Dragoste sau obisnuinta?

In 2000,am cunoscut pe cineva,un barbat atent si foarte dragut,diferit de ceilalti.Pe vremea aceea el a plecat in armata.Ne cunosteam bine, deoarece eram vecini la cateva case distanta.In 2001,ne-am apropiat ceva mai mult,eu fiind cea care a facut primul pas.Pe vremea aceea eu aveam 15 ani,iar el 21.La cateva luni, m-a luat de nevasta, trecand peste dezaprobarea parintilor.Eram un copil prost si aplecam urechea la "gura lumii" iar astfel, dupa doi ani ne-am despartit.In 2005 ne-am impacat.Precizez faptul ca ma iubea foarte mult,eu fiind cea care a stricat totul din prostie.Am plecat la tara deoarece familia nu era de acord(el avea o casa la tara de la bunici).Am stat 10 luni acolo iar un an mai tarziu ne-am intors in Bucuresti la soacra mea.Ne-am construit o camera si am ramas aici.El ma iubeste in continuare la fel de mult,stiu asta,dar greutatile si problemele prin care am trecut si-au spus cuvantul ! Acum suntem doi oameni maturi.Tot timpul e stresat,nervos atunci cand vine de la servici!Ma jigneste atunci cand ii vorbesc,il plictisesc, spun asta deoarece in compania altor persoane este asa cum il stiam eu,el insusi,bland si calm! In timp, cu anii,acest lucru m-a facut sa dezvolt o anumita apatie cand ii vad aceste reactii.Ma supar foarte tare,si simt ca nu il mai pot suporta! Dupa o perioada imi trece si revin la sentimentul de iubire.Din acest motiv, am vrut sa ma despart din nou de el acum un an.Dar el a avut rabdare,reusind intr-un fel sa ma faca sa nu parasesc locuinta! Foarte greu,dar a reusit! Bineinteles ca dupa doua saptamani sau trei il iubeam din nou! Toata acea revolta si ura pe care care o simteam fata de el disparuse.El ,la randul lui,atunci cand i-am spus ca il parasesc,s-a schimbat dintr-o data,ii puteam citi durerea si disperarea din ochii sai.Acum, se intampla aceeasi problema! El nervos si sfidator iar eu sant pe cale sa ma supar iar! Problema este urmatoarea: daca il parasesc,dupa ce ma voi calma ,la cateva saptamani,ma voi simti groaznic si voi simti nevoia sa fiu langa el! Simt ca nu sant eu insami fara el, el ma defineste! El,se poarta cu sfidare si ignoranta fata de mine,dar daca i-as spune ca il parasesc, lumea lui se prabuseste! Intrebarea mea e urmatoarea: IUBIRE SAU OBISNUINTA?
Floriandra
Postat pe 11 Februarie 2016 01:31


Raspunsul meu este: si noi de unde naiba vrei sa stim ? Poate sa fie si una si alta si poate sa fie si o aiureala legata de varsta. Zici ca acum sunteti 2 oameni maturi. Asta crezi tu, dar tu nu esti. Daca intrebi pe altii, respectiv pe noi ca nu stii ce este, dragoste sau obisnuinta (obisnuinta cu ce, cu jignirile, cu faptul ca il plictisesti... etc. ?)
Si pe mine m-a frapat si prima ta fraza: "In 2000,am cunoscut pe cineva, un barbat atent si foarte dragut, diferit de ceilalti." DIFERIT DE CEILALTI... adica tu la 15 ai mai avut de aface si cu "ceilalti"... daca ai avut cum sa faci comparatie. In fine, asta nu e treaba mea, dar la asa intamplare cum o scrii, intreaba mai bine pe soacra ce sa faci.... ! Sau pe vecina. Ele te cunosc mai bine decat noi.

barboneli
Postat pe 11 Februarie 2016 08:50
Sigur este dragoste. Sigur este si obisnuinta, mai ales un fel de siguranta a lui ca este dependenta de el (nu neaparat material) cat mai ales sentimental si ca de fapt nu-l poti parasi. Ceea ce spui chiar tu. Stii deja ca daca pleci o sa te intorci Povestea asta cu "speriatul " ca pleci, nu are efect decat o data. Apoi, deja, se obisnuieste si cu asta . S-ar putea sa constati la un moment dat ca el chiar asta vrea. Sa pleci. Poate are pe altcineva. Daca nu, va trebui, cunoscandu-l sa gasesti singura "cheia" relatiei voastre. Nu stiu cum. Tu singura stii lucrurile care-l afecteaza.Ai servici? Nu? Gaseste-ti. Fii un pic mai independenta, in sensul bun. Multi barbati sunt colerici doar acasa, un fel de refugiu, de descarcare pentru frustrarile pe care le acumuleaza la munca, in relatiile cu alti oameni, cu parintii. Nici nu considerea ca fac prea rau daca sunt nervosi si agresivi verbal in familie. Se mira: dar ce-i fac? Nu o bat, aduc banii acasa, am grija de ea si de copii, ce mai vrea? Daca este un tip destept, merge cu comunicarea. Ii explici ca te face nefericita cu atitudinea lui. Cand tu esti suparata, nici atmosfera in casa nu este buna, nici pe el nu poti sa-l faci fericit. Pana la urma in orice casnicie, ramane o iubire- prietenie, nu neaparat dragostea cu flacari de la inceput. Comunicare, cred, discurii calme, daca se poatetoleranta de ambele parti.
Miafarow
Postat pe 11 Februarie 2016 09:40
N-am citit, e prea lungă postarea, pt je.
Dar dacă Mia zice că e dragoste, eu pun ștampila și iscălesc.

''Ai servici?''
Ea nu știu dacă are, dar eu am de cafea, șampanie, pălincă...
Axl_R
Postat pe 11 Februarie 2016 09:58
Rotty
Postat pe 11 Februarie 2016 14:08
Daaa,la inceput majoritatea sunt aparte.Unii chiar sunt asa altii dupa apartele de inceput,isi arata adevăratul aparte,in unele cazuri chiar prea de tot.Tu trebuie sa iti cunosti foarte bine sentimentele, eu zic ca esti dependenta emotional de el si, de felul tău, adica vei face la fel cu orice alt bărbat.Daca te-ar iubi foarte mult, nu ai simti ca il plictisești, cu atat mai putin sa te jigneasca.Sunteti voi maturi, ca vârsta, insa emotional, pauză.Nu te sfătuiesc nimic, n-am niciun raspuns concret, tu faci ceea ce poti sa iti fie bine tie, ca el numai la tine nu se gândeste.Nu e nici iubire,nici obisnuintă, din pacate e ceva mai nu tocmai bine, poate sa vorbesti cu cineva mai in masura te-ar ajuta, zic eu,ai nevoie.
Mult succes si sper sa fii/devii bine! Nimeni nu te defineste, nu exista asa ceva.
Schmetterling
Postat pe 11 Februarie 2016 20:42
In primul rand,este si a fost singurul ! nu exista altii! In al doilea rand,"noi" inseamna "tu"? Din moment ce te exprimi la plural....Atitudinea ta lasa de dorit.Se vede ca educatia nu face parte din viata ta! Eu sant o femeie care a facut o casa cu acest om,lucru care nu multe sunt capabile,am un servici (sant functionar public) ,am o facultate ,si nu sant genul care stau la panda sa dau replici! Comentariul tau este o replica rautacioasa ,si nu o parere! Am tot ceea ce imi doresc din punct de vedere material,si asta pe munca mea! Nu stii sa socializezi! Se vede! Acest comentariu este adresat user-ului Barboneli !
Floriandra
Postat pe 11 Februarie 2016 23:06
serviciu*
sunt*

''Eu sant o femeie care a facut o casa cu acest om,lucru care nu multe sunt capabile,am un servici (sant functionar public) ,am o facultate ,si nu sant genul care stau la panda sa dau replici!''

Facultate.

Axl_R
Postat pe 12 Februarie 2016 01:22
" ne-am intors in Bucuresti la soacra mea.Ne-am construit o camera si am ramas aici."
"Eu sant o femeie care a facut o casa cu acest om,lucru care nu multe sunt capabile,"

Asta numesti tu "facut casa" ? Si...Ai un SERVICIU toanto, ca te-a corectat Ax , dar se vede ca nu prea pricepi. In ce priveste arta socializarii, mai bine ai tacea. Incep sa cred ca omul ala are toate motivele sa se poarte asa cu tine.

Rotty
Postat pe 12 Februarie 2016 08:43
Toanta esti tu! Esti prea complexata! Eu sant mandra ca sant independenta financiar ,iar tu te mandresti ca m-a corectat o persoana anume! Ha.Ha Ha ! Si apropo se scrie "ai tace" nu "ai tacea" Esti doar o "mahala" care iti isi petrece orele pe aceasta pagina ! Ai impresia ca ma afectezi cu ceva? Esti o terminata nesimtita care isi da cu parerea pe aici! Ce scoala ai? Banuiesc ca doar generala ! Se vede! Sau daca ai macar liceul,inseamna ca ai trecut prin el precum cainele prin apa! Ca tine o mie ,fata mea! Mai bine fa ceva constructiv in viata ta decat sa faci pe smechera pe aici! ESTI PRAF! TERMINATO!!!!!
Floriandra
Postat pe 12 Februarie 2016 15:47
Poti folosi si "sant" dar si "sint".Mai cauta si tu un profesor de romana....Inteligento!
Floriandra
Postat pe 12 Februarie 2016 15:59
O muscat si o fugit.
Rotty
Postat pe 12 Februarie 2016 16:44

Ce o fost cu asta?! Eu sant mândră ca s măritată, nu oricine poate! Decât asa căsnicie....
Si, aaaa,sant si inteligentă Ati anteles?! Vai,ca bine mi o prins sa râd un pic!
Schmetterling
Postat pe 12 Februarie 2016 16:57
Si eu sunt mandra ca am fost "complimentarisita" ...
Rotty
Postat pe 12 Februarie 2016 17:04
De la: Floriandra, la data 2016-02-12 15:59:22 Poti folosi si "sant" dar si "sint".Mai cauta si tu un profesor de romana....Inteligento!


M-am ridicat și m-am uitat în oglindă.
Nu uita să mergi la servici! Independento!

Toată lumea-i mândră?
Axl_R
Postat pe 12 Februarie 2016 17:48
Si mândră, si inteligentă,si măritată, dar mai ales functionar public! Nu e de mirare ca trateaza contribuabilii asa "frumos", in functie de cultură, aia de ceapă eventual!
Eu sper sa revina acesta fiintă, ma amuză teribil!
Schmetterling
Postat pe 12 Februarie 2016 18:46
Nu cred. E ocupata sa-si faca bagajele, sa-si paraseasca barbatul.
Rotty
Postat pe 12 Februarie 2016 18:55
Da, sigur,il părăseste! S a nenorocit bietul!
Schmetterling
Postat pe 12 Februarie 2016 19:59
De la: Floriandra, la data 2016-02-11 01:31:45 In 2000,am cunoscut pe cineva,un barbat atent si foarte dragut,diferit de ceilalti.Pe vremea aceea el a plecat in armata.Ne cunosteam bine, deoarece eram vecini la cateva case distanta.In 2001,ne-am apropiat ceva mai mult,eu fiind cea care a facut primul pas.Pe vremea aceea eu aveam 15 ani,iar el 21.La cateva luni, m-a luat de nevasta, trecand peste dezaprobarea parintilor.Eram un copil prost si aplecam urechea la "gura lumii" iar astfel, dupa doi ani ne-am despartit.In 2005 ne-am impacat.Precizez faptul ca ma iubea foarte mult,eu fiind cea care a stricat totul din prostie.Am plecat la tara deoarece familia nu era de acord(el avea o casa la tara de la bunici).Am stat 10 luni acolo iar un an mai tarziu ne-am intors in Bucuresti la soacra mea.Ne-am construit o camera si am ramas aici.El ma iubeste in continuare la fel de mult,stiu asta,dar greutatile si problemele prin care am trecut si-au spus cuvantul ! Acum suntem doi oameni maturi.Tot timpul e stresat,nervos atunci cand vine de la servici!Ma jigneste atunci cand ii vorbesc,il plictisesc, spun asta deoarece in compania altor persoane este asa cum il stiam eu,el insusi,bland si calm! In timp, cu anii,acest lucru m-a facut sa dezvolt o anumita apatie cand ii vad aceste reactii.Ma supar foarte tare,si simt ca nu il mai pot suporta! Dupa o perioada imi trece si revin la sentimentul de iubire.Din acest motiv, am vrut sa ma despart din nou de el acum un an.Dar el a avut rabdare,reusind intr-un fel sa ma faca sa nu parasesc locuinta! Foarte greu,dar a reusit! Bineinteles ca dupa doua saptamani sau trei il iubeam din nou! Toata acea revolta si ura pe care care o simteam fata de el disparuse.El ,la randul lui,atunci cand i-am spus ca il parasesc,s-a schimbat dintr-o data,ii puteam citi durerea si disperarea din ochii sai.Acum, se intampla aceeasi problema! El nervos si sfidator iar eu sant pe cale sa ma supar iar! Problema este urmatoarea: daca il parasesc,dupa ce ma voi calma ,la cateva saptamani,ma voi simti groaznic si voi simti nevoia sa fiu langa el! Simt ca nu sant eu insami fara el, el ma defineste! El,se poarta cu sfidare si ignoranta fata de mine,dar daca i-as spune ca il parasesc, lumea lui se prabuseste! Intrebarea mea e urmatoarea: IUBIRE SAU OBISNUINTA?


de-a soarecele si pisica...
pinkrainbow
Postat pe 12 Februarie 2016 20:47
....."si una ai alta",din nefericire amundoua conduc la......despartire.
dumitru111945
Postat pe 13 Februarie 2016 05:25
Tu esti deprimat rau mai baiatule. Da-mi voie sa te contrazic.
Rotty
Postat pe 13 Februarie 2016 05:45
Ce-a fost asta ? D-na care sufera din dragoste cu nabadai da cu paru' dupa ce-a pus intrebarea existentiala-pura "iubire sau obisnuinta?"...aaaa...sau cum era... Si in legatura cu profunda intrebare, nu este, draga mea, nici iubire nici obisnuinta, este doar prosteala pe timpul tau si zilele tale; decat sa iei la trei oamenii pe-aici, dupa ce le ceri parerile, mai corect pt. tine ar fi sa lasi si casa si soacra si dileme despre acel plictisit-sau cum o mai fi si alte diverse tzafne pe care le ai ( cu "servici-serviciu" si statut social de functionar ce esti si alte diverse) si sa te uiti in zare dupa o soarta mai de treaba. Ca sigur poti.
sorana-maria
Postat pe 13 Februarie 2016 08:34
Mare e gradina lui Dumnezeu!
Garbo12375
Postat pe 13 Februarie 2016 09:05
De la: Garbo12375, la data 2016-02-13 09:05:06Mare e gradina lui Dumnezeu!


si "curiosii" ii sar gardul
pinkrainbow
Postat pe 13 Februarie 2016 09:14
>


Sa mori tu?!
Garbo12375
Postat pe 13 Februarie 2016 09:28


Sa mori tu, ca ''ai tace'' e corect?!
Inainte de a da lectii (gresite) de exprimare, eu zic sa te calmezi si sa pui mana sa mai citesti putin, ca nu strica. Daca imi permiti, ti-as recomanda calduros, ,,Dictionarul ortografic, ortoepic si morfologic al limbii romane'' (editia a ll-a) si ,,Codul bunelor maniere''.
Garbo12375
Postat pe 13 Februarie 2016 09:53
Draga mea, ai mari carente la capitolele ,,Educatie'' si ,,Cultura'', dar iti place sa-i arati cu degetul pe altii.
Garbo12375
Postat pe 13 Februarie 2016 09:58
De la: Garbo12375, la data 2016-02-13 09:28:07>


Sa mori tu?!


Mesaj incomplet. Imi cer scuze de la garbo_842, deoarece nu domniei sale doream sa ma adresez si nu aveam nici intentia sa-i ironizez comentariul. Am apasat ceva gresit pe tableta si am sters o parte din mesaj, dupa care, nu mi s-a mai dat voie sa modific.
Garbo12375
Postat pe 13 Februarie 2016 10:04
Sigur e o a treia persoana care te pune pe tine in umbra dar cu rabdare iti vei da seama ca cel mai bine e sa-i dai o lectie si sa-l ignori.Nu mai esti la fel de importanta dar el e dependent de tine,te-a iubit si ii este greu sa-ti redea libertatea.Tu esti cea care trebuie sa te hotarasti si sa-ti doresti sa fii linistita.Nu te multumi cu putinul ce-a ramas ori lupta sa-l recuceresti desi pare imposibil.
E dragoste si obisnuinta numai ca e o dragoste care-ti face rau,te chinuie ,te sleieste si nu e bine.Fii puternica si schimba tactica,fii hotarata si arata-i ca poti fara el.Asta-i secretul.Poti si te vei simti bine cand se va cai si NU CEDA....
garbo_421276
Postat pe 13 Februarie 2016 11:28
Se poate ca este greu sa locuiești împreună fu cineva.
ingerasulluptor1
Postat pe 13 Februarie 2016 18:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
imi iubesc sotia dar ea......cred ca nu ,ce sa fac? 62 De la: quasaria 18 Aprilie 2013 15:49
Doctor 3 De la: garbo_462924 10 Martie 2017 13:12
vreau o parere 50 De la: garbo171197 8 Octombrie 2010 23:59
eu si viata mea-ce am ratat-ce pot recupera din sufletul meu 12 De la: mia79x 3 Iulie 2009 00:35
Divortul.......o decizie greu de luat! Ce sa fac? 12 De la: ANTA 5 Iulie 2009 16:37
Setari Cookie-uri