cum ma incurajez eu.care nr v-a placut?

1 numai piatra care suporta loviturile daltei,va ajunge statuie.
2 toate puterile necesare ca sa intampin fiecare situatie,se gasesc in mine.
3 accept fiecre experienta din viata mea ca pe un dar Dumnezeiesc,ca o ocazie ca sa invat inca o lectie,sa dezvolt puterea mea interioara
4 Sunt demna de toata iubirea si respectul,dintotdeauna.
5 ma iubesc pe mine insami asa cum ma iubeste catelul meu,face ca nebunul cand vin acasa,nu mai conteaza ce am reusit si ce nu,ce am gresit,daca arat bine sau rau,etc etc....
6 sunt atenta la ce interpretez ca amenintare.
7 ideile si sentimentele negative sunt o interpretare gresita a realitatii.
8 exersez ca sa evoluez,mai ales in situatii dificile.
9 pot face fata stresului si sa merg mai departe in ciuda adversitatilor,folosind experienta invatata.
10 am flexibilitatea de a invata lucruri noi si de a ma adapta la schimbare.
11
daniilia
Postat pe 22 Iunie 2015 18:20
Definitiv 11
Rotty
Postat pe 22 Iunie 2015 19:27
Da,e cel mai încurajator punct! Si tăcerea e un bun prieten,câteodată.
Schmetterling
Postat pe 22 Iunie 2015 19:42
Draga Dani, te-as ruga sa imi explici ce inseamna pentru tine "a evolua".
angel_forever
Postat pe 6 Iulie 2015 23:10


Da, buna intrebare... ! Ce n-am inteles eu este cum sau in ce fel se exerseaza pentru a evolua... ?!? Ca sa evolueze si sa ajunga in situatia de azi, ariciului ia luat 100 milioane de ani..... (plus-minus 21 de ani)
barboneli
Postat pe 6 Iulie 2015 23:19
Ce bine ca Dani nu-i arici . Sau mai stii ?
Rotty
Postat pe 7 Iulie 2015 08:17
Draga Barbo, sa inteleg ce esti prieten bun cu Darwin? Asta ar explica unelel dintre ideile tale.
angel_forever
Postat pe 7 Iulie 2015 14:14
"loviturile daltei" > "loviturile daltii" daniilia. Cam greu lexicul romanilor. Blancuri de ce nu adaugi une se cuvine?
garbo__12121
Postat pe 7 Iulie 2015 15:05
De la: angel_forever, la data 2015-07-07 14:14:36Draga Barbo, sa inteleg ce esti prieten bun cu Darwin? Asta ar explica unelel dintre ideile tale.


Da. Sa zicem... Si nu mi-e rusine de asta. Ma simt mult mai bine alaturi de ideile lui si a descoperirilor lui decat a Papei, de ex. ! Eu nu sunt sigur ca Darwin nu credea in Dumnezeu, dar in alt fel. Cred ca si el era constient ca aceasta natura trebuie sa fie creatia unei forte, nu gasesc cuvantul potrivit... si de aia e asa perfecta. La natura ma gandesc. Uita-te la anumite flori care, in decursul evolutiei lor de sute sau mil. de ani au ajuns la perfectiune. Unele seamana cu albinele care sunt atrase de aceste flori si astfel se fecundeaza. Totul in natura e legat de sex... !!! Chestile astea nu se fac in sase zile.... !
barboneli
Postat pe 7 Iulie 2015 18:13


http://turism.bzi.ro/public/upload/photos/315/floarea_sarut.jpg

http://fellowshipofminds.files.wordpress.com/2014/02/flying-duck-orchid1.jpg

https://orchidclub.files.wordpress.com/2009/04/papucul12.jpg

Ştim cu toţii că florile au culori, mărimi şi mirosuri diferite, însă poate nu am observat că unele dintre ele au un aspect de-a dreptul ciudat. Unele sunt plantate în grădini, altele, în schimb, sunt atât de bizare, încât ingrijirea lor pare imposibilă.

"V-aţi plimbat vreodată prin seră, parc, grădina botanică şi ȋn multe alte locuri unde aţi văzut flori cu forme ciudate? Dacă nu aţi văzut sau este greu de crezut, unele chiar seamănă cu fluturi, păsări, insecte sau chiar, incredibil, cu extraterestri...( dacă aţi văzut vreodată unul şi aveţi idee cum arată, asta ȋn spirit de glumă). De asemenea sunt multe flori care pur şi simplu zici că sunt nişte prinţese ȋn rochiţe, unele parcă dansează, altele parcă vor să ȋţi dea un sărut. Sunt multe altele care seamană cu diferite vieţuitoare din lumea animalelor , având chiar şi numele după această asemănare. Orhideele sunt campioane la flori cu forme care seamană izbitor cu unele animale şi nu numai. Datorită numeroaselor culori, şi al parfumului lor minunat, toate aceste flori atrag multe insecte şi vietăţi. Ele sunt o sursă de polen pentru albine, fiind "vizitate" de păsările colibri."

www.youtube.com/watch?v=xK2K1paG4ss
barboneli
Postat pe 7 Iulie 2015 18:31
Se spune ca orice șut în fund este un pas înainte.
Dacă ai avut parte de o dezamăgire sau o paguba fii atenta mai vigilent sa nu aii o paguba mai mare.
Iarca o iînvățătură de minte, fii mai vigilent, și poate Dumnezeu a vrut sa te avertizeze ca nu ești destul de precaut, așa ca mai bine sa ai o pierdere mica decât una mare.de aceea se spune ca orice dezamăgire este o avertizare ca nu eștidestul de pprecaut și sar putea sa ai pierderi și mai mari dacă nu ești mai vigilent. Așa ca n u mai pune totul la inima și fii mfirma violent, șipprivește înviitor sși fii mai precaut și nu mai privi întrecut , doar sa înveți sa fii mai precaut
ingerasulluptor1
Postat pe 7 Iulie 2015 18:35
Dacă ai avut o pierdere dezamăgire, fie ea materiala sau emoțională. Fii atenta, data viitoare, dacă ai încredere în cineva, invata sa te atașezi dar tot la fel sa te detașezi de cineva, fii stăpân pe tine.
Dacă ai pierdut ceva material, fii data viitoare mai vigilent sa nu pierzi mă mult, iarca o avertizare, nu mai pune ttoate la suflet ci pprivește înainte și nu înapoi, și nu fii slab emotional care se lasă doborât de orice , viața este o lupta , învață să fii puternic și stăpân bpee tine și așa razbesti.
ingerasulluptor1
Postat pe 7 Iulie 2015 18:41
Cu Dumnezeu înainte și cu necuratul însspate, așa asa a spus un preot la un polițist ca mereu trei pe bicicleta șia fost amendat popa
ingerasulluptor1
Postat pe 7 Iulie 2015 18:44
Draga Barbo, ce nu scrie in manualele de biologie este un lucru pe care Darwin l-a scris cu mana lui la sfarsitul "operei" sale, chiar pe ultima pagina din lucrarea originala. Iar adeptii evolutionismului nu au nici cea mai mica intentie sa dezvaluie asa ceva. Afirmatia lui era: "Trebuie sa fii complet lipsit de intelepciune ca sa crezi ce am scris eu." Asa ca da-mi voie sa cred ca el nu era nici pe departe ateu. Dar, dupa cum iti spuneam, doar cei ce ai avut acces la scrierea originala o pot dovedi. Ca si in toate cazurile, oricat de bine ar fi un secret pastrat, la un moment dat vor aparea scurgeri de informatii.
angel_forever
Postat pe 7 Iulie 2015 23:01


Se poate angel, eu nu i-am citit operele lui Darwin si ma cam indoiesc ca asa o fraza ar fi scris el. Nu-i vad rostul. Si eu nu sunt ateu din cauza teoriilor sau operelor lui. Uita-te in jur si nu mai ai nevoie de operele lui. Evolutia se intampla in fata ochilor nostrii. Si apropo de fraza care ai citat-o, imi aduce aminte de o fraza care a spus-o nu de mult, "marele" vostru filozof Plesu: "Andrei Plesu: Toti suntem prosti. Dar mai prosti ca oamenii inteligenti, mai rar" !!! Asa ca, poate la nu stiu ce traducere din operele lui Darwin o fi cazut un biet "nu" pe jos... si n-au observat traducatorii... ! Poate in original scrie: "...ca sa nu crezi ce am scris eu". Mai sunt si alte dovezi ca a existat evolutia, asta si in alte descoperiri, muzee si tratate de arheologie, etc. Care, in tot cazul, par mult mai adevarate si logice decat povestea cu potopul si vestita arca a lui Noe.... ! Pana si in toate cartile lui Jules Verne gasesti momente si povestiri mai logice si mai interesante. Asta facand comparatie cu ce scrie in Biblie, tot o carte scrisa de om, ca si cele scrise de Jules Verne... ! Sau inca de alte zeci, sute de autori. Am citit si eu o chestie interesanta, nu-mi amintesc cine si unde, in care scria asa: "daca sa zicem ca de cand s-a intamplat marele "bum" (stii la ce ma refer...) au trecut 24 de ore, omul a aparut in ultimele 2 minute..." ! Ma rog, pot fi 2 minute, 1 minut sau 3... dar ideea e foarte aproape de adevar. Iar omul, l-a descoperit pe Dumnezeu cam in ultimele secunde ale minutului 2... ! Ce zici ? pare logic ? Si ce ma deranjeaza cel mai mult pe mine este ca, o multime de oameni,poate cateva zeci de milioane din cei credinciosi mai mult sau mai putin, se roaga nu lui Dumnezeu ci la asa zisul fiu al lui !!! Adica lui Isus... care cu toti stim povestea lui adevarata. Ma refer la cei ca mine... Ei il iubesc, il adora, il asculta, vorbesc cu el, se lasa indrumati de faptele si vorbele lui, el le provaduie iubirea, bunatatea, etc., etc., ii spun Dumnezeu !!! Au iesit vorbe ca Isus e Mesia... doar, dar pentru unii el e si Dumnezeu ! Sa zicem ca as vrea sa intru si eu in randul oamenilor credinciosi, sa zicem adept al ortodoxilor... cum o sa ma descurc eu cu doi Dumnezei ? Aici, in religia mozaica avem doar unul singur ! Ma refer la Dumnezeu, numai ca-i zice altfel. In traducere fonetica: "Eloim" ! Scrie pe undeva in Wikipedia ce-i cu numele asta. Nu stiu de cand a aparut acest cuvant "dumnezeu", dar tare ma face sa cred ca cei care l-au numit asa s-au inspirat si de la acei zei ai olimpului... ! Dumne(doamne)-Zeu ! Asta e ce cred eu si nu trebuie sa dati cu pietre pentru asta... ! Si in legatura cu manualele de biologie, scrie enorm de multe lucruri interesante, enorm de multe, mult mai multe decat in 10 Biblii... despre noi, natura si viata. Lasa fraza aia, chiar daca e adevarata, nu poate schimba cu nimic "Credinta" mea in natura si evolutie. N-am petrecut si nici n-o sa petrec mai mult de 7 minute intr-o atmosfera de lumanari arse... in loc de o viata intreaga in mijlocul naturii.
Da draga angel... sa ai o seara placuta ! Poate ca o sa castigi si la Remmy... ?!
barboneli
Postat pe 8 Iulie 2015 16:47
Evoluția înseamnă ca omul sa aibă calități de om, bun simt, înțelept, etc . Ăsta da evoluție
ingerasulluptor1
Postat pe 8 Iulie 2015 18:07
Dar nu este ușor sa ai calități de om când atâta egoism și răutate este înjurul ttău. Este nevoie de Dumnezeu care sa iti dea un sfat, cum sa rrăzeși in viata fără sa faci rău.
ingerasulluptor1
Postat pe 8 Iulie 2015 18:11
Draga Barbo, n-am avut nici un moment intentia sa "te ingrop intre lumanari". Doar voiam sa iti atrag atentia ca evolutionismul are multe lacune care nu le poate explica dintr-un motiv foarte simplu: de bazeaza pe principiul gresit ca o vietate "deriva" din alta printr-un procedeu sau altul. Ai putea sa imi spui din cine au evoluat ciocanitoarea, girafa si soparla gecko de ex.? Ca de cateva sute ani incearca evolutionistii sa explice si nu reusesc. Iar a iesi in mijlocul naturii este cat se poate de sanatos din toate punctele de vedere. Si nu ma refer ca un derivat dintr-un maimutoi indiferent care ar fi el ci ca un om cu caracteristici unice pe care nu avea de unde le mosteni. Apropos, stiai ultima "bomba" in materie de evolutionism? Am ramas "en blanco" dupa ce am citit ce le-a mai trecut asa-zisilor cercetatori prin cap. Ca de fapt omul a "evoluat" nu din maimuta ci dintr-un soi de sobolani cu bot ascutit si un nume greu de pronuntat. Ma voi documenta si iti voi trimite link-ul. Prefer sa cred ca omul a aparut in urma unei actiuni inteligente decat a hazardului (hai sa fim seriosi: incearca oamenii sa "compuna" o singura celula vie din materiale moarte si nu reusesc; oare din intamplare?).
angel_forever
Postat pe 9 Iulie 2015 12:41


Draga angel, forever daca vrei... fara sa par obraznic iti spun ca mi-ai placut !!! Te-am citit cu atentie si fraza urmatoare m-a facut sa te plac, sa-mi pari amuzanta mai bine zis. Iata:

"Prefer sa cred ca omul a aparut in urma unei actiuni inteligente decat a hazardului (hai sa fim seriosi: incearca oamenii sa "compuna" o singura celula vie din materiale moarte si nu reusesc; oare din intamplare?)"

Deci dupa parerea ta, omul a aparut in urma unei actiuni inteligente, de exemplu asa cum scrie in acea carte numita Biblie... ! Adica omul a fost facut de Dumnezeu, din lut si apa peste care a suflat (el Dumnezeu...) si i-a dat viata ! Ok, eu sunt de alta parere, nici chiar asa cum ai citit tu ca ar fi evoluat din nu stiu ce sobolani... astea-s prostii scrise de oameni care probabil cauta doar atentie si reclama. Chestia cu "maimutele" iar este spusa la modul simplu... toata lumea stie (poate tudorel sau ingeras nu...) ca omul nu s-a tras din maimuta de pe o zi pe alta... ci in decurs de multe mii (sper ca am scris corect...) de ani. M-a interesat sa caut din ce se trage girafa si am dat in felul asta de multe articole interesante. Iti trimit link-urile, dar te rog sa le citesti numai tu, (nu link-urile, ci articolele... ) sau alti oameni inteligenti de pe aici... ! Chestia cu "Cartea Urantia" mi-a placut cel mai mult, as vrea sa citesc totul chiar daca e foarte mult de citit. Sper sa si inteleg. Lectura placuta si tie....

http://bio-korinna.blogspot.co.il/2011/10/omul-inventat-religia-omul-scris-biblia.html

www.google.co.il/search?newwindow=1&rlz=1C1CHMO_enIL579IL579&espv=2&q=cine+a+creat+omul+%3F&oq=cine+a+creat+omul+%3F&gs_l=serp.3..0i22i30l2.214180.228621.0.229044.19.15.0.4.4.0.188.1985.0j14.14.0....0...1c.1.64.serp..1.18.1993.rupwA3vgx6A

http://www.descopera.ro/natura/9200454-pe-vremea-cand-sahara-era-verde-si-roditoare

http://www.descopera.ro/natura/9329547-okapi-o-misterioasa-creatura-a-junglei

books.google.co.il/books?id=ha4DAQAAQBAJ&pg=PT1093&lpg=PT1093&dq=din+ce+a+evoluat+girafa+?&source=bl&ots=zdNQDOHAYj&sig=VPtpcNyMZyh0am5XShremExYLgE&hl=en&sa=X&ei=AIaeVb-SE8mtU7bgqqAL&ved=0CE8Q6AEwBg#v=onepage&q=din%20ce%20a%20evoluat%20girafa%20%3F&f=false

Sper sa se deschida toate link-urile.
barboneli
Postat pe 9 Iulie 2015 18:57


Ok angel... am verificat si ultimul link nu se desface, prin punerea sagetii pe el ca la celalalte. Asa ca, ori il insemnezi, il faci albastru si in fereastra care se deschide apesi pe "Go To....." ori pur si simplu scri pe google "Cartea Urantia"-Dezvaluind Misterele lui Dumnezeu, Universul, Istoriei..... ! Merita....
barboneli
Postat pe 9 Iulie 2015 19:10
Draga Barbo, ai sa ramii surprins cite lucruri adevarate si chiar revolutionare si pur stiintifice dar explicate pt toti muritorii sint cuprinse in Biblie si mai ales in VT.
De exemplu teoria ca pamintul e rotund ca atmosfera pamintului e rotunda si ca pamintul are mai multe ceruri, fapt dovedit stiintific (troposfera, stratosfera, mezosfera, termosfera, exosfera).
Apoi in VT Dumnezeu ii spune lui Adam cresteti , va inmultiti si stapiniti pamintul.
Cresteti cred ca de fapt inseamna dezvoltare=evolutie ca doar Adam si Eva erau adulti nu copii.
Pina una alta nici macar stiinta nu a putut demonstra ca o specie se poate transforma in alta, adica ursul nu poate devenii pisica de exemplu, se transforma e adevarat se adapteaza la mediu dar tot urs ramine. Oare de ce in ultimii mii de ani nici o maimuta nu a avut nici macar tendinta de a se transforma intr-un hominid? Si inca ceva, nici pina in ziua de azi nu a fost descoperita veriga lipsa care sa ateste ca maimuta in timp s-a dezvoltat transformindu-se in om.
Toate ramasitile hominizilor descoperite in timp nu au atestat decit faptul ca la un moment dat pe pamint au existat mai multe rase de oameni care chiar au coexistat un timp dar nu s-au transformat dintr-una in alta, s-au perfectionat , s-au adaptat la mediu e adevarat iar daca nu au facut-o au disparut dar omul de neandertal nu a devenit homo erectus a disparut pur si simplu.

Oricum lumea stiintifica a ajuns la concluzia ca si pina datarea cu C14 este eronata si asta pt ca s-a demonstrat ca unul din elementele de baza si anume cimpul magnetic al pamintului nu este constant in timp ceea ce cam demoleaza teoria datarii cu C14 asa ca am ajuns din nou sa ne intrebam cit de vechi este pamintul.
Si apropo de potop, s-a demonstrat arheologic ca el chiar a existat asa cum si Sodoma si Gomora au disparut in urma unor evenimente cel putin ciudate.
Subiectul este vast si generos dar nu avem aici spatiul si timpul necesare pt. dezbatere.
Exista un documentar “Planeta albastra” e bun de vizionat, te face sa-ti pui multe intrebari indiferent daca esti credincios sau nu.
Pina una alta mie imi place sa spun ca sintem “pulbere de stele” insufletita si nu “pamint cu ochi”.
Tommy_Boy
Postat pe 9 Iulie 2015 20:00


Ok draga Tommy-Boy, in tot ce scri tu sunt parti pe care EU le consider adevarate si reale si stintifice sa le zic asa, dar si chestii sau citate din Biblie... cea ce nu prea merge. Adica nu merge la mine... ! M-as mira ca in traducerea ce ai citit-o tu ca V.T. sa fi scris acolo ca pamantul e rotund si ca sunt mai multe ceruri... eu unul nu am citit Biblia, nu V.T. si nu N.T., dar mi se pare cam de neninteles ca sa scrie asa ceva acolo. Adica oamenii au asteptat 3000 de ani ca sa se convinga ca pamantul e rotund cand de fapt puteau sa stie asta inca de pe vremea V.T. ? Adica daca stiau asta de pe atunci citind Biblia, la ce bun au facut barbiquiu din cativa savanti de pe vremea inchizitiei care au sustinut asta ? Doar era deja scris in Biblie, V.T., dupa parerea ta ! Deci cu asta nu-s eu asa convins ca scrie. Cuvintele "atmosfera", "stratosfera" "mezosfera", etc. nu sunt nici azi cunoscute pe la tara... daramite acum 3000 de ani !!! Prea lauzi tu V.T. ! Frumos din partea ta sa crezi ca evreii de pe atunci stiau asa ceva... din moment ce zici ca scria in V.T., dar nu stiuau !!! Adica e mai logic sa nu fi stiut. Poate vroiai sa spui ca au stiut de la T.V.... nu din V.T. ?!? E la fel de incredibil... ! In alta ordine de idei sau pe aproape, imi citezi din Biblie "vorbele" lui Dumnezeu catre Adam, ca si cum ar fi fost cineva de fata... ! Ok, o sa zici ca Adam era de fata si poate chiar Eva (se stie ca femeile au tendinta de a nu pastra secrete....) si ea a fost cea care a difuzat mai departe in momentul cand deja se "inmultisera".... ce le-a spus sau sfatuit Dumnezeu. Dar in acelasi timp cand scri citatul asta din Biblie, amintesti si de "omul neandertal" ! Deci... cum vine asta, ca sa inteleg si eu ? Adam ce era, andertal sau neandertal... ? Si oricum, daca o sa crezi cea ce e scris in poza care o s-o postez, nu e vorba de a trece de la o specie la alta (lasam la o parte acum mutatile...), ci de anumite mamifere de acum sute de mii de ani, care s-au dezvoltat nu neaparat dintr-o maimuta, ci din mamifere care poate semanau cu maimutele de azi, mai specific gorila sau cimpanzeul. Scri:
"Oare de ce in ultimii mii de ani nici o maimuta nu a avut nici macar tendinta de a se transforma intr-un hominid ?"
Dar atunci intreb si eu ca prostul... de ce Dumnezeu nu a mai trimis, facut cu alta fecioara, Lili ca nume de ex., un fiu ? Adica inca un trimis pe pamant ca sa transforme apa in vin si sa vindece orbii... ? Ok, stiu ca au mai existat impostori care ziceau ca ei sunt trimisi de Dumnezeu... dar multi din ei mai sunt si acum internati prin ospicii. Uite poza la care ma refeream, fragment din Cartea Urantia:

http://img.garbo.ro/comunitate/photos/7/4/1/5191471.jpg

Potopul a existat, de fapt in Cartea Urantia scrie ca au fost mai multe potopuri, nu si arca lui Noe.... in evolutia planetei noastre numita pe romaneste Pamantul. Ei, savantii probabil care au scris-o sau au adaugat datele. le zic Inundatii, marele inundatii... ! Si chiar explica de ce au fost mai multe potopuri din astea.
Ok, tie iti place sa spui ca suntem pulbere de stele, mie imi place sa spun ca suntem oameni. Urmasii lui Homo Sapiens.....
barboneli
Postat pe 9 Iulie 2015 21:26
Barbo , nu a fost nevoie ca Dumnezeu sa mai faca inca o data intruparea pt. ca una a fost de ajuns.
Dupa cum constati s-a petrecut acum peste 2000 ani si vorbim si acum de ea si de exemplul dat de Iisus, la ce ar mai folosi repetarea istoriei? La nimic, pe atei nu i-ar convinge nici n+1 intrupari iar celor care cred le este suficienta.
Ca pamintul e rotund chiar scrie dar nu scrie si ca se invirte si mai ales ca se invirte in jurul soarelui asa cum au sustinut Galilei si Copernic si aici a intervenit inchizitia incercind sa-I “convinga” ca se insala.
De altfel intre ce este scris in Biblie si cum au actionat oamenii bisricii este o mare diferenta.
De ce ? pt ca si in biserica ca si in viata laica au intervenit interesele, de putere, economice, politice.
Vezi tu Barbo de aia in ortodoxie sint cinstiti sfintii, ei au actionat conform cuvintului Bibliei.
Un sf. Vasile care a inventat practic spitalele (vasiliade) mai ales pt. cei saraci, un sf. Nicolae cel atit de drag copiilor care si-a dedicat viata salvarii celor saraci e.t.c. Astfel de oameni au actionat conform cerintelor crestine.
In rest as putea sa te intreb si eu pe tine de ca sa-l cred pe Darwin ca nici el nu a fost de fata cind maimutica e evoluat in om si nici stiinta nu prea a putut sa demonstreze asta?
Ti-am spus de documentarul Planeta albastra, e f. interesant si nu este deloc religios doar isi pune si ne pune niste intrebari pe baza unor descoperiri arheologice, matematice, astronomice.
Concluzia poate fi si ca viata pe aceasta planeta a fost creata si nu aparuta accidental si lasata la voia intimplarii.
De cine a fost creata? Asta e o intrebare dar cea mai interesanta este de ce a fost creata?

P.S.
potopul este un un subiect comun multor religii mono sau politeiste
( Istoria religiilor de M. Eliade) deci ceva ceva o fi fost in istoria omenirii iar destul de recent (sec XX) pe muntele Ararat a fost descoperita o formatiune f. ciudata vazuta prin satelit si care ar fi un corp strain paralelipipedic in vf. muntelui.
Ce o fi vom vedea.
Tommy_Boy
Postat pe 9 Iulie 2015 22:34


Tot respectul pentru sfintii amintiti de tine... dar eu nu pot sa-i amestec cu tot felul de sfinti care nici nu stiu ce au facut de au primit medalia asta Sf. Sfant ! Si bietul Petre care era: Simon Petru, cunoscut ca Sfântul Petru, în folclor Sânpetru, (n. ?- d. cca. 67) a fost un pescar din Betsaida (localitate pe malul nordic al lacului Genesareth, astăzi El Aradsch, Siria), Azi nu mai e Siria ci Israel acolo...
Da, e ceva logic in ce scri despre o inca intrupare. Oricum, afacerea asta cu intrupare nu exista decat la crestini. Exemplu dat de Isus nu mi-e clar de loc, el, dupa mine find un om ca toti oamenii, nascut la Nazareth nascut din mama Miriam si tata Iosph. Si botezat ca atare in religia mozaica. Pe atei nu-i convingi nici cu acest 1, fara n inainte. Ioshua, Isus, a fost intrupat ca si oricare om de pe pamant din pantecul propriei mame. Si daca Dumnezeu la creat pe Adam si Eva asa cum ia creat si le-a mai spus si sa "creasca"... adica sa se imulteasca de unde vine supararea aia mare care a produs alungarea lor din "gradina" dupa ce au facut dragoste ? Ca doar muscand dintr-un mar, nu ramai insarcinata... ! Dar hai sa nu discutam marile contradictii din Biblie, au facut-o altii mai bine ca mine. Ca nu a mai fost nevoie ca Dumnezeu sa mai faca inca o intrupare... asta probabil ca stia ca biserica nu l-ar mai fi recunoscut pe inca unul. Cum zici, nu mai aveau nevoie, il aveau deja si fiu, fiu, dar ia luat locul lui adevaratul Dumnezeu si tata, in rugaciuni. In fata unei statuiete cu Isus rastignit pe ea, poti sa te inchini, nu apartine celor 10 porunci. Corect. Darwin nu a fost de fata cand maimutica a evoluat in om, de fapt nimeni n-a fost de fata pentru ca asta s-a produs in sute de mii de ani. Dar in urma "urmelor" ramase, sti la ce ma refer... ale studilor oamenilor de stinta, s-a ajuns la concluzia ca omul nu s-a tras, n-a evoluat din urs, nu din timpul cand avea coada si nu cand n-o mai avea... ! Stinta insa a demonstrat asta mai pe larg si cu dovezi pe care daca vrei le crezi, daca nu, nu ! Biblia nu a dovedit niciodata ca Isus e fiul lui Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu nu este si nu arata ca o finta vie care trece prin sat si se culca cu femei, virgine sau nu. Maria nu era virgina in tot cazut, il avea deja pe Ishua, fiul lui Ioseph. E adevarat ca in religia mozaica, religia se ia dupa mama. Ai mama evreica, esti si apartii poporului evreu. Dar ca sa vina cineva cu ideaia ca o entitate, asa o forta care a construit cerurile, pamantul, stelele, apele... etc. poate sa lase insarcinata pentru a doua oara a aceluias fiu, de data asta numit Isus... eu n-as povesti povestea asta ca sa adoarma copii... !
Viata pe aceasta planeta s-a creat, nu a fost creata de cineva, sau in tot cazul nu de o personalitate care seamana la chip cu omul (acest animal care de cand a aparut face numai rele si distruge totul ce se crede ca a creat Creatorul... ! ) Nu am fost de fata nici atunci cand s-a format atmosfera incarcata cu anumite gaze care au permis ca anumite celule numite bacterii care au inceput sa se mareasca, avand hrana si oxigen necesar vietii si asa mai departe pana la organizme simple, pe urama multicelulare.... au aparut diverse forme de viata si peste cateva milioane de ani au aparut si mai multe finte mai complexe decat cele dinainte.... si tot asa pana a aparut automobilul ! Si in lexiconul limbii romane asta se numeste evolutie. Daca nu exista, la ce bun sa-i dai un nume ? Si da, viata s-a creat singura pe planeta noastra, a fost lasata in voie pentru ca in asta consta marea putere a naturii... sa evolueze si sa se curete de ce nu are nevoie. Iar la intrebarea "de ce a fost creata" raspunsul e: ca sa-si puna intrebarea asta oamenii ! Nici un alt mamifer, care chiar daca traieste de nii de ani nu si-a pus asa o intrebare care nu-si are rostul. De ce a fost creat Dumnezeu ? Daca era inainte de a exista tot universul si pe undeva Pamantul si daca el ar fi creat tot ce vedem in jur ziua si noaptea, de ce ia luat atata timp pana la facut pe om ? Da. e o poveste frumoasa, o legenda mai mult, dar o legenda ucigatoare pentru ca decand a aparut religia nu s-au terminat razboiaele nici bolile si nici catastrofele. Atnci ce naiba face acel bun Dumnezeu in biroul ala al lui ?
barboneli
Postat pe 10 Iulie 2015 00:37
Draga Barbo, nu m-am putut abtine sa nu ma infunde rasul cand ai pomenit de faptul ca pamantul e rotund. Se spune ca pe vremea lui, Arhimede se confrunta cu aceeasi problema: cum sa demonstreze oamenilor ca pamantul e rotund. Avea un discipol incapatanat care nu voia nicicum sa accepte lucrul asta. Ca sa il invete minte l-a dus la templu, care avea toate coloanele rotunde. La o distanta oarecare si-a legat discipolul la ochi cu o esarfa si l-a rugat sa mearga pe unde il va conduce dascalul. Acesta a facut intocmai si cand s-au oprit, i-a luat esarfa jos si l-a intrebat ce vede. Elevul a raspuns "un zid" pentru ca doar la cativa centimentri de nasul lui era chiar asta. Arhimede l-a rugat sa faca 10 pasi inapoi. Cand i-a facut a vazut ca s-a aflat in fata unei coloane rotunde , dar pe care a vazut-o plata pentru era prea aproape. Cam asta s-a intamplat si in vremea celor ce au platit cu viata convingerea lor, fiindca inchizitorii nu reuseau sa vada din cauza acceleratiei gravitationale ca pamantul este rotund. Iar religiile au fost si vor fi intotdeauna surori cu politica. Tocmai de aceea am retineri cand cineva imi pomeneste de o religie sau alta. La fel cum am retineri la capitolul filozofie. Dar asta nu ma impiedica sa cred ca exista Cineva mult mai inteligent ca omul si care are grija de noi toti. Iar afirmatia ta ca "viata de pe aceasta planeta s-a creat" cu de la sine putere o infirma oamenii de stiinta care au demonstrat clar ca din ceva non-viu nu va iesi niciodata ceve viu, indiferent de circumstante. Si cu riscul sa te superi pe mine ma consider o fiinta "originala" si nu una neam cu vreun maimutoi peste care au trecut miliarde de ani si o gramada de intemperii care l-au ajutat sa ajunga la grai articulat, ratiune si capacitatea de a alege (care nu le vei gasi la nici un alt membru al regnului animal),diferentele esentiale intre oameni si animale.
angel_forever
Postat pe 10 Iulie 2015 17:49
In ultimul link pe care l-ai postat spune asa: "Lamele si camilele ce semanau cu girafa s-au amestecat cu caii pe campiile pe care pasteau". Va sa zica asa explica vestita ta carte cum a aparut girafa. Nu mai explica de ex. "piedicile" care exista in vasele de sange de-a lungul gatului care impiedica inundarea creierului cu sange cand camila se apleaca sa bea apa. Nici cum s-a lungit gatul pentru a ajunge la inaltimea care o are. Daca ar fi evoluat ar fi trebuit sa aiba vreun antecesor cu aproximativ aceleasi caracteristici. Lucru care este "sublim dar lipseste cu desavarsire". Serios, oare numai mie mi se para absurd evolutionismul? Iar in ceea ce priveste aparitia omului, adevarul e ca ma intereseaza mai mult a cui a fost ideea ca acesta sa existe si mai putin felul in care a aparut. Nu cred ca din senin "bum" a aparut omul dupa ce in urma a nenumarate miscari haotice a multor elemente moarte surpriza: apare prima celula vie si prin proprie vointa se divide la fel de dezordonat pana capata fiecare roluri bine determinate fiecare noua celula si tot asa pana apare intr-un final si omul, cu tot cu ratiune, grai articulat si liber arbitru. Deja ma ia cu dureri de cap logica asta.
angel_forever
Postat pe 10 Iulie 2015 18:28
" ma consider o fiinta "originala" si nu una neam cu vreun maimutoi "

http://media.giphy.com/media/12oCuf0e4SeR56/giphy.gif

Deci asta nu sunt eu !!! Ce usurare...

Rotty
Postat pe 10 Iulie 2015 18:43
Draga Rotty, nu stiu cum arati, dar n-am nici o indoiala ca nu semeni cu cel din poza. . Citeam intr-o zi un articol in care maimuta isi exprima indignarea pentru ca este considerata ruda cu omul si spunea acolo "eu nu imi abandonez puiul chiar si mort il mai port uneori zile intregi cu mine, fata de voi care sunteti in stare sa aruncati un copil la gunoi uneori nenascut, alterori viu de-a dreptul, eu am un singur partener de viata pentru totdeauna fata de voi care nu aveti nici o problema in a va casatori si divorta fara sfarsit, eu culeg doar cat sa mananc eu si puiul, nu pentru a ma imbogati si intotdeauna impart cu altii hrana mea, fata de voi care sunteti in stare sa va lasati semenii sa moara de foame...". A fost foarte simpatic articolul, dar foarte adevarat.
angel_forever
Postat pe 10 Iulie 2015 18:46
Asta e mutra mea proctectoare...
Referitor la postarea ta.....m-am rusinat ca sunt om.
Rotty
Postat pe 10 Iulie 2015 19:09
E drept ca uneori exista riscul de a ajunge mai rau ca o maimuta. Partea buna e ca noi putem alege, ea nu.
angel_forever
Postat pe 10 Iulie 2015 19:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ceva sfaturi daca se poate. 8 De la: garbo_9967 29 Decembrie 2012 11:24
minciuni,infidelitate 107 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:37
Mai pot crede ca ma iubeste sau ca e doar un mare mincinos? 40 De la: eladaela 20 Decembrie 2009 09:44
..Spre ce oare ma indrept?!... 16 De la: Jojolin 19 August 2010 23:57
parintii trebuie sa isi educe copii si emotional 26 De la: garbo_406810 21 Decembrie 2014 22:34
Setari Cookie-uri