Pauza in relatie

Sunt intr-o relatie cu un barbat de 6 ani de un timp am simtit ca sentimentele lui s-au schimbat fata de mine a devenit mai rece a inceput sa ma indeparteze de el,ba spunea ca ma iubeste si vrea sa isi petreaca restul vietii cu mine ba dupa cateva zile spunea ca vrea pauza.De aproape 2 ani lucreaza in strainatate ne vedem rar ,i-am pus ce deja eu as vrea incet sa avem si un copil impreuna a fost de acord dupa care s-a gandit mai bine cred ca si mi-a cerut pauza,am spus ok fie,dupa o zi sa ne despartim dupa inca doua zile tot la pauza a ramas sa facem pauza cateva luni. Nu stiu cum este cu pauza asta intr-o relatie dar pe mine ma distruge psihic il iubesc mult mereu am simtit ca el este alesul si barbatul alaturi de care vreau sa imi petrec viata,de multe ori m-a facut sa simt si mi-a spus ca si el asa simte,totusi nu stiam atunci de ce nu imi cere mana de ce nu facem planuri pentru viitor doar vorbe erau atat cand era vorba sa chiar facem el nu este sigur nu stie ce vrea.Nu pot sa inteleg ce s-a putut inampla eu mai am sperante spune ca ma mai iubeste dar nu la fel cum ma iubea.Dati-mi un sfat va rog mult de cateva zile doar plang incontinuu nu stiu ce sa fac.
garbo_433138
Postat pe 3 Martie 2016 19:08
Greu.. Insa daca nu mai e iubire..Incearca sa te detasezi de el, o fi simtind el ceva,ceva, dar nu suficient si nici ca o sa se schimbe ceva, din pacate.Nu cersi iubire, daca nu vine,e inutil.Imi pare rău, e greu, însă trebuie sa ai grija si de sufletul tău.Nu va fi usor, însă,vezi si tu ca nu ai cu cine.
Dar, asta e parerea mea, acum tu stii cat poti duce, spera,accepta etc
Curaj, putere si numai bine!
Schmetterling
Postat pe 3 Martie 2016 19:22
Multumesc frumos,si eu asa cred ca asta nu mai este iubire din partea lui si nu cred ca o sa se schimbe totusi am un pic de speranta ca doar speranta moare ultima.
garbo_433138
Postat pe 3 Martie 2016 19:36
Nu ai pt ce! Da..speranta, poate fi însă foarte înselătoare si aducătoare de multa suferinta.
Acum, in functie de resursele tale emotionale,faci ce crezi tu ca trebuie.Insa, nu uita de tine, de ceea ce vrei,de ceea ce iti aduce bucurie si liniste.Timpul pierdut asa rămâne, macar sa nu ai regrete ca l-ai pierdut pentru nimic.Succes si numai bine!
Schmetterling
Postat pe 3 Martie 2016 21:03
La inceput a mai fost plecat si in timpul ala am incercat cu un alt barbat dar tot la el m-am gandit tot la el ma tragea inima si am ramas impreuna dupa ce a venit acasa.Acum nu mai stiu ce sa cred cand ma gandesc ca si atunci simtea ca ceva nu este in regula totusi nu a venit acasa a stat linisiti nu i-a fost frica ca ma pierde asta arata ca nu ma iubeste asa de tare precum ma gandeam eu.
garbo_433138
Postat pe 4 Martie 2016 08:11
Apoi fato, chestia asta cu pauza , mie mi se pare ca-i tiganie cu ciucuri. Ori te iubeste, ori nu. In cazul vostru (vorba lui Schmett), baiatul incearca sa se cam traga pe cour din relatia asta... Nici faptul ca tu ai incercat cu altul nu prea suna a iubire si fidelitate, dar....ma rog. Poate ca asa-i la moda.
Zi buna si cu sperante implinite iti doresc :)
Rotty
Postat pe 4 Martie 2016 08:30
Daca da inapoi e clar ! Ori are pe CINEVA, ori nu esti femeia cu care vrea sa imbatraneasca. Simplu fapt ca in pat e ok ,nu-i suficient. E esential atunci cad relatia functioneaza. Timpul trece pentru o femeie mai repede decat pentru barbat ! Asa ca ,parerea mea este sa TE TREZESTI din visul asta urat si incerci pana nu-ti revi sa nu mai intri intr-o alta relatie. Asta pentru a nu judeca urmatoarea relatie subiectiv ! Totul trece ! Fi mai pragmatica . Dupa autobuz si barbat nu fugii ! Intotdeauna vine altul ! Sa auzim de bine !
garbo_408153
Postat pe 5 Martie 2016 07:20
"Timpul trece pentru o femeie mai repede decat pentru barbat !"

Aha ! De-aia are barbatu` mio intotdeauna timp de o bere, pe cand eu nu-mi vad capul de trebi...


Rotty
Postat pe 5 Martie 2016 09:04
Distanta creaza probleme. E totusi greu sa iei o decizie dupa 6 ani de cand sunteti impreuna. Pentru ca toata lumea sa fie multumita si impacata cu decizia luata, eu cred ca ar trebui sa stati o vreme impreuna. Cateva luni. Se va alege daca da sau nu. Normal ca nici el nu sta singur cuc. Nu incerca sa iti faci reprosuri. Doar noi femeile ne facem inutil aceste reprosuri, ''ajutate'' cumva de societate si ne simtim vinovate. Despre barbati nu se spune niciodata nimic. La ei se considera firesc sa aiba pe cineva acolo in strainatate, chiar daca au familie si copii in tara. Asta chiar nu conteaza. Ia-ti 3-4 luni de concediu fara plata de la servici si du-te la el. Stati impreuna si apoi vedeti voi ce faceti. Indiferent de decizie, veti fi impacati pentru tot restul vietii ca ati incercat si ati luat decizia corecta. Parerea mea. Las-o mai incet cu ideea de casatorie si copil. Acum te intereseaza daca relatia voastra merge sau nu. Daca tii atat de mult la el, totul este ok si el te invita sa ramai cu el in strainatate, ramai. Cantareste raportul cariera - partener si stabileste-ti prioritatile si importanta lor in viata ta.
garbo256044
Postat pe 5 Martie 2016 12:30
Revin. tot eu, ca sa dau doua exemple reale de oameni care si-au rezolvat aceasta problema in cel mai onorabil si mai corect, decent mod posibil. Prima: erau prieteni de ceva vreme, tineau mult unul la celalalt si intentionau ca in viitor sa se casatoreasca. el lucra undeva in america de nord. au hotarat ca este mai bine ca el sa munceasca in strainatate inca o vreme ca sa stranga ceva bani. dupa 5 ani de relatie la distanta, au descoperit ca si el si ea, au avut pe cate cineva, pasager in viata lor, ca sa poata rezista. cand si-au dat seama de gresala facuta, au luat hotararea de a sta impreuna o vreme, ca sa vada daca isi mai pot salva relatia. si-au luat o vacanta de 4 luni si au mers undeva in europa. incercarea lor a esuat. au luat de comun acord hotararea ca nu merge si s-au despartit. au ramas insa foarte buni prieteni. cazul al doilea: doi tineri se cunosc si se indragostesc in spania, la universitate. ea romanca, el de undeva din america latina, o tara mai saraca, unde se vorbeste limba spaniola. el de familie buna, instraita. drumurile lor se despart la terminarea facultatii. ea vine in romania, el merge la el acasa si incepe o afacere proprie, la care insa trebuie sa munceasca foarte mult in primii ani ca sa o puna pe picioare. raman cu regretul de a nu fi aflat daca au ratat sau nu marea lor iubire. el, un baiat extrem de inteligent si destept, o cheama la el 6 luni, ca sa ''nu regretam toata viata ca nu ne-am acordat o sansa''. ea accepta invitatia. dupa 6 luni, ajung la concluzia ca ea nu se poate adapta acolo, ca se inteleg foarte bine din anumite puncte de vedere dar nu suficient pentru o casatorie si un drum impreuna de 40 de ani. hotarasc sa mearga fiecare pe drumul lui. au ramas prieteni. personal cred ca numai astfel putem lua cele mai bune decizii in viata, incercand si descoperind singuri. chiar daca relatia ta nu va merge, nu va veti ura, nu veti suferi atat de mult, va fi o decizie luata cu intelepciune si fara resentimente. daca va merge, atunci veti avea ce povestii copiiilor vostri!
garbo256044
Postat pe 5 Martie 2016 13:01
044, cred ca tu ai vazut prea multe filme...
Rotty
Postat pe 5 Martie 2016 17:31
Buna....! Stii ce nu am inteles?De cand atitudinea asta a lui schimbata....inaintea acestor doi ani de cand el este plecat sau dupa ...ce a plecat in strainatate?
Intreb pt ca logica mea spune asa.....daca si a schimbat atitudinea dupa ce a plecat....clar a realizat ca ii este ok fara tine.....si vrea ....alt drum!poate a si inceputul unul!
Daca a facut o dinainte sa plece .....clar ca nu stia daca vrea un viitor cu tine....sau poate iubirea pe care tu i o arati l a impresionat si nu avea curaj....
Faptul ca a plecat poate a fost primul pas catre despartirea voastra......sa o accepti asa! Nu stiu cat de posesiva esti, cum ai pus problema......
Eu zic ca anii trec......au trecut deja multi......gaseste ti si tu alt drum,dar nu te arunca in bratele altuia sa l uiti pe el. I a o pauza ,singura....si asteapta....va veni cineva.....
Succes....si liniste iti doresc!
Some-Woman
Postat pe 5 Martie 2016 21:22
PAUZA asta si este DESPARTIREA,
O persoana cand iubeste,nu are nevoe de pauza,din contra are nevoe de tot timpul lumii ca sa stea alaturi de cel iubit.EI acuma in cazul dat,el a fost tranzit in viata ta,inseamna ca cevai ai invatat in 6 ani? E bine ca e acum si nu mai la batranete.Acuma trebue sa te smiresti si sa ei normal ceia ce sa intamplat,fiindca ii respecti dorintile de a afi fara tine,SI CA SA-TI FIE MAI USOR,amintesti-ti si de negativile lui nu numai de pozitiv,ce zici?
Deaceia tii greu,ca iti amintesti numai de clipe frumoase,dar undes acelelalte? Cauta o modalitate care sa te ajute ca sa ai si tu nevoe de PAUZA
Vreau sa te aud de bine.
garbo_409908
Postat pe 5 Martie 2016 22:25
Eu i-am propus sa merg acolo pana la vara dar nu a fost de acord din pacate,s-a decis ca totusi nu mai vrea sa ramana cu mine.
garbo_433138
Postat pe 14 Martie 2016 23:53
Sigur a gasit pe cineva si nu are curajul sa-ti spuna -s-a implicat emotional cu alta femeie si nici pe tine nu te-ar lasa- sau ii este mila de tine si nu stie cum sa-ti spuna.
Nu poti sa mai visezi la o relatie cu el , este neserios.
Daca dorea , putea sa se casatoreasca cu tine, dar amanand , a aratat ca nu te vede ca pe o sotie, ci ca pe o relatie trecatoare.
Sau este materialist si doreste o sotie bogata ...
Oricum , mai bine lasa-l si uita-l...stiu ca este greu , dar decat sa suferi in viitor ,si sa mai pierzi multi alti ani cu el , mai bine nu ....ti-am spus din propria experienta .
Barbatii sunt instabili emotionali, si cu varsta se uita din ce in ce mai mult dupa altele mai tinere...
Cauta sa iesi cat mai mult cu prietenel , in oras, la munte , etc, ocupa-ti timpul ...si uita-l.
Cand este absent atunci cand esti cu el, arata ca se gandeste la altcineva...deci vezi cum faci
garbo_387070
Postat pe 17 Martie 2016 16:21
Boala lumga, moarte sigura. Barbatii tin foarte mult la libertatea lor.Daca ai discutat de copil si ti-a cerut pauza si a mai si spus ca nu te mai iubeste la fel, e clar ca nu va ramane cu tine si nu veti ajunge o familie.
Liloo_Diaconi_1
Postat pe 20 Martie 2016 10:00
Lasa-l !!
Sunt destule comentariile, voi femeile va implicati mai mult sentimental decat barbatii, sase ani au fost destui sa se decida, dar se pare ca nu are ganduri serioase cu tine !
Si sunt de acord cu Rotty :"Timpul trece pentru o femeie mai repede decat pentru barbat !"

Nu lasa timpul sa-ti erodeze sentimentele si ce ai mai curat in tine !
Incearca sa iesi din relatie si, daca te mai cauta, pune conditia mariajului, a avut destul timp sa vada ce fel de OM esti !
jollyliviu
Postat pe 20 Martie 2016 12:01
Fără eroziuni. Doar rugină!
Axl_R
Postat pe 20 Martie 2016 13:02
De la: jollyliviu, la data 2016-03-20 12:01:25Lasa-l !!
Sunt destule comentariile, voi femeile va implicati mai mult sentimental decat barbatii, sase ani au fost destui sa se decida, dar se pare ca nu are ganduri serioase cu tine !
Si sunt de acord cu Rotty :"Timpul trece pentru o femeie mai repede decat pentru barbat !"

Nu lasa timpul sa-ti erodeze sentimentele si ce ai mai curat in tine !
Incearca sa iesi din relatie si, daca te mai cauta, pune conditia mariajului, a avut destul timp sa vada ce fel de OM esti !


poate n-o fi ea OM doar om.
Dar n-are rost sa-si mai piarda timpul, in sase ani ala stia ce simte. restul e vrajeala pt....
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 20 Martie 2016 14:03
Valencita
Postat pe 20 Martie 2016 18:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna seara 1 De la: garbo_493339 30 Septembrie 2018 20:25
teama 41 De la: reyya 29 Martie 2010 16:55
Barbatul care nu iese din casa 261 De la: esme 20 Iunie 2011 22:08
INALTIMEA DACA CONTEAZA 8 De la: jeje2011 4 Iulie 2011 10:54
Un pas inainte, doi inapoi..!! 13 De la: garbo_408349 5 Februarie 2015 21:38
Setari Cookie-uri