Buna ziua!


Am lucrat la o firma 2 ani si trei luni după care mi-au incetat contractul de munca. A doua zi mi-am si depus actele pentru somaj; direct din somaj m-am angajat la o altă firma. La firma actuală sunt de 2 luni. Acum sunt însărcinată.
Intrebarea mea este: pot beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului in conditiile specificate mai sus?
Vă multumesc!
garbo_415300
Postat pe 14 Septembrie 2015 08:55


De ce nu-i intrebi pe ei... adica nu pe toti de la firma ci la biroul respectiv care se ocupa de chestii din astea... ??? Ia incearca acolo.
barboneli
Postat pe 14 Septembrie 2015 09:02
Momentan nu vreau sa afle nimeni din firma.
garbo_415300
Postat pe 14 Septembrie 2015 09:23
De la: garbo_415300, la data 2015-09-14 08:55:12Am lucrat la o firma 2 ani si trei luni după care mi-au incetat contractul de munca.


Cum adică, ţi-au încetat contractul ? Te-au dat afară sau ce ?
VasileDinNuc
Postat pe 14 Septembrie 2015 10:14
Conform actului normativ, adica Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca,persoanele care pot beneficia de ajutorul de somaj sunt:

cele carora le-au incetat raporturile de munca/serviciu din motive ce nu le pot fi reprosate;
cele care au incheiat contract de asigurare pentru somaj si nu realizeaza venituri sau realizeaza, din activitati autorizate, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta (ISR), care in prezent este de 500 de lei;
cele care au incetat activitatea ca urmare a pensionarii pentru invaliditate si care ulterior au redobandit capacitatea de munca si n-au reusit sa se incadreze in munca;
cele carora le-au incetat raporturile de munca/serviciu, din motive ce nu le pot fi reprosate, in perioada in care acestea erau suspendate;
cele in cazul carora reintegrarea in munca (prin hotarare judecatoreasca definitiva) nu mai este posibila la unitatile la care au fost incadrate in munca anterior, din cauza incetarii definitive a activitatii, sau la unitatile care au preluat patrimoniul acestora;
absolventii institutiilor de invatamant (care au cel putin 16 ani) care intr-o perioada de 60 de zile de la absolvire n-au reusit sa se incadreze in munca potrivit pregatirii profesionale;
absolventii scolilor speciale pentru persoane cu handicap (care au cel putin 16 ani) care n-au reusit sa se incadreze in munca potrivit pregatirii profesionale.
De asemenea, mai pot sa obtina indemnizatia de somaj cei carora le-a incetat raportul de munca in calitate de membru cooperator -- din motive ce nu le pot fi reprosate --, cei carora le-a incetat mandatul pentru care au fost numiti/alesi si cei carora le-a incetat activitatea desfasurata exclusiv in baza unui raport juridic pentru care s-a datorat contributia de asigurari pentru somaj.
Citadella
Postat pe 14 Septembrie 2015 11:31
Ajutorul de somaj se poate obtine dupa efectuarea unui stagiu de cotizare de cel putin 12 luni

Pentru a primi indemnizatia de somaj, nu este de ajuns ca o persoana sa se afle in una dintre situatiile expuse mai sus.

Concret, somerii trebuie sa indeplineasca si anumite conditii cumulative, dupa cum urmeaza:

sa aiba un stagiu de cotizare de cel putin 12 luni in ultimele 24 de luni de dinaintea datei la care isi inregistreaza cererea;
sa nu realizeze venituri sau sa realizeze, din activitati autorizate, venituri mai mici decat valoarea ISR;
sa nu indeplineasca conditiile de pensionare;
sa fie inregistrati la agentiile pentru ocuparea fortei de munca in a caror raza teritoriala isi au domiciliul/resedinta, daca au avut ultimul loc de munca ori au realizat venituri in acea localitate.
In cazul absolventilor institutiilor de invatamant si ai scolilor speciale, stagiul de cotizare anterior nu este necesar.

Atentie! Daca o persoana a avut contract individual de munca cu timp partial, stagiul de cotizare se stabileste proportional cu timpul efectiv lucrat.
Citadella
Postat pe 14 Septembrie 2015 11:32
De cand se acorda indemnizatia de somaj

In functie de situatia solicitantului, ajutorul de somaj se acorda de la data:

incetarii raporturilor de munca/serviciu;
incetarii mandatului pentru care a fost numit/ales;
expirarii duratei sau desfacerii contractului militarilor angajati pe baza de contract;
incetarii calitatii de membru cooperator;
incetarii contractului de asigurare pentru somaj;
incetarii motivului pentru care a fost pensionat;
incetarii motivului pentru care au fost suspendate raporturile de munca/serviciu;
ramanerii definitive a hotararii judecatoresti;
incetarii activitatii desfasurate exclusiv in baza unui raport juridic pentru care s-a datorat contributia de asigurari pentru somaj;
expirarii perioadei de 60 de zile, in cazul absolventilor institutiilor de invatamant;
absolvirii scolii speciale.
Singura conditie este ca cererea sa fie inregistrata la agentia pentru ocuparea fortei de munca in cel mult zece zile de la momentul la care solicitantul devine somer. Daca nu este respectat acest termen, indemnizatia se acorda de la momentul inregistrarii cererii.

Atentie! Solicitarea ajutorului poate fi facuta in maximum 12 luni de la momentul la care persoana in cauza devine somera.
Citadella
Postat pe 14 Septembrie 2015 11:33
Beneficiezi de concediu pentru ingrijirea copilului daca in ultimele 12 luni ai realizat venituri pentru care ai platit impozit. Sunt incluse si veniturile din somaj.

Condiţiile pentru acordarea concediului de creştere a copilului:

Pentru a putea beneficia de concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului, părinţii, tutorii ori persoanele care îl în plasament trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:

– să aibă domiciliul sau reşedinta pe teritoriul României
– să locuiască împreună cu copilul şi să se ocupe de creşterea şi îngrijirea acestuia
– să fi realizat venituri supuse impozitului pe venit în ultimele 12 luni anterioare naşterii, adopţiei, ori luării în plasament a copilului. Aceste venituri pot proveni din salarii, activităţi independente, activităţi agricole, dar şi ajutorul de şomaj sau indemnizaţia de creştere a copilului. De indemnizaţie pentru creşterea copilului beneficiază şi cei care se află în concediu fără plată pentru a participa la cursuri de formare profesinală sau cursuri la zi.
Deliaaa
Postat pe 14 Septembrie 2015 11:55
Am inteles. Va multumesc frumos!
garbo_415300
Postat pe 14 Septembrie 2015 16:40


N-ai pentru ce... ! Apropo... sarcina are legatura cu astea 2 luni la noua firma ? "La firma actuală sunt de 2 luni. Acum sunt însărcinată."

barboneli
Postat pe 14 Septembrie 2015 17:19
Sarcina e mai mare de 2 luni si abia acum 2 sapt am aflat de ea.
garbo_415300
Postat pe 15 Septembrie 2015 08:44
De la: barboneli, la data 2015-09-14 17:19:02

N-ai pentru ce... ! Apropo... sarcina are legatura cu astea 2 luni la noua firma ? "La firma actuală sunt de 2 luni. Acum sunt însărcinată."



Cit de BOU poti sa fii!...
.
Nu stiu de ce, da' am eu asaaa ... o mica impresie ca in curind o sa te inoiesti:
Adica o sa-ti iei un calculator nou-noutz!...
Habar n-ai, euglena, cite se pot face doar c-un ... 'click'.
.
...Insista!

garbo101426
Postat pe 24 Septembrie 2015 19:18
De la: garbo101426, la data 2015-09-24 19:18:24
De la: barboneli, la data 2015-09-14 17:19:02

N-ai pentru ce... ! Apropo... sarcina are legatura cu astea 2 luni la noua firma ? "La firma actuală sunt de 2 luni. Acum sunt însărcinată."



Cit de BOU poti sa fii!...
.
Nu stiu de ce, da' am eu asaaa ... o mica impresie ca in curind o sa te inoiesti:
Adica o sa-ti iei un calculator nou-noutz!...
Habar n-ai, euglena, cite se pot face doar c-un ... 'click'.
.
...Insista!



hai b .e.s.h
pinkrainbow
Postat pe 24 Septembrie 2015 20:04
Hopa!
Ce facusi 842 ca ne exploda "limbaju' academic" pe forum.

Tztztztztz..!!! ( diacritice)
Tommy_Boy
Postat pe 24 Septembrie 2015 21:29
De la: garbo101426, la data 2015-09-24 20:19:22
De la: garbo_842, la data 2015-09-24 20:04:52
De la: garbo101426, la data 2015-09-24 19:18:24
De la: barboneli, la data 2015-09-14 17:19:02

N-ai pentru ce... ! Apropo... sarcina are legatura cu astea 2 luni la noua firma ? "La firma actuală sunt de 2 luni. Acum sunt însărcinată."



Cit de BOU poti sa fii!...
.
Nu stiu de ce, da' am eu asaaa ... o mica impresie ca in curind o sa te inoiesti:
Adica o sa-ti iei un calculator nou-noutz!...
Habar n-ai, euglena, cite se pot face doar c-un ... 'click'.
.
...Insista!



hai b .e.s.h


Javra, stai potolit, ca aia de-o tot musti tu e propria coada!...
...Desi s-ar putea sa fie si altceva!
.
Te maninca pielea, nu-i asa, jigodie?...
...Poate ai chef sa te dau cu 'puricid', huh?!?


de unde ai mai aparut si tu, starpitura? era frumos pe aici fara "puricide"
pinkrainbow
Postat pe 24 Septembrie 2015 22:59
Eu pot sa-ti dau un sfat ,in cazul ca serviciul tau nu este periculos pentru sarcina si esti angajata ,Nu spune nimic si lucreaza.Doua cazuri asemanatoare care sau petrecut in fam.mea.Prima fata era in cazul tau ,chiar stia de sarcina cind a facut contractul si a tacut ,si a reusit ,si asta aici in Germania ,si alta findca ii era rau si sa invoit ca sa mearga la dr.dupa ce a spus ca este insarcinata ,iau dat a doua zi concidierea,ia dat sa semneze ca vrea sa plece fara sa stie dece?,ea nu stie germana A apelat la avocat si acum ii plateste salariu in fiecare luna pina va naste si acum ea sta acasa si face curs de Germana ,findca locuieste in Germania.
garbo_411677
Postat pe 23 Octombrie 2015 00:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
FITI PATRIOTI! 2 De la: kidz000948 13 Ianuarie 2010 21:08
Viaa BIO i aduce avantaje pe termen lung 1 De la: danielatontsch 15 Septembrie 2009 18:03
prelungirea concediului de ingrijire copil de la 2- 3 ani 85 De la: garbo179465 14 Decembrie 2010 09:20
Cred ca am intrat in depresie postnatala 6 De la: garbo_380675 25 August 2013 12:54
Masina de cusut 4 De la: camitiv 12 Decembrie 2008 15:27
Setari Cookie-uri