buna?

as vrea sa ma ajutati si pe mine cu un sfat ce as putea face ca sa imi conving parinti sa il accepte ca ginere pe viitorul meu sot?tine sa mentionez ca parinti mei au o alfel de gandire ca mine.ioana
ioana_brbn
Postat pe 14 Februarie 2015 01:30
Asta nu suna a "buna?"....
Rotty
Postat pe 14 Februarie 2015 08:18
De la: ioana_brbn, la data 2015-02-14 01:30:12as vrea sa ma ajutati si pe mine cu un sfat ce as putea face ca sa imi conving parinti sa il accepte ca ginere pe viitorul meu sot?tine sa mentionez ca parinti mei au o alfel de gandire ca mine.ioana


Detaliază :

Ce fel de gîndire au ei ?

Ce fel de gîndire ai tu ?

Şi, nu în ultimul rînd, cum este viitorul lor ginere ?
VasileDinNuc
Postat pe 21 Februarie 2015 18:55
ce ai putea face?
Cred ca ar fi cam trei variante:
1 - sa ii asiguri ca e baiat bun si vei fi foarte fericita cu el - cam toti parintii normali asta isi doresc pentru odrasla lor, sa fie fericita. Exista exceptii care urmaresc sa isi imbunatateasca situatia materiala/sociala proprie folosindu-se de copii, dar sint doar exceptii.
2 - sa le spui ca asta e decizia ta si indiferent cit vor sari in cour si in cap nu ti-o vor schimba: daca accepta bine, daca nu, tough luck: iar daca te pun sa alegi il vei alege pe el, asa ca mai bine sa nu te puna.
3 - sa nu le spui nimic si sa iti iei baiatul de mina si sa plecati sa va faceti viata voastra. Aici nu prea au de ales, nu pot decit sa accepte la un moment dat - e faptul implinit deja.
quasaria
Postat pe 22 Februarie 2015 01:20
vrei un sfat fara sa ne spui prea multe. de cat timp il cunosti pe viitorul sot,de ce nu il accepta parintii tai, care sunt motivele invocate de ei, poate totusi au dreptate, fiind trecuti prin viata, poate ai intrat in "saptamana oarba" si nu-i vezi defectele. poate e de alta rasa decat cea alba si nu le convine o relatie interrasiala si asta e singurul motiv.
garbo_3567
Postat pe 22 Februarie 2015 11:48
rar parintii sunt de acord,cu nora sau ginerele...in general se maesteca si fac rau,incercand sa faca bine.E greu,daca prin dialog calm,nu se poate face nimic, ,sa le schimbi gandirea....cel mai usor e dupa o discutie cu ei,sa faci ceea ce crezi,si sa incepi sa fii independenta de parerile lor.....
daniilia
Postat pe 10 Martie 2015 23:13
eu iti recomand sa faci ce simti fara sa tii cont de parerile altora
andreea_ioana_anghelescu
Postat pe 12 Martie 2015 15:08
Da , sau fa ce vrei , dar suporta consecintele .
pac67
Postat pe 15 Martie 2015 18:04
De la: VasileDinNuc, la data 2015-02-21 18:55:04
De la: ioana_brbn, la data 2015-02-14 01:30:12as vrea sa ma ajutati si pe mine cu un sfat ce as putea face ca sa imi conving parinti sa il accepte ca ginere pe viitorul meu sot?tine sa mentionez ca parinti mei au o alfel de gandire ca mine.ioana


Detaliază :

Ce fel de gîndire au ei ?

Ce fel de gîndire ai tu ?

Şi, nu în ultimul rînd, cum este viitorul lor ginere ?


Salut nucule cu Vasile intre crengi... hai ca incerc sa raspund eu la cele trei intrebari ale tale. Si asta ptr. ca ele sau raspunsul la ele, n-o ajuta cu nimic pe tipa noastra. Deci:
Altfel decat a ei.

Altfel decat a lor.

"E un dulce pe care il iubesc foarte mult si vreau sa ma marit si sa-mi fac un camin impreuna. "

Mai conteaza parerea parintilor ? Eu cred ca nu. Si sti de ce nu conteaza ? Pentru ca parintii nu sunt cei care o sa traiasca cu el, pentru ca daca nu e pe placul lor, nu ma refer daca el e un fost criminal sau un fost hot sau un viitor parlamentar (cea ce e acelasi lucru...) sau un afemeiat... asta nu inseamna ca nu trebuie sa fie si pe placul ei. Eu unul iti urez sa fi dat de un om bun si sot bun si tata bun si sa cunoasca cum se desfunda o chiuveta... Adica un adevarat barbat si cap de familie !
barboneli
Postat pe 24 Martie 2015 22:10
Draga Ioana, e adevarat ca parerea parintilor nu conteaza, dar nu o data am fost in cumpana si sfatul unui om trecut prin viata mi-a fost de folos. Uneori ei vad ce noi nu vedem. Alteori experienta lor ne avertizeaza pe noi, mai tineri, ca pot aparea neplaceri pe care le putem evita. Iar a gasi pe cineva care te iubeste asa cum esti si este in stare sa imparta viata cu tine fara nici un interes ascuns este din ce in ce mai greu in zilele noastre. Nu stiu ce fel de om este cel cu care ai de gand sa te casatoresti, dar nu uita ca orice parinte doreste copilului sau sa ii mearga bine. Apar aspecte de care trebuie sa tii cont: este in stare sa iti asigure strictul necasar?, ce conceptii are in privinta copiilor?, pe ce pozitie esti intre prioritatile lui atunci cand are de ales intre a petrece timp cu tine sau cu alte persoane (amici, rude...)?, cat de atasat este de parintii lui?, cat respect poarta parintilor tai indiferent daca sunt de fata sau nu?, cum isi trateaza propria famile la ora asta? Povestea e lunga, eu nu incerc sa te conving sa renunti la a iti intemeia o familie ci doar iti atrag atentia ca trebuie sa iei in calcul toate aspectele si sa decizi in functie de acestea. Vezi ce lucruri nu sunt pe placul parintilor tai si analizeaza-le la rece. Un lucru sa nu uiti: un om va aparea asa cum este doar dupa ce veti incepe sa convietuiti impreuna. Pana atunci are tot interesul sa isi ascunda defectele. Am scris-o de mai multe ori in forumul asta: atunci cand iubesti vezi omul cu toate calitatile si defectele lui dar ti-ai evaluat posibilitatile si consideri ca esti capabila sa traiesti viata alaturi de el asa cum este. Inainte de a ma casatori am petrecut mult timp analizandu-mi sentimentele si nu o data m-am intrebat daca sunt in stare sa impart viata cu bune si rele cu persoana pe care am ales-o. Parintii mi-au fost de mare ajutor fiindca mi-au aratat aspecte care nu le-am observat la persoana cu care urma sa Impart viata. M-au avertizat cu privire la unele situatii grele care pot aparea (aici nu am avut ce obiecta fiindca pe unde treceam eu ei au trecut, dar pe unde au trecut ei eu inca nu am trecut). In final am decis ca merita efortul si daca ar trebui sa dau timpul inapoi as face aceeasi alegere. Intrebarea este cati dintre cei care citesc aceste randuri pot spune acelasi lucru?
angel_forever
Postat pe 26 Martie 2015 17:55


Eu, ingjeras... Eu sunt unul din ei. Asta referitor la intrebarea ta, la intrebarea lui brbn, e mai greu Atata timp cat nu stiu motivele refuzului parintilor, nu am cum s-o ajut, eu sau tu sau VasileDinNuc, sau draguta de Rotty... ! Tu ai dat exemplu tau, eu daca il dau pe al meu iar n-am rezolvat nimic. Nu cunosc atuurile lui, ale viitorului sot ma refer si nici contra atuurile parintilor. Eu cunosc o fatacare a ratat casatoria cu primul ei iubit, din cauza parintilor. Mai precis, mama ei, care nu a fost de acord din cauza ca el, iubitul ei, nu avea masina... ! si sigur, ei ieseau de ceva timp, el urma sa se intoarca din armata peste scurt timp... se iubeau, se apreciau. Nici mama lui nu prea vroia fata, o fata minunata, nu numai la chip. Inainte sa moara, mama lui si-a cerut scuze fetei... In fine, sper ca azi sunt fericiti amandoi la casele lor. Deci uneori parintii nu au dreptate si se opun aiurea, in raul tinerilor. Eu, eu am hotarat singur cu toate ca mama mea vroia sa ma de-a alteia, o fosta eleva de-a ei. Fata o vizita la noi in casa, la Bucuresti, deci nu traiam in provincie sau sat, ele vorbeau si de mine, eu le dadeam atentie mai putina decat scaunului din mijlocul mesei si am mers mai departe cu alegerea mea, de fapt a ei. Ea a fost cea care m-a ales pe mine la Moneasa unde eram amandoi veniti in concediu de la servicile noastre. Si bine am facut. Ea find orfana de la 11 ani, n-am avut probleme cu impotrivirea sau aprobarea parintilor ei... Si nici acum, dupa 42 ani de casatorie, nu regret ca m-am luat dupa instincul meu.... Asa ca draga brbn mi-e greu sa te ajut. Daca esti sigura ca puteti traii fara ajutorul parintilor tai, puteti sa va alegeti calea impreuna si singuri. Nu te lua dupa felul de gandire al parintilor tai, iate dupa felul si puterea gandirii tale sau amandoi impreuna. Succes !

barboneli
Postat pe 26 Martie 2015 22:31
"... Fata o vizita la noi in casa, la Bucuresti, deci nu traiam in provincie sau sat, "

Ca noi astia din provincie om fi mai prosti ? Hai ca m-ai "ienervat" pe ziua de azi Barbo.


Rotty
Postat pe 27 Martie 2015 05:38


Nu draguta, nu asta am vrut sa spun. Chiar daca nu m-am exprimat bine, nu am scris sau m-am gandit ca sunt mai prosti cei din provincie, doamne fereste. Dar pe la tara sau chiar in provincie, nu vine fata la baiat si discuta un subiect asa delicat... Acolo au alte traditii. Am cunoscut intr-o delegatie, la Tg. Mures, acum multi ani, o fata, cosmeticiana, a fost dragoste la prima vedere dar cand am avut concediu, am vrut s-o vizitez. Am ajuns acasa la ea, m-a primit cu zambet. Dar mi-a spus ca nu pot sa raman, lumea vede ca a venit un barbat la ea si ca nu se cade. Pe scurt, am plecat inapoi la Bucuresti. Tot cu avionul, nu erau locuri dar tata-l prietenului meu era secretar de partid acolo. I-am spus ca am nevoie de bilet si deodata s-a eliberat un loc....:))) Spre surprinderea mea, chiar in interiorul avionului, nIcidecum pe aripa. Erau pe atunci avioane de cursa interna cu o elice in botul avionului.... Asa ca nu de prostie vorbeam, ci de rusine, buna cuvinta, nu ca asta din Bucuresti. asta e ca sa nu fi suparata pe mine.....
barboneli
Postat pe 27 Martie 2015 19:21
Pai de ce nu zici asa de la inceput nenicule ? Deja imi faceam probleme ca nu o sa pot sa dorm de nervi , dar m-am calmat ca prin minune. Ce ti-e si cu iesplicatiile astea mai dom`le... No , acuma mai ca-mi vine sa te si tzuc
Rotty
Postat pe 27 Martie 2015 19:54
Buna seara d-na ioana. un sfat sa iti poti convinge parintii sa accepte viitorul ginere este mai simplu stai de vorba cu parintii tai impreuna cu el de fata si discutati impreuna pina la punctul in care ei ajung sa se impuna in privinta ta, cand s-au impus impotriva voastra de fata, ,va luati impreuna de mana ,tu cu alesul tau si ati plecat in lume,, va iubiti, si vreti sa intemeiati o familie impreuna atat,dar trebuie sa te astepti si la o eventuala impotrivire din partea lor,, iar in viata nu merge totul ca uns, mai poate rugini,se mai poate rupe, si atunci cand exista sentimente de ambele parti,va trebui sa ganditi amandoi cand veti face acest pas in viata, nu doar tu,sa luati in considerare daca amindoi veti putea trai pe munca voastra ,pe spatele vostru, pe banii vostri, nu sa astepti numai de la el(viitorul ginere) sa iti cumpere o pereche de chiloti si un sutien, sa aveti ce pune pe masa, sa va respectati reciproc, sa existe comunicare intre voi,iar in privinta parintilor tai, puteti impreuna sa luati lumea in piept,indiferent de pozitia parintilor tai,si pina la urma ,cred ca cu totii avem voie sa gresim, ,,dar nu a prostie, a gresi omeneste, caci numai cine nu munceste nu greseste, pentru ca nu face nimic, de asta nu greseste,este alegerea ta oricare ar fi argumentul contra alegerii voastre personale,traiti-va viata asa cum va place voua,cum va simtit voi mai bine si sa fiti fericiti , nu sa aveti dreptate, pentru ca dreptate chiar daca ai are sa va dea toti ,dar fericirea nimeni nu va poate face sa va simtit fericiti decat voi ,cu tot ceea ce aveti sa intreprindeti pentru viata voastra,si mai pune in cantar si la ceea ce au dat sfaturi colegii nostri de pe forum, succes in viata si in continuare,, !!!!
Vlaicu_Costel_1
Postat pe 27 Martie 2015 21:07
De la: ioana_brbn, la data 2015-02-14 01:30:12as vrea sa ma ajutati si pe mine cu un sfat ce as putea face ca sa imi conving parinti sa il accepte ca ginere pe viitorul meu sot?tine sa mentionez ca parinti mei au o alfel de gandire ca mine.ioana


Pentru a răspunde e nevoie de mai multe date. Dacă nu le poți da e mai bine să mergi la câteva ședințe de consiliere la un psiholog autorizat. Nu te poate trage nimeni de limbă. Nu e bine și eu nu o fac. Mă pregătesc să devin psiholog.

Așa cum o prezinți tu aici, problema are un grad de complexitate care m-ar face să formulez prea multe presupuneri. Binecuvântarea are și ea rolul ei, după cum ai intuit. Blocajul pe care îl simți vine din nevoia de a te simți acceptată de părinții tăi cu tot cu deciziile tale, adică iubită necondiționat. Iubită dar povățuită, nu negată. Probabil că simți că ți-ai pierde iubirea părinților și atunci deplasezi problema cerând sfaturi în direcția persuadării părinților, metode de a-I convinge să-l accepte pe acel om drept ginere, astfel încât să nu le pierzi iubirea. Dacă ei nu știu să te sfătuiască dar să te iubească în continuare, poate că le vei da tu un exemplu, neretrăgându-le iubirea. Cere-le sfatul dar lasă-i să înțeleagă că decizia îți aparține. Caută în tine resursele autentice de iubire filială pentru acest demers! (Meditează. Caută amintiri plăcute dar și neplăcute cu ei. Iartă ce e de iertat și mergi mai departe. De mii de ani fetele ratează multe lucruri importante pentru că nu vor să-și pieardă iubirea mamelor. Nu vor să-și contrarieze mamele fiind mai fericite decât ele, mai realizate! E o rană veche! Teama e aceea de a nu pierde iubirea celor dragi!) Mai mult nu pot spune din datele pe care le dai. Succes!

garbo_410570
Postat pe 28 Martie 2015 07:38
Draga Barboneli esti prima persoana de pe tot forumul asta care raspunde afirmativ la intrebarea mea. Felicitari.
angel_forever
Postat pe 30 Martie 2015 17:29
De la: quasaria, la data 2015-02-22 01:20:40ce ai putea face?
Cred ca ar fi cam trei variante:
1 - sa ii asiguri ca e baiat bun si vei fi foarte fericita cu el - cam toti parintii normali asta isi doresc pentru odrasla lor, sa fie fericita. Exista exceptii care urmaresc sa isi imbunatateasca situatia materiala/sociala proprie folosindu-se de copii, dar sint doar exceptii.
2 - sa le spui ca asta e decizia ta si indiferent cit vor sari in cour si in cap nu ti-o vor schimba: daca accepta bine, daca nu, tough luck: iar daca te pun sa alegi il vei alege pe el, asa ca mai bine sa nu te puna.
3 - sa nu le spui nimic si sa iti iei baiatul de mina si sa plecati sa va faceti viata voastra. Aici nu prea au de ales, nu pot decit sa accepte la un moment dat - e faptul implinit deja.



Esti simpatica!Cam toti de pe forumul asta!Rad cu lacrimi.De unde va vin ideile astea? :)
LadyLove
Postat pe 30 Martie 2015 22:25
De la: Rotty, la data 2015-02-14 08:18:43 Asta nu suna a "buna?"....


LadyLove
Postat pe 30 Martie 2015 22:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa il fac sa inteleaga ca am nevoie si de familie? 77 De la: garbo055472 13 Decembrie 2009 07:48
Ce se poate face ???? 39 De la: garbo_378700 5 Ianuarie 2014 23:52
bebe 11 luni 3 De la: garbo_427253 25 Ianuarie 2016 15:47
Suntem fini. Ce cumparam pentru nasi de Craciun si Revelion? 3 De la: si_totusi 26 Decembrie 2008 19:40
Parinti care profita de propriul fiu + eu vinovata de tot 63 De la: LakeofTears 17 Iulie 2013 22:33
Setari Cookie-uri