De ce e asa de greu sa repari un om?

Chiar pe tine insuti e greu sa te repari. Eu am trait cu idea ca nimic nu e imposibil, daca vrei. Nu luam in considerare lucruri cu adevarat imposibile cu ar fi sa zbori. O trauma, un comportament urat, chiar si prostia ar trebui sa fie vindecate. Spun prostii? Sau trebuie si eu sa ma vindec?
Deliaaa
Postat pe 9 Iulie 2015 17:40
Nu cred ca spui prostii dar nu cred ca omul are mod d'emploi si carte tehnica ca sa stii cum sa actionezi standard, poate tocmai de aia au aparut psihologii, unele traume nu se pot repara de la sine si ai nevoie de ajutor.
Numai noi romanii consideram o rusinos sa apelezi la ajutor specializat.
Tommy_Boy
Postat pe 9 Iulie 2015 20:13
Mie nu mi s-ar parea rusinos. Cel mai greu e sa recunosti ca ai o problema care necesita ajutor specializat, din cate am vazut eu. Cred ca si aici e destul de greu de convins un om ca ar avea nevoie si e foarte delicat. Pana nu se convinge singur nu ai ce sa faci.
Deliaaa
Postat pe 9 Iulie 2015 20:30
Noi nu putem repara pe nimeni, decat pe noi insine.
Ea43
Postat pe 9 Iulie 2015 22:08
Referitor la ce ai spus pe celalalt topic deschis de tine, cred ca sotul tau este alcoolic. Alcoolismul este boala psihica.... Ai spus ceva... cum ca manifestarile sunt ciclice, este cuvant cheie... "ciclic" in astfel de cazuri. Apoi aceasta boala este boala negarii.
Din ce ai descris ca simti tu, este clar ca te-a afectat deja f mult ceea ce se intampla todeauna celor ce iubesc un alcoolic.
Ea43
Postat pe 9 Iulie 2015 22:32
Daca ai timp, cauta pe net despre alcoolism si o sa gasesti destula informatie. Alcoolici sunt egoisti, frustrati, cand beau sunt agresivi ca lucreaza subconstientul, ei dau afara ce nu au curaj sa faca in conditia de sobrietate. In general ei gasesc femei cu rol de "vindecatoare", este o atractie subconstienta.
Ceea ce poti face tu este sa te vindeci tu, sa te detasezi de problema lui si sa stabilesti limite clare pt tine.... adica... daca ma jignesti am incetat orice comunicare cu tine, daca mai urli in casa plec, chestii de genul asta,
Ea43
Postat pe 9 Iulie 2015 22:45
Buna cam greu sa repari un animal cu 2 picioare ,cu asta sa nascut ,daca nu se repara singur nu te astepta ca va accepta sa il repare cineva.lupul i-si schinba parul dar naravul ba
garbo_413573
Postat pe 10 Iulie 2015 07:49


Sa "repari" un om e mai dificil... cu toate ca azi sunt sanse. Se fac transplanturi de organe, membre si alte piese de schimb... ! Un robot sau o masina de tocat electrica, aia da, se repara usor... dar un om ? Poti sa-i repari greselile sau sa si le repare singur... nu stiu, dar parca nu merge cuvantul asta "sa REPARI un om"... ! Dar am inteles ideea.... Chiar daca m-a amuzat....
barboneli
Postat pe 10 Iulie 2015 08:08
Cred ca reparatul asta merge cand persoana care vrea sa repare nu are nevoie de reparatii. Si uite asa am folosit o gramada de repar....
Deliaaa
Postat pe 10 Iulie 2015 12:30
Un om e tot un fel de mecanism, e adevat, fara manual de utilizare sau carte tehnica. Si luatul dupa statistici nu ajuta intotdeauna. Adica ....5% dintre subiecti au reactionat negativ la tratamentul cu ... imbratisari, iar 97% au reactionat tot negativ la tratamentul cu ...suturi in fund. De unde stii unde se va incadra pacientul tau, si ce tratamemt sa ii aplici. Cred ca cel mai potrivit ar fi sa aplici un tratament dupa ureche.
Deliaaa
Postat pe 10 Iulie 2015 15:16
uneori se intampla ca trebuie sa ne protejam chiar de noi insine .E dificil. de aceea sunt psihologii sa ajute acolo unde noi nu o putem face. insa multi confunda psihologul cu psihiatrul si chiar daca sunt constienti ca au nevoie de ajutor (cazul tau) nu il cer din varii motive (le e rusine, mancante materiale, etc). Eu zic sa nu mai intarzii, mergi la psiholog.
pirania_1960
Postat pe 19 Iulie 2015 11:23
De ce e asa de greu sa repari un om? Pentru ca omul trebuie sa se " repare " singur. Daca el, omul, nu intelege ca are un defect si ca tebuie sa corecteze acel defect, atunci nimeni nu poate. Doar omul respectiv poate si nimeni altcineva. Iti pierzi timpul sa crezi ca vei putea sa schimbi ceva.
garbo122152
Postat pe 19 Iulie 2015 12:03
poate din cauza orgoliului personal nu- l putem schimba, orcit de mult ii vei spune unde greseste el nu recunoaste de aceea este greu.
garbo271057
Postat pe 19 Iulie 2015 12:20
Draga delada aii mare dreptate, nimic nu este imposibil daca vrei .. Se poate repara orice la noi daca constientizam ca la un anumit moment la vietii noastre , nu mai stim cine suntem si nu ne mai gasim locul in micul sau marele univers.. Trebuie sa realizam cu totii ca noi insine ne suntem si cei mai buni prieteni dar si cei mai aprigi dusmani... Nimeni nu poate repara pe altcineva daca acesta nu doreste ..e valabil si pentru propria persoana dar si pentru cei din jurul nostru..Constientizarea problemelor si situatiilor este extrem de importanta si necesara. Daca tu ai realizat aceste lucruri cum frumos cu vorbele tale ai spus esti pe un drum bun.. Si nu uita optimismul, fara el devenim cei mai lamentabili depresivi ai sortii.
Laura Schussmann psiholog
garbo_12105
Postat pe 19 Iulie 2015 12:30
De la: delada, la data 2015-07-10 15:16:42Un om e tot un fel de mecanism, e adevat, fara manual de utilizare sau carte tehnica. Si luatul dupa statistici nu ajuta intotdeauna. Adica ....5% dintre subiecti au reactionat negativ la tratamentul cu ... imbratisari, iar 97% au reactionat tot negativ la tratamentul cu ...suturi in fund. De unde stii unde se va incadra pacientul tau, si ce tratamemt sa ii aplici. Cred ca cel mai potrivit ar fi sa aplici un tratament dupa ureche.


Ai sa razi, dar omul are o "carte tehnica" si chiar manual de utilizare... chiar daca spun asta metaforic. Nu ai vazut niciodata un manual in care apare o harta completa a nervilor din corp ? Sau o poza cu toate oasele scheletului omenesc ? Sau cati muschi avem ? Etc. Asa ca astea sunt "cartea tehnica" a omului viu sau mort. De ce zic si mort ? Pentru ca multe din schitele nervilor, muschilor, sectiuni de creier, etc. sunt obtinute dupa ce omul e mort de-a binelea... !!! Iar ca manual de utilizare ar fi manualele de medicina, tratamente, nutritioniste, Biblia... da, Biblia, ca acolo scrie numai adevaruri pentru ca e scrisa si lasata de Dumnezeu... !!!
barboneli
Postat pe 19 Iulie 2015 13:00
Apăi ne mai reparăm cu nește proteze (șold, dinți, implanturi...), în rest nu prea se potrivește cuv. reparație.
Axl_R
Postat pe 19 Iulie 2015 13:40
Dumnezeu este peste tot , important este ca noi sa știm sa facem diferența dintre bine și rău dacă suntem înțelepți, informația te face mai sigur pe tine, știi ce vrei
ingerasulluptor1
Postat pe 19 Iulie 2015 23:16
Când eești înțelept știi sa faci diferența dintre bine șirrău, stațiisa iti ridici moralul sa nu fii depresiv, sștii sa găsești soluții, nu ești manipulat, înțelegi intențiile celorlalți, etc
ingerasulluptor1
Postat pe 19 Iulie 2015 23:19
Dumnezeu este peste tot , important este ca noi sa știm sa facem diferența dintre bine și rău dacă suntem înțelepți, informația te face mai sigur pe tine, știi ce vrei
ingerasulluptor1
Postat pe 19 Iulie 2015 23:22
Sa repari un om nu e bine spus. Nu stiu cum altfel sa spun. Intrebarea nu e de ce nu poti sa schimbi un om.
Omul a fost ok pana cand ceva s-a stricat. Nu o mana, un picior, inima sau rinichii. Ceva ce i-a modificat modul de a vedea viata, si apoi modul de a aborda diversele probleme intalnite. Sa repari, adica sa poti sa vindeci corect o rana deja cicatrizata intr-un mod gresit acum mult timp. Sau poate ca nu e cicatrizata nici vindecata.
Cand a pus intrebarea, ma preocupa mai mult cum sa nu produc rani care nu stiu cum se vor vindeca in timp.
Sunt mai linistita acum, cred ca nu e ca politica in Ro, sa aleg raul cel mai mic, ci e foarte simplu, sa aleg binele. Din pacate, totul e relativ, deci si binele la fel, si depinde care persoana esti.
Deliaaa
Postat pe 20 Iulie 2015 10:13


Cel mai bine, dupa parerea mea, era sa nu pui intrebarea de loc ! Eu banuiesc ce te-a facut sau te-a inspirat sa pui asa o intrebare... e vorba de cazul tau personal ! Ca doar nu pe mine te interesa sa ma repari... ! Dar daca tot ai pus-o, ai dreptate, nu asa trebuia scris.

"Omul a fost ok pana cand ceva s-a stricat".... Si magnetofonul meu Akai a fost ok pana s-a stricat... ! Dar n-am incercat sa-l repar... am trecut la alta scula si mai buna, CD-ul ! Asa si tu, vrei sa-l repari pe omul (tau), dar poate e mai bine sa-l schimbi, pentru ca deja sti ce poate si mai ales ce nu poate. Asta citesc de la tine, eu nu cunosc situatia ca si tine. Daca era vorba de ceva la sold, dantura sau diabet... atunci puteai sa-l mai repari, cu proteza, cu transplant de pancreas... dar ce vrei tu sa repari la el e mai greu. Pentru asta trebuie sa te intorci in timp (da. azi sunt masini din astea dar doar prin filme, dar o sa apara si la super in curand...) sa-l educi din nou, sa-l scoti din mediul in care traieste, in cazul de fata Romania, un loc minunat din punct de vedere al naturii... sa-l indepartezi de anumiti oameni care-l pot influenta in rau, sa-i gasesti o meserie daca macar are bacaloriatul luat cu brio... sau daca are si o meserie sa-l convingi sa si-o foloseasca si mai ales sa-l faci constient ca trebuie sa mai si lucreze pentru asi intretine ca lumea, familia ! Chestia cu "familia" ar fi trebuit deja s-o stie inainte de a vrea s-o intemeieze ! Insa maturitatea si IQ-ul nu se pot da cu lingurita, de trei ori pe zi dupa mancare !!! Si daca asta te linisteste sa stii ca mai sunt inca al naibi de multi ca el. acest om al tau... deocamdata. Si faptul ca te rogi mereu cand intri intr-o biserica pentru binele lui si al vostru... ma indoiesc ca te va ajuta. Nici macar Dumnezeu nu poate repara un om... sau sa-l schimbe. El si-a facut misiunea atunci cand l-a facut. Si gata, El nu s-a mai amestecat in cresterea, educatia lui. Asa au ramas oamenii de cand au aparut, nu toti dar destui... daca tot au simtit nevoia sa inventeze pe cineva sa le ierte "pacatele"... !

barboneli
Postat pe 20 Iulie 2015 10:51
Depinde cat de complicata este situatia, un om il poti repara doar aflandu-i situatia , incercad sa-l ajuti si sa-i explici ca trebuie sa fie asa.. Daca tu ai fi pus in locul acelei persoane cum ai reactiona.. Sper sa ti fie de ajutor raspunsul meu :*
Iuliana_Mirica_1
Postat pe 24 Iulie 2015 13:03


Fara suparare... eu nu am vazut nici un ajutor cu raspunsul tau. Situatia o stie, de incercat a incercat sa-l ajute, ia explicat... s.a.m.d.... Stii de ce-mi aminteste sfatul tau ? De profesorul meu de geografie care-mi spunea mereu la sfarsitul anului scolar: "ai intrat bou si ai iesit vaca..." !
barboneli
Postat pe 24 Iulie 2015 13:31
Nu mai incerc sa repar omul, daca o sa vrea, o sa se repare si singur. Noi ne aflam in plin proces de acceptare a adevarului, ca nu exista sac fara fund, sau de negare a posibilitatii epuizarii resurselor.
Deliaaa
Postat pe 24 Iulie 2015 18:44
De la: barboneli, la data 2015-07-24 13:31:52

Fara suparare... eu nu am vazut nici un ajutor cu raspunsul tau. Situatia o stie, de incercat a incercat sa-l ajute, ia explicat... s.a.m.d.... Stii de ce-mi aminteste sfatul tau ? De profesorul meu de geografie care-mi spunea mereu la sfarsitul anului scolar: "ai intrat bou si ai iesit vaca..." !


vezi cum începi sa fii sincer, și tu care te lauzi ca stii bine limba romana, gramatica nici atâta nu stii
ingerasulluptor1
Postat pe 25 Iulie 2015 16:15
In curand cred o sa postez un anunt de genul, cine vrea sa ma repare? Lasati datele de contact in privat.
Era fain subiectul "caut sot si tata". Cine ma pusa frate sa plec de acasa? Nu puteam sa sad in batatura parinteasca sa culeg urzici si dragavei? Sau pe vremea asta sa fac cu cazanul. Sa culeg mure, sa fac magiun si bulion.
Imi e dor de nea Marin, de copilaria mea, noi am fost generatia cu cheia de gat. Ne jucam cu orele, nu stiu cand ne mai faceam temele. Mult timp dupa revolutie, cand auzeam imnul, trei culori, ma asteptam sa urmeze: Uraaaaaaa! Traiasca....
Scrisai si eu aci, sa numai fac alta chestiune a zilei.
Deliaaa
Postat pe 3 August 2015 13:18
Cine-i `nea Marin ?
Neata Delada :)
Rotty
Postat pe 4 August 2015 07:33
No comment!
Schmetterling
Postat pe 4 August 2015 08:17


Pai nea Marin era cel cu prazul... Amza Pelea... la cine va ganditi voi ? Doar era vorba de copilarie, nu... ?
barboneli
Postat pe 4 August 2015 08:51
Buna dimineata, de fapt buna ziua!
Da, nea Marin e Amza Pelea. Pacat ca nu mai stiu unde e poza lui cu autograf.
Deliaaa
Postat pe 4 August 2015 11:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sfatul lui vanghelis007 - casatorie 33 De la: garbo065596 28 Octombrie 2009 16:33
nu ii inteleg pe unii 26 De la: DD_BB 1 Februarie 2012 22:06
Femeia la 20 de ani,la 45 ani ,la 65 ani...... 69 De la: elenacuartz6 2 Octombrie 2016 19:44
mi-e frica sa am copii 28 De la: esme 21 Mai 2011 21:15
De ce e asa de greu sa repari un om? 42 De la: delada 9 Martie 2016 19:45
Setari Cookie-uri