...voi ce ne-ati crescut...

Dupa ani si ani, si "lupte seculare" am ajuns si io ca tot omu' la casa lui. si e aici, unde ma opresc sa ma intreb, cum ati reusit voi, cu toate cele ce v-au coplesit, sa ramaneti impreuna, sa luptati cot la cot pentru copii vostrii, sa puteti inca sta impreuna fara reprosuri si sa nu va dati batuti. Noi astia mai tineri, tare repede ne dam batuti, divortam, ne despartim, nu stim sa luptam....
Poate ne-ati da un sfat...
tzontzonica
Postat pe 24 Septembrie 2015 03:12
Draga Tzon, nu es usor sa inoti contra valurilor. Este foarte important cu ce idei pleci de la mama de acasa. Daca te gandesti la familie ca "o voi incerca si pe asta, daca merge merge daca nu, divortez si gata" nu e de mirare ca iti pierzi curajul foarte usor. Dar daca pleci din start cu ideea ca familia este sacra si trebuie sa reziste pana la capat vei avea taria sa ramai la linia de plutire indiferent ce apare la orizont. Cum am spus tuturor: dragostea, comunicarea si eforturi sustinute din partea ambilor soti sunt cheia unei casnicii durabile. Iti voi putea spune mai multe daca imi scrii pe amadoparasiempre@gmail.com. Nu te speria de user, este doar un nume ales la intamplare.
angel_forever
Postat pe 24 Septembrie 2015 11:02
De la: tzontzonica, la data 2015-09-24 03:12:31Dupa ani si ani, si "lupte seculare" am ajuns si io ca tot omu' la casa lui. si e aici, unde ma opresc sa ma intreb, cum ati reusit voi, cu toate cele ce v-au coplesit, sa ramaneti impreuna, sa luptati cot la cot pentru copii vostrii, sa puteti inca sta impreuna fara reprosuri si sa nu va dati batuti. Noi astia mai tineri, tare repede ne dam batuti, divortam, ne despartim, nu stim sa luptam....
Poate ne-ati da un sfat...


Mai tzontzonica mai... tu spui ca: "noi astia mai tineri tare repede ne dam batuti, divortam....etc." dar tu uiti ca si noi am fost tineri si puteam sa ne dam batuti s.a.m.d. ! Se stie ca in regnul animal sau vegetal sau pasarar sau cate or mai fi... cei puternici supravietuiesc si continua specia sau chiar ii aduc imbunatatiri. Asa si cu unii din noi, nu vreau sa vorbesc in numele altora, dar la mine a rezistat pentru ca dragostea a fost puternica. De foarte multe ori trebuie sa fie si norocul prin preajma... el poate fi de un ajutor colosal in alegere. In dragoste trebuie facut si sacrificii. Sau unul sa cedeze mai mult decat celalalt. Sa nu aveti prea multe griji pe cap (familie, locuinta, loc de munca.... toate deodata) pentru ca asta sigur va va sustrage de la dragoste si dorinta de a ramane impreuna. Intrebarea ta este frumoasa si de calitate, dar nu are un singur raspuns. Ce ti-a scris angel este foarte adevarat si ar mai putea completa o multime de persoane care au trecut cu bine si rau , acesti ani multi de casatorie. Dar ei isi dau exemplul lor personal sau poate e cineva care a studiat aceasta problema, la nivel inalt. Dar tu, prin faptul ca intrebi asa ceva (ca ai minte asta e fara indoiala... ) este ori ca ai deja ceva probleme dar esti pregatita sa te lupti pentru scopul tau, ori intrebi la modul general pentru cultura ta generala. In amandoua cazurile, esti binevenita. "Noi astia mai tineri"... nu prea se potriveste cu acele "lupte seculare" si "dupa ani si ani"... dar am inteles ca ai simtul umorului. Nu... dupa parerea mea nu exista o reteta anume sau un prescris functional sau un manual tehnic pe care sa-l urmaresti zilnic sau macar saptamanal. Probleme o sa fie si atunci cand va iubiti colosal, dar daca sunteti firi potrivite unul cu altul si incercati sa cedati unul altuia, sa comunicat pe cat posibil si sa renuntati la certuri inutile si copilaresti iar in loc o sa va faceti cat mai multe placeri marunte care aduc bucurii mari si va feriti de oameni nepotriviti si tentatii nepotrivite, o sa scapati cu viata ! Iar respectul fata de partener iar are o importanta mare, sinceritatea mai presus de tot, in afara de acele minciuni albe si mititele care nu il vor atinge pe partener, facute uneori ca alintare. Nu toti pot sa petreaca cat mai mult timp impreuna in diverse activitati, dar poate aveti norocul si aveti cam aceleasi gusturi sau va place la amandoi traforajul sau macrame-ul... ! Uneori se compara casatoria cu fizica, plus cu plus (sau minus cu minus...) si plus cu minus ! Asta nu inseamna ca daca esti polul minus, esti cu mai multe minusuri in viata ! Chiar de loc, esti doar alt pol, si cum bine se stie, un bec la lanterna se aprinde cu 1-2 baterii care au si plus si minus si amandoi poli poli impreuna asigura energia necesara.

Mult succes ! Tzontzanica si Tzontzanoi... !!!
barboneli
Postat pe 24 Septembrie 2015 13:03
Ce frumos ati scris si ati sfatuit-o pe fata.! E de bagat la cap! Tinerii si nu doar, cu totii avem nevoie, in viata, de un sfat bun, o vorba buna, o directie.Mereu sunt oameni dornici sa ofere asta, important e sa avem sansa sa dam peste ei.Tzontzonica, esti norocoasa! Mult succes!
Schmetterling
Postat pe 24 Septembrie 2015 14:07
Draga Schmett, multumesc pentru apreciere. Este foarte adevarat ce spui. Si chiar ma gandeam ca in zilele acestea cand familia a ajuns ceva "demodat" ca este lucru mare sa stie omul sa pretuiasca ce are. Cred ca asta este unul dintre secretele unei familii fericite. Sa stii scoate la iveala calitatile partenerului cand aproape toti ceilalti se pricep foarte bine sa dea cu pietre. Asa ca ai mare dreptate ca e nevoie de persoane care sa fie in stare sa spuna o vorba buna. Eu am un mare noroc ca mama mea este o asemenea femeie. Instinctiv stie ce sa iti spuna ca sa vezi partea buna a lucrurilor si ma gandesc cateodata "e chiar la mintea cocosului ce mi-a spus, dar uite ca mie nici prin cap nu mi-a trecut aspectul asta". O zi buna sa ai.
angel_forever
Postat pe 6 Octombrie 2015 11:09
Draga Tzontzonica, imi vine sa zambesc, deoarece si sotul meu ca alint imi zice Tzontzo! Si o face de 30 de ani si 9 luni! Deci am ceva experienta in domeniul casniciei! Am citit toate parerile, si toate sunt foarte bune! Dar eu ti-as mai spune ceva, s-au mai exact te-as intreba: Tu cand v-ati casatorit, te-ai gandit , cam cum te vezi peste ani, cu sotul tau?! Si ce-ti doresti de la o casnicie, indiferent cu cine! Eu m-am casatorit din foarte multa dragoste, si acum peste ani, dragostea rezista, dar a capatat in plus, respect! Si noi am avut pe parcurs suisuri si coborasuri, dar niciodata nu m-am gandit serios ,la o separare! Si tu crezi ,ca un altul v-a fii mai bun?! Sau mai maleabil?! Nu cred, pentru ca atunci cand ai un copil sau copii, nu toata lumea poate sa treaca peste! Sotul meu are un copil dintr-o casnicie anterioara, si avea 3 anisori cand au divortat(Ea!) , dar niciodata nu ne-am certat pentru asta! Si a trebuit, in mod normal sa ne ocupam si de el! Dar daca stii ce vrei in viata, si cunosti finish-ul ,la care vrei sa ajungi, atunci trebuie sa faci in asa fel sa rezistati timpului! Acum cand ma uit in spate, nu as schimba nimic din ceea ce am trait impreuna, eventual timpul care mi-i l-am petrecut cu fiul nostru , care luna viitoare face 30 de ani! , ar fii mai mult! Pentru ca avand job-uri bune, dupa orele de program si eu, ca si sotul meu lucram acasa! Si uneori i-am privat pe ambii copii de prezenta noastra, asa incat ,daca as putea da timpul inapoi, mi-as petrece mai mult timp cu familia.........Asa ca tu poti trage o concluzie, daca vrei.....................Va urez numai bine! Sanatate!
garbo034174
Postat pe 11 Octombrie 2015 07:51
Draga Tzontzo, 174 are mare dreptate. Cu timpul atracția fizica se mai diminuează, dar pot sa spun cu toată siguranța ca dragostea devine una matura care de la un moment nu mai ține de vârstă ci de trăinicia legăturii dintre voi. Nu am chiar atâția ani de casatorie ca 174 dar cu toate zilele cu soare și cele cu furtună noi ținem unul la celalalt mult mai mult ca atunci când ne-am căsătorit. Dragostea a căpătat alt înțeles decât cu ani în urma. Dacă ar fi sa pot da timpul înapoi as face exact aceeași alegere.
angel_forever
Postat pe 11 Octombrie 2015 11:56
Gandeste-te de o mie de ori. Daca ti- ai iubit sotul cand te-ai casatorit si ai vrut o casatorie pana la adanci batraneti,continua,lupta , fa tot posibilul si abia cand chiar esti convinsa ca nu se mai poate daca esti batuta, umilita (doamne fereste)...renunta. Altfel vei regreta. Este grea singuratatea. Nu e usor. Sa nu crezi ca altii sunt mai buni sau...Sunt cu siguranta, dar s-ar putea ca tu sa nu ai norocul sa-l intalnesti pe acela care sa-ti fie alaturi, sa te iubeasca, sa te sprijine, sa va sfatuiti, sa faceti lucruri impreuna pentru ca iti vei dori, E normal, e firesc...Nu vei putea face cu copiii ce faci impreuna cu jumatatea ta. Chiar daca ei iti vor fi alaturi cand vor creste, tu te vei simti singura, a nimani. Oricat de puternica ar fi o femeie , nu poate face totul singura .E greu sa faci si treburi de barbat. Stiu, vei spune: aduc pe cineva. Da, dar tu va trebui sa mergi dupa zugrav, instalator ...sa stai tot tu dupa el sa-si faca treaba bine,sa negociezi, sa faci banii singura, sa cresti copiii singura, ca fostul........Gandeste-te foarte bine! Ti- am spus totul , foarte simplu. Nu am incercat sa 'ambalez'frumos cuvintele, sfaturile....Realitatea este alta....cu greutati,multe....Fii desteapta, intelepta, gandeste...ia decizia corecta pentru tine si copiii tai !! Copiii ,vor suferi, indiferent de varsta....
garbo287007
Postat pe 1 Noiembrie 2015 07:51


Apropo de zugravi... sfatul tau e ca nuca in perete,,, ! Ce a intrebat tzontzanica si ce ii raspunzi tu. Exemplul tau care circula ca vantul, nu se potriveste la toata lumea si nu trebuie sa sperie pe toata lumea....
barboneli
Postat pe 1 Noiembrie 2015 08:12
" Sa nu crezi ca altii sunt mai buni sau... "...

Ba da Bond (oo7), nu baga pe toti barbatii intr-o oala doar pentru faptul ca tu nu l-ai intalnit inca pe cel potrivit.

Rotty
Postat pe 1 Noiembrie 2015 08:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
avort - fetita de 16 ani 83 De la: DaMarkus09 15 Iunie 2009 18:31
Degeaba e frumos , destept.... 49 De la: Ioana007 3 Mai 2009 15:48
1 de la casatorie 34 De la: Ioana007 5 Iulie 2009 16:23
buna 5 De la: fotografevenimente 24 Martie 2017 10:10
DC s'au evaporat barbatii frumosi???? 204 De la: Contrapunct 25 Iulie 2009 15:43
Setari Cookie-uri