Sanatate

Buna , acum 2 saptamani aproape m-am lovit la mana, si mi sa invinetit, acum nu mai sunt asa vanata dar am un nodul sub piele , o bila tare, nu se vede pe exterior doar daca atingi aceel loc , nu ma doare . Oare e ceva grav ?
garbo_437035
Postat pe 14 Aprilie 2016 11:54


Foarte ! Dar nu se moare imediat din asta, de fapt, nu se moare de loc din aceasta cauza... ! Stai linistita. Deci ai primit o lovitura acolo, probabol daca s-a facut vanat, s-au spart si ceva vase mici (capilare) sub piele sau muschi, de la lovitura s-au intarit acolo ceva fibre din musci, e un fel de nodul acolo, cu ser, care apara locul loviturii. Dupa 2-3 zile trece, adixa se resoarbe. E ca un cucui, doar ca acolo e de la musci. Trebuia sa pui imediat comprese reci, incearca daca nu te doare rau, sa te masezi in locul lovit acolo unde e nodulul ala. Ori e un cheg de sange care s-a format din cauza loviturii, asa ca masandul il ajuti sa se resoarba.Dar nu apasa tare ci foarte usor. 2 saptamani e cam mult totusi pentru ca sa se resoarba, trebuia deja, poate unflatura mai poate sa provina si de la o contractie a unui ligament de pe acolo. Atunci trebuie sa astepti, masajul nu ajuta. Daca e la brat, de fapt poate sa fie oriunde, pune seara cand stai la TV o frunza de varza pe care ai "zdrobit-o" un pic cu pumnul, ca sa fie mai maleabila. Strange in jurul locului respectiv, nu strans ci atat cat sa atinga piele, leag-o acolo cu un bandaj ca sa nu cada sau cu o sita din aia elastica, poti sa dormi si cu ea. La frunza de varza ma refer. Schimba foaia de varza o data la 8-10 ore. Are proprietati varza asta de care nici nu crezi. Succes !
barboneli
Postat pe 14 Aprilie 2016 16:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despartire... 11 De la: fleurdelis 1 Septembrie 2010 16:48
Buna, 10 De la: irinutza5655 15 Februarie 2013 15:08
heelp! 10 De la: ica2 4 Mai 2010 19:13
salut... 10 De la: crinaxx 25 Noiembrie 2009 23:05
avem sanse sa ne impacam? 249 De la: liaiedera 11 Aprilie 2010 16:30
Setari Cookie-uri