Ajutor urgent,sfaturi care ma pot ajuta.

Salut.am nevoie de sfaturi daca ma puteti ajuta cum sa procedez pentru a continua o relatie cu persoana iubita de la persoane care au trecut mai mult prin viata ca mine.

Situatia sta in felul urmator,sunt barbat 27 de ani intr-o relatie de 6 ani cu o femeie care are 22 de ani.De 5 zile vrea sa luam o pauza si ca cel mai probabil sa terminam pentru ca simte ca nu mai poate suporta urmatoarele:(i-am vorbit urat in ultimii 2 ani de vreo 5,6 ori doar cu cate o expresie,si i-am mai zis la fiecare cearta pe care mai mereu o initiam cu sau fara motiv serios ca o las) si ca are nevoie sa ne separam o perioada inclusiv sa nu mai stam impreuna acea perioada.Dupa cateva zile de vorbit cu ea si studiind situatia singur am ajuns la concluzia ca eu sunt cel mai vinovat dar si ea,asta spune si ea.ultima cearta a plecat de la mine din cauza la 2 motive unul pe care l-a recunoscut si celalant nu(poate ma minte).Mai toate certurile au plecat de la mine eu fiind un tip putin mai gelos si posesiv.

Sunt de acord sa ii acord pauza pe care o vrea,dar cum sa continuu pentru ca o iubesc din suflet si nu vreau sa o pierd,anul acesta aveam de gand sa o cer in casatorie.

Evenimentele au decurs asa :dupa tot ce s-a intamplat cu suspiciunele mele i-am spus ca daca se adeveresc o terminam,s-a adeverit una din ele(asta afland abia a 2 zi de cand a zis ca vrea o pauza) asta a fost luni i-am zis ca am terminat-o,ea negand minciuna am facut-o retardata mintal si am plecat din casa.mi-a dat mesaj marti ca nu mai poate suporta jignirile si cate a indurat in aceasta relatie si ca asta vrea si ea.am stat 2 ore sa ma gandesc bine m-am sfatuit si cu un prieten trecut prin viata rau,si m-am dus acasa sa vorbesc cu ea,am fost si eu si ia de acord ca sa terminat,am vb calm nu am jignit-o totul bine si la sfarsit i-am cerut macar sa recunoasca minciuna si a recunoscut si am facut-o retardata mintal la nervi.dupa o noapte nedormita si ceva alcool i-am luat un buchet de flori si i-am scris ca am gresit,ce simt si sa se mai gandesca.de atunci am tot incercat sa o fac sa se razgandeasca fara sa reusesc,i-am propus cum se va schimba situatia noastra,am si plans la telefon si i-am cerut de vreo cateva ori sa imi mai acorde o sansa.fata de cum era in prima zi knd ne-am certat pare ca ar mai fi ceva sanse dar slabe.
Maine e ziua cand vreau sa ma mut o perioda cat zice ea si i-am zis ca o sa astept un semn de la ea si nu o sa o mai stresez,ca trebuie sa ma gandesc si eu.

Maine am de gand sa nu plang deloc,sa o strang in brate,nimic disperat,sa ii zic ca imi pare rau ca sa ajuns aici si daca mai e vreo sansa sa o luam de la capat voi fi de acord si voi astepta un semn de la ea.

Cum as putea proceda altfel,sau daca gresesc iar,si in timpul acestei pauze cum sa procedez si daca ar trebui tot eu sa o sun,sa incerc ceva.
Va multumesc,si nu aruncati cu pietre in mine.

garbo_426717
Postat pe 16 Ianuarie 2016 03:18
Eu nu arunc cu pietre, dar spre binele ei ar fi bine sa nu se mai intoarca la tine niciodata. Vrei motive ? Reciteste-ti postarea.
Rotty
Postat pe 16 Ianuarie 2016 08:22


Subscriu !

Next !
barboneli
Postat pe 16 Ianuarie 2016 08:28
Sincer, am speculat doar cateva idei din expunerea ta ... Eu cred ca de pauza aceasta ai mare nevoie tu. Incepand de aici trebuie sa te gandesti numai la tine, sa.ti faci o analiza amanuntita a ceea ce esti, ceea ce faci si ceea ce vrei. Ai putea sa.i multumesti pentru timpul acordat si sa incerci sa te cunosti cu adevarat. Cred ca daca iei lucrurile in serios poti obtine ceva frumos, constient fiind de Tine, este posibil ca dupa o perioada de timp sa gasesti relatia nepotrivita sau chiar sa.ti spui ca este jumatatea ta si sa va urmati destinul. Dupa parerea mea urmatorul pas ar fi sa ceri ajutor pentru Dezvoltarea Ta Personala. Spor la treaba!
garbo_411716
Postat pe 23 Ianuarie 2016 04:19
Zici ca o iubesti? nu mai spune cand iubesti nu te certi , nu cauti cearta, te sac4rifici tii in tine sa nu-ti deranjezi iubiata, Cum sa stea cu un>>>>care o face retardata mintal. LASA FATA SA-SI GASEASCA UN BAIAT DE CALITATE NU UN MIRTOCAN.
garbo273075
Postat pe 23 Ianuarie 2016 08:24
Am 53 ani si pot sa iti spun ca baza oricarei relatii este respectul. Jignirile dor si cu greu poti sa le treci cu vederea...Parerea mea este sa-i scrii un mesaj sa ii propui o excursie...numai voi doi...nu foarte departe...Fiica mea are 30 ani si locuieste de un an cu iubitul ei care o face sa rada cand o vede trista...o ajuta la gatit cand ea nu are timp...Important este sa lucrati in "echipa" si sa mergeti pe acelasi drum...Sunt multe de spus...Succes!
Mona_Dumitrescu
Postat pe 23 Ianuarie 2016 08:27
Ne-intelegerile pot dura o viata ! Viata va poate oferi clipe mult mai frumoase amandorora,in perechi diferite! Spritu creaza imaginatie multa. Cand te-ai hotarat sa pui in aplicare dorinta ei , nu consuma alcool si lasa telefonul pierdut ! Daca depinzi cumva de casa,banii ori alte lucruri dragostea ce io porti se stinge greu. Fiind independent de toate cele sunt fete frumoase ,mii care doresc a fi iubite!
Gheorghe_Chirac_1
Postat pe 23 Ianuarie 2016 08:33
" fete frumoase ,mii care doresc a fi iubite! "



Da mai Gheorghita, dar nu de un betiv care sa le jigneasca.
Rotty
Postat pe 23 Ianuarie 2016 08:58
De la: garbo273075, la data 2016-01-23 08:24:20Zici ca o iubesti? nu mai spune cand iubesti nu te certi , nu cauti cearta, te sac4rifici tii in tine sa nu-ti deranjezi iubiata, Cum sa stea cu un>>>>care o face retardata mintal. LASA FATA SA-SI GASEASCA UN BAIAT DE CALITATE NU UN MIRTOCAN.


Ce e aia MIRTOCAN ? O subspecie de oameni... ? In fine, sa fie si mirtocan, martician, nu asta contoeaza, dar tu esti cam dur/a ! Cand iubesti, nu e chiar asa cum spui tu, nu "te certi", nu "cauti cearta" te "sac4rifici in tine" (???) nu-ti deranjezi iubita sau iubitul, treaba e valabila pentru amandoi. Acuma, in principiu, ai dreptate, problema ca in realitate nu merge asa usor. Sunt certuri si certuri, toate lumea are uneori motiv de nervi, suparare, dar conteaza cum se manifesta. Poti sa te certi un pic si fara sa fi mirtocan ! Doar daca asa te-ai nascut sau educat. Noi nu va cunoastem de loc, din cateva fraze pe care le-ai scris, e greu sa ne dam sau eu cel putin, seama de cum si de ce va certati. Se spune ca dupa ploaie vine soare, chestii din astea puerile, dar si adevarate daca va iubiti cu adevarat. Spunea cineva de respect. Asta da, ar fi legea numarul 1 ! Dupa cearta, daca nu se lasa cu cucuie, se poate purta spre tarmul impacarii... cu duiosie, un pupic ceva, o atentie ceva... nu hotarari de despartire. Asta denota lipsa de maturitate si la varstele voastre se poate intampla des. A "ceda" nu inseamna a renunta la ceva important din mentalitate sau educatie sau principii... a ceda inseamna ceva mult mai simplu. Inseamna a da dreptate partenerului si cand ti se pare ca greseste si cu alta ocazie, nu la nervi, se poate explica eventual ce te-a deranjat. Acuma, la varsta voastra nu e cazul de "sacrificii"... astea vin mai tarziu, probabil ca va certati pe prostii, incapatanare, orgoliu sau diferenta de educatie. Ei bine, toate astea nu le poti pune in oala de iubire, nu dau gust bun ciorbei ! Eu vorbesc de cazul in care chiar va iubiti, cu toate ca iubirea nu e neaparat garantata in timpul unei relatii, daca nu stiti cum s-o intretineti. Si in primul rand renunta complet la cuvinte jignitoare ! Nu poti sa continui o relatie daca iti faci iubita retardata, cand de fapt tu esti acela retardat. Asa ca ia manualul de bune maniere si mai citeste din el, inainte de incepi sa latrii la iubit/a gandeste un pic inainte daca e chiar neaparat... cereti iertare daca totusi s-a intamplat, ia o pila si mai cizeleaza-te, cultiveaza-te, stileaza-te, pe masura partenerei sau cum ii zici tu, iubita !!! Asta poate sa-ti ia o luna sau 12 ani... nu cunosc mediul tau, educatia ta, puterea ta de a renunta la certuri. Ai vrut sfaturi, le-ai primit in functie de cat il duce mintea pe fiecare. Pe mine atata m-a dus !
Succes.
barboneli
Postat pe 23 Ianuarie 2016 09:07
Omule lasa definitiv alcoolul si probabil si tigarile si du-te urgent la psiholog!
Luminita_Pana_1
Postat pe 23 Ianuarie 2016 09:44
Probabil?
Axl_R
Postat pe 23 Ianuarie 2016 09:50
Trebuie să înțelegi că uneori o relație are un anumit drum. Dacă apar aspecte ca cele pe care le-ai descris, apare o evidentă nepotrivire pe moment, care mai târziu ar evolua trist pentru cine vrea dar nu poate înțelege că nu mai sunt legați decât prin dorință (eventual), necesitate, ori neputința de a înțelege realitatea. S-a terminat. Dacă nu înțelegi, viața o să te convingă, dar nu trebuie să fi neapărat o bucurie felul în care vei fi convins.
garbo_407689
Postat pe 23 Ianuarie 2016 09:57
Faptul ca te simti bine cu ea nu iti justifica atitudinile posesive, geloase. Nu esti decat un barbat care vrea posesia exclusiva asupra femeii, sa faci din ea sursa fericirii tale, trecand cu cizmele peste sufletul ei, peste dorintele ei, peste fericirea ei.
Daca vrei sa fii cu adevarat fericit, deschide ochii si nu mai fa asa cum ai vazut de cand te-ai nascut pana acum. Nu mai fi proprietarul femeii, sa hotarasti tu pentru ea. Lasa-i libertatea sa aleaga, chiar daca nu-ti convine. Ei ii convine ca te porti ca un mascul posesiv, gata sa faca orice ca sa nu-i plece jucaria?
zaraza26
Postat pe 23 Ianuarie 2016 10:10
O despartire de o luna va ajuta ambele persoane! In aceasta luna veti afla adevarul legaturii voastre! INIMA fiecaruia va fi cea care va hotara Pasul urmator!
ovidius1963
Postat pe 23 Ianuarie 2016 10:18
Oamenii se inconjoara de cei cu care se aseamana (centrul acestui cerc este persoana in cauza insasi, n.b!!).
Cel putin intr-o relatie, cand unul nu mai simte ca celalalt, se retrage. Isi face alt cerc.

Cred ca ti-am raspuns. Sper sa intelegi corect ce am vrut sa spun.
garbo_427453
Postat pe 23 Ianuarie 2016 17:31
buna dimineata, ai jignit-o rau de tot,femeile sufera tare cind sunt jignite,' retardata mintal' -stii ce inseamna boala asta? pt certuri si jigniri eu ,in locul ei sa fiu,nu m-as mai intoarce la tine,sa stii ca are si ea o inima,sentimente,cine esti tu sa o calci asa in picioare??? si m-ai vorbesti de iubire....mai gindeste-te...mai bine nu...ia-ti pauza luuuunnga...










garbo017686
Postat pe 26 Ianuarie 2016 11:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa ma ingras??? 3 De la: sheika29 1 Martie 2010 02:03
Ce sa fac acum ? 31 De la: liaiedera 8 Aprilie 2010 19:02
NU MAI SUPORT 20 De la: calinca 28 Noiembrie 2011 14:21
sotul scorpion eu pesti 5 De la: Melanie 4 Octombrie 2009 12:22
indiferenta 60 De la: stephanie 15 August 2009 21:44
Setari Cookie-uri