Ce sa fac?

Buna ziua ,am 40 de ani ,am fost casatorita legal 11 ani cu un barbat cu care am 3 copii si care ma batea in fiecare zi pentru ca bea .Am inceput sa beau si eu si nu mai simteam cand ma batea . Pana la urma am prins curaj si m-am despartit de el .Dupa doi ani am intalnit un barbat cu 16 ani mai mare decat mine ,care era si el divortat. Am lasat bautura ,acum am 9 ani de cand nu am pus alcool in gura si am 12 ani de cand stau cu el .Ii sunt recunoscatoare dar este un om ursuz ,nu mi-a spus niciodata o vorba buna sau de alint ,este o fire inchisa zgarcit ,sever.Copii mei nu au vrut sa stea nici unul cu mine ,au stat la parintii mei ,locuind aproape.Cand il supar cu ceva nu vorbeste cu mine si cate 5 luni. Asa au trecut anii . Anul trecut mi-am facut curaj si l-am intrebat daca nu ne casatorim ca sa nu muncesc si eu degeaba la el sau macar sa-mi lase si mie ceva prin testament deoarece are si el 3 copii.S-a suparat foarte tare .Vazand asta ,mi-am gasit de lucru in Anglia si am plecat cu gandul sa plec definitiv ca sa fac si eu ceva in viata mea.Un timp nu a vrut sa-mi raspunda la telefon si cand mi-a raspuns a spus sa-l las sa-si vada de viata lui.Vazand asa am cunoscut si eu un barbat roman care lociueste in Anglia. Am cunoscut fericirea pentru prima data . Nici nu stiam ca exista barbati care stiu sa alinte atat de frumos o femeie si sa se poarte frumos cu ea. Eram fericita la maxim . Apoi ,barbatul din tara ,a inceput sa ma sune mereu si sa ma roage sa ma intorc inapoi,sa nu-l las ca este batran si nu poate sta singur,era un barbat distrus .Mi-a promis ca ne casatorim si ca trece si pe mine ceva si ca nu va mai sta suparat pe mine niciodata si mi-a fost mila si mi-am lasat fericirea in Anglia si m-am intors.Acum am 6 luni de cand sunt iar in Romania si stau cu el. Se poarta frumos cu mine cu toate ca tot nu-mi spune o vorba buna si nici nu spune nimic de casatorie. Eu sufar enorm dupa barbatul din Anglia . Cu toate ca am de toate aici ,nu sunt fericita .De cateva zile barbatul din Anglia ma cheama inapoi .Simt ca innebunesc . Nu stiu ce sa fac .Dati-mi va rog un sfat.
Alina_Viorica
Postat pe 6 Septembrie 2015 09:26
Daca erai atat de fericita cu barbatul din Anglia de ce naiba l-ai lasat si te-ai intors la morocaniciul ala batran ? Aaaa...ca ti-a fost mila ! Dar tu nu stii vorba "mila mi-e de tine, dar de mine mi se rupe sufletul" ?
Si zici ca fericirea te cheama inapoi si tu mai stai pe ganduri ? Bagajutul si la drum fato ! Nu stiu de ce mai pierzi timpul pe aici pe forum... Parerea mea.
Zi buna si intelepciune iti doresc. Aaa...si putin egoism.
Rotty
Postat pe 6 Septembrie 2015 09:54
Subscriu la ideea lui Rotty. diferenta mult prea mare de varsta dintre voi este prea batatoare la ochi ca sa nu iti dai seama ca omul isi doreste pe cineva fata de care sa nu aiba nici o obligatie. Asadar, faptul ca te-ai intors la el a fost o greseala din start. Daca are copii, sa ii tina copiii companie, nu iti irosi viata langa el degeaba. Iar daca ai gasit omul care este sufletul tau pereche (si esti sigura ca nu este unul care vrea doar sa profite de tine) nu vad nici un motiv pentru care ai mai sta aici. Inafara ca copii, bineinteles. Ar fi ideal daca ai putea sa iti iei si copiii cu tine.
angel_forever
Postat pe 18 Septembrie 2015 10:51
Buna, Alina. Inteleg ca a contat mult pentru tine faptul ca " Morocanosul" ti-a promis ca "iti da si tie ceva" (avere, inteleg). Asa mult ca ai lasat un barbat bun, fara nici o remuscare. Eu cred ca pretul pe care-l platesti, respectiv o viata nefericita, eventual sa-l ingrijesti si la batranete, este mult prea mare. Ai doar 40 de ani. Cu timpul diferenta de varsta se va vedea si mai mult. Aceasta diferenta chiar nu ar fi o problema, daca ai iubi persoana respectiva. Dar din mila... Lui nu-i este prea mila de tine, sa te lase pe drumuri, daca nu -ti asigura nimic material. Si oricum, la varsta ta, as munci pe branci sa-mi fac singura rostul de care am nevoie, casa, etc si as lasa in plata domnului un om dur si insensibil. Nu-i datorezi nimic, nici moral nici material. Chiar daca te-a sustinut material cand nu ai avut servici, ai facut pentru el ceea ce face o sotie: menaj, bucatareala,.. sex.
Nu m-as uita in urma!
Miafarow
Postat pe 18 Septembrie 2015 13:20
Numai 'experte' in psihologia de cuplu pe-aici... Care mai de care mai 'calina', 'calinda' sau ... canina!
Ma si intreb - inutil probabil - daca macar unele din astea or fi maritate, au copii sau poate si nepotzi, au experientza de viatza necesara ca sa si dea asa de 'filozoficeste' din gura unei femei mature de 40 de ani care in esentza ar trebui sa stie cel mai bine ce-i de facut in situatia in care se afla...
.
Lasind deoparte alcoolismul - care e cel mai dezgustator cu putintza mai ales la o femeie -, lipsa clara a unui set de VALORI FAMILIALE si inexistentza practica a propriilor copii in tot 'demersul' asta prin vietzile altor barbati fara de grija celei personale, nu pot sa nu remarc o grava problema deee ... aritmetica! Care s-ar putea sa fie chiar cheia tuturor intimplarilor prin care a trecut si trece inca @Alina...
Bref,
12 ani cu 'insensibilul', plus 11 ani cu betzivul bataus si cu inca vreun an de dus-intors in Anglia si cit a mai trecut pina la gasit initial pe 'morocanos', fac in total cam ... 24 de ani, nu-i asa?
Iar scazind astia 24 de ani din cei 40 nu ajungem cumva la uluitoarea cifra deee ... 16 ani?!?
...Minora adica, nuuu?!?!?
.
Asa ca sursa tuturor necazurilor e posibil sa fie nu lipsa de 'tandretzuri' ale barbatzilor consumatzi ci tocmai ... excesul tandretzurilor proprii mult prea timpurii!...
Lucru care poarta si o anumita denumire medicala, cu atit mai mult cu cit observ ca s-a manifestat de la o virsta la care 'explozia' hormonilor trebuie foarte bine controlata si stapinita, altfel...
Altfel se intimpla exact ce-ai patzit tu, @Alina...
.
La 40 de ani UNICA ta preocupare ar trebui insa sa fie doar grija copiilor, si mai putzin viatza prea 'personala' de care continui sa suferi da' se pare ca nu te inveti minte...
.
Viatza nu e deloc un continuu si incintator ... parfum de tei asa cum ne imaginam toti pe la 16 ani. Da' nici sa depunem armele la o virsta inca tinara n-avem dreptul s-o facem!
Capu' sus, stringe cit potzi de bine din dintzi si plinge noaptea sau pe ascuns cind nu esti vazuta: ca sa nu devii tu insutzi dovada slabiciunii ce precede esecul si ratarea!
.
P.S. Nu uita de cel mai nebagat in seama fapt, mai important chiar decit propria suferintza:
Si de partea 'cealalta' lucrurile stau mai mareu...
...EXACT LA FEL!
Iar nefericirea are cam acelasi gust si culoare indiferent care-i ... hormonul 'guvernator'...
.
Sanatate si no offence!...
garbo101426
Postat pe 23 Septembrie 2015 11:47
Sunt unii copii care vor ca mama lor sa își pună o basma Iîn cap și sa îi ajute cu banii toată vviața.
mai ales în România
ingerasulluptor1
Postat pe 26 Septembrie 2015 19:50
Buna. citind cu atentie povestea ta, ma inpresionat prin cite suferinte ai trecut. sincer nu meritai ca femeie, sa suporti atita suferinta, dincontra trebuia sa divortezi mai demult. barbatul din ROMANIA daca se poarta asa cu tine, nu merita sa stai linga el , daca nu vrea casatorie. dute la prietenu din ANGLIA daca te face fericita, poate iei si copii acolo.
Andrei_Petrica_Pavalache_1
Postat pe 27 Septembrie 2015 22:47
De la: garbo101426, la data 2015-09-23 11:47:03Numai 'experte' in psihologia de cuplu pe-aici... Care mai de care mai 'calina', 'calinda' sau ... canina!
Ma si intreb - inutil probabil - daca macar unele din astea or fi maritate, au copii sau poate si nepotzi, au experientza de viatza necesara ca sa si dea asa de 'filozoficeste' din gura unei femei mature de 40 de ani care in esentza ar trebui sa stie cel mai bine ce-i de facut in situatia in care se afla...
.
Lasind deoparte alcoolismul - care e cel mai dezgustator cu putintza mai ales la o femeie -, lipsa clara a unui set de VALORI FAMILIALE si inexistentza practica a propriilor copii in tot 'demersul' asta prin vietzile altor barbati fara de grija celei personale, nu pot sa nu remarc o grava problema deee ... aritmetica! Care s-ar putea sa fie chiar cheia tuturor intimplarilor prin care a trecut si trece inca @Alina...
Bref,
12 ani cu 'insensibilul', plus 11 ani cu betzivul bataus si cu inca vreun an de dus-intors in Anglia si cit a mai trecut pina la gasit initial pe 'morocanos', fac in total cam ... 24 de ani, nu-i asa?
Iar scazind astia 24 de ani din cei 40 nu ajungem cumva la uluitoarea cifra deee ... 16 ani?!?
...Minora adica, nuuu?!?!?
.
Asa ca sursa tuturor necazurilor e posibil sa fie nu lipsa de 'tandretzuri' ale barbatzilor consumatzi ci tocmai ... excesul tandretzurilor proprii mult prea timpurii!...
Lucru care poarta si o anumita denumire medicala, cu atit mai mult cu cit observ ca s-a manifestat de la o virsta la care 'explozia' hormonilor trebuie foarte bine controlata si stapinita, altfel...
Altfel se intimpla exact ce-ai patzit tu, @Alina...
.
La 40 de ani UNICA ta preocupare ar trebui insa sa fie doar grija copiilor, si mai putzin viatza prea 'personala' de care continui sa suferi da' se pare ca nu te inveti minte...
.
Viatza nu e deloc un continuu si incintator ... parfum de tei asa cum ne imaginam toti pe la 16 ani. Da' nici sa depunem armele la o virsta inca tinara n-avem dreptul s-o facem!
Capu' sus, stringe cit potzi de bine din dintzi si plinge noaptea sau pe ascuns cind nu esti vazuta: ca sa nu devii tu insutzi dovada slabiciunii ce precede esecul si ratarea!
.
P.S. Nu uita de cel mai nebagat in seama fapt, mai important chiar decit propria suferintza:
Si de partea 'cealalta' lucrurile stau mai mareu...
...EXACT LA FEL!
Iar nefericirea are cam acelasi gust si culoare indiferent care-i ... hormonul 'guvernator'...
.
Sanatate si no offence!...


Ba alta era situatia sa fi fost un om chibzuit si normal. Ca la 40 nu se termina viata si nu ne punem berta pe cap. Si nici faptul ca avem copii nu trebuie sa ne tina prizonieri intr-o viata patetica, inchinata lor. Asta-i lipsa de respect, nu doar din partea copiilor. Ia sa-si fi gasit mai demult un om cinstit, s-o iubeasca. Cred ca nu mai intra pe forumuri sa intrebe ce are de facut. da' eu cred ca-i plac bosorogii morocanosi
pinkrainbow
Postat pe 28 Septembrie 2015 14:01
De la: garbo_842, la data 2015-09-28 14:01:36
De la: garbo101426, la data 2015-09-23 11:47:03Numai 'experte' in psihologia de cuplu pe-aici... Care mai de care mai 'calina', 'calinda' sau ... canina!
Ma si intreb - inutil probabil - daca macar unele din astea or fi maritate, au copii sau poate si nepotzi, au experientza de viatza necesara ca sa si dea asa de 'filozoficeste' din gura unei femei mature de 40 de ani care in esentza ar trebui sa stie cel mai bine ce-i de facut in situatia in care se afla...
.
Lasind deoparte alcoolismul - care e cel mai dezgustator cu putintza mai ales la o femeie -, lipsa clara a unui set de VALORI FAMILIALE si inexistentza practica a propriilor copii in tot 'demersul' asta prin vietzile altor barbati fara de grija celei personale, nu pot sa nu remarc o grava problema deee ... aritmetica! Care s-ar putea sa fie chiar cheia tuturor intimplarilor prin care a trecut si trece inca @Alina...
Bref,
12 ani cu 'insensibilul', plus 11 ani cu betzivul bataus si cu inca vreun an de dus-intors in Anglia si cit a mai trecut pina la gasit initial pe 'morocanos', fac in total cam ... 24 de ani, nu-i asa?
Iar scazind astia 24 de ani din cei 40 nu ajungem cumva la uluitoarea cifra deee ... 16 ani?!?
...Minora adica, nuuu?!?!?
.
Asa ca sursa tuturor necazurilor e posibil sa fie nu lipsa de 'tandretzuri' ale barbatzilor consumatzi ci tocmai ... excesul tandretzurilor proprii mult prea timpurii!...
Lucru care poarta si o anumita denumire medicala, cu atit mai mult cu cit observ ca s-a manifestat de la o virsta la care 'explozia' hormonilor trebuie foarte bine controlata si stapinita, altfel...
Altfel se intimpla exact ce-ai patzit tu, @Alina...
.
La 40 de ani UNICA ta preocupare ar trebui insa sa fie doar grija copiilor, si mai putzin viatza prea 'personala' de care continui sa suferi da' se pare ca nu te inveti minte...
.
Viatza nu e deloc un continuu si incintator ... parfum de tei asa cum ne imaginam toti pe la 16 ani. Da' nici sa depunem armele la o virsta inca tinara n-avem dreptul s-o facem!
Capu' sus, stringe cit potzi de bine din dintzi si plinge noaptea sau pe ascuns cind nu esti vazuta: ca sa nu devii tu insutzi dovada slabiciunii ce precede esecul si ratarea!
.
P.S. Nu uita de cel mai nebagat in seama fapt, mai important chiar decit propria suferintza:
Si de partea 'cealalta' lucrurile stau mai mareu...
...EXACT LA FEL!
Iar nefericirea are cam acelasi gust si culoare indiferent care-i ... hormonul 'guvernator'...
.
Sanatate si no offence!...


Ba alta era situatia sa fi fost un om chibzuit si normal. Ca la 40 nu se termina viata si nu ne punem berta pe cap. Si nici faptul ca avem copii nu trebuie sa ne tina prizonieri intr-o viata patetica, inchinata lor. Asta-i lipsa de respect, nu doar din partea copiilor. Ia sa-si fi gasit mai demult un om cinstit, s-o iubeasca. Cred ca nu mai intra pe forumuri sa intrebe ce are de facut. da' eu cred ca-i plac bosorogii morocanosi


Ai si tu dreptatea ta, nu-i vorba...
garbo101426
Postat pe 28 Septembrie 2015 21:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Niste sfaturi,un ajutor din partea voastra!:* 5 De la: emilly_dy 27 Decembrie 2010 21:19
nu stiu ce sa fac.... 13 De la: garbo004600 30 Decembrie 2010 01:27
despartirea un hop peste care nu pot sa trec 55 De la: burghy 24 Aprilie 2010 11:14
Ajutor urgent,sfaturi care ma pot ajuta. 16 De la: garbo_426717 26 Ianuarie 2016 11:03
Dezamăgire 16 De la: garbo_469601 8 August 2017 22:39
Setari Cookie-uri