ghid pentru o viaţă împlinită
Info
x
info

Info
x
info

Paduchi !!!

Voteaza
*****Scor: 5 din 0 voturi

Va rog ajutati-ma. Copilul meu a venit cu paduchi de la scoala si nu stiu ce sa fac. Am tot auzit ca Paranix e bun insa nu am incercat pana acum ca nu am fost pusa in situatia asta pana acum. Ajutati-ma va rog. Povestea din reclama de mai jos m-a facut sa cred ca e un remediu bun

https://www.youtube.com/watch?v=7T_Tm43qRQY
  citeaza   raspunde

In primul rand nu trebuia sa vi aici, pentru ca ne poti molipsii si pe noi... asa ca eu o sa stau mai departe de monitor ! In al doilea rand nu trebuia sa vi aici sa intrebi cum scapi de paduchi... ma rog, copilul tau, cand sunt medici de piele care stiu cum sa trateze paduchimea asta, in functie de culoare, sex, marime si apartenenta politica. La paduchi ma refer. Lasa reclamele in pace, ele nu vindeca ci doar te pun pe tine sa scoti bani ca sa cumperi ce au ei, cei care fac reclamele, interesul sa-ti vanda. Poate unele din produsele din reclame sa fie eficiente, dar tu nu ai cum sa stii dinainte. Daca mergi urgent la cineva de specialitate, doctor de piele de ex. el si studiaza ce fel de paduchi sunt pe capul copilului, ii gusta, asculta, etc. si-ti da exact ce trebuie ca sa scape de ei. La copil ma refer. Ai si tu grija sau cine mai e in casa, ca paduchii astia tare le place sa se plimbe de la cap la cap, asa ca pastrati igiena la maximum.
Succes ! Si ai grija, sunt produse contra paduchilor care pot fi toxice sau sa faca exeme pe pielea capului, de aia trebuie sa mergi la medic si sa respecti exact instructiunile lui. Nu din reclame. Alea sunt dragute... dar produsul nu intodeauna bun. Si cumpara un pieptene des special pentru adunat paduchii din par, piaptana copilul des. Sau, tunde-l la 0 si atunci scapa mai usor de ei pentru ca unguientele sau ca-i pui pe cap, isi fac mai repede efectul, atingand pielea mai repede.
  citeaza   raspunde

Draga Andreea, nimic neobisnuit in ce spui. Cu mai mult timp in urma m-am confruntat cu aceeasi problema: fiica mea cea mai mare a venit asa dintr-o excursie. Am folosit Paranix spray, care este o solutie uleioasa. Am pulverizat tot parul, insistand pe pielea capului si i-am pus o casca de dus vreo 2 ore ca sa nu se usuce. Apoi s-a spalat pe cap cu samponul ei, desi exista si sampon Paranix. I-am uscat parul cu uscatorul de par cat l-a suportat de fierbinte. Cand a fost complet uscat i-am controlat tot parul suvita cu suvita indepartand ouale. Am repetat "operatiunea" asta aprox. 10 zile, pana m-am asigurat ca nu mai are nimic. Dar din cand in cand ii mai controlez parul pur si simplu pentru a ma asigura ca totul e in regula. Daca puiul tau e fetita e recomandat sa aiba parul prins, cel putin cat e la scoala. Riscul de a mai lua este mai mic.
  citeaza   raspunde

Corect ! Si cate suvite de par avea ? Imi inchipui ca le-ai si numarat... macar de curiozitate... !
  citeaza   raspunde

Da` gaz de lompa nu se mai gaseste ? Cu ala mureau si "umblatorii" si intareati si radacina parului. 2 in 1 ca la Nestle.
  citeaza   raspunde

Eiii... daca as mai gasi si azi gaz de lampa, l-as bea... asa de mult imi placea mirosul lui pe atunci !!!
  citeaza   raspunde

Mie imi aminteste de vremea vacantelor petrecute la tara la bunici. Ce vremuri.....cand i furam lui bunica castravetii lasati de samanta, ca sa facem purcei din ei, din bostani faceam casuta si mai si "atacam" saraca scroafa cu purcei sa o mulgem. Copiii din ziua de azi habar nu au de asa ceva.
  citeaza   raspunde

Draga Barbo, avea vreo 226, ca are un par foare bogat si lung pana in talie. Si daca ii propun sa se tunda sa ii fie mai usor sa il intretina, imediat isi gaseste ceva foarte urgent de lucru sau de invatat.
  citeaza   raspunde

Draga Rotty, m-a cam prins si pe mine nostalgia amintirilor de pe la bunici cand am imbatat cu rachiu cainele si gainile (am turnat in apa lor de baut) si m-am distrat de mama-focului cum umblau pe trei carari, am prins cocosul unei vecine si l-am pus impreuna cu al bunicilor sa vad cum se bat. Apoi am scos calul din grajd sa il duc sa bea apa si in loc sa il duc pe unde mergea de obicei am trecut cu el pe terasa casei. Si m-a intrebat bunicul daca am de gand sa bag calul in casa. Multe altele din acestea. Ai dreptate ca nu stiu copiii de asemenea lucruri.
  citeaza   raspunde

Si uite asa are generatia noastra un avantaj....Am trait cu adevarat, nu pe calculator.
  citeaza   raspunde

De la: Rotty, la data 2015-12-02 19:03:26 Da` gaz de lompa nu se mai gaseste ? Cu ala mureau si "umblatorii" si intareati si radacina parului. 2 in 1 ca la Nestle.

Gaz de lompă, nu prea.
Anul trecut un salon întreg s-o umplut, de la o femeie din sudul țării.
Spray, șampon special, niciun rezultat. Se pare că se adaptează repede.
Apoi s-o tuns lumea.
Eu zilnic puneam să se uite Dex, dacă n-am adus acasă.

citeaza   raspunde

Io zic sa te dai cu ulei de lavanda, ca cica si ala ajuta....macar asa preventiv. Daca aia din sud o vinit cu toata familia.....
  citeaza   raspunde

buna . cel mai bun remediu si de mult este ,, petrolul ,, si pieptene des din os , cum era pe vremuri . asta nu este o rusine sa ai paduchi , se poate lua oricand si daca esti om mare . o zi buna si sa scapati de ele . pa pa
  citeaza   raspunde

Tu nu ai "auzit" ca nu se mai prea gaseste ? Sau ce crezi ca e gazul de lompa ? Lapte de capra ?
  citeaza   raspunde

Io zic sa-i scrii lu' Mos Craciun sa-ti aduca o maimuta vie...ii plac paduchii si-ti face si cate un masaj la tartacuta sau...pe unde mai ai par!
Da' lasa, ce daca ai si motan...se bat, se- mpaca!

citeaza   raspunde

De la: Andreea_Lascar_1, la data 2015-11-14 17:22:24Va rog ajutati-ma. Copilul meu a venit cu paduchi de la scoala si nu stiu ce sa fac. Am tot auzit ca Paranix e bun insa nu am incercat pana acum ca nu am fost pusa in situatia asta pana acum. Ajutati-ma va rog. Povestea din reclama de mai jos m-a facut sa cred ca e un remediu bun

https://www.youtube.com/watch?v=7T_Tm43qRQY[/quote]
  citeaza   raspunde

Buna.😀Azi am găsit mai multe puncte albe in par și atunci când le-am pocnit nu sa auzit nimic și m-am pieptănat cu un pieptăn special de păduchi dar nu am găsit niciun paduche.Ma mănâncă capul dar nu am păduchi.Va rog îmi poate spune cineva ce se întâmpla.
  citeaza   raspunde

Sa fie pe baza nervoasa ? Stress ?
  citeaza   raspunde

'Punctele' alea albe sint ori ... larvele paduchilor, ori 'larvele' ... piticilor de pe creieri, vorba lui @Rotty!

Spala-te in urmatoarele 3-4 saptamini NUMAI cu sapun de sulf.
Din doua in doua zile.
Si te clatesti doar cu apa cu otzet natural din vin sau mere cu miere de albine, de la 'Apicola'...

citeaza   raspunde

Astia sunt piticii mei. Scrie in horoscop ca mi-au fugit.
Ia uite unde au ajuns Te piaptana zdravan, ca se duc anevoios. Da cu sulf, otet , gaz de lampa poate se aseaza pe firele de par a despicatoarelor de fraze de dinainte.
Ies, ca ma trece pipi(eliminare involuntara de urina) de la atata ras
  citeaza   raspunde

Ia cu 'Feminost' sau cu 'Uronat Gold', ca-ti trece!...

Sau treci pe ... pampersi!
  citeaza   raspunde

Raspunde Varianta pentru tiparire   
Mergi la: