Am intrat cam devreme la premenopauza 42ani

Ce să fac am intrat la premenopauza am bufeuri și am si un chist pe partea stingă lipit de oval.ce sa fac
Daniela_Zabet_1
Postat pe 8 Mai 2016 07:04
Sa mergi la doctor.
finaadina
Postat pe 15 Mai 2016 07:17
mergi la medic si roaga-l sa-ti administreze anticonceptionale ..., prelungeste ciclul.... eu de 3 ani intrasem la menopauza si luna de luna iau anticonceptionale si am ciclu normal ,,, mai putin ca inaainte ce-i drept insa ...am ...
garbo_397852
Postat pe 15 Mai 2016 07:39
Salut!Eu am 43 de ani dar am intrat in premenopauza de cind aveam 39 si iau lunar cycloproginova de 4 ani.E singura posibilitate sa lungesti premenopausa!Mergi la un doctor ginecolog si vezi ce iti zice!
garbo054579
Postat pe 15 Mai 2016 10:10
Du-te la medic neaparat. Nu lua nici un medicament de capul tau, mai ales ca ai acel chist. Si eu am avut ovarele polichistice si dr mi-a explicat ca tratamentul de substitutie hormonala imi este interzis pt ca le poate mari sau transforma in ....altceva rau. Poti incerca tinctura de mladite de zmeur- care reduce pana la disparitie chisturile- si napraznic. Eu am luat timp de vreo 7-8 luni si unul a disparut, celalalt s-a micsorat la cativa mm. Simptomele sunt neplacute, dar in timp trec. Dar neaparat consult medical, nu te juca.
ghiompirica
Postat pe 15 Mai 2016 11:05
Buna dragelor! Si eu te sfatuiesc sa mergi la doctor, in primul rand.
Am citit cu interes discutiile voastre legate de menopauza. Si eu am intrat la menopauza, am 55 de ani si deja m-am impacat cu ideea, am invatat, incet, incet, sa mi controlez starile ciudate prin care am tot trecut, acum sunt ok. Pe mine m-a ajutat foarte mult ca am mers regulat la medic si ca am tinut cont de sfaturile lui. Iau de ceva timp EstroPlus si sunt foarte multumita de el. Contine izoflavone, care actioneaza ca estrogenul, si `pacalesc` astfel corpul sa functioneze in parametri normali.
Eu iau 2 pe zi, impreuna cu Apimag, care ma ajuta sa fac fata starilor de anxietate prin care mai trec uneori si ma ajuta sa scap de irascibilitate. Va salut!
garbo_461924
Postat pe 12 Ianuarie 2017 13:42
Sunt sigură că ai citit, mai ales că-i vb de ''oval''.
Sfaturi după un an.
Axl_R
Postat pe 12 Ianuarie 2017 13:55

Mai, fetelor, dupa 8 luni problema sigur s-o fi rezolvat...


Mai ales ca stim de la analiza matematica ca prin ... derivare si prin rezovarea integralei de gr. 3 e posibil ca ... 'ovalul' ala sa se fi transformat deja in ... patrat!




garbo101426
Postat pe 12 Ianuarie 2017 14:24
Problema chistului s-o fi rezolvat, dar cea cu premenopauza mai dureaza. Credeam ca stiti. Indiferent daca sunt ovale, patrate sau romburi.
Rotty
Postat pe 13 Ianuarie 2017 07:48
Rotty, eu ma refeream strict la chist!


Cit priveste perimenopauza si menopauza, aici, cu oricita stiintza medicala acumulata si 'la vedere' pe internet, e si azi cam tot cum spunea mama-mare:

..."Dumnezeu cu mila!"


Nu de alta, da' vad ca toata lumea raspunde la topic doar ca s-o trimita ... la doctor! Lucru de la sine inteles si fara sa intri pe net...
Daniela ar fi vrut cu sigurantza niste sfaturi izvorite din experientza personala a celor care deja au trecut prin asa ceva.


Nu asta-i si ideea ... de a imbatrini frumos?
Sa stam cu gura pe ai mai tineri si sa le dam sfaturi si celor de au nevoie de ele.
Ca si noi am primit, slava Domnului!...
garbo101426
Postat pe 13 Ianuarie 2017 08:39
Dam sfaturi, primim, doar ca nu suntem la fel si fiecare trece altfel prin perioada asta. Pe unele le chishca la basca si nici nu-si dau seama cand s-a terminat povestea, altele se chinuie de mama focului.
Cu chistul sper si eu ca s-a rezolvat.....
`Neata :)
Rotty
Postat pe 13 Ianuarie 2017 08:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sanatate 5 De la: Carmen_09 2 Iulie 2012 04:12
Am intrat cam devreme la premenopauza 42ani 11 De la: Daniela_Zabet_1 13 Ianuarie 2017 08:51
Un test usor pentru menopauza!!!! 0 De la: 18 Decembrie 2009 14:00
Un test usor pentru menopauza!!!! 0 De la: 18 Decembrie 2009 14:03
Menopauza si vertijul? 23 De la: garbo034536 3 Decembrie 2009 15:55
Setari Cookie-uri