa il cunosc eram o persoana plina de viata, de la 18 ani in colo nu exista weekend in care sa nu ies cu prietenii. Era raiul pt mine, sfarsitul de saptamana era timpul in care puteam sa ma relaxez si sa ma distrez cu prietenii. In pub-uri, cafenele, etc. Sa mentionez si cluburile? Acolo imi placea cel mai mult.. Muzica ma energiza si toate problemele dispareau. Si da, singurul motiv pt care imi placeau cluburile era doar muzica, imi dadea energie si ma simteam absolut perfect. Dupa ce am inceput relatia cu iubitul meu am renuntat la distractii. Mi-am petrecut timpul cu el mai mult, prietenii reducandu-se la cateva prietene cu care mai ieseam din cand in cand la un suc. Nu mai era o relatie in care sa stea fiecare la casa lui, locuiam impreuna deci era o asumare a relatiei automat altfel, mai mare. Dracusorul din mine insa nu s-a distrat destul, nu a socializat destul. Prietenul meu nu mai este adeptul cluburilor, spune ca s-a maturizat si pt el acum reprezinta doar pierdere de timp. Ok..dar daca eu nu m-am maturizat? Spune ca acum avem alte prioritati..sa ne cumparam o casa..o masina noua, sa mergem in vacanta vara..etc, sa ducem viata buna fara lipsuri, chestii mai serioase. Si cand il aud cum vorbeste..ma gandesc..nu sunt prea tanara sa ma inham la asa ceva?

La inceput nu am simtit aceasta lipsa dar vazandu-i pe cei de varsta mea..mi-a cam dat de gandit si ma framanta..si chiar imi afecteaza relatia de cateva zile. Am inceput sa ma uit la filmulete din cluburi..ca sa imi reamintesc atmosfera, si mi se face...pofta. Sunt nebuna, nu? Ce stiu sigur e ca e barbatul perfect pt mine. Nu bea, nu fumeaza, muncitor, iubitor, calm, ma pot baza pe el, e minunat, stiu ca nu m-ar insela niciodata si ma iubeste mai mult decat orice pe lumea asta, ar face absolut orice pt mine, mi-a demonstrat-o de multe ori. Si eu il iubesc si vreau sa avem o familie, DAR.. vesnicul "dar"... Simt ca nu m-am distrat destul, nu mi-am trait viata de studenta, nu am socializat destul, sau poate am facut toate astea si defapt sunt doar hapsana. Cu el nu ma pot distra pt ca spune ca nu are nevoie sa socializeze, spune ca eu sunt tot ce isi doreste si nu vrea cluburi cu cocalari si piti, s-a saturat de astea.

Nu vreau sa ajung la 40 de ani sa ajung sa il urasc ca din cauza lui mi-am pierdut tineretea alergand deja dupa o relatie. Dar cu el nu pot sa ma distrez asa cum o faceam inainte pt ca nu vrea sa iasa nicaieri cu altcineva in afara de mine. Poate nu sunt destul de coapta la minte si nu stiu ce alegere sa fac. Daca l-as parasi cred ca as fi foarte afectata si nu stiu ce s-ar intampla..ce stiu sigur e ca l-as distruge in totalitate, si-a pus increderea totala in mine, stie ca nu as putea sa ii fac rau,dar trebuie sa ma gandesc si la mine. Voi ce ati alege? Stabilitatea, ratiuneasi si o relatie serioasa fara lipsuri si sa jeliti mereu dupa vremurile de "burlacie" gandindu-va ca sunt neimportante sau renuntati la relatie sa va traiti viata la maxim, asumandu-va riscul de trai cu regrete toata viata si de a nu va mai gasi un partener la fel de bun?



Si uite asa, raman fetele batrane. Si ajung pe la 30 si ceva de ani, descopera ca nu mai au 20 si se marita cu primul chelbos, burtos, betiv si care face umbra degeaba pe pamant, doar sa fie luata de cineva. Gandeste-te la asta. Ai 21 de ani, las-l dracului de club. Sau....du-te la club si copilaraste, cu siguranta el va gasi una matura care sa-l vrea de barbat. WTF
zack
Postat pe 14 Iunie 2016 22:48
Daca esti convinsa ca e barbatul ideal pentru tine, atunci trebuie sa discuti cu el sincer si sa ii spui ca tu vrei sa te distrezi cu prietenele.
Daca nu te poate lasa sa mergi in club din cand in cand mi se pare un egoist.
Bine, poate ca el a "depasit faza asta", dar o relatie implica doi oameni care fac eforturi in mod egal ca sa o faca sa mearga.
Daca tu renunti la ce iti place tie doar pentru mofturile lui, inseamna sa devii sclava.
Poate ca nu pare chiar asa dramatic, dar astazi e chestia cu cluburile, maine iti interzice sa te inscrii la masterat etc etc si tot asa.

Nu voi fi o naiva sa iti spun "lasa-l, ca mai gasesti barbati buni"-pentru ca eu nu am intalnit niciunul care sa fie ca cel pe care il descrii, asa ca daca tii la el, incearca sa ai o discutie matura sa ii explici ca ai si tu curiozitatile tale si vrei sa experimentezi viata.
Blutter
Postat pe 12 Iulie 2016 04:26
Pai daca inclini spre distractie, du-te si parasuteaza-te.
E plina lumea de "femei" care isi fac km-ul si vor si un prost sa le ia de bune. In locul prietenului, eu ti-as da eject, sa nu zic sut in ce ai tu valoros
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 13 Iulie 2016 10:46
Nu incetez sa ma minunez cum de inca mai ... puneti botu' la toate kretinatatzile astea prefabricate doar pt. decortexatii carora le place sa-si citeasca singuri postarile si astfel, evident, sa bucure euglenele bok-o-trofe din redactie...

garbo101426
Postat pe 13 Iulie 2016 11:01
De la: Bilan_Matkotvschi, la data 2016-07-13 10:46:01Pai daca inclini spre distractie, du-te si parasuteaza-te.
E plina lumea de "femei" care isi fac km-ul si vor si un prost sa le ia de bune. In locul prietenului, eu ti-as da eject, sa nu zic sut in ce ai tu valoros


...NOT COOL!
Absolut deloc...


Daca ziceam exact eu ca si femeie vorbele astea, sint absolut convinsa ca 'cineva' ar fi spus imediat:

..."Nu judec persoana in cauza (...). Interactiunea civilizata intre oameni insa, e necesara."

Nu-i asa?!?


Ruuu - shiii - niii - caaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa !


garbo101426
Postat pe 13 Iulie 2016 11:43
Interactiunea civilizata eu o vad posibila intre oameni, nu intre un om si unul mai animalier, adica fatuca "macinata" intre relatie si distractie.Tu nu?!
Comentariul meu, pe care mi-l asum pe deplin, este adresat deschizatoarei topicului acesta, adica inca o zdreanta, cuplata cu un cretin.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 13 Iulie 2016 13:01
Ba da, ba da!...


Da' ...'dincolo' erai in mod teribil de ciudat atit de ... compasiv si intelegator cu una care-si facea waginu' si uteru' schwaitzer!

Doar ca sa se intrebe (retoric!) daca merita sa stai in continuare cu ala' care, vezi Doamne, te iubeste de nu mai poate de vreme ce nici macar un prezervativ nu e in stare sa foloseasca!
Nu-i asa?...


Iar o inconstienta ca asta care a facut deja pina la 20 de ani cel putzin un avort, atunci fii sigur c-o sa mai faca inca o gramada pina la 45 de ani!

Si tu continui sa sustii ca ... nu conteza cite chiuretaje isi face o femeie, nu?


Chiar asa?!?!?!?


Ai avut macar curiozitatea, stiintzifica sa-i zicem, sa urmaresti un video-tutorial in care se arata IN MOD REAL cum decurge un chiuretaj adevarat???

Nu prea, huh?...


garbo101426
Postat pe 13 Iulie 2016 15:17
Nu sunt de acord cu avortul. E ultima solutie de pe planeta. Si n-am fost compasiv, am indemnat doar la o discutie fara insulte, iar urarea de a avea copii civilizati o viza si pe fata cu avortul, chiar pe tema propusa.
Chiar si asa, macar cea de pe topicul cu avortul, a facut intreruperea avand o relatie stabila, nu intre doua iesiri la club.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 13 Iulie 2016 16:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sa te indragostesti de un barbat , fara sa stii ca e insurat...? 30 De la: ingerasulluptator 18 Noiembrie 2011 20:13
WORKSHOP DORINTA SEXUALA IN CUPLU: 24 OCT. 2010 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 11 Octombrie 2010 15:37
dragoste impartita:( 32 De la: garbo208934 15 Iulie 2011 10:56
VReau un sfat pls:D 16 De la: cretz0oolina 15 Martie 2010 21:47
moare cineva virgin 17 De la: preciouss 26 Septembrie 2009 19:38
Setari Cookie-uri