Am nevoie de liniste si de un sfat

Buna! Sunt noua pe forum si sper ca nu am gresit topicul! Pentru a intelege ce ma nelinisteste trebuie sa incep cu ce s.a intamplat in trecut. Acum 11 ani ani am avut o relatie cu un barbat insurat (eu aveam 17 ani, el 24 de ani), el a fost primul barbat din viata mea. Nu am stiut ca este insurat, am aflat in timpul relatiei ca este insurat, sotia era plecata in Italia. Am vrut sa ma despart de el, dar a reusit sa ma abureasca (nu vreau sa ma scuz, dar...) si am ramas impreuna pana intro zi cand ne.a vazut mama lui, iar ea neavand putere de convingere asupra lui (ca sa ne desparta) i.a spus mamei mele! Ne.am despartit, eu mi.am vazut de viata mea. L-am cunoscut pe sotul meu (pe care il iubesc foarte mult), m.am casatorit, am si doi copii minunati. El a ramas cu sotia, care nu a aflat niciodata de mine sau de cele cu care a mai fost el.Are si el 2 copii, unul dintre copii este la aceeasi gradinita cu fetita mea. Cand ma duceam sa o iau pe cea mica de la gradinita ma mai intalneam cu el, nu discutam, doar ne salutam. Ma purtam cu el exact ca si cu celelalte persoane care.si asteptau copii sa iasa de la gradinita. Vineri m.am intalnit cu el, m.a oprit si m.a intrebat direct ca de ce il evit, de ce il ignor, daca am regrete in legatura cu ce a fost intre noi; ca el se mai gandeste din cand in cand la cea fost intre noi, intrebarea lui a fost daca eu ma mai gandesc (raspunsul meu a fost un NU categoric) plus multe vrajeli de genul: ''tot frumoasa ai ramas'' s.a. (nu cred nimic din ce mi.a spus) Ceea ce ma nelinisteste pe mine este faptul ca de ce imi spune toate aceste afirmatii, in conditiile in care acum suntem fiecare pe drumul lui, cu familia lui? Incerca sa faca o comparatie intre el si sotul meu (nu seamana deloc), ca sotul meu a fost sustinerea mea dupa ce noi ne.am despartit (total neadevarat)! Sincer, aceasta discutie m.a cam ravasit, eu nu mai simt nimic pentru el, dar ma face sa ma gandesc la cea fost intre noi, cat de naiva am fost, din pacate! Maine sigur ma voi intalni cu el, nu vreau sa mai existe niciun dialog intre noi, deoarece nu imi face bine! Nu stiu cum si ce sa fac, deoarece el este foarte insistent! Ma simt un pic mai bine, deoarece am spus ce aveam pe suflet!. Sper ca ati avut rabdare sa cititi tot ce am scris!
garbo_410646
Postat pe 30 Martie 2015 02:13
Sper sa primesti raspunsurile pe care le doresti, si sper sa-ti raspunda si niste persoane cu sau studii (si experienta) in psihologie.
Ceea ce ti se intampla sta cam asa, dupa stiinta mea: Ai de-a face cu un vanator ( femeie sa fie, mereu alta). Din pacate pare si genul hartuitor (si nu glumesc). Te face sa te simti rau, deci este o persoana toxica pentru tine, care incearca sa obtina ceva, chiar fara voia ta. Tu stii deja asta in sinea ta, de aceea te simti atat de rau. Daca vei ceda te vei simti ingrozitor (cred). Ai incercat sa fii draguta, sa te porti amabil, sa-l faci sa inteleaga ca vrei doar o relatie civilizata intre doi prieteni. Nu ai cu cine. El deja considera asta slabiciune si chiar fite de femeie, care se lasa greu ca sa sporeasca suspansul si asta il "indarjeste". Este tipul de om cu care trebuie sa rupi pisica (daca asta iti doresti), caci el nu stie de vorba buna. "Salut, la revedere, nu vreau sa merg cu tine spre casa"- -cam atat poti discuta cu el. Ai grija ce vorbesti cu el (nici un cuvant care ar putea fi interpretat, inregistrat, etc..). Eventual schimba cu 10 minute ora la care iti iei copilul. Ori tu prima, ori lasa-l pe el sa plece. Du-te cu sotul tau, daca este posibil. Nu conteaza ce crede si ce zice. Conteaza ce crezi si cum te simti tu. Nu este usor, stiu, dar dupa ora la care ai scris mesajul, se para ca ai o problema dificila.
Miafarow
Postat pe 30 Martie 2015 09:03
Multumesc mult pentru sfat, Miafarow! O sa fiu foarte atenta cu el, tinand cont de faptul ca a incercat sa ma faca sa cred ca sotul meu nu este fidel, mi.a zis ca daca ma inseala eu nu am cum sa aflu (sotul meu lucreaza momentan in alt oras)! De cedat nu voi ceda, deoarece relatia mea cu el, mi.a facut mult rau si imi iubesc mult sotul! Din cauza despartirii de el plus faptul ca mi.am dezamagit parintii am intrat in depresie, am avut nevoie de spitalizare plus 6 luni de tratament pentru a.mi reveni. Sunt mai sensibila in aceasta perioada, am o fetita de 3 luni si se stie faptul ca femeile sunt mai sensibile dupa nastere! Astazi nu m.am intalnit cu el
garbo_410646
Postat pe 30 Martie 2015 14:42
Daca sotul tau stie ca inainte sa il cunosti pe el ai avut o relatie cu individul asta, cea mai buna solutie este este sa ii spui despre ce e vorba si sa il lasi pe el sa rezolve problema. Te asigur ca o va face mult mai eficient decat tine. Daca nu stie, o idee buna ar fi sa nu mergi singura dupa fetita ta cel putin un timp, ia pe cineva cu tine. Iar daca celalalt tot insista sa iti ponegreasca sotul poti doar sa ii spui simplu "pe sotul meu nu il cheama ca pe tine" si sa il lasi sa vorbeasca singur in continuare.
angel_forever
Postat pe 16 Aprilie 2015 15:10
Da-mi voie sa iti spun ca, daca te afecteaza intr-atat, inseamna ca pentru tine nu este un episod peste care ai trecut. Nu conteaza ce spune si incearca el, ci ceea ce faci tu si cum simti in legatura cu asta. El vrea din nou ceva sex, nu doar cu tine, e clar ca este infidel de fel, dar cu tine este familiar, te cunoaste. E mai comoda o relatie intima cu cineva cunoscut decat sa o iei de la capat cu cucerirea cuiva. Nu inseamna ca esti speciala in viata lui. Dar te-a simtit din reactiile tale ca esti sensibila la propunerile lui, ca inca te afceteaza, deci nu esti indiferenta. Pe tine te flateaza, chiar daca nu o recunosti in mod constient, atentia lui caci iti lasa senzatia ca esti preferata, speciala in viata lui. Sunt convinsa ca te place, dar nu esti mai speciala ca altele in viata lui, cel mai probabil. Iar noi, femeile, avem nevoie sa fim admirate, sa ni se arate ca suntem placute de barbati. De aceea, cel mai probabil, nu esti indiferenta. Mai ales ca acum esti vulnerabila, simti nevoia de confirmari in ce priveste feminitatea ta. Insa, categoric, daca te lasi sedusa din nou, vei suferi. Si tu, si copiii tai, mai ales cel mic. Concentreaza-te asupra bebelusului tau si arata-i ca esti indiferenta, nu evitand sa vorbesti cu el, ci vorbind ca o femeie ce nu e afectata si interesata de propunerile lui. In plus, ce conteaza ce spune el despre sotul tau. Nu are importanta ce face sotul tau sau ce crede el ca face, ci ceea ce faci tu. Fii tu cea corecta, iar cei incorecti se vor dovedi in final. Insa nu lasa o suspiciune pe care ti-a aruncat-o masculul acesta sa te ingrijoreze si sa stea ca un ghimpe in calea fericirii si armoniei familiei tale. El a spus-o pentru a te aduce maai aproape de a face sex cu el. Nu ii vorbi despre tine sau familia ta si spune-i ca nu te intereseaza el sau familia lui. Ca poti vorbi cu el ca si cum ar fi un parinte oarecare pe care il intalnesti acolo dar sa nu te mai jigneasca cu propuneri indecente deoarece in acest moment al vietii tale barbatii si propunerile lor sexuale nu valoreaza nimic in fata bebelusului tau. Vei vedea cat de mult insemni pentru el si ca devine agresiv daca il ameninti ca te vei plange sotiei lui ca te hartuieste. Atunci ai vedea adevaratele lui interese si preocupari. In concluzie, nu-i arata ca te afecteaza, ci doar ca te deranjeaza propunerile lui si arata-i ca iti este indiferent si el, si complimentele lui, ca o femeie sigura pe ea si pe feminitatea ei, care stie ca este frumoasa si placuta de barbati, ca nu ai nevoie de propunerile lui ca sa stii ca esti o femeie dorita. Si ca, daca intr-o zi, ai avea o relatie sexuala cu un alt barbat, acela nu ar fi el in nici un caz, caci pe el il cunosti, ai fumat relatia, ai alege un altul la care ai ce descoperi, nu unul expirat. Dupa care, refuzi sa mai raspunzi sau vorbesti despre voi doi si o relatie, indiferent in ce forma aduce vorba. Ii raspunzi civilizat la orice altceva, dar doar din postura de parinte, nu de femeie si barbat. Vei vedea ca daca simte ca nu are nici o sansa si esti categorica in privinta lui ca barbat, nu vei mai fi de interes pentru el, cel mult se va mai juca cu tine ca soarecele cu pisica daca i se iveste prilejul. Da-l naibii, geme lumea de barbati! Succes!
garbo_411228
Postat pe 17 Aprilie 2015 11:14
E clar ca esti inca afectata de aceasta fosta relatie.
E normal pe de o parte, primul barbat din viata nu ai cum sa-l uiti oricit ti-ai dori.Va trebui sa traiesti cu amintirea asta toata viata.
Important e ce iti doresti in continuare si sper ca nu sa reiei relatia cu el, care s-a dovedit a fi un maaare mincinos.
Cred ca daca ai discuta cu sotul tau ar fi mult mai bine si asa scapi si de un eventual santaj din partea celuilalt dar rezolvarea iti apartine.
Va trebui sa-i demonstrezi ca sti ce iti doresti de la viata, ca iti iubesti si mai ales iti respecti sotul indiferent de ceea ce spune acest individ.
Oricum trebue sa fi puternica si foarte atenta, sa nu dai nastere unor situatii ambigue care sa poata fi exploatate in defavoarea ta iar aici sfatul de a-ti schimba putin ora de recuperare a copilului mi se pare ok.
E o incercare in viata ta dar cred ca benefica.
Acum poti sa-ti dai seama cit de puternica esti, cit de mult iti iubesti familia si cit de mult iti doresti ca mariajul tau sa fie unul reusit.

E o vorba din batrini "ce nu te omoara te face mai puternic" sper sa iesi mult mai puternica si inteleapta din aceasta incercare.
Tommy_Boy
Postat pe 18 Aprilie 2015 11:08
Super, ultimile 2 raspunsuri. La obiect, reale. Si sa dea Dumnezeu sa nu-ti amintesti toata viata aceasta relatie cu o strangere de inima ci ca pe ceva care nu ti s-a intamplat tie. Te ajuta sa pui pe el lupa adevarului si sa-ti repeti ca este un nemernic, un nimic pentru tine! (sper ca in timp ce noi filozofam sa nu se fi intamplat alte lucruri neplacute pentru tine!)
Miafarow
Postat pe 18 Aprilie 2015 21:01
Nu te lasa influentata de domnul ce nu-si doreste decat divertisment sexual.El conteaza pe faptul ca te stie vulnerabila. In fond, gandeste-te ca e o mizerie de om daca insurat fiind te-a facut sa te indragostesti de el cand erai inca minora. Nu te respecta nici pe tine,nici pe sotia lui,nici familia lui,e important doar el si placerile sale.Considera-te fericita ca ai un sot bun alaturi si copilasii,o familie frumoasa. Impune-ti tu singura ca trebuie sa lasi trecutul in urma si nu-l lasa sa te influenteze. Nu poate iesi nimic bun din asta. Chiar daca simti ca te mai atrage, spune-ti tu,tie un hotarat GATA! Si cand ai intelesTU,ca asta trebuie sa faci,va fi simplu sa te debarasezi de el.
Iuliana-L
Postat pe 19 Aprilie 2015 22:30
De la: garbo_411228, la data 2015-04-17 11:14:47Da-mi voie sa iti spun ca, daca te afecteaza intr-atat, inseamna ca pentru tine nu este un episod peste care ai trecut. Nu conteaza ce spune si incearca el, ci ceea ce faci tu si cum simti in legatura cu asta. El vrea din nou ceva sex, nu doar cu tine, e clar ca este infidel de fel, dar cu tine este familiar, te cunoaste. E mai comoda o relatie intima cu cineva cunoscut decat sa o iei de la capat cu cucerirea cuiva. Nu inseamna ca esti speciala in viata lui. Dar te-a simtit din reactiile tale ca esti sensibila la propunerile lui, ca inca te afceteaza, deci nu esti indiferenta. Pe tine te flateaza, chiar daca nu o recunosti in mod constient, atentia lui caci iti lasa senzatia ca esti preferata, speciala in viata lui. Sunt convinsa ca te place, dar nu esti mai speciala ca altele in viata lui, cel mai probabil. Iar noi, femeile, avem nevoie sa fim admirate, sa ni se arate ca suntem placute de barbati. De aceea, cel mai probabil, nu esti indiferenta. Mai ales ca acum esti vulnerabila, simti nevoia de confirmari in ce priveste feminitatea ta. Insa, categoric, daca te lasi sedusa din nou, vei suferi. Si tu, si copiii tai, mai ales cel mic. Concentreaza-te asupra bebelusului tau si arata-i ca esti indiferenta, nu evitand sa vorbesti cu el, ci vorbind ca o femeie ce nu e afectata si interesata de propunerile lui. In plus, ce conteaza ce spune el despre sotul tau. Nu are importanta ce face sotul tau sau ce crede el ca face, ci ceea ce faci tu. Fii tu cea corecta, iar cei incorecti se vor dovedi in final. Insa nu lasa o suspiciune pe care ti-a aruncat-o masculul acesta sa te ingrijoreze si sa stea ca un ghimpe in calea fericirii si armoniei familiei tale. El a spus-o pentru a te aduce maai aproape de a face sex cu el. Nu ii vorbi despre tine sau familia ta si spune-i ca nu te intereseaza el sau familia lui. Ca poti vorbi cu el ca si cum ar fi un parinte oarecare pe care il intalnesti acolo dar sa nu te mai jigneasca cu propuneri indecente deoarece in acest moment al vietii tale barbatii si propunerile lor sexuale nu valoreaza nimic in fata bebelusului tau. Vei vedea cat de mult insemni pentru el si ca devine agresiv daca il ameninti ca te vei plange sotiei lui ca te hartuieste. Atunci ai vedea adevaratele lui interese si preocupari. In concluzie, nu-i arata ca te afecteaza, ci doar ca te deranjeaza propunerile lui si arata-i ca iti este indiferent si el, si complimentele lui, ca o femeie sigura pe ea si pe feminitatea ei, care stie ca este frumoasa si placuta de barbati, ca nu ai nevoie de propunerile lui ca sa stii ca esti o femeie dorita. Si ca, daca intr-o zi, ai avea o relatie sexuala cu un alt barbat, acela nu ar fi el in nici un caz, caci pe el il cunosti, ai fumat relatia, ai alege un altul la care ai ce descoperi, nu unul expirat. Dupa care, refuzi sa mai raspunzi sau vorbesti despre voi doi si o relatie, indiferent in ce forma aduce vorba. Ii raspunzi civilizat la orice altceva, dar doar din postura de parinte, nu de femeie si barbat. Vei vedea ca daca simte ca nu are nici o sansa si esti categorica in privinta lui ca barbat, nu vei mai fi de interes pentru el, cel mult se va mai juca cu tine ca soarecele cu pisica daca i se iveste prilejul. Da-l naibii, geme lumea de barbati! Succes!


Cata dreptate ai....
zack
Postat pe 25 Aprilie 2015 21:22
Da , isi mai aduce aminte din cand in cand ! Oare de ce ? Vrea sa mai traiasca clipele frumoase cu tine ? Dar el nu se uita ca ai si ti copii si are si el? Poate o sa traiti acele clipe frumoase doar prin amintiri.!
Catalin_Bujor_1
Postat pe 26 Aprilie 2015 05:38
Schimba gradinita.
garbo_1713
Postat pe 26 Aprilie 2015 06:28
Draga 1713 ai mare dreptate.
angel_forever
Postat pe 26 Aprilie 2015 13:35
DA,esteo ideie buna sa schimbi gradinita,sau alte ore la care sa-ti ei copilu.Orcum trebuie sa fi tare ,convinsa ca nu mai are nici o valore,ca si un produs expirat . Tu sa lupti pentru fericirea caminului tau ,pentru copii tai care ar suferi enorm.Dumnezeu sa-ti de-a biruinta.
garbo_411677
Postat pe 10 Mai 2015 01:10
Multumesc pentru sfaturi! In ultimile 2 luni a fost sotul meu si a luat copilul de la gradinita. Copilul lui a terminat gradinita, in toamna o sa fie clasa 0, deci nu ne vom mai intalni! Eu sunt linistita, am trecut peste acel moment! O zi frumoasa sa aveti!
garbo_410646
Postat pe 20 Iunie 2015 09:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Obiceiul - traditie sau NU ? 6 De la: tutankhamon 6 Iulie 2009 00:04
Poti s aiubesti dar sa fi indragostita de altul? 12 De la: garbo_415874 29 Ianuarie 2017 18:08
simt ca am devenit un monstru 8 De la: floradavdis 13 Aprilie 2010 11:00
Reactie neplacuta 54 De la: garbo265966 16 Iulie 2012 09:02
Intr-o relatie serioasa dar indragostita de alt barbat! Pe care dintre cei doi sa il aleg? 42 De la: garbo087471 21 Mai 2015 22:35
Setari Cookie-uri