dieta in timpul alaptarii

Sunt mamica de 4 luni.M-am ingrasat foasrte mult pe timpul sarcinii de la 70 de kg am ajuns la 97 cand am nascut acum am 85 si vreau sa mai slabesc dar nu stiu ce si cum sa mananc pentru ca si alaptez, baiatu meu land pe luna cam 500 de grame in greutate. vreau sa precizez ca nu imi permit sa mananc tot felul de chestii sofisticate tocmai de aceea va rog sa imi dati un sfat pentru un buget mai limitat.Multumesc.
deleriumank
Postat pe 8 Decembrie 2014 09:16
In primul rand am sa iti spun ce nu e bine sa mananci: fasole boabe si varza (indiferent cum sunt gatite), mai ales daca alaptezi, pana puiul are aproape de 7 luni. Apoi evita seara legume si fructe proaspete, totul e bine consumat deocamdata fiert. Evita prajelile de orice fel, inlocuieste-le cu gatitul sub presiune sau tip gratar, pe cat posibil deocamdata fara grasimi. Tine minte ca toate alimentle care le consumi vor ajunge prin alaptare la puiul tau, iar laptele va avea gustul alimentelor pe care le mananci. Evita alimentele puternic aromate: ceapa sau usturoi crud. Nu abuza de oua, chiar daca valoarea lor nutritiva este ridicata. Nu consuma sucuri acidulate sau cafea (mai ales daca puiul tau are probleme cu somnul). Dar sa nu fim absurzi, daca ai vreodata pofta de ceva nu se intampla nimic atata timp cat nu faci abuzuri. Iar kilogramele in 9 luni le-ai pus in 9 luni este normal sa le dai jos. Nu incerca sa slabesti mai repede ca risti sa iti dereglezi organismul. In toate incearca sa pastrezi un echilibru, sa bei apa cat mai multa (nu ma refer la cei 2 litri de care tot zic medicii, ci pur si simplu ai grija sa ai apa la indemana in orice moment) pentru a evita deshidratarea (asta e una din greselile pe care le facem: nu bem suficienta apa si consecintele pe termen lung sunt uneori ireversibile) In plus, apa este un foarte bun ajutor cand vrei sa dai jos kilogramele in plus. N-am auzit pe nimeni niciodata sa afirme ca nu e bine sa bei apa. Nu tot framanta in minte chestia asta, ai tot timpul sa iti revii dupa sarcina. Doar ai grija de tine, fara exagerari (nici alimentare nici de vreun alt fel) si fara stress inutil, Mananca normal, de preferat la ore regulate, iesi la aer curat, continua-ti viata ca si pana acum. Totul va reveni la normal, doar lasa timpul sa isi faca treaba.
angel_forever
Postat pe 16 Decembrie 2014 10:10
Lichidele,proteinele,si somnul sunt cele trei lucruri,care fac lapte matern de calitate.Si ce este verde are acid folic,care e importnat pentru dezv creierului,ca si soia.Ia vitamine,si fa miscare 40 min zilnic,in afara de dieta!
daniilia
Postat pe 16 Decembrie 2014 14:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
in cat timp pot sa slabesc 10 kilograme 217 De la: 22 Februarie 2019 10:32
Mentinerea greutatii dupa dieta 27 De la: garbo_385367 10 Iulie 2014 11:20
buna! 42 De la: cosminuta84 16 Iunie 2010 08:56
balbaiala la 8 ani 2 De la: daniilia 27 Decembrie 2014 12:56
dieta in timpul alaptarii 3 De la: deleriumank 16 Decembrie 2014 14:58
Setari Cookie-uri