nu stiu ce sa mai cred

Ma numesc Rodica, 40 de ani. Am o fetita de 9 ani si sunt divortata de 5 ani.De un an am cunoscut un barbat care intruchipeaza idealul pt. mine...Problema e ca el sta in Austria, si vine in tara f.rar. .o data la30, 40 de zile in interes de serviciu...si sta cate 1, 2 saptamani, timp in care ne vedem f.rar de 2 , 3 ori . Eu as vrea mult mai mult dar.. El, M, are cu 12 ani mai mult ca mine, imi spune sa am rabdare, cs totul va fi bine, dar ultima data cand a venit nu me-am intalnit , a spus ca e suparat. nu a raspuns decat evaziv la intrebarea ce se intampla cu noi... dar sa stau linistita ca e Ok...Eu il iubesc, el e un tip f. Calculat, nu-i place sa-l sufoc cu mesaje si tel. dar nu mi raspunde sa ma lamureasca daca mai suntem sau nu impreuna, mes. Lui sunt scurte..."e bine stai linistita" dar nu spune ce inseamna binele asta... Cum sa procedez, ca sanu-l pierd. Sa tac si sa- l las sa faca primul pas sau sa insist sa- mi dea un raspuns. concret ?
garbo_405148
Postat pe 26 Aprilie 2015 16:41
Buna 148, eu zic ca tu deja stii raspunsul, stii ce ti se intampla, dar esti foarte indragostita si te agati de orice fir de legatura! Dar firul care va leaga este prea subtire, pentru certitudinile pe care le doresti tu, pentru plinul sufletului tau! Mult noroc, sa ai parte de o dragoste asa cum oferi tu!! Deocamdata pare ca ai decat incertitudini si ceva resturi. Sau un om care nu poate oferi decat atat. Asta iti doresti?
Miafarow
Postat pe 27 Aprilie 2015 14:02
Eu zic sa nu il presezi,nu vei rezolva nimic daca il bati la cap si il stresezi cu intrebari , lasa-l pe el sa vina spre tine , lasa-l sa isi faca ordine in viata si in suflet .Daca E MENIT SA FITI IMPREUNA VETI FI ...ATUNCI CAND EL VA FI Gata !Nu incerca sa controlezi situatia , da-i spatiu suficient si daca te vrea in viata lui , va veni el cu drag la tine , iubeste neconditionat si nu astepta certitudini , succes si rabdare !
garbo_19362
Postat pe 27 Aprilie 2015 18:50
Draga 362 asta se potriveste cand cei doi locuiesc mai aproape nu unul intr-un stat si altul in alt stat. Cel mai bun lucru e sa puna punctul pe i: ori sunt impreuna ori nu sunt impreuna. Daca el ar fi avut interese serioase in vis-a-vis de persoana doamnei nu ar fi ezitat sa o arate. Ceea ce dansa relateaza arata exact contrariul. Cu parere de rau, dar pare a fi doar o "roata de rezerva".
angel_forever
Postat pe 28 Aprilie 2015 19:16
Draga Rodica, desi nu e exagerata diferenta de varsta dintre voi, slujba ii cere sa calatoreasca mult si asta este un lucru de care trebuie sa tii seama. Parerea mea este ca trebuie sa gasesti momentul potrivit si sa discutati deschis ca doi adulti maturi si responsabili si sa clarificati o data pentru totdeauna statutul vostru. Comunica-i printr-un mesaj sau un e-mail ca ai nevoie sa stai de vorba cu el si gasiti impreuna cel mai potrivit moment, sa fie si el in tara, sa aiba dispozitia necesara sa purtati o discutie decenta, decisiva si vezi ce se intampla. Situatia asta "nici pe cal nici in caruta" aduce doar frustrari si semne de intrebare. Hotarati cat de repede daca pana la urma sunteti impreuna sau nu si actionati in consecinta. Daca el evita o asemenea discutie si nu reusesti sa clarifici situatia ar fi mai bine sa te reorientezi, altfel vei suferi inutil, chiar daca el pare idealul tau de barbat. La varsta asta ar trebui sa stii ca foarte multi barbati nu sunt ceea ce par.
angel_forever
Postat pe 28 Aprilie 2015 19:29
Personal cred ca el are si alceva...se poate sa fie casatorit si sa joace la doua capete asa cum de multe ori se intampla...e trist dar foarte adevarat...asa ca ar fi bine sa fi tu hotarata ceace iti doresti cu adevarat si sa nu mai pierzi timpul sa astepti..e pacat de tine si fi matura..ai o varsta frumoasa dar deschide ochii foarte bine...cine te vrea cu adevarat e langa tine
garbo_411184
Postat pe 29 Aprilie 2015 23:29
Rodicuto , da` el te-o invitat sa-l vizitezi in Austria ? Asa ar fi fost normal daca erai unica femeie in viata lui. Sa nu uitam , ca intr-un an mai este si concediu...L-ati petrecut impreuna ?
Rotty
Postat pe 30 Aprilie 2015 08:39
Ai 40 de ani? din ce spui nu se prea vede. inseamna ca ai traitit ca strutul cu capul in nisip. asta e idealul tau de barbat? tu nu vezi ca esti doar o oarecare placere pt el. omul are clar pe altcineva acolo unde locuieste. e logic. doar n o sa stea atata timp fara sa se... sau crezi ca te asteapta pe tine, ileana cosanzeana :))))))))))))))))))))
doamne cat de fara minte sunt femeile, cica mature, din ziua de azi!!!!
esperanzza
Postat pe 30 Aprilie 2015 09:02
Esperanzzo , cred ca la 52 de ani , nu mai e pe primul plan "sa se...".
Doamne , cat de obsedate pot fi unele femei , cica mature.
Rotty
Postat pe 30 Aprilie 2015 09:09
De la: garbo_405148, la data 2015-04-26 16:41:33Ma numesc Rodica, 40 de ani. Am o fetita de 9 ani si sunt divortata de 5 ani.De un an am cunoscut un barbat care intruchipeaza idealul pt. mine...Problema e ca el sta in Austria, si vine in tara f.rar. .o data la30, 40 de zile in interes de serviciu...si sta cate 1, 2 saptamani, timp in care ne vedem f.rar de 2 , 3 ori . Eu as vrea mult mai mult dar.. El, M, are cu 12 ani mai mult ca mine, imi spune sa am rabdare, cs totul va fi bine, dar ultima data cand a venit nu me-am intalnit , a spus ca e suparat. nu a raspuns decat evaziv la intrebarea ce se intampla cu noi... dar sa stau linistita ca e Ok...Eu il iubesc, el e un tip f. Calculat, nu-i place sa-l sufoc cu mesaje si tel. dar nu mi raspunde sa ma lamureasca daca mai suntem sau nu impreuna, mes. Lui sunt scurte..."e bine stai linistita" dar nu spune ce inseamna binele asta... Cum sa procedez, ca sanu-l pierd. Sa tac si sa- l las sa faca primul pas sau sa insist sa- mi dea un raspuns. concret ?


Eu zic sa crezi ce vrei, orice, numai ca o sa faceti impreuna o familie, sa nu crezi... ! Mai cauta si tu ceva mai aproape de tine, nu e exclus sa gasesti... Succes
barboneli
Postat pe 30 Aprilie 2015 22:24
De la: Rotty, la data 2015-04-30 09:09:08Esperanzzo , cred ca la 52 de ani , nu mai e pe primul plan "sa se...".
Doamne , cat de obsedate pot fi unele femei , cica mature.

rotty, daca tu esti nesatisfacuta, asta nu inseamna ca altele sunt obsedata. asta se numeste frustrare si se trateaza la cabinete specializate. si in ceea ce o priveste pe rodica, DA, un barbat de 54 de ani se gandeste la sex si asa zisul ei iubit o inseala de mama focului atat cu nevasta cat si cu alte amante.
esperanzza
Postat pe 1 Mai 2015 11:06
ai grija , musca !
garbo_407050
Postat pe 1 Mai 2015 13:41
De la: esperanzza, la data 2015-05-01 11:06:57
De la: Rotty, la data 2015-04-30 09:09:08Esperanzzo , cred ca la 52 de ani , nu mai e pe primul plan "sa se...".
Doamne , cat de obsedate pot fi unele femei , cica mature.

rotty, daca tu esti nesatisfacuta, asta nu inseamna ca altele sunt obsedata. asta se numeste frustrare si se trateaza la cabinete specializate. si in ceea ce o priveste pe rodica, DA, un barbat de 54 de ani se gandeste la sex si asa zisul ei iubit o inseala de mama focului atat cu nevasta cat si cu alte amante.


De unde stii ? A fost si pe la tine ?
In ce priveste persoana mea , nu mai trage seara cu ochiul pe dupa perdeaua dormitorului meu sa vezi daca , sau daca nu , ca ti-au ramas mucii pe pervaz.
Rotty
Postat pe 1 Mai 2015 15:49
Ceva e putred!!!!! Cum sa vina in tara si sa nu va vedeti?????!!!! Daca insisti nu rezolvi nimic, lasa-l pe el sa te caute, sa te sufoce, etc, sa-ti propuna. Iar la momentul potrivit spune-i ce fel de relatie iti doresti. Daca el vrea altceva lasa-l!
Este f posibil sa joace la mai multe capete, au fost si sunt cazuri de romani care locuiesc in strainatate cu amante prin Ro. Acum tu esti cea care stie mai multe amanunte, fii atenta! Bafta!
Ea43
Postat pe 2 Mai 2015 03:50
Scuza-mi limbajul plastic, dar in locul tau eu l-as trimite fix la origini, adica bineînțeles in Austria lui. Unde ti-e respectul fata de tine de accepti o asemenea atitudine din partea unui bărbat ?! Sa te ignore, sa nu faca absolut niciun efort, sa nu aibă chef nici măcar sa te vadă in 2 săptămâni cat sta in RO si sa te duca cu zaharelul ca totul e ok. E ok pt el, ca pt tine nu e. Trezeste-te la realitate si accepta ca nu te iubeste si nu te vrea. Pt ce te umilesti si te rogi de el ? Chiar nu meriti mai mult, chiar permiti un asemenea tratament ? Daca el e idealul pt tine atunci problema e la tine, nu la el. Presupunând ca il pierzi - desi nu poti pierde ceva ce nu e al tau - ce pierzi mai exact ? Lacrimi, suferinta si frustrare ? Ce iti aduce tie atât de frumos si de stabil aceasta "relatie" încât sa-ti para rau dupa ea ? Stai si judeca la rece si nu te mai complace in supe din astea caldute si ambigue ca nu e ok deloc.
deliana
Postat pe 2 Mai 2015 04:34
Daca te iubea si te dorea insista el asupra ta. Ai 40 de ani si gandesti ca o adolescenta de 16 careia-i colcaie hormonii prin cap ! Nu te amagi cu apa rece si gratis ! Nu da nimic pe tine ! Refati viata. Sunt barbati destui si care te pot pretui ! Cat sa-l astepti pe dobitoc, pana la 65 ani si cand el va avea 72 ani, si atunci va fi in zadar asteptarea, caci cu o p_ _ a "stafidita" sta si se uita la ea ! Vezi-ti de viata ta si cauta-ti fericirea si iubirea aici. Poate fi chiar vecinu de bloc/scara, de unde sti ca nu ? Incearca. Toata viata e o loterie si un risc asumat la urma urmei . Succes !
garbo_403951
Postat pe 2 Mai 2015 06:21
Poate pentru tine inseamna....barbatul ideal,dar...nu poti fi sigura...de el...niciodata..!!! Ai inca viata in fata...si e pacat sa astepti la infinit...pe cineva ,care nici nu sti ce vrea si gandeste...!!! Incearca sa te detasezi...si sa-ti cauti...idealul....aproape de tine...!!! De fapt..idealul nici nu exista,dar nota de ...mister ce pluteste in jurul lui...te face sa crezi ca este...ideal...!!! Fiind mai in varsta,ori are cu adevarat probleme si e un tip calculat,sau..si-a gasit o alta, sau alte..."puicute."..!!! Trezeste-te,nu visa..!!! Au fost multe cazuri de romance ...abandonate...elegant...!!! Ar fi pacat sa suferi inutil..!!! A fost,a trecut...si incerca sa ramai cu amintirea,dar.....mergi mai departe si vezi-ti de viata ta..! Daca te vrea inapoi in viata lui...te va cauta el,daca nu....asta e..!!! Multa sanatate si..numai bine..!!! Ai grija de copila ta sa cresca frumos..si sa-i oferi toata dragostea ta,caci la batranete..iti va da cu dobanda ceea ce-i oferi tu....acum...!!!
garbo115329_camy
Postat pe 2 Mai 2015 06:56
Veziti de treba ta tu esti roata de rezerva vino cu piciorele pe pamint incearca sati refaci viata si asa viata e prea scurta nu se merita sa tio irosesti pentru un om care nu stie ce vrea de la viata omu care nu te iubeste nu se merita sal iubesti incearca sa te educi si sa fi mai egoista .
garbo_408076
Postat pe 2 Mai 2015 09:40
( Rotty )Comentariul Dvs mi se pare corect . Sentimentele , iubirea ... etc trebuie sa fie reciproce . Daca nu sunt , atunci este vorba de ... vrajeala .
Petrica_Bratan_1
Postat pe 2 Mai 2015 10:35
M-am aflat in aproximativ aceeasi situatie, in sesul ca mesajele lui timp de o perioada au devenit din ce in ce mai rare, mai laconice si ambigue, incat, daca era sa ma iau dupa orice regula stiuta ref. la relatii, acest comportament ma conducea spre concluzia ca trebuie sa inteleg printre randuri ca relatia se destrama, chiar ca s-a incheiat si deci, sa fac mutarea ''inteleapta'' si sa ies din relatie cu demnitate, fara ''scene''.....Asta in contextul in care, la fel ca si pe tine, el ma asigura ca totul e ok, doar ca e ingrozitor de ocupat. Imi spuneam ca, bine, bine, ocupat ca ocupat dar chiar sa nu isi gaseasca un minut pe zi sa ''intretina'' flacara iubirii?.....I-am scris cateva mesaje mai ''filozofice'', in care ii dadeam un fel de ultimatum ref. la relatia noastra, in sensul ca daca ''tacerea'' lui semnifica un semn ca nu mai e interesat ca aceasta relatie sa continue, cel mai corect ar fi sa o spuna la modul sincer, barbateste si asta e, si...surpriza! Uite, asa, out of the blue, m-am trezit nu numai cu cererea ferma in casatorie, dar si cu data fixata si cu calatoria de nunta intr-o destinatie exotica.......E adevarat ca nu am incetat niciodata sa-i amintesc cat de mult il iubesc dar niciodata nu l-am implorat sa faca ceva in vreun fel, sa ajunga sa simta mila pt. mine. Am admis sentimentele mele ca pe ceva firesc, nu i-am spus vreodata ca daca totul se va termina eu voi regreta iubirea pentru el, ci dimpotriva. Nu m-am agatat de el cu disperare ci am ramas demna. .....Acum nu inseamna ca asta e solutia pentru oricine, oamenii sunt foarte diferiti si au atitudini si reactii diferite la evenimentele ce-i inconjoara. mai ales la problemele sentimentale si de cuplu. Majoritatea barbatilor, in special cei care au o situatie materiala frumusica, au o temere morbida ca sunt ''vanati'' pentru banii lor, pentru ceea ce ar putea oferi dpdv financiar partenerei de viata. Ideea e ca aceasta parere a lor are un sambure de adevar dar daca o femeie chiar are sentimente de dragoste pentru un barbat, ea , prin atitudinea ei trebuie sa-l convinga de faptul ca latura materiala chiar nu reprezinta aspectul determinant pentru existenta relatiei. Femeia nu trebuie sa se arate interesata de acest aspect decat tangential, ca o dovada ca o intereseaza ca partenerul sa prezinte o oarecare stabilitate financiara dar doar la modul informativ si nicidecum la incercarea de a profita de continutul cardurilor barbatului. O atitudine rezervata a femeii, o moderatie poate chiar excesiva cand e vorba de cheltuieli in contul barbatului este cea mai buna dovada pentru el ca femeia nu urmareste avantajele materiale ci are sentimente de dragoste reale si libere de orice aspect material. Bun, ideea e ca pe undeva trebuie sa si crezi lucrul acesta si, in consecinta si el sa devina convins ca este adevarata pozitie a femeii. Apoi, situatia se poate schimba, pentru ca orice barbat va fi super fericit sa-si rasfete prietena sau sotia din agoniseala lui si sa se mandreasca cu acest lucru. Dar, asta ar fi un fel de regula...Nu toti functionam dupa reguli si fiecare caz e..''un caz'' cu parametrii sai definitorii. In concluzie, lasa-l sa-si faca damblaua, poate are niste motive pe care nu doreste sa le dezbata cu tine, fie si doar din mandrie masculina, lasa-l sa inteleaga ca orice ar fi, tu il iubesti si il vei iubi mereu, pastrandu-i un loc in sufletul tau si, fara a-i da ultimatumul ultimatumului, lasa lucrurile asa cum sunt si totul se va rezolva de la sine. intr-un mod in care oricum trebuie sa se rezolve, fiind parte a destinului si voitei lui Dumnezeu, orice am face noi....
garbo_410797
Postat pe 2 Mai 2015 10:50
Merci Petrica. Si tu ai dreptate.
797 ,
Rotty
Postat pe 2 Mai 2015 11:48
sincera sa fiu cred ca iti dai seama deja de ce se intampla. Cred ca ori esti foarte indragostita ori este teama de singuratate. In oricare dintre aceste situatii te afli acest lucru te face sa te agati de un fir de par pentru a sta alaturi de el.Nu faci bine, aceasta te va face sa suferi mai mult. Stiu, incertitudinea nu este o stare de bine dar, din ceea ce vad , el nu iti ofera decat niste resturi. Parerea mea este ca ar trebui sa lasi lucrurile,, sa curga", daca e sa fiti impreuna se va intampla, daca nu, nu.asa ca, incearca sa nu mai pui presiune, lasa-l sa vezi daca te suna el, daca iti da mesaje, etc. daca acest lucru nu se mai intampla, resemneaza-te, vezi-ti de viata ta deoarece nu esti intr-o cursa contra cronometru. daca viata iti va da o noua oportunitate se va vedea in timp. Numai bine
pirania_1960
Postat pe 2 Mai 2015 14:26
Rodico draga nu te mai gandi la el, deja e pierdut daca face treburile acestea ,de varsta nu pot sa-ti spun nimic dar de comportarea lui ,, 0 '' cauta pe alcineva s-au incearca sa-l eviti atunci cand vine la tine pentru a-ti da seama ce doreste cu adevarat o pana sau cu adevarat o certitudine adica pe tine , sa nu joace cumva in deplasare fiind in turneu de colo colo binenteles daca dispune si de ceva material dolari/euro. Concluzie cauta pe altcineva fara parere de rau , asta e viata, traieste cum doresti e viata ta, am inteles ca ai si copil, gandeste-te si la el .
Marian_Mardare_1
Postat pe 2 Mai 2015 19:03
Rodico....asa naiva esti? E pierdut din start, pe pariu !
Cizmarul
Postat pe 2 Mai 2015 20:55
Dragostea la disatanta nu dureaza! Te "äbureste" pt ca stie catu il iubesti! Traieste-ti viata ca e scurta si nu astepta la cai verzi pe pereti!
garbo280271
Postat pe 2 Mai 2015 23:13
De ce atatea framantari... nu poti sa-l intrebi direct? E alba sau neagra?:)))))
danieladana
Postat pe 3 Mai 2015 08:18
Intr-o relatie de la care astepti implinirea ta este neaparat nevoie de comunicare pozitiva. Se vede insa ca nici comunicare negativa nu aveti pentru a clarifica relatia. La varsta voastra, o trecere prin maturitatea adultului ce sa mai asteptati? De ce te chinui sa prinzi un puf de papadie care deja si-a luat zborul si nu cauti un om de langa tine, din lumea si anturajul tau? Tine sub control ratiunea si lasa intuitia cu semnele ei sa-ti aduca semne si surprize placute. Vei fi surprinsa de regasirea caii spre implinire.
Corbec
Postat pe 3 Mai 2015 09:33
Intr-o relatie de la care astepti implinirea ta este neaparat nevoie de comunicare pozitiva. Se vede insa ca nici comunicare negativa nu aveti pentru a clarifica relatia. La varsta voastra, o trecere prin maturitatea adultului ce sa mai asteptati? De ce te chinui sa prinzi un puf de papadie care deja si-a luat zborul si nu cauti un om de langa tine, din lumea si anturajul tau? Tine sub control ratiunea si lasa intuitia cu semnele ei sa-ti aduca surprize placute. Vei fi surprinsa de regasirea caii spre implinire.
Corbec
Postat pe 3 Mai 2015 09:36
Este o poveste tipica pentru un barbat cu femei in fiecare loc pe unde trece
cristina5
Postat pe 3 Mai 2015 15:44
De la: angel_forever, la data 2015-04-28 19:29:03Draga Rodica, desi nu e exagerata diferenta de varsta dintre voi, slujba ii cere sa calatoreasca mult si asta este un lucru de care trebuie sa tii seama. Parerea mea este ca trebuie sa gasesti momentul potrivit si sa discutati deschis ca doi adulti maturi si responsabili si sa clarificati o data pentru totdeauna statutul vostru. Comunica-i printr-un mesaj sau un e-mail ca ai nevoie sa stai de vorba cu el si gasiti impreuna cel mai potrivit moment, sa fie si el in tara, sa aiba dispozitia necesara sa purtati o discutie decenta, decisiva si vezi ce se intampla. Situatia asta "nici pe cal nici in caruta" aduce doar frustrari si semne de intrebare. Hotarati cat de repede daca pana la urma sunteti impreuna sau nu si actionati in consecinta. Daca el evita o asemenea discutie si nu reusesti sa clarifici situatia ar fi mai bine sa te reorientezi, altfel vei suferi inutil, chiar daca el pare idealul tau de barbat. La varsta asta ar trebui sa stii ca foarte multi barbati nu sunt ceea ce par.




Nu te-ai gandit chiar niciodata ca are o familie acasa? si ca tu esti doar ...cealalta femeie? .Asta ti s-ar parea o explicatie plauzibila?
cristina5
Postat pe 3 Mai 2015 15:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
La multi ani ! 1 De la: Mihaela_Tudora_1 23 Aprilie 2013 20:07
Rezista relatia de cuplu cand sotul este mai mic cu 12 ani??? 43 De la: daria_pet 27 Aprilie 2011 10:16
Introducere 6 De la: Dor_marunt 20 Decembrie 2009 08:55
Reguli de aur pentru viaa de cuplu ! 36 De la: LLisa 3 Decembrie 2012 23:40
fostul iubit actual prieten 25 De la: garbo055472 24 Noiembrie 2009 09:45
Setari Cookie-uri