eruptie cutanta copil 2 ani

Buna ziua,am un copil de 2 anisori care prezinta o eruptie cutanata cu textura aspra,insotita de mancarime-pe partea inferioara a picioarelor.Se pare ca astazi s-a extins si pe partea de sus a picioarelor,pe unele portiuni.Tin sa precizez ca nu exista roseata sau vre-un fel de pustule.Orice sfat sau idee- despre ce poate fi,este binevenit.Va multumesc!
P.S..Nu stiu cat de relevant este,dar copilul are aceste eruptii dupa ce a fost la munte ,unde a avut contact cu unele blanuri de animale.
garbo_408487
Postat pe 11 Ianuarie 2015 11:18
du-l la doctor,mai,sau scrie eruptii pe piele la google sa afli ce este,poate este alergie,poate avitaminoza,poate vreo ciuperca....oricum,iodul,solutia aia care pateaza maro,omora toti microbii,dra si usuca in acelasi timp,poate sa faca si rau....numai medicul poate zice,si dacanu poti,du-l la spital la urgente la copii,acolo este cineva intotdeauna....
daniilia
Postat pe 22 Ianuarie 2015 07:01
De la: garbo_408487, la data 2015-01-11 11:18:31Buna ziua,am un copil de 2 anisori care prezinta o eruptie cutanata cu textura aspra,insotita de mancarime-pe partea inferioara a picioarelor.Se pare ca astazi s-a extins si pe partea de sus a picioarelor,pe unele portiuni.Tin sa precizez ca nu exista roseata sau vre-un fel de pustule.Orice sfat sau idee- despre ce poate fi,este binevenit.Va multumesc!
P.S..Nu stiu cat de relevant este,dar copilul are aceste eruptii dupa ce a fost la munte ,unde a avut contact cu unele blanuri de animale.


Doar medicul pediatru este singurul in masura sa ii puna un diagnostic si sa ii recomande o schema de tratament , consultatia este gratuita la copii si tratamentul la fel , ce te opreste sa duci copilul la medic ????
garbo_19362
Postat pe 29 Ianuarie 2015 18:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Madalina 2 De la: Catana_Pleth_1 21 Decembrie 2012 18:37
sant noua pe sait 19 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 15:14
sistemul sanitar din romania 14 De la: vasilicasavoiu 6 Mai 2009 11:39
sarcina 9 De la: ramonik_kidz 15 Iunie 2010 16:31
Pana la ce varsta se folosesc cremele de corp? 1 De la: ANYYTA 11 Ianuarie 2009 15:49
Setari Cookie-uri