Tratare timiditate - psihoterapeutul este cea mai buna solutie?

Buna seara!

Va scriu pentru ca o prietena este disperata. Fiul ei de 18 ani sufera de timiditate acuta, daca exista acest termen...

Baiatul spune ca in anii de liceu nu a iesit din clasa in nicio pauza pentru ca toata lumea tipa si e galagie (un lucru normal, as adauga eu), dar lui ii e frica sa iasa. Si atunci cand iese, toti copiii isi bat joc de el sau il cred un ciudat.

Cum sa faca sa se integreze in societate? Mersul la psihoterapeut ar fi solutia?

Ne puteti recomanda un psihoterapeut bun? Prietena mea a primit referinte foarte bune despre dr. Dana Stejar, de la Centrul Provita. Voi ce ne puteti recomanda?

Multumesc!
ana_pop
Postat pe 3 Decembrie 2015 19:51
Dna respectiva este medic psihiatru, nu este psiholog, sau psihoterapeut. Cum problema prezentatata este timiditatea, lipsa de incredere in sine, incapacitate de relationare si nu o patologie, o boala, ca sa zic, inseamna ca adolescentul despre care vorbiti are nevoie de un psiholog. acesta il va evalua, consilia, indruma si-l va face sa se autocunoasca, sa-si descopere calitatile, sa capete increderein el, sa se focuseze pe el si sa-si ridice stima de sine. Un psiholog bun, cu care sa relationeze bine, care sa-l faca sa se deschida il va ajuta.
libra66
Postat pe 5 Decembrie 2015 20:25
Grija mare la orientarea sexuala !
Liana-Vlase
Postat pe 13 Decembrie 2015 20:03
Buna ziua!Imi pare rau sa aud asta despre un baiat asa de tanar ,eu am considerat tot timpul ca adevarul se afla undeva intre Freud si Jung,,..recomandarea mea este sa fie ajutat de catre o doamna psihilog,nu stiu ce backround familial are baiatul,ce cultura,dar mi se pare un caz extrem schimbarile vor fi vizibile in timp,recomand mutarea de urgenta din acel liceu daca se poate pe partea cealalta a orasului concomitent cu inceperea asistarii!
garbo_423602
Postat pe 28 Decembrie 2015 16:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PROLUTON DEPOT 2 De la: chinabuye 9 Mai 2010 15:19
bijuterii argint 1 De la: MikyLove 27 Ianuarie 2011 23:50
carucior wampol cu landou si scaunel sport 2 De la: chinabuye 9 Mai 2010 15:19
Ecografie pentru luxatia congenitala de sold 1 De la: aurysa_ste 8 Aprilie 2009 09:19
Vand carucior Baby Care sport+landou 3 De la: alexandraleonte 5 Iulie 2010 20:47
Setari Cookie-uri