Hey, am si eu nevoie de un sfat cum sa trec peste o despartire!

Hey, eu am avut o relatie de 6 ani si 7 luni care a inceput sa scartaie din ianuarie anul acesta.El nu mai vroia sa fie cu mine.Eu am incercat sa ma schimb pentru ca stiu unde gresisem, dar el cand era cu mine juca teatru.Acum 2 zile s-a terminat totul pentru ca am aflat ca m-a mintit deoarece imi tot spunea ca este plecat si nu vorbeam ca are treaba cu munca, iar eu il credeam.Pana cand mi s-a parut ceva suspect si am inceput sa caut si am descoperit convorbirile cu alte nr de tel chiar at knd el avea treaba..Lui chiar nu ii mai pasa de mine si nu il inteleg de ce face asa ceva pentru ca nu este cu altcineva deoarece am vazut pe myvodafone detalierea apelurilor si nr de tel.Incep sa cred ca poate m-a mintit in toti anii acestia :(
Va rog spuneti-mi cum pot sa trec peste aceasta relatie, deoarece nu este usor stand atata timp cu un om :(
Va multumesc!
garbo_410447
Postat pe 23 Martie 2015 14:16
daca acum 2 zile s-a terminat totul, inseamna ca s-a terminat si ai trecut peste aceasta relatie, indiferent de motiv!
faptul ca ceri sfaturi cum sa treci peste aceasta relatie are doua directii in care poate fi privit:
1. ori aceasta relatie nu e terminata!
2. ori nu stii ce sa faci acum, dupa ce ai terminat relatia!

in cazul in care relatia nu e terminata, ar fi bine sa iti clarifici in mintea si sufletul tau ce vrei de fapt? vrei s-o termini? vrei sa ii mai acorzi o sansa? iar in functie de raspunsul la cele doua intrebari, iti poti alege directia.
doar tu stii daca chiar vrei s-o termini sau daca merita o alta sansa! faptul ca vorbea la telefon cu alt numar, cand iti spunea ca are treaba, nu inseamna ca te insela. suna la numarul cu pricina, daca tot ai zis ca l-ai verificat, si vezi cine este persoana cu care vorbea. asa poti avea o idee daca te insela sau nu!

in cazul de la punctul 2. daca nu stii ce sa faci acum, dupa ce ai terminat relatia, lucrurile sunt aparent mai simple.
poti face orice! insa fiecare dupa ce incheie un capitol din viata lui reactioneaza in modul propriu.
unii isi acorda timp, dupa o relatie, altii cauta repede refugiu intr-o alta relatie, chiar daca pasagera. unii isi fac curatenie in viata, cautand sa inlature tot ce i-a legat de relatia anterioara, altii stau si plang dupa momentele frumoase petrecute cu fostul/fosta. - pana la urma sunt chestiuni legate de temperament, educatie, motivatii, colectivitatea in care evoluezi si care intr-o masura iti ofera anumite directii de manifestare
alegerea iti apartine, la ce vrei sa faci. eu unul mi-as acorda ceva timp, pentru reflectie.
heartbit
Postat pe 23 Martie 2015 15:39
Buna seara, ca sfat dupa despartire nu exista anume ceva scris si de urmat, in functie de imprejurari in general, de ce activitati ai, de stare materiala si financiara , de starea ta generala de spirit, , de viata , optimism!. In general ar trebui sa iti iei o pauza pentru tine, sa gandesti cu tine, sa cauti sa iti gasesti greselile facute , sa le identifici, sa iei atitudine in ceea ce priveste greselile tale , sa iti corectezi comportamentul sa te respecti pe tine, sa poti fi respecata la randul tau, ,sa nu asculti prea multa muzica cu versuri care sa iti aduca aminte de trecut, de ce a fost frumos in aceasta relatie, sa nu te avanti repede intr-o alta relatie,decat atunci cand nu mai simti dorinta acea de dor pentru fostul,in 8-9 luni ai sa te regasesti din nou pe tine , incepand un alt capitol,, de fosta relatie cu alte activitati care tie iti plac, si te simti mai bine, iesi in lume , socializeaza , cunoaste persoane noi, prieteni noi,razi, cat mai mult posibil , fii glumeata la greselile tale sa iti fie mai usor sa treci peste despartire,si in privinta de a mai da o sansa ,, nu se merita, este clar ca nu te mai vrea si s-a separat de tine,, mergi inainte singura, sa nu te avanti itr-o alta relatie de frica singuratatii,!Cunoaste inainte trecutul acelei persoane care ai ales-o sa iti fie partener de viata , comportamentul , pentru ca de acolo iti vei extrage detaliile marunte , ai sa o cunosti mai bine, din trecut, compari cu prezentul vezi daca iti da pe minus , nu ar fi persoana potrivita ,si abia apoi poti face o alegere de viata, in caz ca te vei grabi, relatia poate avea si efecte neplacute, si este bine sa te gandesti cu inima si cu capul, parerea mea,, tu in continuare hotarasti ce vei face de acum in colo, noi ne dam doar cu parerea si tu esti liberul arbitru al vietii tale ,, succes!
Vlaicu_Costel_1
Postat pe 23 Martie 2015 21:24


Cam asa e, cum spui tu Costele, numai ca "starea materiala" si "starea financiara", e cam acelasi lucru. Sau, cum eu sunt plecat de mult din tara, poate gresesc... Acum, zic eu, cand o relatie la varsta asta (banuiesc ca amandoi sunt foarte tineri sau in tot cazul, ea) incepe sa scartie, nu conteaza din ce luna... ori pui imediat ulei de balamale ca sa nu mai scartie (am inteles ca stiai de ce greseli ai facut tu de scartaia asa tare...) ori, daca tot ai descoperit ataea semne ca tipul nu te mai vrea, inchizi usa asta dintre voi. Nu mai auzi nici scartaitul si ai alte orizonturi pentru o alta relatie care sa fie mai frumoasa si bine unsa... Cum treci peste despartire ? Asta e mai greu de sfatuit, dar incearca sa te gandesti ca tipul avea o viata ascunsa tie si nu merita sa ramai cu scartai... pardon, cu el.
barboneli
Postat pe 23 Martie 2015 21:50
stimata sau stima domn, sau doamna barboneli, buna seara, ca raspuns la starea materiala si financiara pentru mine nu inseamna aceasi chestie, pentru mine starea materiala inseamna ,o casa , masina, gradina,utilitati, tot ceea ce este nevoie omului de zi cu zi,iar cea financiara, inseamna tot pentru mine, a avea un loc de munca , de unde sa produca bani sa se poata intretine si vietui,, deci bani,, nu sunt bani,, nu poti vietui foarte bine, poate mai putin bine, !!!. Iar ii orice situatie nevom afla , starea materiala si financiara isi spune cuvantul,nu stiu cine ne-ar putea ajuta!
Vlaicu_Costel_1
Postat pe 24 Martie 2015 20:44


Buna seara stimate Costel, e dreptul tau sa crezi ca nu sunt aceasi chestie. E adevarat ca discutia intre noi nu o ajuta cu nimic pe domnisoara 447... Dar eu continui sa cred ca este acelasi lucru. Uite, tu spui ca starea materiala inseamna o casa, masina, unii au si cate un avion particular...gradina, etc.. Ok, ai dreptate, aa... de submarin am uitat sa spun... dar toate astea sau pentru toate astea trebuie bani. Deci am ajuns la starea financiara. Deci, ca sa ai starea materiala trebuie sa ai stare financiara. Deci daca vorbesti de starea materiala, inseamna ca de fapt vorbesti de starea financiara a cuiva. Asa ne-a invatat si profesorul de geografie la liceu. A... nu in clasa ci la o crasma unde ne intalneam 3-4 colegi, cu el la o bere... Nu, noi faceam cinste cu randul, pentru ca starea lui financiara nu-i permitea... Iar noi toti ne simteam minunat impreuna. Era un tip care ne si invata din secretele vietii dar ne si amuza cu umorul lui. Nu mai stiu ce s-a intamplat cu dansul, ca intre timp eu am cazut din tren si am murit.....
barboneli
Postat pe 24 Martie 2015 21:45
Buna seara stimabile sau stimabila domn sau doamna,, eu nu am spus ca starea ,materiala si financiara este aceeasi chestie,, scuza-ma,,am spus doar ca sunt chestii diferite,,si referitor la pareri si ele pot fi impartite si diferite si diverse de la caz la caz si situatie la situatie.Iar daca stau si ma gandesc prea mult la chestia cu gaina si oul, nu ajung nicaieri,tot asa si cu partea financiara si partea materiala,ai nevoie si de una si de alta , dar sunt,, nu stiu cum sa le numesc, eu le spun doar chestii diferite,sa fac rost de bani, imi trebuie o activitate din care sa produc ,sa vand si sa fiu platit cu bani pentru ceea ce vand, apoi,,,sa pot dezvolta productia ,imi va trebui si parte materiala ,,,iar fara bani , nu ma ce cauta in magazin!,, parerea mea , si al meu punct de vedere .este acesta prezentat de mine, ,ca poate fi luat mai in de amanuntul, se poate si asta,, doar ca fiecare dintre noi spune ce il duce capul, pe mine atat ma duce , imi pare rau,, nu pot spune decat ca am sa merg pina la urmatoarea statie de autobuz, si ma voi cobora, ca deja am calatorit clandestin.. buna seara!!!!
Vlaicu_Costel_1
Postat pe 25 Martie 2015 22:25
Hallo sfatul meu personal pt tine este sä nu mai continui cind nu mai e incredere......incearcä sä nu stai in casä !!!iesi undeva unde te simti bine ,Magazine preferate ,....nu se va mai schimba nimic !!! fä ceva ce i-ti face pläcere ;picteazä,plimbäte sau ce crezi tu cä t-iar face bine???si gindeste pozitiv !!!!


Elena_Cristea_3
Postat pe 26 Martie 2015 13:54
Draga 447, din nefericire si tu esti una din "trofeele" obtinute de barbati de genul asta cu care te-ai incurcat tu. Sunt unii care pentru o fata se dau peste cap sa o cucereasca si dupa ce au reusit si-au pierdut interesul pentru ea si deja cauta alta. In momentul asta nu e cel mai bun lucru sa incepi o alta relatie, cu gandul ca te vei vindeca de asta ce tocmai ai terminat-o. Exista riscul sa dai tot de unul din asta si sa suferi mai mult ca acum. Gaseste-ti ceva cu care sa iti umpli timpul si care sa iti devieze atentia de la ce s-a intamplat. Daca ai posibilitatea poti incepe o facultate. Lasa timpul sa isi faca datoria si deocamdata ocupa-te de propria persoana: mergi la cosmetica, la aerobic, in excursie. Gaseste sa faci ceva ce iti place.
angel_forever
Postat pe 26 Martie 2015 16:24
De la: Vlaicu_Costel_1, la data 2015-03-25 22:25:57Buna seara stimabile sau stimabila domn sau doamna,, eu nu am spus ca starea ,materiala si financiara este aceeasi chestie,, scuza-ma,,am spus doar ca sunt chestii diferite,,si referitor la pareri si ele pot fi impartite si diferite si diverse de la caz la caz si situatie la situatie.Iar daca stau si ma gandesc prea mult la chestia cu gaina si oul, nu ajung nicaieri,tot asa si cu partea financiara si partea materiala,ai nevoie si de una si de alta , dar sunt,, nu stiu cum sa le numesc, eu le spun doar chestii diferite,sa fac rost de bani, imi trebuie o activitate din care sa produc ,sa vand si sa fiu platit cu bani pentru ceea ce vand, apoi,,,sa pot dezvolta productia ,imi va trebui si parte materiala ,,,iar fara bani , nu ma ce cauta in magazin!,, parerea mea , si al meu punct de vedere .este acesta prezentat de mine, ,ca poate fi luat mai in de amanuntul, se poate si asta,, doar ca fiecare dintre noi spune ce il duce capul, pe mine atat ma duce , imi pare rau,, nu pot spune decat ca am sa merg pina la urmatoarea statie de autobuz, si ma voi cobora, ca deja am calatorit clandestin.. buna seara!!!!


Intamplator si din intamplare... si eu cobor tot la statia urmatoare, eu necalatorind clandestin, am pasaportul si certificatul de eliberare din inchisoare la mine, false amandoua binenteles.... In caz ca nu te deranjeaza, te rog sa ma lasi sa te conduc pana la coltul strazii sau intrarea de la bloc, find cam intuneric deja si sa ne despartim ca amici... . Buna seara si noapte buna
barboneli
Postat pe 26 Martie 2015 21:44
Uite, poti spune novena asta si sa te concentrezi pe ce doresti (viitor) si nu pe ce a fost (trecut). Poate ti foloseste
Se pun 3 dorinte-una de bani si 2 imposibile.Ele se vor implini chiar daca nu credeti.
Rugaciunea: "Maica iubita,Sfanta Fecioara din Juquila,Fecioara a sparantei noastre,iarta-mi pacatele pentru ca sunt multe,viata noastra e a ta,fereste-ne de tot raul si daca in aceasta lume de nedreptate,mizerie si pacat vezi ca viata noastra a luat-o razana nu ne abandona! Maica iubita protejeaza pelerinii. Fii alaturi de noi in toate drumurile noastre! Acopera-i cu mantia ta pe sarmanii fara ajutor si painea care le-a fost furata,da-le-o inapoi! Fii langa noi toata viata noastra si elibereaza-ne de orice tip de pacat!
Amen!II
Multumesc Fecioarei din Juquila pentru toate favorurile primite!
Amen!
Se spune de 9 ori "Bucura-te Marie! Bucura-te Marie cea plina de har, Domnul este cu tine! Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecelui tau Iisus! Sfanta Marie, Maica lui Dumnezeu, roaga-te pentru noi pacatosii acum si in ceasul mortii noastre!
Amen!
garbo_411601
Postat pe 19 Mai 2015 02:43
Doua sfaturi:

1.pleaca din tara (la noi in tara la 5 casatorii exista 1 divort) si concentreaza-te pe altceva care sigur iti va umple timpul
2.consituie pe facebook prima comunitate sub titlul "Cum trec peste o despartire" si ai sa vezi cati sunt in situatia ta

amal2duman
Postat pe 19 Mai 2015 08:21
" Se pun 3 dorinte-una de bani si 2 imposibile.Ele se vor implini chiar daca nu credeti."




Rotty
Postat pe 19 Mai 2015 08:33
Si impsibile si fara sa crezi...
1.vreau sa am inelul Arabelei
2.si insigna de teleportare din Star Trek
Schmetterling
Postat pe 19 Mai 2015 09:14
Rotty
Postat pe 19 Mai 2015 09:22
Cum sa treci peste o despartire?
Depinde de temperament, unii se imbata crita citeva zile ( nerecomandat, afecteaza grav ficatul ) altii se apuca de fumat ( iar nerecomandat, afecteaza grav plaminii) altii se pierd in aventuri ocazionale gen one night stand
( atentie pericol de BTS) iar cei mai multi analizeaza ce au gresit si isi vad linistiti de drum inainte, tinind cont ca ori de cite ori in viata ti se inchide o usa undeva ti se deschide o fereastra.
Cred ca esti foarte tinara (modul de exprimare este pueril si naiv) asa ca ai tot timpul sa-ti refaci viata intr-o alta relatie mai serioasa si in care sa gresesti mai putin.

Bafta!!!
Tommy_Boy
Postat pe 23 Mai 2015 15:28
De la: Schmetterling, la data 2015-05-19 09:14:53 Si impsibile si fara sa crezi...

2.si insigna de teleportare din Star Trek


Insigna cui ? A căpitanului :

1. Archer ;
2. Kirk ;
3. Picard ;
4. Janeway ;
5. Sisko.
VasileDinNuc
Postat pe 23 Mai 2015 16:01
Din momentul in care e imposibilă,mai contează?! Si,din ce mai tin eu minte,doar unul era căpitan-Picard.
Schmetterling
Postat pe 23 Mai 2015 19:20
De la: Schmetterling, la data 2015-05-23 19:20:15 Din momentul in care e imposibilă,mai contează?! Si,din ce mai tin eu minte,doar unul era căpitan-Picard.


Incomplet.

1. Archer - pt perioada de după First Contact ;
2. Kirk - pt Seria Originală de după Archer ;
3. Picard - pt seria Next Generation ;
4. Janeway - pt nava Voyager ;
5. Sisko - pt Staţia Spaţială DS9 sau Deep Space Nine.
VasileDinNuc
Postat pe 23 Mai 2015 21:26
Mare iti e gradina Doamne si multi nebuni ii sar gardul.
411 tu chiar crezi la modul serios ca daca spui 5 Ave Maria si 4 Tatal Nostru ti se indeplinesc dorintele?
Crezi ca Dumnezeu e un contabil cu minecute care noteaza in dreptul fiecarui muritor la credit cite rugaciuni a spus si la debit cite dorinte ii indeplineste pt. rugaciunile spuse??????
Scumpa fara credinta ( dar sti de aia adevarata din suflet ) poti sa mergi in genunchi toata viata si sa bati 1000 matanii pe zi, e vax albina, nada, zero taiat.
Si de unde sti tu ca Dumnezeu e de acord cu dorintele tale? Poate el are alte planuri si atunci ce te faci?

Tommy_Boy
Postat pe 23 Mai 2015 23:37
De la: VasileDinNuc, la data 2015-05-23 21:26:08
De la: Schmetterling, la data 2015-05-23 19:20:15 Din momentul in care e imposibilă,mai contează?! Si,din ce mai tin eu minte,doar unul era căpitan-Picard.


Incomplet.

1. Archer - pt perioada de după First Contact ;
2. Kirk - pt Seria Originală de după Archer ;
3. Picard - pt seria Next Generation ;
4. Janeway - pt nava Voyager ;
5. Sisko - pt Staţia Spaţială DS9 sau Deep Space Nine.


Total incomplet! Retin doar next generation,care se difuza,cândva cand eram copil. Si insigna de teleportare mi a ramas in minte,precum si unele personaje.
Buna dimineata !
Schmetterling
Postat pe 24 Mai 2015 09:10
Aoleu Fluturas ! Vasile al nostru traieste intr-un nuc spatial . Se pricepe nu gluma , cred ca la el e insigna cu pricina.
Rotty
Postat pe 24 Mai 2015 09:14
Sa stii ca asa e! Felicitari!
Schmetterling
Postat pe 24 Mai 2015 09:23
Deci dorinta nr 2 e rezolvata. Nu se poate , ti-o luat-o Vasile inainte. Da` cu inelul ala....daca reusesti , nu mi-l imprumuti si mie vreo doua zile ?
Rotty
Postat pe 24 Mai 2015 09:31
Se pare,ca,pana si cele mai
imposibile dorinte,au o rezolvare! Sigur ca ti l împrumut,doar sa fac rost de el!
Schmetterling
Postat pe 24 Mai 2015 09:42
Merci deabia astept.
Rotty
Postat pe 24 Mai 2015 09:44
Trebuie sa ai rabdare, timpul le rezolva...te inteleg, stiu ca ti-i greu dar dupa ani totusi nu mai era relatia ca la inceput cand te-ai indragostit de el, aum poti sa-i vezi defectele si cred ca are , cel mai mare defect al lui (din cele ce ai relatat) este intoleranta deci rautatea, mai bine fara rau
garbo192408
Postat pe 24 Mai 2015 16:07
salut draguto
Nu cred ca trebuie sa dramatizezi ,inteleg ca-ti este greu dar obisnuestete cu ideia ca tea inselat pentru ce suspini???
lui nu ia pasat de tine.Demonstreaza ca esti puternica nu te arata ca suferi nu sa terminat lumea si nici barbati eu iti zic asa ,,de ce sa fii linga o persoana care nu da doi bani pe tine mai bine singura,, pe parcurs te asigur ca ai sa-ti gasesti perekea ideala . Ocupate de tine de casuta in care traiesti esi cu prietenele daca ai ,daca nu ai prietene mergi la cumparaturi ,viziteaza magazine ,la cinema nu te inkide in tine .Sper ca o sa intelegi ceea ce ti-am scris si ati doresc succes
BENIDORMSP10
Postat pe 26 Mai 2015 18:19
De la: Rotty, la data 2015-05-24 09:44:56Merci deabia astept.


Insigna n-o vrei ? Vrei doar inelul Arabelei ?
VasileDinNuc
Postat pe 26 Mai 2015 20:53
De la: Rotty, la data 2015-05-24 09:14:03 Aoleu Fluturas ! Vasile al nostru traieste intr-un nuc spatial . Se pricepe nu gluma , cred ca la el e insigna cu pricina.


Nu spaţial, ci galactic. :D
VasileDinNuc
Postat pe 26 Mai 2015 20:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de un sfat 29 De la: marius85 4 Decembrie 2014 19:11
Ce sa fac? 36 De la: CiobO 3 Ianuarie 2016 15:05
Meditatie la viata mea 1 De la: femeiadesucces 10 Februarie 2010 00:10
buna! 5 De la: emory 23 Octombrie 2010 17:48
as vrea sa intelag 30 De la: oana4me 1 Februarie 2010 13:20
Setari Cookie-uri