Rugăciunea Sf. Marta

Această rugăciune se spune în 9 zile de marți la rând, având o lumânare sfințită aprinsă. Rugăciunea este atât de puternică, încât înainte de a termina novena, se va primi lucrul cerut oricât de greu ar părea.

Sf. Marta, mă îndrept către tine plină de încredere, cerându-ți ajutor. Cred cu tărie că mă vei ajuta și mă vei sprijini când mi-e greu. Spre a-ți arăta recunoștința mea, iți făgăduiesc că o voi face cunoscută și altora aceasta rugăciune. Te rog cu umilință să îmi aduci alinare în suferințele și necazurile mele. În numele negrăitei bucurii care ți-a cuprins inima când ai oferit adăpost Mântuitorului lumii în casa ta din Betania, te implor, roagă-te pentru mine și familia mea ca să-l păstrăm pe Dumnezeu în inimi, astfel încât să ne învrednicim a primi ajutor în nevoile noastre, mai ales în durerea care mă copleșește acum (aici se spune dorintța).
Te implor, ajutătoarea celor aflați în suferință, înfrânge orice greutate, precum ai înfrânt balaurul care zace la picioarele tale. Apoi se spune o dată rugăciunea Tatăl nostru și de 3 ori Născătoarea: Bucură-te Marie cea plină de har, Domnul este cu tine! Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul trupului tău, Iisus! Sfântă Marie, roagă-te pentru noi păcătoșii, acum și în ceasul morții noastre. Amin.
Sf. Marta, roagă-te pentru mine și familia mea.
Dab__ca_Alexandra_1
Postat pe 12 Martie 2015 02:28
Spune-mi te rog, de fiecare data cand spui rugaciunea trebuie sa ai o lumanare noua sfintita sau una singura o folosești in cele noua zile de Marti ? Este o anumita perioada a zilei cand se spune ? Multumesc
gineta_suteu
Postat pe 4 Aprilie 2015 02:47
Nu știu, eu am folosit aceeași lumânare, dar nu cred că a fost sfințită. Nu cred că există o anumită perioadă a zilei, doar că trebuie să o spui nouă zile de marți consecutive.
Dab__ca_Alexandra_1
Postat pe 4 Aprilie 2015 05:39
Am o întrebare ti sa îndeplinit dorinta? Eu am tinut 9 marti. Acuma astept sa vad daca mi se va îndeplini dorinta.tin sa precizez ca este o dorinta aproape imposibila
melyndutz
Postat pe 4 Aprilie 2015 07:47
daca tu crezi dai inainte
Maricel_Calin_1
Postat pe 4 Aprilie 2015 08:01
De la: Dab__ca_Alexandra_1, la data 2015-03-12 02:28:05Această rugăciune se spune în 9 zile de marți la rând, având o lumânare sfințită aprinsă. Rugăciunea este atât de puternică, încât înainte de a termina novena, se va primi lucrul cerut oricât de greu ar părea.

Sf. Marta, mă îndrept către tine plină de încredere, cerându-ți ajutor. Cred cu tărie că mă vei ajuta și mă vei sprijini când mi-e greu. Spre a-ți arăta recunoștința mea, iți făgăduiesc că o voi face cunoscută și altora aceasta rugăciune. Te rog cu umilință să îmi aduci alinare în suferințele și necazurile mele. În numele negrăitei bucurii care ți-a cuprins inima când ai oferit adăpost Mântuitorului lumii în casa ta din Betania, te implor, roagă-te pentru mine și familia mea ca să-l păstrăm pe Dumnezeu în inimi, astfel încât să ne învrednicim a primi ajutor în nevoile noastre, mai ales în durerea care mă copleșește acum (aici se spune dorintța).
Te implor, ajutătoarea celor aflați în suferință, înfrânge orice greutate, precum ai înfrânt balaurul care zace la picioarele tale. Apoi se spune o dată rugăciunea Tatăl nostru și de 3 ori Născătoarea: Bucură-te Marie cea plină de har, Domnul este cu tine! Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul trupului tău, Iisus! Sfântă Marie, roagă-te pentru noi păcătoșii, acum și în ceasul morții noastre. Amin.
Sf. Marta, roagă-te pentru mine și familia mea.


O rugăciune este o rugăciune. Dacă te rogi fierbinte și din inimă,cu smerenie și evlavie atunci ajunge unde trebuie. Trebuie să te rogi ca și cum deja ai ceea ce ceri! Iubirea de Dumnezeu este mai presus de orice dorință sau pretenție. Dacă avem o necesitate sau cerem ceva de folos Dumnezeu știe. Trebuie să iertăm și să ne punem sufletul și cugetul în ordine. Dar trebuie să conștientizăm să se facă Voia lui Dumnezeu altfel se dereglează totul. Nu este bine să punem nimic mai presus de iubirea pentru Dumnezeu. Dacă nu suntem siguri că ceva este folositor pentru noi putem spune; Ajută-mă, Doamne, să Te iubesc pe Tine mai presus de orice pe lume!
garbo_410570
Postat pe 4 Aprilie 2015 08:49
De la: garbo_410570, la data 2015-04-04 08:49:37
De la: Dab__ca_Alexandra_1, la data 2015-03-12 02:28:05Această rugăciune se spune în 9 zile de marți la rând, având o lumânare sfințită aprinsă. Rugăciunea este atât de puternică, încât înainte de a termina novena, se va primi lucrul cerut oricât de greu ar părea.

Sf. Marta, mă îndrept către tine plină de încredere, cerându-ți ajutor. Cred cu tărie că mă vei ajuta și mă vei sprijini când mi-e greu. Spre a-ți arăta recunoștința mea, iți făgăduiesc că o voi face cunoscută și altora aceasta rugăciune. Te rog cu umilință să îmi aduci alinare în suferințele și necazurile mele. În numele negrăitei bucurii care ți-a cuprins inima când ai oferit adăpost Mântuitorului lumii în casa ta din Betania, te implor, roagă-te pentru mine și familia mea ca să-l păstrăm pe Dumnezeu în inimi, astfel încât să ne învrednicim a primi ajutor în nevoile noastre, mai ales în durerea care mă copleșește acum (aici se spune dorintța).
Te implor, ajutătoarea celor aflați în suferință, înfrânge orice greutate, precum ai înfrânt balaurul care zace la picioarele tale. Apoi se spune o dată rugăciunea Tatăl nostru și de 3 ori Născătoarea: Bucură-te Marie cea plină de har, Domnul este cu tine! Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul trupului tău, Iisus! Sfântă Marie, roagă-te pentru noi păcătoșii, acum și în ceasul morții noastre. Amin.
Sf. Marta, roagă-te pentru mine și familia mea.


O rugăciune este o rugăciune. Dacă te rogi fierbinte și din inimă,cu smerenie și evlavie atunci ajunge unde trebuie. Trebuie să te rogi ca și cum deja ai ceea ce ceri! Iubirea de Dumnezeu este mai presus de orice dorință sau pretenție. Dacă avem o necesitate sau cerem ceva de folos Dumnezeu știe. Trebuie să iertăm și să ne punem sufletul și cugetul în ordine. Dar trebuie să conștientizăm să se facă Voia lui Dumnezeu altfel se dereglează totul. Nu este bine să punem nimic mai presus de iubirea pentru Dumnezeu. Dacă nu suntem siguri că ceva este folositor pentru noi putem spune; Ajută-mă, Doamne, să Te iubesc pe Tine mai presus de orice pe lume!


Bucură-te Marie cea plină de har, Domnul este cu tine! este o rugăciune foarte puternică!
garbo_410570
Postat pe 4 Aprilie 2015 08:58
Buna, am zis si eu de multe ori aceasta rugăciune si nimic nu e imposibil. Trebuie însă o lumânare sfințită si aceeași lumânare timp de 9 marți la rând si vineri. De rugăciune stiu de la părinte de la biserica catolica (eu fiind ortodoxa) dar asta nu are nici o importantă.
garbo303144
Postat pe 4 Aprilie 2015 09:57
De la: garbo303144, la data 2015-04-04 09:57:59Buna, am zis si eu de multe ori aceasta rugăciune si nimic nu e imposibil. Trebuie însă o lumânare sfințită si aceeași lumânare timp de 9 marți la rând si vineri. De rugăciune stiu de la părinte de la biserica catolica (eu fiind ortodoxa) dar asta nu are nici o importantă.


M-am întrebat mereu ce este cu aceste ritualuri? Oare nu e suficientă o rugăciune din inimă smerită?

Uneori aș zice că poate să ajungă. Alteori, poate că ajută și aceste ritualuri. Tu ce crezi?
garbo_410570
Postat pe 4 Aprilie 2015 16:30
Mie nu mi s-a indeplinit.....si nici macar nu era imposibila....
Aurora_Blueeyes_1
Postat pe 5 Aprilie 2015 00:39
Nici mie nu mi s-a îndeplinit încă, dar dacă îți dorești ceva cu adevărat, cu siguranță se va îndeplini, trebuie doar să crezi în acel ceva.
Dab__ca_Alexandra_1
Postat pe 5 Aprilie 2015 04:53
Nu mi s-a îndeplinit încă, dar probabil nu este încă timpul să se îndeplinească, iar lumânarea pe care am folosit-o nu cred că a fost sfințită.
Dab__ca_Alexandra_1
Postat pe 5 Aprilie 2015 05:02
De la: melyndutz, la data 2015-04-04 07:47:50Am o întrebare ti sa îndeplinit dorinta? Eu am tinut 9 marti. Acuma astept sa vad daca mi se va îndeplini dorinta.tin sa precizez ca este o dorinta aproape imposibila


De la: Dab__ca_Alexandra_1, la data 2015-04-05 04:53:33Nu mi s-a îndeplinit încă, dar dacă îți dorești ceva cu adevărat, cu siguranță se va îndeplini, trebuie doar să crezi în acel ceva.
Dab__ca_Alexandra_1
Postat pe 5 Aprilie 2015 05:13
De la: Aurora_Blueeyes_1, la data 2015-04-05 00:39:33Mie nu mi s-a indeplinit.....si nici macar nu era imposibila....


De la: Dab__ca_Alexandra_1, la data 2015-04-05 05:02:45Nici mie nu mi s-a îndeplinit încă, dar probabil nu este încă timpul să se îndeplinească, iar lumânarea pe care am folosit-o nu cred că a fost sfințită.
Dab__ca_Alexandra_1
Postat pe 5 Aprilie 2015 05:22
De la: Dab__ca_Alexandra_1, la data 2015-04-05 05:22:44
De la: Aurora_Blueeyes_1, la data 2015-04-05 00:39:33Mie nu mi s-a indeplinit.....si nici macar nu era imposibila....


De la: Dab__ca_Alexandra_1, la data 2015-04-05 05:02:45Nici mie nu mi s-a îndeplinit încă, dar probabil nu este încă timpul să se îndeplinească, iar lumânarea pe care am folosit-o nu cred că a fost sfințită.


Lumânările cumpărate de la biserică sunt sfințite. Nu sunt galbene-portocalii ci au culoarea aceea de ceară (aproape de culoarea aceea a hârtiei nealbite).

Personal nu cred că aceasta ar fi cea mai mare problemă. La o conferință despre creștinism a venit un tămăduitor necreștin să ne învețe despre cum a înțeles el creștinismul și pe Domnul iisus. Spunea că totul este o problemă de credință. Trebuie să crezi că te vei face bine și asta la timp, înainte ca boala să-ți fure cea mai mare parte din vitalitate. Certitudinea înseamnă 100%
.Pentru ca dorințele să ajungă unde trebuie e nevoie ca ele să fie exprimate pe pozitiv, nu pe negativ. Trebuie să crezi că ai și luat. Să nu fii în război cu cineva. Ori, dacă ești supărat, nu se mai ridică Ruga. (poate fi atacată de Puterile de sub Cer). Dacă ești supărat, mai bine rogi pe cineva apropiat (care te iubește) să se roage pentru tine, sau rogi un Preot să se roage pentru tine.Sau, încearcă să-ți treacă. Dacă ești supărat e mai bine să nu aduci daruri la biserică Duminica, mai bine să nu intri în biserică pentru că se amplifică totul și dai de belea. Tot așa, o dorință curată va fi amplificată la Biserică și va ajunge unde trebuie.
Pe de altă parte, se susține că, în anumite cazuri,e mai bine să nu spui nimănui ce faci, să te rogi de protecție și să faci rugăciunile în taină.

Despre repetarea rugăciunii...înclin să cred că astfel se poate amplifica. Ești ceea ce gândești și faci în mod repetat cum spunea Pera Novacovici, psihologul de la Timișoara.



garbo_410570
Postat pe 5 Aprilie 2015 09:29
De la: garbo_410570, la data 2015-04-04 16:30:27
De la: garbo303144, la data 2015-04-04 09:57:59Buna, am zis si eu de multe ori aceasta rugăciune si nimic nu e imposibil. Trebuie însă o lumânare sfințită si aceeași lumânare timp de 9 marți la rând si vineri. De rugăciune stiu de la părinte de la biserica catolica (eu fiind ortodoxa) dar asta nu are nici o importantă.


M-am întrebat mereu ce este cu aceste ritualuri? Oare nu e suficientă o rugăciune din inimă smerită?

Uneori aș zice că poate să ajungă. Alteori, poate că ajută și aceste ritualuri. Tu ce crezi?
garbo303144
Postat pe 5 Aprilie 2015 15:37
Bă da, dar mi am dorit mai multe....dacă te rogi din suflet nimic nu e imposibil
garbo303144
Postat pe 5 Aprilie 2015 15:39
De la: garbo303144, la data 2015-04-05 15:39:07Bă da, dar mi am dorit mai multe....dacă te rogi din suflet nimic nu e imposibil


garbo_410570
Postat pe 5 Aprilie 2015 16:33
Doamne ajuta
ilovanelena
Postat pe 5 Aprilie 2015 20:07
De la: Dab__ca_Alexandra_1, la data 2015-03-12 02:28:05Această rugăciune se spune în 9 zile de marți la rând, având o lumânare sfințită aprinsă. Rugăciunea este atât de puternică, încât înainte de a termina novena, se va primi lucrul cerut oricât de greu ar părea.

Sf. Marta, mă îndrept către tine plină de încredere, cerându-ți ajutor. Cred cu tărie că mă vei ajuta și mă vei sprijini când mi-e greu. Spre a-ți arăta recunoștința mea, iți făgăduiesc că o voi face cunoscută și altora aceasta rugăciune. Te rog cu umilință să îmi aduci alinare în suferințele și necazurile mele. În numele negrăitei bucurii care ți-a cuprins inima când ai oferit adăpost Mântuitorului lumii în casa ta din Betania, te implor, roagă-te pentru mine și familia mea ca să-l păstrăm pe Dumnezeu în inimi, astfel încât să ne învrednicim a primi ajutor în nevoile noastre, mai ales în durerea care mă copleșește acum (aici se spune dorintța).
Te implor, ajutătoarea celor aflați în suferință, înfrânge orice greutate, precum ai înfrânt balaurul care zace la picioarele tale. Apoi se spune o dată rugăciunea Tatăl nostru și de 3 ori Născătoarea: Bucură-te Marie cea plină de har, Domnul este cu tine! Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul trupului tău, Iisus! Sfântă Marie, roagă-te pentru noi păcătoșii, acum și în ceasul morții noastre. Amin.
Sf. Marta, roagă-te pentru mine și familia mea.
garbo186310
Postat pe 6 Aprilie 2015 11:30
De la: Dab__ca_Alexandra_1, la data 2015-03-12 02:28:05Această rugăciune se spune în 9 zile de marți la rând, având o lumânare sfințită aprinsă. Rugăciunea este atât de puternică, încât înainte de a termina novena, se va primi lucrul cerut oricât de greu ar părea.

Sf. Marta, mă îndrept către tine plină de încredere, cerându-ți ajutor. Cred cu tărie că mă vei ajuta și mă vei sprijini când mi-e greu. Spre a-ți arăta recunoștința mea, iți făgăduiesc că o voi face cunoscută și altora aceasta rugăciune. Te rog cu umilință să îmi aduci alinare în suferințele și necazurile mele. În numele negrăitei bucurii care ți-a cuprins inima când ai oferit adăpost Mântuitorului lumii în casa ta din Betania, te implor, roagă-te pentru mine și familia mea ca să-l păstrăm pe Dumnezeu în inimi, astfel încât să ne învrednicim a primi ajutor în nevoile noastre, mai ales în durerea care mă copleșește acum (aici se spune dorintța).
Te implor, ajutătoarea celor aflați în suferință, înfrânge orice greutate, precum ai înfrânt balaurul care zace la picioarele tale. Apoi se spune o dată rugăciunea Tatăl nostru și de 3 ori Născătoarea: Bucură-te Marie cea plină de har, Domnul este cu tine! Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul trupului tău, Iisus! Sfântă Marie, roagă-te pentru noi păcătoșii, acum și în ceasul morții noastre. Amin.
Sf. Marta, roagă-te pentru mine și familia mea.
sandy_bel
Postat pe 6 Aprilie 2015 14:48
De la: sandy_bel, la data 2015-04-06 14:48:31
De la: Dab__ca_Alexandra_1, la data 2015-03-12 02:28:05Această rugăciune se spune în 9 zile de marți la rând, având o lumânare sfințită aprinsă. Rugăciunea este atât de puternică, încât înainte de a termina novena, se va primi lucrul cerut oricât de greu ar părea.

Sf. Marta, mă îndrept către tine plină de încredere, cerându-ți ajutor. Cred cu tărie că mă vei ajuta și mă vei sprijini când mi-e greu. Spre a-ți arăta recunoștința mea, iți făgăduiesc că o voi face cunoscută și altora aceasta rugăciune. Te rog cu umilință să îmi aduci alinare în suferințele și necazurile mele. În numele negrăitei bucurii care ți-a cuprins inima când ai oferit adăpost Mântuitorului lumii în casa ta din Betania, te implor, roagă-te pentru mine și familia mea ca să-l păstrăm pe Dumnezeu în inimi, astfel încât să ne învrednicim a primi ajutor în nevoile noastre, mai ales în durerea care mă copleșește acum (aici se spune dorintța).
Te implor, ajutătoarea celor aflați în suferință, înfrânge orice greutate, precum ai înfrânt balaurul care zace la picioarele tale. Apoi se spune o dată rugăciunea Tatăl nostru și de 3 ori Născătoarea: Bucură-te Marie cea plină de har, Domnul este cu tine! Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul trupului tău, Iisus! Sfântă Marie, roagă-te pentru noi păcătoșii, acum și în ceasul morții noastre. Amin.
Sf. Marta, roagă-te pentru mine și familia mea.




Dar voi la Mormantul Sfantului Parinte Arsenie Boca ati fost?
mergeti si pe urma scrieti care ce ati simtit.... ESTE CEVA MAGIC !!!!!!!!!!
si daca sunteti sinceri si cu frica lui D-zeu, si cu credinta ca Sf.Parinte va ajuta, cu siguranta vi se indeplinesc dorintele dar cele curate nu cu cine stie ce ganduri ( RELE NEGATIVE )ca atunci e de rau
puup
sandy_bel
Postat pe 6 Aprilie 2015 14:52
De la: sandy_bel, la data 2015-04-06 14:52:09
De la: sandy_bel, la data 2015-04-06 14:48:31
De la: Dab__ca_Alexandra_1, la data 2015-03-12 02:28:05Această rugăciune se spune în 9 zile de marți la rând, având o lumânare sfințită aprinsă. Rugăciunea este atât de puternică, încât înainte de a termina novena, se va primi lucrul cerut oricât de greu ar părea.

Sf. Marta, mă îndrept către tine plină de încredere, cerându-ți ajutor. Cred cu tărie că mă vei ajuta și mă vei sprijini când mi-e greu. Spre a-ți arăta recunoștința mea, iți făgăduiesc că o voi face cunoscută și altora aceasta rugăciune. Te rog cu umilință să îmi aduci alinare în suferințele și necazurile mele. În numele negrăitei bucurii care ți-a cuprins inima când ai oferit adăpost Mântuitorului lumii în casa ta din Betania, te implor, roagă-te pentru mine și familia mea ca să-l păstrăm pe Dumnezeu în inimi, astfel încât să ne învrednicim a primi ajutor în nevoile noastre, mai ales în durerea care mă copleșește acum (aici se spune dorintța).
Te implor, ajutătoarea celor aflați în suferință, înfrânge orice greutate, precum ai înfrânt balaurul care zace la picioarele tale. Apoi se spune o dată rugăciunea Tatăl nostru și de 3 ori Născătoarea: Bucură-te Marie cea plină de har, Domnul este cu tine! Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul trupului tău, Iisus! Sfântă Marie, roagă-te pentru noi păcătoșii, acum și în ceasul morții noastre. Amin.
Sf. Marta, roagă-te pentru mine și familia mea.




Dar voi la Mormantul Sfantului Parinte Arsenie Boca ati fost?
mergeti si pe urma scrieti care ce ati simtit.... ESTE CEVA MAGIC !!!!!!!!!!
si daca sunteti sinceri si cu frica lui D-zeu, si cu credinta ca Sf.Parinte va ajuta, cu siguranta vi se indeplinesc dorintele dar cele curate nu cu cine stie ce ganduri ( RELE NEGATIVE )ca atunci e de rau
puup


Eu am fost. Nu cu gând să mă rog pentru mine neapărat. Era vorba de unchiul meu care era pe moarte. Atunci I-am mulțumit Părintelui pentru tot ajutorul pe care mi l-a dat mai înainte, când am avut unul dintre cei patru copii ai mei bolnav, în comă, la spital iar noi nici nu-l găseam, îl căutam cu poliția. Când a zis Părintele că mi-l aduce acasă, a doua zi am primit telefon. Îl identificaseră. Copilul a scăpat cu viață. Părintele vorbește cu tine dacă îl rogi și ceea ce spune că se va face, se va face. Nu aș fi avut prilejul să povestesc dacă nu ai fi scris aceste rânduri. Mulțumesc mult.

garbo_410570
Postat pe 6 Aprilie 2015 15:13
Am citit si am pus dorinta de a cistiga bani ,.In a patra zi am gasit unportofel cu 70 euro,adevarat va spun,putin dar am fost bucuros,cred in rugaciune
ion_11
Postat pe 8 Aprilie 2015 12:59
OK ai gasit un portofel, nu crezi ca trebuia sa-l predai la politie ca poate il cauta cineva?
poate Doamne Doamne te-a testat sa vada cit de corect esti si astepta un anumit gest de la tine.

Tommy_Boy
Postat pe 24 Mai 2015 17:07
Eu chiar fac aceasta rugaciune...marti o sa fie a cincea marti de cand o zic...folosesc aceeas lumanare care o am de la biserica...D zeu sa ne ajute la toata lumea...
MikaVera76
Postat pe 24 Mai 2015 18:46
nu inteleg pentru ce trebuie aprinsa luminarea vineri daca rugaciunea trebuie citita martea multumesc
garbo_408111
Postat pe 26 Mai 2015 22:01
rugaciune adusa Maicutei Domnului nu trebui adusa numai intr-o anumita zi ci in fiecare zi! si rugati-va din tot sufletul !
lllorena
Postat pe 27 Mai 2015 06:23
Incercati! La mine a avut efect!
Cineva_Andra_1
Postat pe 8 Decembrie 2015 17:27
SF.Marta,ma indrept catre tine plina de incredere cerandu-ti ajutor.Cred cu tarie ca ma vei ajuta si ma vei sprijini cand mi-e greu.Spre a-ti arata recunostinta mea,iti fagaduiesc sa fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune.Te rog cu umilinta sa imi aduci alinare in suferintele si necazurile mele.In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Mantuitorului lumii in casa ta din Betania,te implor roaga-te pentru noi si familia mea ca sa-l pastram pe Dumnezeu in inimi,astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre,mai ales in durerea care ma copleseste acum....../aici se spune dorinta.
Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta,infrange orice greutate precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale.Apoi se spune

1 Tatal nostru

3 Bucura-te Marie,cea plina de har,Domnul este cu tine.Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul trupului tau Isus.Sfanta Marie,Maica lui Dumnezeu,roaga-te pentru noi pacatosii,acum si in ceasul mortii noastre.Amin.
Sf.Marta ,roaga-te pentru mine si familia mea.

Se spune noua zile de marti,si pe timpul cat se recita se aprinde o lumanare sfintita.
xzyt
Postat pe 23 Decembrie 2015 04:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
filmele coreene 17 De la: daniilia 16 Februarie 2013 20:33
De ce se intampla asta? 13 De la: elodia 17 Martie 2010 18:31
comportament inconsecvent 40 De la: ingerasullinistit 29 Martie 2011 16:43
La multi ani tuturor celor care poarte nume de**Constantin si Elena*!! 9 De la: Jojolin 21 Mai 2012 15:03
aceasta este povestea mea de dragoste.. sa arat ca exista si iubire adevarata...sper sa nu ma injurati dupa..:( 21 De la: bau 30 Iunie 2010 16:58
Setari Cookie-uri