as avea nevoie de o sugestie

buna,
as avea nevoie, cum ziceam, de o sugestie...
am primit de curand o oferta pentru un post de contabila la o firma de exploatare forestiera si incerc sa aflu mai multe informatii, sa stiu la ce sa ma astept :)
m-am uitat pe net, dar as vrea si alte pareri, in ce surse pot sa am cea mai multa incredere daca vreau sa aflu mai multe despre firma respectiva si in general despre exploatarea forestiera si prelucrarea lemnului? Internet/social media (ceea ce si fac ), sau sa urmaresc stirile la televizor sau Radio (ceea ce nu prea fac ) sau presa scrisa?
sau poate aveti alte idei?

merci fain, va pup
nicole_maia
Postat pe 8 Aprilie 2015 14:50
nimeni?
nicole_maia
Postat pe 9 Aprilie 2015 15:49


Mmda... Dupa aproape 24 de ore, ar fi trebuit sa primesti si tu un raspuns, pardon, o sugestie... Asta in cazul ca cineva a inteles exact, ce vrei... Deci tu primesti o oferta ca sa te angajezi la o firma de exploatare a lemnului, asa-i ? Deci tu esti de meserie contabila, ai invatat contabilitate, ai invatat sa aduni 2 cu 3 si reusesti sa primesti rezultatul exact, 5, daca nu ma insel.... Asa ca, intreb eu, ce naiba are contabilitatea cu prelucrarea lemnului... ? Unele firme fac scanduri, altele furnir, altele placaj si unele chiar fabrica scobitori... Da, da, poti sa ma crezi. Noi nu avem de unde sa stim mai mult decat tine despre firma respectiva (care firma ?) de conditile de angajare, salariu, ore de munca, prime, etc. Du-te matale la lucru pentru o luna sa zicem si o sa inveti pe pielea ta cum e. Si daca ti se pare ca ceva nu e in regula, iti iei creioanele si rujul inapoi si le spui salut, dar politicos !
barboneli
Postat pe 9 Aprilie 2015 21:27
asta e ideea, nici eu nu stiu multe despre firma respectiva, am ajuns acolo prin cineva (si te rog sa nu fii iarasi rautacios :D )
stiu ca sunt firme care fac scandaluri... tocmai de aia vreau sa fiu prudenta
imi poti recomanda la ce firma sa NU ma duc? daca stii vreun nume...
eu nu o sa-ti spun la ce firma o sa lucrez (sau poate ca nu )

multumesc!
nicole_maia
Postat pe 13 Aprilie 2015 16:48
" imi poti recomanda la ce firma sa NU ma duc? daca stii vreun nume..."

Alta persoana mai potrivita care sa-ti prezinte o lista cu firmele de prelucrare a lemnului din Ro nici ca se putea.
Rotty
Postat pe 14 Aprilie 2015 06:57


reao... ! mi-ai taiat sansa sa-i raspund... Ei bine, eu totusi zic ca sa NU nu te duci la o firma care face sicriuri... Vezi Rotty ca sunt potrivit... .
barboneli
Postat pe 14 Aprilie 2015 19:59
Eu ? Nuuuu...
Neata Barbo.
Rotty
Postat pe 15 Aprilie 2015 07:50
Fiecare firma are specificul ei. Asa cum ti-a sugerat cineva inaintea mea ar fi foarte bine sa mergi de proba o luna si sa vezi. Contabilitatea industriei forestiere difera mult de cea a altor ramuri de activitati si doar la fata locului vei putea sa iti dai seama cum functioneaza. Ce se considera activ si ce se considera pasiv patrimonial si cum se contabilizeaza doar cine lucreaza acolo deja iti poate arata.
angel_forever
Postat pe 16 Aprilie 2015 14:23
daca ai primit o oferta banuiesc ca ai aplicat pentru un post la firma respectiva, asa ca e oarecum tirziu sa te intrebi oare cu ce se ocupa.
quasaria
Postat pe 2 Iunie 2015 01:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 5 De la: Ciresica 20 Ianuarie 2011 04:30
Bulimie? 3 De la: Ciresica 7 Martie 2011 05:14
ce ar trebui sa faca o femeie cand ea este sotie de weekend iar fetita ei are tatik de weekend? 15 De la: garbo109225 30 Martie 2010 19:33
DEPRESIA 97 De la: nuti_vio 30 Aprilie 2010 21:43
SA NU RIDETI CA SE IA ....! 8 De la: VOIAJOR 1 Octombrie 2012 11:42
Setari Cookie-uri