parintii trebuie sa isi educe copii si emotional

Arintii trebuie sa isi educa copii sa fie mai intelegatori din punct de vedere emotional.
Dfa nu este bine sa iti descarci supararea si frustrarea pe copil.
Dar si copilul trebuie invatat sa fie intelegator cand parintii sunt obositi si poate nu prea dispozitie buna,stress la munca.
Nu sa inceapa sa urle si ei ca sa te inebuneasca de tot.

Unii nu inteleg ca omul este poate intro dispozitie mai putin buna.nu jigneste ci doreste cel putin liniste/

Copii trebuie invatati sa faca si liniste,nu ca au dreptul sa nu respecte si linistea si intimitatea.
Copii trebuie invati si lucruri intelepte,nu doar basme si povesti ca toate vin mocca.
Ingerasulluptor
Postat pe 9 Decembrie 2014 22:05
De la: garbo_406810, la data 2014-12-09 22:05:20Arintii trebuie sa isi educa copii sa fie mai intelegatori din punct de vedere emotional.
Da nu este bine sa iti descarci supararea si frustrarea pe copil.
Dar si copilul trebuie invatat sa fie intelegator cand parintii sunt obositi si poate nu prea dispozitie buna,stress la munca.
Nu sa inceapa sa urle si ei ca sa te inebuneasca de tot.

Unii nu inteleg ca omul este poate intro dispozitie mai putin buna.nu jigneste ci doreste cel putin liniste/

Copii trebuie invatati sa faca si liniste,nu ca au dreptul sa nu respecte si linistea si intimitatea.
Copii trebuie invati si lucruri intelepte,nu doar basme si povesti ca toate vin mocca.

Copiii trebuie sa invete sa nu se descarce pe altii atunci cand nu este bine dispus,dar asta nu inseamna ca ceilalti nu trebuie sa nu ii inteleaga iritarea.
Acum cred ca daca in familie fiecare se trateaza cu respect,nu cred ca ar trebui sa te simti stresat.
ci din contra ar trebui sa te simti relaxat dar depinde si de comportarea membrilor din familie pt ca unii sunt chiar uraciosi,asa ca trebuie pusi la punct pt ca sa nu iti strice buna dispozitie.pe toata ziua
Ingerasulluptor
Postat pe 9 Decembrie 2014 22:10
Dar din păcate părinții îi învață pe copii sa fie eegoiști pt ca aașa este bine
Ingerasulluptor
Postat pe 13 Decembrie 2014 22:17
Oricat de suparati, obositi, iritati ar fi parintii, trebuie sa le dea atentie tot timpul copiilor. Altfel nu poti fi numit parinte.
De aceea se ajunge ca la 14 ani acel copil sa-si ia lumea in cap.
Si se presupune ca acasa sa lasi toate grijile de la serviciu.
succese!
alias_flore
Postat pe 14 Decembrie 2014 07:16
Parintii, nu's mosi Craciuni cu eticheta!
Ai mei doar imbracau "costumu' !"
arco_iris
Postat pe 14 Decembrie 2014 09:32
Cine are copii trebuie să le educe sensibilitatea, în așa fel încât aceștia să poată să se pună în pielea altuia în orice condiție, nu numai când este vorba de bucurie, ci și atunci când persoana suferă. Este necesară educarea lor acasă, deoarece, din păcate, când copilul părăsește casa părinților, este ascultată numai vocea gloatei, care este mult mai puternică decât oricare altă voce! Dacă educația de acasă lipsește, așteptați-vă la orice! Nu este de glumă! Vor bani, multi, vor haine, de firmă, vor călătorii, oriunde în Europa sau peste ocean, vor distracții, de multe sute de mii de lei și cu multe zeci de decibeli! Dar niciunuia nu i-a trecut prin minte să meargă la o bibliotecă, la un muzeu, la un concert, într-o librărie sau într-o casă de copii! Și, mai mult, atunci când încerci să le spui ce ar trebui să facă din bun simț îți răspund pe un ton și cu niște cuvinte de parcă ai fi cel mai mare criminal! Atenție, generația care vine este mult mai rea decât cea care ne umple școlile acum! Păzea!
violetamihai
Postat pe 14 Decembrie 2014 10:25
De la: garbo_406810, la data 2014-12-09 22:05:20Arintii trebuie sa isi educa copii sa fie mai intelegatori din punct de vedere emotional.
Dfa nu este bine sa iti descarci supararea si frustrarea pe copil.
Dar si copilul trebuie invatat sa fie intelegator cand parintii sunt obositi si poate nu prea dispozitie buna,stress la munca.
Nu sa inceapa sa urle si ei ca sa te inebuneasca de tot.

Unii nu inteleg ca omul este poate intro dispozitie mai putin buna.nu jigneste ci doreste cel putin liniste/

Copii trebuie invatati sa faca si liniste,nu ca au dreptul sa nu respecte si linistea si intimitatea.
Copii trebuie invati si lucruri intelepte,nu doar basme si povesti ca toate vin mocca.


Draga garbo 406..., stiu cat de important este subiectul pe care ni-l propui. Sunt psihoterapeut si majoritatea pacientilor mei adulti sufera mai ales de probleme care au radacini intr-o comunicare deficitara cu parintii lor la varste fragede. Nu ma refer atat la abuzuri severe (batai, sex etc.) ci neglijenta in educatie, gafe in relatii cu copiii, conflicte, divorturi prost gestionate s.a.

Dar - nu mi-o lua in nume de rau: cand propui un subiect, n-ar fi bine sa recitesti ce-ai scris, sa vezi ce iese? Toti putem gresi 2-3 litere din graba, dar textul tau, scuza-ma, e aproape neinteligibil. Imi pare rau, stiu ca reprosul e greu, dar poate iti va fi de folos vreodata sa te exprimi ceva mai atent.
anca16
Postat pe 14 Decembrie 2014 15:47
Nu este corecta o astfel de educatieee!
Grosu_Aurelia_1
Postat pe 14 Decembrie 2014 16:06
De la: anca16, la data 2014-12-14 15:47:18
De la: garbo_406810, la data 2014-12-09 22:05:20Arintii trebuie sa isi educa copii sa fie mai intelegatori din punct de vedere emotional.
Dfa nu este bine sa iti descarci supararea si frustrarea pe copil.
Dar si copilul trebuie invatat sa fie intelegator cand parintii sunt obositi si poate nu prea dispozitie buna,stress la munca.
Nu sa inceapa sa urle si ei ca sa te inebuneasca de tot.

Unii nu inteleg ca omul este poate intro dispozitie mai putin buna.nu jigneste ci doreste cel putin liniste/

Copii trebuie invatati sa faca si liniste,nu ca au dreptul sa nu respecte si linistea si intimitatea.
Copii trebuie invati si lucruri intelepte,nu doar basme si povesti ca toate vin mocca.


Draga garbo 406..., stiu cat de important este subiectul pe care ni-l propui. Sunt psihoterapeut si majoritatea pacientilor mei adulti sufera mai ales de probleme care au radacini intr-o comunicare deficitara cu parintii lor la varste fragede. Nu ma refer atat la abuzuri severe (batai, sex etc.) ci neglijenta in educatie, gafe in relatii cu copiii, conflicte, divorturi prost gestionate s.a.

Dar - nu mi-o lua in nume de rau: cand propui un subiect, n-ar fi bine sa recitesti ce-ai scris, sa vezi ce iese? Toti putem gresi 2-3 litere din graba, dar textul tau, scuza-ma, e aproape neinteligibil. Imi pare rau, stiu ca reprosul e
greu, dar poate iti va fi de folos vreodata sa te exprimi ceva mai atent.
Ingerasulluptor
Postat pe 14 Decembrie 2014 16:49
Eu cred ca cei care merg la tine sa se trateze ies mai depresivi si mai bolnavi decat au iesit.
Si eu sunt psiholog
Ingerasulluptor
Postat pe 14 Decembrie 2014 16:50
De la: garbo_406810, la data 2014-12-14 16:50:44 Eu cred ca cei care merg la tine sa se trateze ies mai depresivi si mai bolnavi decat au iesit.
Si eu sunt psiholog

Pt anca 16 este mesajul
Ingerasulluptor
Postat pe 14 Decembrie 2014 16:51
De la: Grosu_Aurelia_1, la data 2014-12-14 16:06:23Nu este corecta o astfel de educatieee!

Atunci invata copii sa nu fie cistiti si sa te fure si pe tine,dar sa nu te te aud ca te plangi sau iti descarci frustrarea pe caREVA
Ingerasulluptor
Postat pe 14 Decembrie 2014 16:54
De la: violetamihai, la data 2014-12-14 10:25:34Cine are copii trebuie să le educe sensibilitatea, în așa fel încât aceștia să poată să se pună în pielea altuia în orice condiție, nu numai când este vorba de bucurie, ci și atunci când persoana suferă. Este necesară educarea lor acasă, deoarece, din păcate, când copilul părăsește casa părinților, este ascultată numai vocea gloatei, care este mult mai puternică decât oricare altă voce! Dacă educația de acasă lipsește, așteptați-vă la orice! Nu este de glumă! Vor bani, multi, vor haine, de firmă, vor călătorii, oriunde în Europa sau peste ocean, vor distracții, de multe sute de mii de lei și cu multe zeci de decibeli! Dar niciunuia nu i-a trecut prin minte să meargă la o bibliotecă, la un muzeu, la un concert, într-o librărie sau într-o casă de copii! Și, mai mult, atunci când încerci să le spui ce ar trebui să facă din bun simț îți răspund pe un ton și cu niște cuvinte de parcă ai fi cel mai mare criminal! Atenție, generația care vine este mult mai rea decât cea care ne umple școlile acum! Păzea!

Pai daca parintii iar motiva pe copii sa fie cinstiti si iar motiva .
Numai ca parintii nu ii invata pe copii sa fie cinstiti,pt ca un om cinstit este exigent si cu el si cu altii.
Dar parintii fac ca preotul poate te invata sa fii corect dar e invata sa fii exigent sa lupti pt drepturile tale.
Parintii sunt ca si preotul,te invata pe tine sa fii bun si corect ca copil dar ei nu sunt drepti si corecti de aceea copii nu ii iau in serios si devinla fel de hoti ca si parintii
Ingerasulluptor
Postat pe 14 Decembrie 2014 17:00
Anca 16 a reusit sa fie draguta. Nu-i asa? Nu are importanta ca este sau esti psiholog. Pentru tine, draga 406, scuze, insa nu prea stapanesti limba romana. Nu-i asa? Daca gandesti atat de agramat pe cat scrii, nu prea stiu cum ai putea sa te astepti ca problema ta sa fie cat de cat inteleasa, ori chiar sa ti se raspunda de maniera in care sa te ajute o opinie sau alta.
garbo_402242
Postat pe 14 Decembrie 2014 18:27
De la: garbo_402242, la data 2014-12-14 18:27:20Anca 16 a reusit sa fie draguta. Nu-i asa? Nu are importanta ca este sau esti psiholog. Pentru tine, draga 406, scuze, insa nu prea stapanesti limba romana. Nu-i asa? Daca gandesti atat de agramat pe cat scrii, nu prea stiu cum ai putea sa te astepti ca problema ta sa fie cat de cat inteleasa, ori chiar sa ti se raspunda de maniera in care sa te ajute o opinie sau alta.


tu ești o analfabeta care nu intelegi
Ingerasulluptor
Postat pe 14 Decembrie 2014 21:05
Mie mi-a placut cum m-a crescut mama....cu respect,si cu explicatii.Ne lasa liberi,dar ne explica de ce facem asa,si ce consecinte pot aparea,si ma mir cum de imi lasa libera alegere....Si ne-a iubit pe toti trei la fel.numai ca nici noi nu prea intelegeam ora de liniste....radem si ne jucam ca nebunii....ce amintiri frumoase.....
tata ne batea la fiecare greseala,si vedeam asta ca o lipsa de respect,simteam ca ma trateaza ca pe un animal care nu intelege.
mama nu ne-a presat nici cu temele....zicea ca daca o iubim,vom invata bine....si am facut toti trei facultati....
cu iubire si cu respect,sa respecti copilul si sa ii vorbesti ca si cum ar fi un om mare care intelege,asa am crescut,si acum cresc si eu copiii mei fara tipete fara batai,cu explicatii.Nu vor intelege din cateva explicatii....trebuie explicat incontinuu,in diferite moduri.....
daniilia
Postat pe 16 Decembrie 2014 15:21
Da și eu sunt de acord .mama ta a fost o femeie de treaba.
Dar Cum se comporta ttatăl ttău cu mama ta dacă cu voi era agresiv.
oamenii de treaba care trăiesc cu oamenii rai se consuma îmi și se duc repede.
cunosc șiam cunoscut, oameni de ttreaba care nu semiluna și se consuma î ei sși și se duc repede
Ingerasulluptor
Postat pe 16 Decembrie 2014 21:12
De la: garbo_406810, la data 2014-12-16 21:12:27Da și eu sunt de acord .mama ta a fost o femeie de treaba.
Dar Cum se comporta ttatăl ttău cu mama ta dacă cu voi era agresiv.
oamenii de treaba care trăiesc cu oamenii rai se consuma îmi și se duc repede.
cunosc șiam cunoscut, oameni de ttreaba care nu se impun și se consuma în ei sși și se duc repede

Ingerasulluptor
Postat pe 16 Decembrie 2014 21:14
Sunt și oameni de treaba, numai ca ei nu spun ce nu le convine, nu se exteriori și nu se impun de aceea ei se consuma înei sși se duc repede.din pacate
Ingerasulluptor
Postat pe 16 Decembrie 2014 21:19
De la: garbo_406810, la data 2014-12-16 21:19:34Sunt și oameni de treaba, numai ca ei nu spun ce nu le convine, nu se exteriorizeaza și nu se impun de aceea ei se consuma în ei și se duc repede.din pacate
Ingerasulluptor
Postat pe 16 Decembrie 2014 21:22
Draga Garbo 406 !
subiectul propus spre dezbatere este bine ales, dar.... exprimarea lasa de dorit.... Vocabular sarac, logica....aproape absenta ! Iata unde duce lipsa lecturii !
Daca ai copii, CE EXEMPLU esti pentru ei ?!....
garbo024685
Postat pe 18 Decembrie 2014 22:49
Draga Garbo 406 !
subiectul propus spre dezbatere este bine ales, dar.... exprimarea lasa de dorit.... Vocabular sarac, logica....aproape absenta ! Iata unde duce lipsa lecturii !
Daca ai copii, CE EXEMPLU esti pentru ei ?!....
garbo024685
Postat pe 18 Decembrie 2014 22:49
De la: garbo024685, la data 2014-12-18 22:49:15 Draga Garbo 406 !
subiectul propus spre dezbatere este bine ales, dar.... exprimarea lasa de dorit.... Vocabular sarac, logica....aproape absenta ! Iata unde duce lipsa lecturii !
Daca ai copii, CE EXEMPLU esti pentru ei ?!....


asta te intreb eu,tu ce exemplu esti pt copiii tai.
apoi o sa te plangi de ce copii profita si nu te iau in serios,,pt ca tu nuesti un om serios
Ingerasulluptor
Postat pe 19 Decembrie 2014 00:01
De la parinti invata copii sa nu fie corecti.
ca parintii fac ceea ce fac preotii.fac multe rautati ,nu poti fii copil corect atunci cand nu ai parinti corecti.

cand un parinte este disciplinat atunci poti si pe. Copiii sa ii educi sa fie corecti si disciplinati.
dar asa sunt oamenii toti vor oameni corecti dar nimeninu vrea sa fie corect,nici parintii
Ingerasulluptor
Postat pe 21 Decembrie 2014 22:18
Spre exemplu daca parintii vor copii corecti si responsabili.
trebuie sa fii in primul rand corecti si responsabili.
si tatal si mama dar sa fie corecti cu toata lumea.nu doar cu cei care au ceva de castigat
Ingerasulluptor
Postat pe 21 Decembrie 2014 22:25
De la: garbo_406810, la data 2014-12-21 22:25:39Spre exemplu daca parintii vor copii corecti si responsabili.
trebuie sa fii tu ca parinte in primul rand corecti si responsabili.
si tatal si mama trebuie sa fie corecti cu toata lumea.nu doar cu cei de la care au ceva de castigat


eu doresc daca am copiii sa fiu un om corect si disciplinat si sotul meu la fel sa fie un om corect si disciplinat.
pt ca altfel o sa patesc ca altii parinti si eu prefer ca sa invat din greselile sltora ca sa nu patesc si eu la fel ca altii
Ingerasulluptor
Postat pe 21 Decembrie 2014 22:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa procedez 48 De la: fleurdelis 21 Ianuarie 2011 23:44
Mă iubește, dar eu nu-l vreau. Ce să fac? 12 De la: Axl_R 13 Septembrie 2016 21:41
Dumnezeu ii place pe oamenii care se straduie sa duca o viata curata..Sufleteste si trupeste 3 De la: luptatoareacurajoasa 24 Mai 2010 17:17
relatia extraconjugala 6 De la: 15 Iunie 2012 05:15
un sfat ,va rog ! 17 De la: garbomi 18 Decembrie 2013 20:11
Setari Cookie-uri