vrea spatiu

Buna ziua,

Bun. Scriu doar partile esentiale ca sa nu o lungesc. Eu cu prietena mea suntem impreuna de aproape 2 ani de zile. ea este genul care are multi prieteni, eu.. din pacate mai deloc si nu sunt nici genul foarte sociabil.

Dealungul timpului ma cam suparam / eram oarecum gelos pe faptul ca iesea cu prietenii ei fara sa ma anunte in prealabil fara sa-mi spuna ce-a facut cu cine iese, daca o sunam in timp ce era cu prietenii ei se purta de parca vorbea cu un alt amic etc. Pentru mine este un motiv de suparare / gelozie. am avut aceleasi certuri over and over again pe motivul asta ca sunt eu prea gelos.. oricum am inghitit am zis ok, eu sunt ala rau o lasam asa, incerc sa ma schimb eu. Intre timp s-au mai intamplat asemenea incidente minore dar s-au intamplat.

Acum sa ajungem in prezent. am plecat intr-o tara straina acum o luna jumatate.. planul era sa plecam amandoi, dar ea a trebuit sa mai stea 2 luni in tara ca sa termine niste treburi. in timpul asta, sa stea la mine in apartament. zis si facut. am plecat, prima luna a fost excelent, stateam 3-4 ore / zi la telefon, eu ma plangeam foarte mult ca nu ma simt foarte bine aici etc. dar nu ne-am certat

la inceputul celei de-a doua luna, a venit o prietena de-a ei .. si au tot inceput sa iasa pe afara cu prietenii.. si eu primeam din ce in ce mai putine telefoane si mai putine "explicatii" pana cand am izbucnit.. si i-am reprosat chestiile astea.. si bineinteles ca tot eu am fost ala rau / gelos si uite asa s-a ajuns la " vreau sa luam o pauza pana vin la tine. te iubesc, ramanem impreuna dar nu mai vreau sa vorbim, ma sufoci" la modul la care eu sunt in alta tara si ea sta la mine in apartament cu prietena ei !! (mentionez ca in timpul asta cat iesea pe afara.. dadeam maxim 1-2-3 telefoane si intrebam ce face etc.. nu mi se pare sufocant)

acum.. nu stiu ce sa fac.. vorbesc cu ea.. sa zic o data pe zi / la doua zile.. iese non stop cu prietenii.. astazi am intrebat-o daca mai vrea sa vina la mine ..mi-a raspuns: "da.. totul e ok doar ca trebuie sa ma regasesc pentru ca m-am schimbat mult de cand sunt cu tine.. si sunt suparata ca nu mai gasesc nimic la mine din ce eram inainte." (probabil se refera ca nu trebuie sa mai dea raportul / sunat). mai sunt 2-3 saptamani pana cand trebuie sa vina.. in schimb eu aici sunt pe jar.. nu dorm.. nu mananc, nu dau randament la munca.

nu stiu ce sa fac acum... cel mai bine este probabil sa o astept, dar imi este teama ca o sa-si gaseasca pe altcineva intre timp acolo.. sau ca o sa vada ce inseamna sa fi liber si nu o sa ma mai vrea. toata ziua ma gandesc la chestiile astea. am incercat sa-i explic ca intr-o relatie sanatoasa trebuie sa existe comunicare.. macara 10 minute adunate pe zi dar nu ai cu cine sa te intelegi.. mai rau agit lucrurile. practic, am ramas fara solutii.

aveti cumva vreo idee cum as putea sa rezolv treaba asta ?



garbo_414396
Postat pe 11 August 2015 21:06
ah si inca ceva. intre timp i-am spus ca vin acasa un weekend sa ne vedem, (inainte cu 2 saptamani sa vina ea aici) ma gandeam ca o fac fericita.. si a reactionat foarte prost.. m-a certat ca nu mai pot sa rezist ca sa nu vin ca vine ea si sa o las in pace sa iasa si ea cu prietenii cat mai are timp

ea pare ca nu are nici cea mai mica grija... o iubesc super mult, pentru ea am plecat aici.. i-am trimis bani sa aiba de mancare.. pe care i-a spart pe cluburi / terase / distractii. nu am zis nimic.. am tacut.. sunt disperat.. nu stiu ce sa fac mai departe.

nu mi se pare corect, brusc, sa nu o mai intereseze ce fac, ce se intampla cu mine pe aici, ce facem in viitor. am insistat.. am incercat sa-i explic ca am nevoie de sustinerea ei acum mai mult ca niciodata.. raspunsul ei sec a fost ca ma folosesc de santaj sentimetal.
garbo_414396
Postat pe 11 August 2015 21:25
Exagerezi. 2-3 telefoane pe zi?!! A zis ca iese cu prietenii. Nu ca te inseala...
Parerea mea este ca tb sa aveti incredere unul in celalalt. Mai ales din partea ta. Las-o sa i se faca dor de tine si te va suna singura.
Si-a luat o prietena in casa sa nu se simta singura. Poate e genul de persoana careia nu-i place sa stea singura intr-un loc, simte nevoia sa fie cineva cu ea. De asta si faptul ca are atatia prieteni...

Cum ti-a zis si ea. Las-o sa se mai bucure de libertate. Apoi v-a veni la tine si n-o sa mai fie prietenii langa ea. Simte nevoia sa se distreze maxim inainte de a veni acolo.
bluejeans
Postat pe 12 August 2015 14:01
multumesc de raspuns. dar tot nu mi se pare normal.

poate ca sunt doar eu dar frate, cand ma suni pe mine si ma intrebi ce fac, iti zic frate ce fac..nu zic " bineee tu? " asta doar cand e cu prietenii. mi se pare ciudat.

sper sa ai dreptate. sper sa fi exagerat eu. nu stiu cum sa i se faca dor de mine din moment ce ea e inconjurata non stop de prieteni. chiar mi-a zis asta.. ca nu imi simte lipsa pentru e mereu cu cineva. nu stiu, nu spui asta cuiva pe care-l iubesti.

tocmai eram pregatit sa o sun sa o intreb ce dracu se intampla de ce face chestiile astea si sunt aproape sigur ca daca fac asta, o sa ne despartim direct. adica o vad ca sta non stop la pc / telefon si ca probabil vorbeste cu multa lume dar pe mine ma ignora 100%.

imi este teama ca o sa vina si o sa fie complet alta persoana sau ca nu o sa mai vina deloc.

multumesc de raspuns, sper sa ai dreptate, nu o s-o mai caut pana nu ma cauta ea, o sa incerc sa ma calmez cu toate ca nu vad cum as putea sa fac asta.

si da, ai dreptate.. este genul de persoana care nu poate sa stea singura intr-un loc.
garbo_414396
Postat pe 12 August 2015 14:55
De la: bluejeans, la data 2015-08-12 14:01:21Exagerezi. 2-3 telefoane pe zi?!! A zis ca iese cu prietenii. Nu ca te inseala...
Parerea mea este ca tb sa aveti incredere unul in celalalt. Mai ales din partea ta. Las-o sa i se faca dor de tine si te va suna singura.
Si-a luat o prietena in casa sa nu se simta singura. Poate e genul de persoana careia nu-i place sa stea singura intr-un loc, simte nevoia sa fie cineva cu ea. De asta si faptul ca are atatia prieteni...

Cum ti-a zis si ea. Las-o sa se mai bucure de libertate. Apoi v-a veni la tine si n-o sa mai fie prietenii langa ea. Simte nevoia sa se distreze maxim inainte de a veni acolo.


Măi, "fato" , sau ce eşti tu....

În primul rând, învaţă să scrii corect.

În al doilea rând, nu este deloc normal să stea cu o altă tipă, fie ea şi prietenă, în apartamentul lui. Nu vezi că se foloseşte de el ? Cine îi mai dădea un apartament pe mână în ziua de azi ?

În al treilea rând, care-i faza cu "libertatea" ? E doar praf în ochi aruncat naivilor.

-----

Amice, dacă citeşti asta, n-o crede cu libertatea asta. Atâta timp cât sunteţi într-o relaţie, nu mai poţi fi (zic de ea) cum erai când erai solo. Trebuie să se ţină cont şi de partener. Ce-i aia ieşiri cu prietenii toată ziua ?

Şi când a vrut să vină să fie cu ea un week-end, de ce s-a opus şi n-a acceptat ? Mi se pare extrem de dubioasă faza.
VasileDinNuc
Postat pe 12 August 2015 22:54
De la: garbo_414396, la data 2015-08-11 21:25:06ah si inca ceva. intre timp i-am spus ca vin acasa un weekend sa ne vedem, (inainte cu 2 saptamani sa vina ea aici) ma gandeam ca o fac fericita.. si a reactionat foarte prost.. m-a certat ca nu mai pot sa rezist ca sa nu vin ca vine ea si sa o las in pace sa iasa si ea cu prietenii cat mai are timp

ea pare ca nu are nici cea mai mica grija... o iubesc super mult, pentru ea am plecat aici.. i-am trimis bani sa aiba de mancare.. pe care i-a spart pe cluburi / terase / distractii. nu am zis nimic.. am tacut.. sunt disperat.. nu stiu ce sa fac mai departe.

nu mi se pare corect, brusc, sa nu o mai intereseze ce fac, ce se intampla cu mine pe aici, ce facem in viitor. am insistat.. am incercat sa-i explic ca am nevoie de sustinerea ei acum mai mult ca niciodata.. raspunsul ei sec a fost ca ma folosesc de santaj sentimetal.


Asta este un mare senm de întrebare pt mine.... În loc să se bucure că vii, ea te ceartă ??? Dacă te-ar fi iubit cu adevărat, n-ar fi procedat aşa....

N-am înţeleas faza cu : pt ea am venit aici. De ce pt ea ? În ce context ?


Şi altul este, conform ţie : "răspunsul ei sec" . Păi, dacă te iubea, nu era "sec" .

În locul tău, aş da o fugă în ro la ea neanunţat, şi vezi care-i treaba....Eu sper să nu fie aşa, dar sunt sigur că e cu altcineva acum....

Sunt dubioase rău fazele astea, şi sunt prea multe...Dacă era o fază-două, rar, mergea, dar aşa....

În locul tău aş deschide bine ochii !
VasileDinNuc
Postat pe 12 August 2015 23:01
De la: garbo_414396, la data 2015-08-11 21:06:47Buna ziua,

Bun. Scriu doar partile esentiale ca sa nu o lungesc. Eu cu prietena mea suntem impreuna de aproape 2 ani de zile. ea este genul care are multi prieteni, eu.. din pacate mai deloc si nu sunt nici genul foarte sociabil.

1. Dealungul timpului ma cam suparam / eram oarecum gelos pe faptul ca iesea cu prietenii ei fara sa ma anunte in prealabil fara sa-mi spuna ce-a facut cu cine iese, daca o sunam in timp ce era cu prietenii ei se purta de parca vorbea cu un alt amic etc.

2. Pentru mine este un motiv de suparare / gelozie. am avut aceleasi certuri over and over again pe motivul asta ca sunt eu prea gelos.. oricum am inghitit am zis ok, eu sunt ala rau o lasam asa, incerc sa ma schimb eu. Intre timp s-au mai intamplat asemenea incidente minore dar s-au intamplat.

Acum sa ajungem in prezent. am plecat intr-o tara straina acum o luna jumatate.. planul era sa plecam amandoi,

3. dar ea a trebuit sa mai stea 2 luni in tara ca sa termine niste treburi. in timpul asta, sa stea la mine in apartament. zis si facut. am plecat, prima luna a fost excelent, stateam 3-4 ore / zi la telefon, eu ma plangeam foarte mult ca nu ma simt foarte bine aici etc. dar nu ne-am certat

la inceputul celei de-a doua luna, a venit o prietena de-a ei .. si au tot inceput sa iasa pe afara cu prietenii.. si eu primeam din ce in ce mai putine telefoane si mai putine "explicatii" pana cand am izbucnit.. si i-am reprosat chestiile astea..

4. si bineinteles ca tot eu am fost ala rau / gelos

5. si uite asa s-a ajuns la " vreau sa luam o pauza pana vin la tine. te iubesc, ramanem impreuna dar nu mai vreau sa vorbim, ma sufoci"

la modul la care eu sunt in alta tara si ea sta la mine in apartament cu prietena ei !! (mentionez ca in timpul asta cat iesea pe afara.. dadeam maxim 1-2-3 telefoane si intrebam ce face etc.. nu mi se pare sufocant)

acum.. nu stiu ce sa fac.. vorbesc cu ea.. sa zic o data pe zi / la doua zile.. iese non stop cu prietenii.. astazi am intrebat-o daca mai vrea sa vina la mine ..

6. mi-a raspuns: "da.. totul e ok doar ca trebuie sa ma regasesc pentru ca m-am schimbat mult de cand sunt cu tine.. si sunt suparata ca nu mai gasesc nimic la mine din ce eram inainte."

7. (probabil se refera ca nu trebuie sa mai dea raportul / sunat). mai sunt 2-3 saptamani pana cand trebuie sa vina.. in schimb eu aici sunt pe jar.. nu dorm.. nu mananc, nu dau randament la munca.

8. nu stiu ce sa fac acum... cel mai bine este probabil sa o astept, dar imi este teama ca o sa-si gaseasca pe altcineva intre timp acolo.. sau ca o sa vada ce inseamna sa fi liber si nu o sa ma mai vrea. toata ziua ma gandesc la chestiile astea. am incercat sa-i explic ca intr-o relatie sanatoasa trebuie sa existe comunicare.. macara 10 minute adunate pe zi dar nu ai cu cine sa te intelegi.. mai rau agit lucrurile. practic, am ramas fara solutii.

9. aveti cumva vreo idee cum as putea sa rezolv treaba asta ?


Încep cu punctul 9 : Da, este o singură soluţie, la toate cele de mai sus : Pune capăt tu relaţiei ! Dă-i papucii ! Scoate-o din viaţa ta ! Nu vezi că doar se foloseşte de tine ???

1. Mi se pare normal să spună dacă se duce într-un loc cu prietenii ei, atâta timp cât este într-o relaţie. Şi n-am înţeles faza cu : "vorbea cu mine ca şi cu un alt amic" . Păi, se ruşinează sau îi este jenă cu tine când ese cu prietenii ei ? Se pare că prietenii ei sunt mai importanţi pt ea decât tu.

2. Desigur. Aşa zic toate astea : tu eşti rău, tu eşti gelos, bla bla. Atâta timp cât eşti cu cineva, mi se pare de bun simţ să spui unde pleci, când vii aproximativ, cu cine mergi, că doar nu eşti de capul tău, ca atunci când erai solo..... Dar mai cred că tipa asta a văzut că e rost de ciuguleală. "Îmi fac de cap pe banii tipului" (ca să nu zic altfel)

3. Ce treburi ?

4. Evident.

5. În locul tău, la punctul ăsta, puneam capăt eu ! Citez : " vreau sa luam o pauza pana vin la tine. te iubesc, ramanem impreuna dar nu mai vreau sa vorbim"

În 99,99 % din cazuri, pauza = finalul relaţiei. Este doar o formă de a arunca pisica în ograda vecină, pt ca vecinul să se prindă de fază (adică tu) şi să pricepi că eşti deja istorie pt ea.

Ce-i aia "te iubesc, dar vreau o pauză" ??? Nu există aşa ceva ! Ori te iubeşte, ori nu. Într-o relaţie de dragoste nu se pun pauze. Asta este o porcărie URIAŞĂ. De ce o accepţi ?

Mai departe : "rămânem împreună, dar nu mai vreau să vorbim" . Dar ce să facem ? Să stăm ca muţii, şi să ne uitâm unul la altul ??? Sau tu să munceşti şi ea să iasă peste tot cu amicii ei, pe banii tăi ???

Trezeşte-te !!!

6. Este foarte clar, ce vrei mai mult ???

7. Se referă că înainte ieşea cu amicii ei, se distra, etc, etc, şi acum nu. Lucrurile sunt spuse pe faţă, mă mir cum de nu le vezi ! Dar ce zic eu....evident că nu le vezi, eşti orbit de "dragoste" . O să te trezeşti în scurt timp, atunci când ea va zice "adio" . Sau poate te va mai ţine de căţel, până va găsi un alt "întreţinător" , mai bogat ca tine.

8. Dacă nu ai cu cine să te înţelegi, de ce mai continui ? Ea va vrea mereu libertatea asta, şi aşa va fi mereu ! Nu o vei schimba !

Am trecut prin chestiile astea şi aş fi vrut să nu fi fost orbit de dragoste, ca să pot vedea. Am văzut la final.

Nu face şi tu aceeaşi greşeală !

Pune capăt legăturii cu ea, chiar dacă o iubeşti, o să te vindeci la un moment dat, concentrează-te pe muncă şi fă-ţi un viitor. Strânge-ţi ceva bănuţi şi nu-i mai trimite nimic.

Chiar aşa, nu-i mai trimite bani deloc, testeaz-o, vezi cum reacţionează ! Dacă se enervează, e clar că te ţine doar pt bani şi foloase.

De exemplu, spune-i că nu mai ai bani pt a-i plăti drumul la tine. Vezi ce zice, cum reacţionează ! Se enervează sau se pisiceşte cu abureli gen "dragule" , bla bla ?
VasileDinNuc
Postat pe 12 August 2015 23:29
multumesc de raspunsuri.

ieri am sunat-o cu gandu sa o intreb ce se intampla si sa pun capat relatiei, dar spre uimirea mea.. a fost altfel

am luat-o tare sa-mi spuna ce se intampla si daca vrea sa ne despartim sa nu o mai lungeasca asa, sa-mi zica direct.

a inceput sa rada si sa-mi spuna ca sunt fraier si prea nesigur, ca nu vrea sa facem asta si ca doar este stresata in perioada asta cu examenele si mi-a spus sa o sun mai rar pentru ca vrea sa iasa cu prietenii si s-a saturat sa o tot controlez eu (cu cine iese, de ce, cat sta etc).

a inceput sa-mi spuna ca mai e putin pana vine si ca vrea sa ne fie bine aici, asa cum am discutat. mi-a spus ca ma iubeste si ca inca este suparata ca eu tot vreau sa o controlez si ca nu ii ofer libertate..
mi-a spus sa inteleg ca ii este greu ca pleaca de acolo si isi lasa toti prietenii.

de bani nu a fost vorba. bani nu mi-e cerut niciodata, i-am trimis eu de buna voie. de drum are deja. a fost ideea amandurora sa venim aici, mai intai ideea ei si apoi a devenit si a mea. si nu ne-am gandit acum 2-3 luni. ne-am gandit acum 1 an sa facem asta.

am decis sa incerc sa o sun mai rar, pe deoparte stiu ca nu face nimic.. dar pe de alta parte... ma macina ca nu stiu cu cine e si ce face.. poate sunt eu defect si ar trebuii sa am incredere. dealungul timpului mi-a reprosat ca nu am incredere in ea, pe buna dreptate. mereu a facut faze dinastea.. plecat prin oras, distractie.. venit acasa.. eu suparat ca nu stiam ce a facut.. ea nervoasa ca nu a facut nimic si eu ma agit degeaba.

mai sunt 2 saptamani pana vine... o sa incerc sa rezist. toata lumea pe care o intreb imi spune ca nu e buna, sa o las, dar nu pot efectiv. poate asa este ea.

in apartament nu este decat cu prietena ei, asta stiu sigur. toate chestiile astea cu iesirile se petrec in orasul ei natal. mai vine in bucuresti sa-si rezolve treburile 2-3 zile / sapt.
garbo_414396
Postat pe 13 August 2015 08:23
De la: garbo_414396, la data 2015-08-13 08:23:381. si mi-a spus sa o sun mai rar pentru ca vrea sa iasa cu prietenii si s-a saturat sa o tot controlez eu (cu cine iese, de ce, cat sta etc).

2. mi-a spus ca ma iubeste

3. si ca inca este suparata ca eu tot vreau sa o controlez si ca nu ii ofer libertate..

4. mi-a spus sa inteleg ca ii este greu ca pleaca de acolo si isi lasa toti prietenii.

5. mereu a facut faze dinastea.. plecat prin oras, distractie.. venit acasa.. eu suparat ca nu stiam ce a facut.. ea nervoasa ca nu a facut nimic si eu ma agit degeaba.

6. toata lumea pe care o intreb imi spune ca nu e buna, sa o las, dar nu pot efectiv. poate asa este ea.


1. Oau.... Auzi, chestia asta este "fabuloasă" .... Păi, ia întreab-o, cine este mai important pt ea, tu sau prietenii ei ? Cam dubioasă atitudinea ei.... Ar fi trebuit să se bucure c-o suni, nu să reacţioneze aşa....
2. Nu cred ce zice.
3. Ăsta nu este control ! Dacă vrei să ştii cu cine merge, unde merge, este normal, dacă sunteţi împreună. Şi supărarea ei la faza cu libertatea nu este justificată.

4. Nr 2 nu se "pupă" cu nr. 4. Ce tragic e pt ea că-şi părăseşte prietenii.... Tot nu vezi că ăia sunt mai importanţi pt ea decât tu ?

5. Dacă mereu a făcut aşa....crezi că mai târziu se va schimba, doar pt că tu îi ceri asta ? Niciodată....iar dacă tu crezi că se va schimba, te amăgeşti singur....
6. Noooo...dacă toată lumea îţi spune asta....de ce nu asculţi ?
VasileDinNuc
Postat pe 14 August 2015 23:07
Draga Vasile, adevarul este undeva la mijloc. Ea nu este pe numele lui ca sa trebuiasca sa ii sea socoteala de toate miscarile ei. Iar el trebuie sa gaseasca cea mai buna solutie pentru a ajunge la aceeasi lungime de unda cu ea pentru ca se pare ca apelurile telefonice nu sunt eficiente. Ea va trebui sa aiba motive serioase sa plece in alta parte cu el, dat fiindca urmeaza sa plece incearca sa petreaca scurtul timp ramas cu cei pe care ii va lasa in urma si pe care ii cunoaste probabil dinainte de a-l cunoaste pe el. Nu o pot condamna pentru asta si nu inseamna ca prietenii sunt mai importanti ci doar ca acel ramas bun este mai lung decat ii convine lui. Ea este foarte sociabila, iar el mai putin. De asemenea, solutia este tot pe la mijloc. Fiecare trebuie sa lase de la el in favoarea celuilalt. Asta presupune comunicare si uneori empatie.
angel_forever
Postat pe 31 August 2015 17:21
Eu sincer nici mie nu miar plăcea sa fiu controlata la orice pas.
chiar măr enerva la culme ăsta.
Dar poate tia cedat prea ușor de aceea îifrica sa nu cedeze sși la altcineva.
Eu zic ca este bine sa suni, ca sa vb pt ca Îți este dor de ea dar nu sa o controlezi,
nu știu poate îi cunoști prietenii vezi dacă nu serioși sau nu doar tu știi,
ingerasulluptor1
Postat pe 31 August 2015 21:20
Pai despartiti-va,frate,nu vezi ca nu sunteti compatibili????
1.In strainatate trebuia sa vina cu tine daca te voia.Nu te vrea!
2.Totul trebuie sa vina de la sine.Daca te place si vrea ceva serios,o sa fii tu pe primul loc in alegerile ei.Daca nu,prietenele.
3.Te inteleg ca vrei sa o auzi,dar chiar esti sufocant cu 3 tel pe zi.
4.Ca sta in apartamentul tau...asta nu ar trebui sa ii reprosezi.Ca si cand i l-ai imprumuta unui prieten,fara sa plateasca chirie.Daca te deranjaza asta,inseamna ca NU o iubesti.Esti doar posesiv si gelos.Gaseste-ti una care sa isi doresca un barbat ca tine.
SUCCES!
LadyLove
Postat pe 2 Septembrie 2015 21:38
Deja ai lungit-o f mult si m-a plictisit. Am citit doar sfarsitul.
E simplu, ofera-i spatiu locativ, daca ai o vila sau un penthouse e ideal.
Succes!
AnnaLyse
Postat pe 12 Septembrie 2015 20:44
... ESTI UN FRAIER... aia se distreaza la tine in apartament si-ti manjeste patul cu cine stie cine si cine stie cu cati... Da-o afara din casa ta, nu mai fi prost... Sigur profita de tine... FRAIER...!!!
shalacko
Postat pe 13 Septembrie 2015 17:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Svetlana 66 De la: tutankhamon 20 Decembrie 2009 21:57
Stiati ca infidelitatea poate afecta serios dantura? 25 De la: Sassette 21 Noiembrie 2013 23:47
ce se intampla cu mine? ce pot sa fac? 17 De la: moniq_ 29 Iunie 2010 22:20
Sint casatorita si dupa 9 ani de casnicie mi-am inselat sotul 100 De la: garbo164652 31 Martie 2011 13:56
Au trecut 6 luni de la nasterea copilului nostru! 7 De la: alex_4174 31 Octombrie 2015 17:55
Setari Cookie-uri