Greu cu dragostea asta..

Buna garbozicilor, sper ca toata lumea e in dispozitie de citit si de dat o parere pt ca am nevoie de voi.
Numele meu e Isabela si am 26 de ani si mi-a cam picat cu tronc un mascul de 33 de ani Ne-am cunoscut in Cipru, am lucrat sezonier acolo. Mie imi cam placea pt ca era cu bun simt si arata bine si-mi acorda atentie dar eu aveam relatie in Romanica si nu mi-am permis mai multe. In fine, acolo ne-am cunoscut, ieseam des si discutam orice( btw suntem nascut in aceeasi zi 10.oct ceea ce e amuzant ).
Apoi am revenit in Ro, dupa un timp m-am despartit de iub de aici( dupa 6 ani de relatie si multe drame) si cand EL mi-a trimis sms de ziua mea mi s-au inmuiat picioarele nu alta i-am raspuns la sms, l-am sunat, am vb apoi a ramas sa ne mai auzim, eu ii trimiteam sms el raspundea a 2 a zi, eu de aici nu stiam ce sa cred, i-am cerut fb dar a zis ca nu intra des si nu-si stie adresa (vrajeala parerea mea, dar l-am gasit pe fb si are doar 8 prieteni dar nu i-am dar add ) dar i-am zis ca daca vrea sa vina sa-si viziteze rudele din Cluj poate sa ma sune sa ne intalnim (nu suntem din acelasi oras). Surpriza ca a venit si m-a sunat , am iesit, ne-am plimbat dar asta e, toate lucrurile bune au un final, a plecat, ne-am luat rams bun prieteneste. Nici macar nu ne-am pupat . Intr-un final mi-am luat inima-n dinti si i-am zis ca-l plac mult si dupa cateva ore mi-a raspuns ca si el pe mine. Si m-a mai sunat de cateva ori dar uite ca astazi se fac 6 zile de cand am vorbit cu el ultima data...Nu stiu ce sa cred, o avea vreo relatie, nu-s sentimentele atat de reciproce cum as vrea eu, sau isi bate joc de fericirea mea Anyway...trag speranta ca poate isi face curaj sa vorbeasca cu mine pt ca mie nu-mi place sa astept...
Va puuup si mersi ca cititi dar daca aveti vreo parere sa-mi scrieti si mie. Mi-ar placea sa primesc si raspunsuri de la baieti
garbo_407018
Postat pe 8 Ianuarie 2016 10:03


Ok, eu sunt baiat dar nu am nici o parere. Adica cum sa am vre-una cand tu esti cea care vorbesti cu el sau corespondati prin SMS, telefon sau mai stiu eu ce mijloace de comunicatie aveti. Pari destul de copilaroasa, dar ai cereri de femeie matura ca si cum ai stii ce vrei. Deci daca stii... atunci nu mai trage atata de speranta aia, ca o s-o intinzi si se poate rupe pana la urma, ca si relatia. Si daca tie nu-ti place sa astepti (ce ?) atunci fa tu primul pas. Si joaca pe numarul 6, ai 26 de ani, ai avut deja o relatie de 6 ani si acum una de 6 zile... !!!
barboneli
Postat pe 8 Ianuarie 2016 12:05
Mersi pentru raspuns, barboneli. Eu vreau sa-i scriu dar nu vreau sa par disperata si ma gandesc ca un barbat interesat de o femeie o cauta. ce sa zic, nu-s vexata in relatii, si-s femeie si gandesc prea mult
garbo_407018
Postat pe 8 Ianuarie 2016 12:34


Poti sa-i scrii si fara sa arati ca esti "disperata" ! Ii scrii totusi ca sa intretii eventuala relatie, daca tot iti place de el. Binenteles ca depinde si cat ii place lui de tine, dar asta e cam greu sa aflii numai in 6 zile. Vexata poate nu, dar asta nu e o lipsa, fii tu asa cum esti, originala si sincera. Chestia cu ganditul, iar nu e un defect... poate la matematica si la filozofie, chimie sau fizica. Dar aici e vorba de dragoste, ai alte scule pentru a o intelege sau comporta ca atare. Se zice ca, in dragoste lucrezi cu inima si nu cu creierul. Asa o fi, deci vezi si tu pe unde vrea s-o ia inima ta. Dar fi cu mintea la "panda" sa vezi mai bine cum e si in partea cealalta, inainte de treci strada. Se poate. A... e adevarat ca, daca un barbat e interesat de o femeie o cauta, dar ii trebuie si lui un motiv ca s-o caute. Si asa e cum ai scris la titlu: greu cu dragostea asta... dar nu imposibil !
barboneli
Postat pe 8 Ianuarie 2016 12:46
Draga Isabela, am auzit o vorba inteleapta de prin popor "nu fugi dupa trenul care nu te asteapta". Nu stiu daca a fost prea intelept sa ii spui asa repede ca il placi, dar daca tot ai facut-o, scrie-i din nou si spune-i ca intentiile tale sunt serioase si vrei sa stii clar daca are rost sa astepti dupa el sau fluturati batistuta alba in semn de "adio". Si in functie de ce iti raspunde decizi ce vei face mai departe. Daca in loc sa "iei taurul de coarne" preferi sa stai tot timpul cu semnul intrebarii in minte este alegerea ta. De multe ori un barbat este stangaci in a trata cu o femeie, a suferit din cauza vreuneia, jobul ii ocupa foarte mult timp sau pur si simplu si-a evaluat posibilitatile si a ales altceva decat sa fiti impreuna. Dar asta tu trebuie sa afli. Scurt si la obiect. O zi buna tie si tuturor.
angel_forever
Postat pe 8 Ianuarie 2016 16:24
Foarte adevarat ce zici. Oricum cred ca in cazul acesta tacerea e un raspuns si nu are rost. Am deschis topicul acesta pt ca m-am gandit prea mult la situatia asta si aveam nevoie de o parere obiectiva. Numa' bine
garbo_407018
Postat pe 8 Ianuarie 2016 16:33
Multumesc. Dar in zilele noastre nu intotdeauna tacerea este un raspuns. Poate omul chiar nu a avut timp. Tocmai de asta ti-am "spus" sa ii scrii. Daca nici dupa asta nu da nici un semn de viata urmeaza "batistuta de adio". Chiar si asa nu merita sa iti faci prea mari probleme. Nu s-au terminat inca barbatii din lumea asta.
angel_forever
Postat pe 8 Ianuarie 2016 16:56
mersi pentru sfat. Barbati sunt si sunt "curtata" dar asa-i cand te saboteaza inima.. toti avem episoade d-astea
garbo_407018
Postat pe 8 Ianuarie 2016 17:11
Asta asa-i. Numai ai grija sa nu iesi sifonata din sabotajele astea. Daca vei "rasfoi" putin forumul asta, vei vedea ca pentru multi care au postat aici s-a lasat cu neplaceri in urma "derapajelor" in care au intrat de buna-voie si nesiliti de nimeni.
angel_forever
Postat pe 8 Ianuarie 2016 17:37
versata nu "vexata"..scuze greseala
garbo_407018
Postat pe 8 Ianuarie 2016 17:58
Draga domnisoara...Sa stii ca nu inima te saboteaza, ci..mintea, pt ca in urma alegerilor facute, actionezi. Cumva, te atrage ideea acestei relatii, se regaseste undeva in mintea ta, ai proiectat un ideal pe aceasta persoana si de aici..dorinta ta, framantarea ta. Ce-ti pot spune este ca, relatia incheiata, cea de 6 ani , nu mai indeplinea cerintele tale, nu mai corespundea nevolior tale..se intampla frecvent, cand sunt relatii incepute f. devreme , pt ca oamenii se schimba in timp, de preferat este sa evolueze , iar daca evolutia lor nu este simultana si se creeaza diferente mari..partenerii se detaseaza, relatia se destrama.
Ti-am scris cele de mai sus, pt a-ti face o imagine de ansamblu, ca sa te gandesti daca nu cumva , pe fondul unei..insatisfactii existente, intalnindu-l pe acest tanar, in Cipru, soare, mare, frumos..sa nu te fi indragostit de..dragoste, de un ideal pe care il ai tu in mintea ta iar el fiind acolo, conditiile propice, le-ai transpus asupra lui si astfel, el a devenit Fat Frumos..analizeaza..:)
Cat despre comportamentul lui...ezita si clar nu pari a fi o prioritate pt el. Poate stilurile voastre sunt diferite, insa, daca ar simti, sau si-ar dori sa fie cu tine, sa stie de tine, nu ar lasa sa treaca zile fara sa vorbeasca cu tine. Cat despre varianta timiditate, sau alte scuze pe care le gasesc femeile barbatilor care le ignora in general, nu prea se sustine. In general, un barbat, baiat stie f. bine ce sa faca atunci cand doreste o femeie in preajma sa.
Iti recomand sa lasi lucrurile asa cum sunt, mai ales ca deja i-ai spus ca-ti place. Stie. E randul sau, sa faca un demers. Daca vei continua sa te implici..si scuza-ma, sa tragi de el..poate vei reusi sa aveti o ”relatie”, dar una in care tu vei fi frustrata, nefericita - si de aici, un randament scazut si un tonus emotional scazut in celelalte aspecte ale vietii tale - deoarece el va fi la fel de putin interesat, implicat. Daca la inceput, nu are entuziasmul, curiozitatea, dorinta pentru a fi alaturi de tine, de ce crezi ca ulterior va fi asa cum ti-ai dori tu..?
Ai vrut o parere, ti-am oferit-o. Reflecteaza la cele scrise de mine si sper ca vei proceda astfel incat sa-ti fie bine.
libra66
Postat pe 9 Ianuarie 2016 09:26


Si tu ai dreptate... !
barboneli
Postat pe 9 Ianuarie 2016 11:46
Ai vazut filmul "He's just not that into you"? E online subtitrat in romana. Daca l-ai mai vazut e bine sa il revezi. Fii atenta la sfaturile si informatiile pe care Alex i le da lui Gigi, unul din ele fiind: daca un barbat place o femeie, va face ceva sa ii arate asta, o va suna, o va cauta. Vezi filmul si vei gasi si raspunsuri la problema ta.
garbo_3567
Postat pe 9 Ianuarie 2016 13:54
Buna.parerea mea e ca ar trebuii sa fii sincera,sa ii spui ceea Ce simnti fara sa te gandesti la Ce ar putea crede.ai incredere in ceea Ce iti spune inima....viata e o zi!! Multa bafta!! Iti doresc sa ai parte de ceea Ce iti doresti! Fiecare meritam asta!
pmyka
Postat pe 9 Ianuarie 2016 14:38
libra66 multumesc pentru raspuns da, ai dreptate, stiu ca daca ar fi interesat m-ar cauta. Si doare sa vad indiferenta, am idolatrizat o idee in care el era perfect pentru mine.
garbo_407018
Postat pe 9 Ianuarie 2016 22:56
Va multumesc pentru raspunsuri tuturor.. garbo 3567 chiar m-am uitat la filmul pe care mi l-ai recomandat si m-am regasit in niste situatii. Cert e ca din povestea asta am invatat ca trebuie sa fiu mai sigura pe mine si nu regret ca am facut eu primul pas. Mi-am oferit o sansa spre adevar si l-am primit. Mai bine asa decat sa fiu macinata de incertitudine. Da, un barbat cauta o femeie daca o vrea si cred ca e normal sa fiu refuzata si eu am refuzat la randul meu...Stiu ca i-am zis poate prea devreme ce simt dar in mintea mea, mi-am oferit o sansa la fericire.
Va doresc cat mai putine probleme si cat mai multe zambete!
garbo_407018
Postat pe 10 Ianuarie 2016 18:16
daca nu simti fluturasi in stomac cand te gandesti la el, lasa-l:)
daca era sa fie, deja erai in bratele lui:)
noroc si dragoste!
Mr_Li
Postat pe 17 Ianuarie 2016 14:31
lasa-l
!nu vrea nimic

garbo359188
Postat pe 30 Ianuarie 2016 19:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
aveti parte de asa ceva.... 43 De la: caleidoscop 11 Iunie 2012 16:33
fata blonda cu ochi albastri 7 De la: m_ada 25 Septembrie 2010 17:33
Ce faci atunci cand prietena cea mai buna rupe orice legatura cu tine???!! 17 De la: garbo164751 28 Iunie 2011 22:12
In viata nimic nu e intamplator 21 De la: garbo_1505 1 Februarie 2014 17:09
justitia trebuie sa functioneze !!! 1 De la: garbo008388 30 August 2009 12:25
Setari Cookie-uri