Daca o prinzi ca te-a inselat merita o sansa?

Cand apare ceva care nu iti place tb sa o comunici, nu sa o lasi sa se adune una peste alta si apoi sa faci fapta.intai o discuti si apoi iei o hotarare. Una e sa socializezi cu persoane, una e sa inseli din frustare, razbunare etc. E aiurea sa fii cu fundul in mai multe
barci. Important e sa stii ce vrei, sa discuti, sa iei o hotarare si sa actionezi, dar tb sa fii clar la minte tu, nu ce zic altii sau sa cedezi santajului si presiunilor si ca e greu. Mai bine pierzi ceva dar castigi ceea ce vrei si simti tu si ai si grija si de responsabilitatile morale. Nimeni nu iti poate garanta ca va mai face sau nu va mai face. Important ce vrei tu. A ierta nu inseamna sa te intorci in cuplu cu aceeasi persoana sau cu un inlocuitor. A ierta e sa nu mai simti furie, dezamagire, durere sau razbunare. A ierta inseamna sa ti asumi rolul de parinte sa o ajuti sa traiasca si sa cresteti copilul, sa fiti civilizati. Depinde deci de ce vreti dv, de ce simtiti dv. Ca nu a avut rel intime ca are dezvoltat hormonal pilozitate, inseamna ca a fost frica de respingere deci la dumneaiei sunt frici altfel mergea mai departe, va prefera ca dv ati acceptat-o asa, oare e iubire, oare va place cu adevarat. Dv o placeti cu adevarat? Intrebari la care tb sa raspundeti. Nu schimbi oamenii ca pe ciorapi dar partenerul tb sa fie langa tine pt cursa lunga si ve faci stai numai din nevoie si nu iti place si te irita, e inerent sa nu intalnesti in viata persoane care sa iti placa si ce faci daca sunt disponibile si te plac, incerci cu ele ai o viata paralela si incurci totul, inseamna sa fii alab, las, egoist. Asa ca e mai bine sa te lamuresti si sa iei o decizie inainte de a bulversa sitiatia si mai mult. Si nu uitati nimeni nu e perfect, toti avem defecte. Deci alegerea e in curtea dv pt ca nimic nu e sigur si nimeni nu poate simti ce simtiti dv
garbo200651
Postat pe 2 Noiembrie 2014 18:42
stimate domn,,,eu spun asa: tu poti sa faci orice alegere vei simti tu,, daaaar,sa stii din moment ce aa ajuns cu altul in pat si aa avut-o,tu nu mai esti barbat pentru ea,,si nici ea femeie pentru tine,, tu nu ai sa o mai vezi niciodata femeia ta ,,pentru ca te-a impartit cu altul,, ea nu te mai vede barbat pentru ea ,,ca deja sentimentele ei si pasiunea,iubirea nu exista ,,sau nici nu a existat,, a fost o desconsiderarea ca barbat pentru femeia din ea, care duce inevitabil la lipsa de respect,, deci lipsa de respect,,nu se respecta pe ea ,,nici tu ai sa simti sa o mai respecti in viitor,, si nici pe ea nu are sa o mai respecte vreun barbat afland istoria ei de viata,, nu va simti acel barbat sa o respecte,, si o va deconsidera in acelasi fel cum ea te-a desconsiderat pe tine ca barbat,, te-a umilit un ultimul fel,, te-a devalorizat ca om ,ca barbat ,,ca tata,in cazul in care in viitor ai sa alegi sa ramai cu ea,,prima oportunitate care se va ivi pentru tine,,va fi aceea de a ai plati cu aceeasi moneda ei,, te vei razbuna,, dar nu inseamna ca ai echlibrat balanta,,chiar daca pentru moment este in favoarea ta, situatia va ramane aceeasi pe viitor,copilul vostru il va afecta inconstient ,,pe viitor este posibil sa traiasca si el aceeasi experienta de viata,,pentru ca copii ce vad la parinti ,,aceea va face,, deci copii nostri vor repeta greselile noastre de viata la randul lor,, sau poate nu ,dar ia in considerare si acest aspect cu copiii, de acum inainte cursul vietilor voastre va avea alta culoare si va fi diferite de contexte,nu va mai fi aeeasi stare generala de viata de familie,, pentru ea ,,este una fireasca din punctul ei de vedere, chiar daca se simte vinovata si isi doereste familia,, dar ea a fost cea care a calcat stramb,, si nu se mai poata face nimic,, fapt consumat,,ca sfat,, divortati,,,este sfatul meu ,,dureros ,,dar altfel va complaceti amandoi si nu va fi bine pentru copilul vostru,, ea este o nefericita,,nesatisfacuta,si nemultumita,, este foarte evident actiunea ce a avut-o,, nu ai sa mai poti indrepta lucrurile,,niciodata,, indiferent care ar fi motivele,, las-o,,sa isi traiasca viata mai departe,, tu fii un barbat ,si reda-i libertatea,,respectate pe tine,, sa poti fi respectat, chiar daca in viitor nu se va mai repeta calcat stramb, nu are rost ,veti fi inutili unul altuia,la revedere ,pentru amandoi!!!!.
Vlaicu_Costel_1
Postat pe 2 Noiembrie 2014 20:10
651, casnicia, viata de familie, nu-i "o cursa", nu faci concurenta cu sotul
care alearga, zboara, cucereste trofee sau completeaza lista cu "palmaresul" si pe el il pui 'n coada
Cine o considera o cursa, din START i se vede dezorientarea. La "ea" este o ratacire nevinovata cauzata, fie de mediul in care lucreaza si experienta ce lasa de dorit, fie din copilaria pe care a trait-o cu lipsuri majore care avand un copil (ca mama)"lupta" pe orice cale sa obtina si sa ofere copilului tot ce n-a putut avea ea. Situatia, tine de visul unei mame
care vrea sa scoata in evidenta si faptul ca este "mai puternica" decat
barbatul si este oricand capabila de sacrificiu pretandu-se la ratacire pt. a obtine castiguri materiale. Nu este o vina, este un atribut pe care si-l insuseste cu demnitatea de-ai ascunde sotului "elemente" neimportante tocmai pt. faptul ca asa stie ea sa se dedice ca femeie, sotie si mama de copil. Asa vad eu lucrurile si consider ca astfel de situatie "merita mai mult decat o sansa" merita respect si iubire din partea lui Alonzo.


Costel, a fi barbat nu inseamna sa lustruiesti proprii pantofi si sa-i arunci pe-a sotiei, s-ar putea ca peste noapte sa devina ea insasi o adevarata Cenusareasa si sa-i scada lui (total) stima de sine.
Confunzi notiunea de-a fi barbat cu modul de-a castiga respectul. Intr-o casnicie, barbatul vine cu tot cu brate, cap, umeri si cele necesare pt.
a sustine momentele de slabiciune si impreuna sa se ridice.Nu inseamna ca pretandu-se, decade si nici ca foute altfel, sensul adevarat este ca scoate in evidenta mai concret barbatia tocmai datorita dublei sau triplei motivatii in sit. topicului.
:( este usor sa fouti si sa intorci spatele fara sa te speli, STIU, si orice femeie stie si simte dar nici una nu are nevoie de respectul "lui" daca este FALS. PUNCT!
pitiTa_
Postat pe 2 Noiembrie 2014 22:35
Salut
Poti ierta dar gandul te va macina tot timpul
Obligo sa si schimbe locul de munca
Greseala facuta o data va fi cu siguranta repetata , deci te va mai pacalii
O sa ajunga in viitor nu sa si regrete fapta ci sa te acuze pe tine , adica iti va spune ca din cauza ta a facut asta .
Cizmarul
Postat pe 3 Noiembrie 2014 07:10
Calm , rabdare , intelegere , acum i s-a intimpla ei dupa un timp ti se va intimpla tie , trebuie sa incercam sa ne punem in locul celuilat , viata e plina de surprize , dar in familie totul trebuie sa decurga normal , sa fii puternic , totul e trecator , copii sa nu sufere ,probabil e doar o ratacire , va reveni totul la normal ,pune lucrurile in balanta ce castigi si ce pierzi , asteapta in tacere daca e foc de paie se stinge repede ,dar daca suferi prea mult si iti afecteaza sanatatea pune punct , nu se merita suferinta din nici un motiv
taciturn
Postat pe 3 Noiembrie 2014 08:46
Draga doamna, o femeie care are casa si ce pune pe masa, nu se duce cu alt barbat pentru ai asigura copilului un trai mai bun. Au ambii soti un serviciu, au muncit si si-au facut o casa. Doamna sunt femei cu doi copii nu unul si daca sotul a devenit alcoolic si nu mai aducea bani in casa, nu s-au dus cu alt barbat ca sa le asigure copiilor un trai mai bun, au divortat si si-au asumat responsabilitatea vietii cat de greu este. Asa ca totul depinde de cum sunt cei doi soti, ce vor fiecare in parte si de valorile lor morale care pot diferi. Femeile care inseala fie din interes sau altceva nu au demnitate. Cuplul este o cursa de drum lung, nu azi imi place, imi convine, maine nu si din nou imi place. E clar ca suntem diferiti in gandire si aprecieri. Dar Daca dl va intalni in cale pe cineva care sa ii placa e posibil sa nu uite si sa incerce sa faca la fel si nu e o solutie iar familia va din nou zguduota. Suntem oameni maturi nu copii sa cautam numai scuze. Decizia ii apartine dumnealui iar noi nu trebuie sa judecam pt ca nu suntem fara pata dar ar trebui sa fim cu capul pe umeri, nu orgolii, frustari, frici, nevoi, egoisme, sa stim ce br si sa avem o conduota corecta.
garbo200651
Postat pe 3 Noiembrie 2014 10:38
Mai Alonzo, tu stii ce a zis Napoleon Bonaparte despre femei?
Daca nu stii, documenteaza-te! Si nu te mai mira atat de ceea ce face nevasta-ta!
delly000311
Postat pe 3 Noiembrie 2014 10:50
Da-i papucii in viteza. Si eu am trecut prin asa ceva, am iertat-o, am inteles-o si dupa doi ani de joc dublu al dansei a recidivat si a plecat cand totul parea ok, lasandum-ma cu o fetita de 16 ani. Daca a facut-o o data o s-o faca din nou. Se schimba ceva in ele si mai devreme sau mai tarziu iar calca stramb. Pana atunci tot cauta in secret si spera ca vor gasi iubirea vietii lor. Bineinteles ca de aceasta data nu le mai prinzi...au invatat ceva din experienta trecuta. Singura posibilitate ca sa o pastrezi langa tine e sa-i dai un sut in fund. Asta o va face sa mediteze bine si dupa o vreme sa iti ceara iertare si sa fie o femeie la locul ei. Altfel nu ai nici o sansa. Nu va dura mult si te va abandona pentru altul. Sta cu tine doar pana in momentul in care il va gasi...
garbo_406360
Postat pe 3 Noiembrie 2014 13:45
Numarule "drag" 651, ai si tu dreptul la replica, evident, eu mi-am spus parerea, vis-a-vis de "cursa"! Nu-i, si nu este tocmai datorita faptului ca o casnicie este formata dintr-un cuplu, un el si-o ea, iar....cursa lu' Tom & Jerry ii o alergare si-o panda continua, 2 X"el",care ajunge primu' la cascaval si care vede nu-ma' gaura.
Pealocuri, ai si matale dreptate dar in contextul unui cuplu ca al lui Alonzo, este de la sine inteleasa "sinceritatea dar si teama", cert, nu stie cum sa reactioneze pt. a indrepta lucrurile nuuu, ....divort, imparteala, nod in papura, taiat, spanzurat,imbalsamat, ingropat si cu , inteles?

Ei sunt tineri, si in amalgamul secolului XXI, mata, ai viziunea de pe "ulita" cealalta! Nu abera, el cere un raspuns la intrebare nu o urmarire generala cum ca lu' bunica-ta i s-o intamplat sa poarte palarie si nu i-o cazut parul nici cand ai ingropat-o.:( Hmmm!
Fiecare face cu putza ei/lui ce simte/vrea! Poa' sa aibe si trii nu numa' unu ...la copil ma refer.
Model de casnicie esuata am avut si eu si nu de 5-10 ani ci 19, si fiindca l-am inteles in final ca : s-a indragostit, s-au iubit, pe mine nu ma mai vedea la fel ca-n urma cu 17-19 ani, a aparut un bebyta, nu mi-am pus poalele'n cap sau m-am cu ma-sa de tot ce se intampla in casnicia mea. L-am luat cu frumuselu', calm, am invitat-o(pe viitoarea fericita) la o cafea si toti trei am stat de vb. M-am lamurit fr.(caci eu aveam sa ma cred victima) si fara prea mult comment am spus: ALEGE amigo .."ca asta o mai ramas" caf(t)eaua boabe se terminase si am declansat amiabil procedura de divort, am lasat de la mine la partaj ca mi se rupea inima de sit. lui si timpul si-a urmat cursul rez. problema.SCURT si la Obiect.
Ai priceput acum "draga"? ;))
pitiTa_
Postat pe 3 Noiembrie 2014 15:03
Da, merita sa-i dai sansa s-o stearga inainte de a-i fi invinetit ambii ochi.
Eu lui barbatu-meu i-as da sansa sa-si salveze una din doua, in caz ca ar mai dori inca sa-si perpetueze specia de tradator.
Sassette
Postat pe 3 Noiembrie 2014 18:10
De la: pitiTa_, la data 2014-11-02 22:35:00651, casnicia, viata de familie, nu-i "o cursa", nu faci concurenta cu sotul
care alearga, zboara, cucereste trofee sau completeaza lista cu "palmaresul" si pe el il pui 'n coada
Cine o considera o cursa, din START i se vede dezorientarea. La "ea" este o ratacire nevinovata cauzata, fie de mediul in care lucreaza si experienta ce lasa de dorit, fie din copilaria pe care a trait-o cu lipsuri majore care avand un copil (ca mama)"lupta" pe orice cale sa obtina si sa ofere copilului tot ce n-a putut avea ea. Situatia, tine de visul unei mame
care vrea sa scoata in evidenta si faptul ca este "mai puternica" decat
barbatul si este oricand capabila de sacrificiu pretandu-se la ratacire pt. a obtine castiguri materiale. Nu este o vina, este un atribut pe care si-l insuseste cu demnitatea de-ai ascunde sotului "elemente" neimportante tocmai pt. faptul ca asa stie ea sa se dedice ca femeie, sotie si mama de copil. Asa vad eu lucrurile si consider ca astfel de situatie "merita mai mult decat o sansa" merita respect si iubire din partea lui Alonzo.


Costel, a fi barbat nu inseamna sa lustruiesti proprii pantofi si sa-i arunci pe-a sotiei, s-ar putea ca peste noapte sa devina ea insasi o adevarata Cenusareasa si sa-i scada lui (total) stima de sine.
Confunzi notiunea de-a fi barbat cu modul de-a castiga respectul. Intr-o casnicie, barbatul vine cu tot cu brate, cap, umeri si cele necesare pt.
a sustine momentele de slabiciune si impreuna sa se ridice.Nu inseamna ca pretandu-se, decade si nici ca foute altfel, sensul adevarat este ca scoate in evidenta mai concret barbatia tocmai datorita dublei sau triplei motivatii in sit. topicului.
:( este usor sa fouti si sa intorci spatele fara sa te speli, STIU, si orice femeie stie si simte dar nici una nu are nevoie de respectul "lui" daca este FALS. PUNCT!
buna seara doamna pitita,, sunteti de acord cu mine ca infidelitatea lasa rani,, si raneste? indiferent cine a calcat stramb,, are un pret,, si platim cu totiii, pe lumea asta nimic nu va ramane neplatit,, nu platim acum,,vom plati mai tarziu, sau vor platii copii nostri,, la asta te-ai gandit ,,oare,, ? de ce sa plateasca copii nostri pentru faptelel parintilor? de ce sa nu platim noi,parintii? placerile costa,, da,?,,,costa,,si au un pret neestimat ,ea asta si-a dorit ,,inconstient,, si-a dat seama prea tarziu ,dupa fapta consumata,, ca exista varianta de a-si pierde familia,, nu este usor deloc pentru nici unul dintre ei,, amandoi sunt bulversati,, nu pot sa mai scoata capul in lume de rusine,, nu ai judec pe nici unul dintre ei,, imi cer scuze daca asta se va subintelege,, din punctul de vedere al dumneavoastra ,,sunteti ,,doamna si mama,,da ,mi se pare normal si firesc sa o sustineti pe fata,, cu acesta,,",greseala" este o alegere ,,tot inconstienta fara un rezultat in acelasi timp pentru ea,, efectele produse de aceasta actiune a fetei,, lasa de dorit si lasa si urme adinci in trecutul si viata fiecaruia dintre noi,, si o inteleg si eu pina intr-un anumit punct,, ,,acel al infidelitatii,, dupa infidelitate,,va fi alegerea lor de aramane impreuna in continuare.Dupa o infidelitate,dvs. ati mai putea iubi acea persoana si ati mai putea simti sa o respectati in continuare?eu unul nu cred,, posibil dvs.,,, cand ne casatorim ,,ne casatorim din dragoste,, sau intocmim un contract? ce zici,, cum facem? . eu spun ca ne casatorim din dragoste ,1, iubirea este adevarat vine mai in urma ,, sau poate nu,, si timpul si faptele ne-o demonstreaza si ne-a demonstrat, daca ea a demonstrat prin infidelitate,sentimentele ale iubiri fata de partenerul ei,, ce rost mai are sa mai ramana in relatie? iubirea este neconditionata,,,da?,da,, este neconditionata,, dar daca n el si ea accepta sa ramana amindoi in relatie,, nu se mai poate discuta de sentimente,, esteo conditionare si acceptare,, ca si un contract,, si unde mai este notiunea de familie atunci? ce educatie va primi copilul in continuare de la parintii lui' nu avem de unde stii,, si atunci ei vor fi liberi sa isi traiasca vietile fiecare cum cred si au posibiltatea, poate nu au,, si atunci iar nu va fi bine,, familie fara respect, incredere, sentimente, comunicare si fidelitate ,,nu exista, nu poate functiona un astfel de principiu familial,,.Eu as spune sa ne punem fiecare dintre noi in papucii lor,, sa ne uitam unul la altul, oare cum am fi procedat fiecare in locul lor? fiecare diferit,, vom face alegeri pe repede inainte ,si mai tarziu ,,ne vom da seama ca am gresit, nu averm sigur de unde stii decat sa experimentam relatia lor cu tot cu ifidelitate,.RESPECTUL,in primul rand se castiga prin toate actiunile noastre duse la indeplinire cu susces,,,,si atunci vom fi respectati pentru calitatea noastra omeneasca si apoi vom culege respectul,, sa ne respectam pe noi si copii nostri ,,ca la randul lor ,,al copiilor ca educatie ,,sa ne respecte,,,.D-na, din momentul ce calcatul stramb s-a produs,indiferent cine a calcat,, garantat,, nu se mai pot vedea ,,nici el pe ea femeie,,cu care sa isi consume placerile,, si nici ea pe el ,,barbat,, pentru ca femeia prin deschiderea picioarelor in fata altui barbat decat sotul ei cedeaza puterea acelui barbat, sexul iinseamna putere,, educatia inseamna putere,,imaginea inseamna putere,, banii iti da putere gandeste-te daca acel om mai poate avea un cuvant de spus in fata femei,, nu mai are ,,si de aceea ne simtim devalorizati,,umiliti si ajugem sa ne imbolnavim din aceasta cauza,,, acel barbat care a avut-o pe acea femeie are puterea de decide pe viitor cam tott ceea ce si-ar putea dori acel barbat,, santaj sexulal, am avut acea femeie, am facut si am dres cu ea in pat ,,sau masina ce am vrut si am simtit sa consumam impreuna,,( si in aceasta paranteza,,mai intreaba,,sau informeaza-te ,,cam ce se consuma in general in infidelitate in pat ,,sau diferite peisaje, si numai sa te gandesti putin asa.. un barbat care se duce la alta femeie ,,sau la fetite in generall,, ce consuma in timpul acela cu acea persoana de sex ,,feminin? eu spun ,,asa: sex,, normal,,sex, cunilingus,,sau felatie,, si sodomizare,, este poate rusinos ce am scris,, dar aceasta este realitatea in fapt, este posibil sa nu fi consumat si ea aceste experiente,, ,nu avem de unde stii,, sunt doar presupuneri,, dar atata timp in care stim in mare ce efecte genereaza o infidelitate,, putem crede orice,, fiecare crede ce vrea si asculta ce vrea sa auda,, ).Da,,este simplu si usor sa ne retragem sau sa fugim de probleme sau sa ne exoneram pur si simplu atunci cand unul dintre noi are probleme, solutia cea mai simpla si la indemana ar fi sa o discutam ,,sa identificam cauza sa o solutionam impreuna,dar nu neaparat de acest gen,, totul mai are si o limita,, pina aici,, nu? unele aspecte ale vietii noastre ajung chiar sa ne depaseasca si material si financiar si spiritual si sentimental,,chiar pina la infidelitate,,acolo ,sau undeva ,,va trebui sa ne oprim,, sa spunem ,,stop ! eu pina aici te pot ajuta,,mai departe ,,,doar dumnezeu te mai poate ajuta !!. deci noi ,,in felul nostru ai ajutam,, sau unii vor spune ca ai judecam,, fiecare dintre noi va avea puncte de vedere diferite,iar in legatura cu cenusareasa,,ai dreptate,, nu in totalitate ,,dar ai,,pentru ca ea cand devine cenurareasa familieie,, ,,exact,,,,stima de sine a barbatului ,,scade vazand cu ochii si simtitor,, ,mai ales in pat,,,corect dar si aici s-ar mai gasi o solutie,, si anume,,comunicarea,,conditia cenusaresei se va schimba in negociator,, si va negociain mod echivalent pentru amandoi sa echilibreze stima de sine scazuta a barbatului si a respectului lui fata de cenusareasa,,acel barbat ,,va tinde sa compenseze aceasta lipsa de stima de sine cu o ,,,infidelitate,, problema ,,bauturii ,jocuri de noroc si diverse probleme nu stim ,,dar asa se ba comporta o persoana cu stima de sine scazuta,,,, deci amandoi sa fie cat mai comunicativi si sa se faca intelesi,si sa se sprijine unul pe celelalt,, in tot,, parerea mea,, imi cer scuze daca am gresit ,,adresandu-ma in acest fel,, si a abordarii sau poate a contrazicerii in urma unuor diferite aspecte legate de aceasta poveste pe acest siteee.. buna seara!
,
Vlaicu_Costel_1
Postat pe 3 Noiembrie 2014 21:59

Seara buna Dom' Costel!
Esti nitel cam "maricel" si perimat in gandire.
Ti-ai lasat "lucrarea de master" pe garbo ?:))
Dpmdv. ai picat examenul!

cum de ce, pe mustata mata ca nu stii?

1. Mamele, educa fetele si baietii, ei sunt in masura sa aleaga ce li se potriveste in functie de: a)-varsta; b) studiile; c) domeniul de activitate; d) IQ-ul personal in ton cu timpurile si locurile frecventate;e) gena comp. cu stilul ales ...etc. lista poate continua. parintii vegheaza si intervin cand li se cere sprijinul.
2. Fa-ti un bine si mai citeste cate-o carte sa fii in "pas" cu actualitatea si uita-te pe unde calci ca ai dat-o'n bara rau cu gramatica.
3. Educatia nu se impune si nici nu se deseneaza, se expune la vedere
prin comportament si cine este capabil, intelege.
4.Rusinea nu-i un mod de viata trist in zilele astea este(mai degraba) un fenomen provocat intentionat de catre nerusinati, nesimtiti.
5. Legea conduitei morale tine de codul bunelor maniere dar viata cainoasa ii indeamna pe tineri s-o transpuna in : latrat, muscat versus calcat stramb.:(
6.Parintii carora le este rusine cu copiii lor, sunt niste ipocriti idioti.
7. Copiii nu trebuie sa traiasca in felul cum au trait parintii ci in felul alegerilor pe care si le fac, chiar cu riscul de-ai face de rusine, n-au de cat sa-si puna poalele'n cap si sa se inchine pana o reveni fecioru' pe calea "...vitei"
8.In final, rog fr. scrie romaneste si citeste ce am postat pe pagina 1, rumega bine si pe urma mai vb. ok?


Na, ma apuc de scris;)) Ro_mane!

pitiTa_
Postat pe 3 Noiembrie 2014 23:44
De la: pitiTa_, la data 2014-11-03 23:44:24
Seara buna Dom' Costel!
Esti nitel cam "maricel" si perimat in gandire.
Ti-ai lasat "lucrarea de master" pe garbo ?:))
Dpmdv. ai picat examenul!

cum de ce, pe mustata mata ca nu stii?

1. Mamele, educa fetele si baietii, ei sunt in masura sa aleaga ce li se potriveste in functie de: a)-varsta; b) studiile; c) domeniul de activitate; d) IQ-ul personal in ton cu timpurile si locurile frecventate;e) gena comp. cu stilul ales ...etc. lista poate continua. parintii vegheaza si intervin cand li se cere sprijinul.
2. Fa-ti un bine si mai citeste cate-o carte sa fii in "pas" cu actualitatea si uita-te pe unde calci ca ai dat-o'n bara rau cu gramatica.
3. Educatia nu se impune si nici nu se deseneaza, se expune la vedere
prin comportament si cine este capabil, intelege.
4.Rusinea nu-i un mod de viata trist in zilele astea este(mai degraba) un fenomen provocat intentionat de catre nerusinati, nesimtiti.
5. Legea conduitei morale tine de codul bunelor maniere dar viata cainoasa ii indeamna pe tineri s-o transpuna in : latrat, muscat versus calcat stramb.:(
6.Parintii carora le este rusine cu copiii lor, sunt niste ipocriti idioti.
7. Copiii nu trebuie sa traiasca in felul cum au trait parintii ci in felul alegerilor pe care si le fac, chiar cu riscul de-ai face de rusine, n-au de cat sa-si puna poalele'n cap si sa se inchine pana o reveni fecioru' pe calea "...vitei"
8.In final, rog fr. scrie romaneste si citeste ce am postat pe pagina 1, rumega bine si pe urma mai vb. ok?


Na, ma apuc de scris;)) Ro_mane!

,buna seara,,da,,, observ ca in loc sa comentezi pe urma celor scrise de mine, am deviat putin ideea,,daar,, ma rog,, nu am venit sa imi dau doctoratul pe garbo,, si nici tu nu stiu daca vei fi acel personal didactic ,,de a ma examina.Daca am picat examenul,,, nu ma intereseaza,, de citit am citit carti si in general citesc presa,, atat pot sa pun in traista in privinta cititului,ai venit cu o completare a ceea ce am scris eu, nu este rau,, si eu gresesc,,sau vorbeste gura fara mine,, sunt si eu ,,,incontrolabil.Copii ce vad la parinti,, aceea va face, cum sunt ei respectati de catre parinti, tot la fel va stii si ei ce inseamna respectul cand vor fi majori, poate nu,, sau poate da ,, sa experimenteze ceea ce parintii lor au transmis prin educatie,, chiar si bunici,, si din exterior, ,,ca si meseria:meseria se fura ,, nu se invata,, tot ceva de genul acesta ar putea experimenta si ei,, si noi facem la fel,,cautam sa invatam din greselile altora,, mai putin ale noastre, corect in ceea ce ai spus,, nu trebuie sa traiasca in felul cum au trait parintii, de la 18 ani in sus ,,au vietile lor ,, si vor sa isi traiasca viata asa cum le este lor pe plac,, dar asta nu este obligatoriu pentru toti in functie de situatie ,, de la caz la caz..Legea conduitei morale mai tine si de educatia primita de acasa, de la scoala,si sustin ceea ce am scris,, nu stiu,, nu sunt atat de scolit sa ma iau cu tine la intrecere cu vocabular,este posibil sa ai mai multa inteligenta in buzunar ca mine,, ,,foarte bine,,,este meritul tau si al meu ca nu detin suficiente cunostinte gramaticale ,,dar sa ma pun cu tine pe seama inteligentei,,?!.nu! ,nu sunt la un concurs,,era sau este un subiect destul de delicat intr-o familie,, si discutam despre solutiile care se cer, sunt vietille lor ,familia lor,, copii lor,,este dreptul lor de a-si exercita atributiile de familie,. eu am explicat asa cum am stiut mai bine pe marginea subiectului,,de ce nu se mai vad :ea pentru el femeie si el pentru ea ,,barbat, eu pentru acest subiect am comentat mai mult ca si explicatii,, nu stiu ce ai inteles sau daca esti sau vei fi de acord cu mine pina intr-un punct anume,, nu stiu care dar cu toate astea,, imi pare bine ca am avut cu cine sa imi dau examenul,, mai rau este ca am picat,, si imi vine sa plang de rusine,, rusine sa imi fie,, nu-i nimic am castigat si eu putina experienta si tu poate ca ai gasit ceva care te-a facut sa reactionezi,,, multumesc pentru rasa,, Ro_mane,nu este problema inteleg ce vreausi interpretez ce vreau,, corect? eu spun ,,ca da! o seara buna!!!!!.
Vlaicu_Costel_1
Postat pe 4 Noiembrie 2014 22:06
Mda, "deacord" pana la punct si virgula " de la caz la caz"! Scoate pruna din gura si respira regulat!
Vb. clar ca sa sune a socializare si nu mai insira verzi si repetate!
Nu-i vina mea, ca ai ramas in stadiu' de "citit presa" sau ...compresa
ti-o pui dupa ce dai "stingerea", altii au ajuns si la ....r_sant si nu se plang "de inundatii"?!
Ce carti interesante ai citit, se cunoaste dupa profil
inconfundabil, cred ca travestit in "popa prostu'" sau inima de trefla ai fi un AS. In concluzie, ai de unde alege si nu-ti amestec xeroxurile, fiindca n-au nici o vina.

Meriti inca o sansa!
Sa auzim de bine!
pitiTa_
Postat pe 4 Noiembrie 2014 23:07
obiectiv vorbind, nu merita si nu se va schimba: caracterele nu se schimba. In situatia in care liberul ei arbitru i-a permis sa faca asa ceva, e clar ca principiile ei in ce priveste infidelitatea sint foarte laxe. Si nu, asta nu se schimba. Daca a facut-o, o va mai face. Si se pare ca e bine "echipata" si perntru santajul ulterior: amenintari, declaratii, sinucideri, etc. Sint toate ingredientele unei relatii toxice.
Intr-o relatie normala nu se arunca presiunea pe celalalt - intr-o relatie toxica da. Practic ce incearca miss sa faca e sa te invonovateasca pe tine daca vi se destrama casnicia: ca na, ea e foarte iubitoare.... si minimalizeaza ce a facut prin toate mijloacele posibile.
Deci, obiectiv vorbind, shit happens, exista si femei de calitate si ar trebui sa iti cauti una.
Subiectiv vorbind insa, daca te impresioneaza chestiile astea lacrimogene, mergi inainte cu ea pina nu te mai impresioneaza: din dezastru in dezastru o sa ajungi la blazare si pina la urma tot o sa o lasi in plata domnului - depinde cita rabdare ai, si cit timp de pierdut.
In ce priveste faptul ca e convingatoare: toti escrocii sint. Asa le e specia. Toti au o putere nemaipomenita de convingere: daca un cameleon nu si-ar schimba culoarea, n-ar supravietui.
quasaria
Postat pe 5 Noiembrie 2014 00:59
Luand-o obiectiv sau subiectiv, tot o situatie de moment este. Rezolvarea, o gaseste in timp, atat el cat si ea. Intrebarea este: aceasta ratacire de moment, poate fi eliminata din "mersul" casniciei sau l-a marcat pe sot intr-atat cat "i-a inmuiat balamalele" si mai rau se afunda in probleme.
Daca ar fi un sustinator moral practic, imposibil sa nu gaseasca o solutie care sa contribuie la imbunatatirea sit(nu numa' cu gura). si prin asta ii mai da o sansa pana se edifica. Nu "spune nimeni" sa-i puna ei in carca vini de care nici el nu-i sigur.:( Ii corect? Rabdare trebuie sa aibe si el si ea, indiferent de ce v-or alege impreuna sau separat(liberul arbitru) depinde cat se influenteaza reciproc pozitiv pt. a fi motivati sa lupte impreuna. Este usor sa dai deoparte o fiinta umana care greseste dintr-o ratacire de moment ca apoi sa regreti toata viata, nu mai bine se focuseaza amandoi pe acelasi fagas al casniciei si isi urmeaza cursul?
Nu luam in discutie existenta copilului(desi, exista motiv) sa-i lasam pe ei sa reflecteze mai abitir la toate parerile exprimate aici si sa nu "manipulam" pe unul in detrimentu' celuilalt, nu-i o solutie rezolvabila.

Ziua buna dimineata!
pitiTa_
Postat pe 5 Noiembrie 2014 10:06
pitita, o "ratacire de moment" e cind te uiti in balarii si dai cu masina in gard. Sau cu capul in stilp, cind mergi pe strada. Nu cind dai cu organele prin vecini: aia nu e pentru ca te-ai impiedecat. Aia este o DECIZIE, iar deciziile le iei de comun acord cu constiinta proprie. Constiinta respectiva iti permite sau nu iti permite sa calci peste oamenii pe care spui ca ii iubesti. Daca iti permite, nu iubesti. Doar spui. Cind iubesti nu poti - nici nu e vorba de a vrea, e vorba de a putea - sa te vezi in bratele altcuiva. Nu poti accepta pe altcineva nici macar daca esti singur cuc. Cu atit mai putin daca omul pe care "il iubesti" e linga tine si la dispozitia ta.
Asa ca "ratacirea" nu e deloc ratacire, nu e deloc greseala, e gindita si asumata la momentul respectiv si reflecta adevarata natura a relatiei lor. Are implicatii psihologice mult mai adinci, si reflecta clar diferenta dintre a spune si a simti. Ce trebuie sa inteleaga omul asta e ca dincolo de ce spune nevasta-sa, realitatea ei e diferita. E total diferita de imaginea pe care o afiseaza. Adevarul nu consta in vorbe: vorbe putem spune toti, si unii recitam chiar foarte dramatic. Adevarul gol golut e reflectat de fapte. Iar faptele sint evidente....
quasaria
Postat pe 5 Noiembrie 2014 23:05
NU! Si cand spun "NU" ma axez pe latura comportamentala mai mult decat pe sentimente. Din punct de vedere psihologic si tinand cont ca sotul, este al-5-lea, probabil a tot avut timp sa experimenteze cu ceilalti 4, insa, toate relatiile anterioare nu au derminat-o sa simta profund pt. a avea o relatie stabila. Acum, dupa ce s-a casatorit, cu siguranta ca au facut-o din dragoste, si-a asumat raspunderea de-a deveni mama nascand copilul si facandu-l fericit pe sot. Si cum
-k 'si baga coada taman cand lucrurile se aranjeaza, a aparut acest al 6-lea pe care eu nu-l vad ca pe un iubit sau un viitor amant din cate explica Alonzo. Ce spui tu quasaria, nu te-ai lovit niciodata cu "capu' de grinda?" Nu ti-au sclipit ochii in directiile cu "senzori captivi", ai fost intotdeauna pe picior de autocontrol fara sa pici in laturi....si ex. pot continua. da, stiu, nu suntem noi in cauza...!
Dpmvdv. nici o casnicie nu se deruleaza/consuma fara astfel de incercari, fara suisuri si coborasuri care "ne pune" in sit. de-a ne tara pt. a scoate-o la liman si de multe ori suntem nemdumeriti, nu cunoastem adevaratele cauze care le provoaca.
Hai ca am si eu si tu si fiecare dintre noi creier si suflet, le folosim si ne ingrim de ele, dar sa recunoastem ca se influenteaza reciproc exact la opusul nemaintalnit, la nou, la ciudatenii care stralucesc de-ti ia mintile, nu numai ochii. Ce faci, experimentezi sau "stai de mamaliga"?

neata!
pitiTa_
Postat pe 5 Noiembrie 2014 23:39
In astfel de situatie, este nevoie mai mult de toleranta decat de ratiune.
Uneori, din prea multa ratiune si autocontrol ne scapa elementele cele mai importante care ar fi dus casnicia pe fagasul normal. Depinde cat sunt
afectati (sincer) si cat realizeaza gravitatea a astfel de "actiuni".

Numai bine!

pitiTa_
Postat pe 6 Noiembrie 2014 00:04
pitita, eu discut de adulti cu discernamint, nu stiu tipul de vietuitoare de care discuti tu - dar serios cred ca alea ar trebui internate.
quasaria
Postat pe 6 Noiembrie 2014 00:16
crezi ca eu " discut despre SF-uri"?:(
Si ce sa le faca "internatu' ", ma rog fr.? Si "aia" au lipsuri si oricat ar incerca sa le de-a inca o sansa este ....ireversibila. Mai bine ii lasa la vedere, sa circule liber printre "ceilalti" si sa se fereasca cine poate sau
(dupa caz) se pot lua de mana si sa sara intr-un picior "bucurandu-se" in liniste. :( Dar asta este alta poveste.

Alonzo, eu stiu ca suspiciunile aparute intr-o casnicie te determina (ca barbat) sa faci "sapaturi adanci" inainte de-a acuza persoana de langa tine. Tu, ce faci?

quasaria, e posibil ca noaptea sa "vedem discernamantul" intunecat.

Ziua buna dimineata!
pitiTa_
Postat pe 6 Noiembrie 2014 11:17
cred ca d-nul Alonzo si-a luat in sfarsit masina
miss_darine
Postat pe 6 Noiembrie 2014 14:50
nu era singura...avea orelatie de 3 ani cu altcineva si statea cu el doar din obisnuinta...zicea ca o batea o injura...eu nu am obligat-o i-am spus doar sa aleaga daca vrea sa fie cu mine sau cu el....si a decis sa aiba o relatie cu mine...la fel a fost si cu realatia noastra numai ca ei nu aveau un copil, cand era cu mine era cea mai fericita,ii placeau glumele mele radea incontinuu ne plimbam zi de zi acel timp a disparut din cauza ca ea nu ma mai gaseste asa amuzant...:(
Alonzo
Postat pe 6 Noiembrie 2014 17:05
ptr garbo_8504
ce am cautat????pai am prins-o ca vb pe what's app nu m-am uitat pe ascuns pur si simplu i-am luat tel din mana si am citit convesatia nu am controlat-o niciodata si nu am tinut-o din scurt a avut toata libertatea din partea mea si ea a profitat si si-a batut joc de mine...si era totul roz pana a inceput sa il vada pe el...am intrebat-o ce a cautat si ce a gasit la el si la mine nu a gasit si a zis ca nimic special doar ca o facea sa rada si se intelegeau bine
Alonzo
Postat pe 6 Noiembrie 2014 17:25
misss_darie inca nu mi-am luat dar primul lucru care-l voi face cu banii care-i voi primi imi voi lua cu siguranta
Alonzo
Postat pe 6 Noiembrie 2014 17:27
Alonzo, problema e nevasta, nu masina.
Poti sa iti iei masina si data viitoare va insela ca ala are pantofi Prada. Ti se pare ca a face achizitii pe care nu le consideri necesare, doar din disperarea de a nu o pierde, e un mod de a-ti tine casnicia?
Daca te vrea pe tine, te vrea si in chiloti - iar daca nu te vrea, sanatate si un praz verde. Are balta peste.
quasaria
Postat pe 6 Noiembrie 2014 22:20
"are balta peste" da' n-are undita si daca lu' Alonzo ii place sa "pescuiasca" ea, nu-l prinde, asta e ideea.

Bine faci Alonzo si daca n-ai permis, se poarta sau o tii in poarta(cum doresti)

Lasand gluma la o parte, nici in serios nu pot sa iau povestea "asta".
Nu stiu cum, da' te-o incarcat nevasta-ta cu atata energie negativa,
ca nu vrei sa ne spui si noua ce ati decis in final, sau n-ai ajuns la el?.




Seara buna!
pitiTa_
Postat pe 6 Noiembrie 2014 22:43
A, deci, tie iti face cu al 6 lea exact cum i-ai facut tu lu' al 4 lea?!

Vedeti, D-zeu nu bate cu paru' si nici rachiu nu bea! S-o intors roata, si ce ai de gand sa faci?
Ii atragi atentia lu' urmatorul sau il lasi sa pice'n "plasa"?
pitiTa_
Postat pe 6 Noiembrie 2014 23:12
De la: Alonzo, la data 2014-11-06 17:05:26nu era singura...avea orelatie de 3 ani cu altcineva si statea cu el doar din obisnuinta...zicea ca o batea o injura...eu nu am obligat-o i-am spus doar sa aleaga daca vrea sa fie cu mine sau cu el....si a decis sa aiba o relatie cu mine...la fel a fost si cu realatia noastra numai ca ei nu aveau un copil, cand era cu mine era cea mai fericita,ii placeau glumele mele radea incontinuu ne plimbam zi de zi acel timp a disparut din cauza ca ea nu ma mai gaseste asa amuzant...:(



Pai nu mai schimbai si tu traseul de plimbare din cand in cand ? Si glumele ? ...si...

".zicea ca o batea o injura...eu nu am obligat-o i-am spus doar sa aleaga daca vrea sa fie cu mine sau cu el....si a decis sa aiba o relatie cu mine...la fel a fost si cu realatia noastra "

Adica si tu o ciomagesti ?

Rotty
Postat pe 7 Noiembrie 2014 06:20
De la: Alonzo, la data 2014-11-06 17:05:26nu era singura...avea orelatie de 3 ani cu altcineva si statea cu el doar din obisnuinta...zicea ca o batea o injura...eu nu am obligat-o i-am spus doar sa aleaga daca vrea sa fie cu mine sau cu el....si a decis sa aiba o relatie cu mine...la fel a fost si cu realatia noastra numai ca ei nu aveau un copil, cand era cu mine era cea mai fericita,ii placeau glumele mele radea incontinuu ne plimbam zi de zi acel timp a disparut din cauza ca ea nu ma mai gaseste asa amuzant...:(


O relatie, pt sotia ta, din cate zici pe aici e ok, atata timp cat o amuzi!? De asta te-a ales pe tine, iar acum pe celalalt ca, na, tu ti-ai pierdut din simtul umorului pe parcus.Ori e la misto ori.....Ma rog, indiferent de ce decizie vei lua,iti doresc sa-ti gasesti linistea!
Cand iti iei masina, poate iti mai "cumperi" si niste simt al umorului!
Schmetterling
Postat pe 7 Noiembrie 2014 09:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cine e vinovat in toata povestea asta? 20 De la: Maria_22 3 Iulie 2016 11:33
care e calitatea optima pentru a fi amant bun? 41 De la: garbo_466560 26 Mai 2017 13:28
Zdruncinarea familiei 12 De la: garbo_489377 21 Mai 2018 15:13
fata de topicul "persoana potrivita o cunoastem mult prea tarziu" 4 De la: garbo225639 14 Decembrie 2011 20:16
mincinos , tradator dar bun actor !! 76 De la: garbo_405684 14 Iulie 2017 00:55
Setari Cookie-uri