Cum sa-l fac pe El sa ne mutam impreuna ?

Povestea noastra decurge de un an de zile, timp in care El avea/ are o alta relatie "subreda" , persoana respectiva fiind plecata in strainatate cand ne-am cunoscut noi doi.
Eu stiu sa iubesc fara jumatati de masura, cred ca e indragostit si El de mine, comunicam foarte bine, insa cu toate astea ...
Am ajuns la concluzia ca suntem "Friends with benefits "

Si ma deranjeaza deja lucrul acesta, am tot discutat, i-am spus despre ceea ce am nevoie eu, dar tinand cont si de El. Insa mi se pare ca batem pasul pe loc, si petrecem acum mai putin timp impreuna decat in urma cu 6 luni de zile.
ely_a
Postat pe 13 Octombrie 2014 13:36
De la: ely_a, la data 2014-10-13 13:36:54Povestea noastra decurge de un an de zile, timp in care El avea/ are o alta relatie "subreda" , persoana respectiva fiind plecata in strainatate cand ne-am cunoscut noi doi.
Eu stiu sa iubesc fara jumatati de masura, cred ca e indragostit si El de mine, comunicam foarte bine, insa cu toate astea ...
Am ajuns la concluzia ca suntem "Friends with benefits "

Si ma deranjeaza deja lucrul acesta, am tot discutat, i-am spus despre ceea ce am nevoie eu, dar tinand cont si de El. Insa mi se pare ca batem pasul pe loc, si petrecem acum mai putin timp impreuna decat in urma cu 6 luni de zile.
ely_a
Postat pe 13 Octombrie 2014 22:16
De la: ely_a, la data 2014-10-13 22:16:33
De la: ely_a, la data 2014-10-13 13:36:54Povestea noastra decurge de un an de zile, timp in care El avea/ are o alta relatie "subreda" , persoana respectiva fiind plecata in strainatate cand ne-am cunoscut noi doi.
Eu stiu sa iubesc fara jumatati de masura, cred ca e indragostit si El de mine, comunicam foarte bine, insa cu toate astea ...
Am ajuns la concluzia ca suntem "Friends with benefits "

Si ma deranjeaza deja lucrul acesta, am tot discutat, i-am spus despre ceea ce am nevoie eu, dar tinand cont si de El. Insa mi se pare ca batem pasul pe loc, si petrecem acum mai putin timp impreuna decat in urma cu 6 luni de zile.
ely_a
Postat pe 13 Octombrie 2014 23:23
Esti sigura ca relatia lui e asa de subreda ? Sau asa zice el ?
Rotty
Postat pe 14 Octombrie 2014 08:47
Cadrul in care ati inceput relatia aceasta ,a fost diferit pentru voi. Tu , libera, dornica de o relatie , el nedumerit , inca prins intr-o relatie care nu prea mai mergea, dar , atentie , la care nu renuntase , si nici nu stii daca a renuntat .
Timpul care a trecut se pare ca nu v-a apropiat , ba chiar spui ca acum petreceti mai putin timp impreuna. desigur ca exista un atasament din partea lui fata de tine, insa daca nu a facut un pas concret spre voi , spre aceasta relatie , inseamna ca nu simte implicare sufleteasca , nu-si doreste mai mult.
Sa va mutati impreuna ?? te-as intreba "de ce " avand in vedere situatia. Crezi ca daca veti locui impreuna inseamna automat ca veti fi impreuna? Daca el nu doreste sa reprezinte mai mult relatia dintre voi , nu vrea o apropiere reala , emotionala, nu doar fizica/sex , nu vad cum te-ar face fericita locuitul impreuna. Cred ca vei fi si mai deranjata de detasarea lui , de absenta lui , chiar daca e pe fotoliul de langa tine. Vei fi mai nemultumita de aceasta relatie pt. ca vei considera ca daca locuiti impreuna ai mai multe "drepturi" , si vei avea pretentii , uitand ca de fapt , tu esti cea care a tras de el sa se mute cu tine.
Cred ca ar fi mai bine sa discutati deschis si sa aflati fiecare ce asteptari are celalalt si apoi sa vedeti daca veti continua sau va veti desparti.
libra66
Postat pe 14 Octombrie 2014 10:01
Imi pare rau sa-ti spun ,dar baiatul tau nu este convins ca poate renunta la trecut si sa-l faci sa va mutati impreuna ar fi o mare greseala.Asteapta sa-ti lamuresti toate intrebarile in primul rind sa vezi ca el nu mai este prins intre 2 relatii si ca cea cu care vrea sa ramina esti tu . doar atunci iti poti dori sa te muti cu el si nicidecum sa-l faci sa......
fengari
Postat pe 14 Octombrie 2014 10:17
De la: Rotty, la data 2014-10-14 08:47:04 Esti sigura ca relatia lui e asa de subreda ? Sau asa zice el ?


Asa zice el, cum altfel abia asteapta sa fuga de acasa si sa vina la mine si cauta pretetexte sa ne intalnim
Rotty
ely_a
Postat pe 14 Octombrie 2014 12:41
daaa, joaca e faina, cu fugitul de acasa.....
si fructul interzis e mai gustos

iar cand e vorba de lucruri mai serioase..... mai pauza

asta e.......... dragoste cu forta nu se poate! pardon, mutat cu japca

si daca te-a avut si pe tine si pe cea de la distanta si i-a fost bine, de ce sa renunte la modul lui de viata daca ii e bine asa?

daca el nu face nici o alegere, atunci fa-o tu: alege ce e mai bine pt tine

Bafta!
edelweiss_3881
Postat pe 14 Octombrie 2014 13:01
De la: libra66, la data 2014-10-14 10:01:06Cadrul in care ati inceput relatia aceasta ,a fost diferit pentru voi. Tu , libera, dornica de o relatie , el nedumerit , inca prins intr-o relatie care nu prea mai mergea, dar , atentie , la care nu renuntase , si nici nu stii daca a renuntat .
Timpul care a trecut se pare ca nu v-a apropiat , ba chiar spui ca acum petreceti mai putin timp impreuna. desigur ca exista un atasament din partea lui fata de tine, insa daca nu a facut un pas concret spre voi , spre aceasta relatie , inseamna ca nu simte implicare sufleteasca , nu-si doreste mai mult.
Sa va mutati impreuna ?? te-as intreba "de ce " avand in vedere situatia. Crezi ca daca veti locui impreuna inseamna automat ca veti fi impreuna? Daca el nu doreste sa reprezinte mai mult relatia dintre voi , nu vrea o apropiere reala , emotionala, nu doar fizica/sex , nu vad cum te-ar face fericita locuitul impreuna. Cred ca vei fi si mai deranjata de detasarea lui , de absenta lui , chiar daca e pe fotoliul de langa tine. Vei fi mai nemultumita de aceasta relatie pt. ca vei considera ca daca locuiti impreuna ai mai multe "drepturi" , si vei avea pretentii , uitand ca de fapt , tu esti cea care a tras de el sa se mute cu tine.
Cred ca ar fi mai bine sa discutati deschis si sa aflati fiecare ce asteptari are celalalt si apoi sa vedeti daca veti continua sau va veti desparti.

Cadrul in care am inceput relatia a fost de fapt in felul urmator: eu eram separata de partenerul meu, aproape de divort si da, intr-adevar si el era prins.
ely_a
Postat pe 14 Octombrie 2014 13:49
De la: edelweiss_3881, la data 2014-10-14 13:01:50daaa, joaca e faina, cu fugitul de acasa.....
si fructul interzis e mai gustos

iar cand e vorba de lucruri mai serioase..... mai pauza

asta e.......... dragoste cu forta nu se poate! pardon, mutat cu japca

si daca te-a avut si pe tine si pe cea de la distanta si i-a fost bine, de ce sa renunte la modul lui de viata daca ii e bine asa?

daca el nu face nici o alegere, atunci fa-o tu: alege ce e mai bine pt tine

Bafta!

multumesc incerc sa ma lamuresc cum este de fapt situatia, si ce simt in acest caz fata de el ? pentru ca nu-mi place sa ma simt folosita
ely_a
Postat pe 14 Octombrie 2014 14:12
De la: fengari, la data 2014-10-14 10:17:09Imi pare rau sa-ti spun ,dar baiatul tau nu este convins ca poate renunta la trecut si sa-l faci sa va mutati impreuna ar fi o mare greseala.Asteapta sa-ti lamuresti toate intrebarile in primul rind sa vezi ca el nu mai este prins intre 2 relatii si ca cea cu care vrea sa ramina esti tu . doar atunci iti poti dori sa te muti cu el si nicidecum sa-l faci sa......

Fengari
Simt ca nu este hotarat sa ia o decizie, am incercat sa pun punct relatiei, sa nu ne vedem 3 saptamani de zile, si am avut frustrari, nu-mi era ok asa, dupa atata timp petrecut impreuna, simt ca imi interzic mie ceva...
ely_a
Postat pe 14 Octombrie 2014 14:19
De la: ely_a, la data 2014-10-14 14:19:40
De la: fengari, la data 2014-10-14 10:17:09Imi pare rau sa-ti spun ,dar baiatul tau nu este convins ca poate renunta la trecut si sa-l faci sa va mutati impreuna ar fi o mare greseala.Asteapta sa-ti lamuresti toate intrebarile in primul rind sa vezi ca el nu mai este prins intre 2 relatii si ca cea cu care vrea sa ramina esti tu . doar atunci iti poti dori sa te muti cu el si nicidecum sa-l faci sa......

Fengari
Simt ca nu este hotarat sa ia o decizie, am incercat sa pun punct relatiei, sa nu ne vedem 3 saptamani de zile, si am avut frustrari, nu-mi era ok asa, dupa atata timp petrecut impreuna, simt ca imi interzic mie ceva...

Nu stiu sa functionez asa... repet, iubire cu jumatati de masura, , simt ca ma distantez de el si nu mai sunt 100%, atunci cand suntem impreuna.
ely_a
Postat pe 14 Octombrie 2014 14:38
De la: ely_a, la data 2014-10-14 12:41:29
De la: Rotty, la data 2014-10-14 08:47:04 Esti sigura ca relatia lui e asa de subreda ? Sau asa zice el ?


Asa zice el, cum altfel abia asteapta sa fuga de acasa si sa vina la mine si cauta pretetexte sa ne intalnim
Rotty



E casatorit cu "relatia" aia ? Daca nu , inseamna ca ar putea sa o incheie si sa fie totalmente cu tine. Daca vrea.
Ely_a Seara frumoasa.
Rotty
Postat pe 14 Octombrie 2014 21:57
De la: Rotty, la data 2014-10-14 21:57:01
De la: ely_a, la data 2014-10-14 12:41:29
De la: Rotty, la data 2014-10-14 08:47:04 Esti sigura ca relatia lui e asa de subreda ? Sau asa zice el ?


Asa zice el, cum altfel abia asteapta sa fuga de acasa si sa vina la mine si cauta pretetexte sa ne intalnim
Rotty



E casatorit cu "relatia" aia ? Daca nu , inseamna ca ar putea sa o incheie si sa fie totalmente cu tine. Daca vrea.
Ely_a Seara frumoasa.

Nu e casatorit cu "relatia" aia ! Pai tocmai asta vreau si i-am cerut sa o incheie, insa nu mai stiu ce sa cred, tergiverseaza lucrurile...
ely_a
Postat pe 14 Octombrie 2014 23:42
De la: ely_a, la data 2014-10-14 23:42:37
De la: Rotty, la data 2014-10-14 21:57:01
De la: ely_a, la data 2014-10-14 12:41:29
De la: Rotty, la data 2014-10-14 08:47:04 Esti sigura ca relatia lui e asa de subreda ? Sau asa zice el ?


Asa zice el, cum altfel abia asteapta sa fuga de
acasa si sa vina la mine si cauta pretetexte sa ne intalnim
Rotty



E casatorit cu "relatia" aia ? Daca nu , inseamna ca ar putea sa o incheie si sa fie totalmente cu tine. Daca vrea.
Ely_a Seara frumoasa.

Nu e casatorit cu "relatia" aia ! Pai tocmai asta vreau si i-am cerut sa o incheie, insa nu mai stiu ce sa cred, tergiverseaza lucrurile...

Merci si tie Rotty noapte buna !
ely_a
Postat pe 14 Octombrie 2014 23:44
http://www.youtube.com/watch?v=xovvlcJrlvQ
ely_a
Postat pe 14 Octombrie 2014 23:52

http://www.youtube.com/watch?v=SYM-RJwSGQ8
ely_a
Postat pe 15 Octombrie 2014 00:15
Ely , la ora aia dormeam deja .
Neata buna :)
Rotty
Postat pe 15 Octombrie 2014 08:23
Ely , io nu i-as cere sa o incheie ( chestie de mandrie personala ) , ci as incerca sa-l determin sa o incheie. Daca nu si nu , atunci sa stea linistit cu shubrezeala lui , ca eu nu-s umplutura nimanui. Apropo...cati anisori ai ? (daca imi e permis a intreba ).
Rotty
Postat pe 15 Octombrie 2014 08:36
Ely, e greu sa-ti spun ceva in plus. Rotty si Libra au cam pus punctul pe i. Ma tem ca nu va doriti amandoi acelasi lucru. Tu te gandesti la o relatie mai serioasa, chiar daca nu casatorie, o relatie mai angajata, poate chiar cu mutat impreuna (?) in timp. El pare sa fie superok cu o relatie in 3, chiar daca sustine ca nu mai merge cu tipa aflata long distance. E cam tipic pt. unii domni, nu crezi? Cu ce sa inlocuiasca lipsa de si ceva de luat in brate? Iarta-ma, nu vreau sa fiu dura, s-ar putea sa-i placi sau chiar sa tina la tine... Dar poate nu destul ca sa renunte la confortul relatiei vechi...
Cred ca ai 3 optiuni:
1. Bucura-te de acelasi lucru - companie, tandrete etc. fara sa te implici prea mult, ca s-ar putea sa doara.
2. Lupta-te sa te prefere pe tine! Poti, daca vrei!
3. Let him go. Altul!
Succes :) daca vrei, ne (imi) spui ce crezi ca e mai bine.
anca16
Postat pe 15 Octombrie 2014 13:13
Adaug ceva. Si Fengari ti-a raspuns ceva corect. Te opui, ca nu poti sa functionezi cu jumatati de masura. Ok, atunci preferi tu - 100% si el 50?
anca16
Postat pe 15 Octombrie 2014 14:26
De la: Rotty, la data 2014-10-15 08:23:25Ely , la ora aia dormeam deja .
Neata buna :)

seara buna !
ely_a
Postat pe 15 Octombrie 2014 21:17
De la: Rotty, la data 2014-10-15 08:36:45Ely , io nu i-as cere sa o incheie ( chestie de mandrie personala ) , ci as incerca sa-l determin sa o incheie. Daca nu si nu , atunci sa stea linistit cu shubrezeala lui , ca eu nu-s umplutura nimanui. Apropo...cati anisori ai ? (daca imi e permis a intreba ).

bun...cum e aia cu determinarea ? i-am propus sa iesim in oras, asa cum spuneam, am avut pauze, tocmai in ideea ca ia o decizie favorabila mie. Si asta cu "umplutura " mi-a placut , ai dreptate ! Anisori am 40 si un pic de ce ma intrebi asta ?
ely_a
Postat pe 15 Octombrie 2014 21:23
De la: anca16, la data 2014-10-15 13:13:34Ely, e greu sa-ti spun ceva in plus. Rotty si Libra au cam pus punctul pe i. Ma tem ca nu va doriti amandoi acelasi lucru. Tu te gandesti la o relatie mai serioasa, chiar daca nu casatorie, o relatie mai angajata, poate chiar cu mutat impreuna (?) in timp. El pare sa fie super ok cu o relatie in 3, chiar daca sustine ca nu mai merge cu tipa aflata long distance. E cam tipic pt. unii domni, nu crezi? Cu ce sa inlocuiasca lipsa de si ceva de luat in brate? Iarta-ma, nu vreau sa fiu dura, s-ar putea sa-i placi sau chiar sa tina la tine... Dar poate nu destul ca sa renunte la confortul relatiei vechi...
Cred ca ai 3 optiuni:
1. Bucura-te de acelasi lucru - companie, tandrete etc. fara sa te implici prea mult, ca s-ar putea sa doara.
2. Lupta-te sa te prefere pe tine! Poti, daca vrei!
3. Let him go. Altul!
Succes :) daca vrei, ne (imi) spui ce crezi ca e mai bine.

Buna seara Anca16 !
1. Ma bucur de companie, da, insa deja sunt implicata !
2. Am tendinta sa las garda jos... si sa ma distantez , oricum merci de sustinere desigur ca pot .,
3. Altul nu merge , sunt inlove cu El
ely_a
Postat pe 15 Octombrie 2014 21:29
Va multumesc mult pentru sfaturile, parerile voastre,
ely_a
Postat pe 15 Octombrie 2014 21:31
Ely , te intrebasem cati ani ai , ca sa stiu daca vorbesc cu o pustoaica de vreo 18 ani , sau cu o femeie. E o diferenta ...nu ? Aia cu determinarea nu o povestesc acum , ca-s obosita de la munca si oricum nu imi place sa tin discursuri la scena deschisa.
Seara buna am zis ?
Rotty
Postat pe 15 Octombrie 2014 21:56
De la: Rotty, la data 2014-10-15 21:56:00Ely , te intrebasem cati ani ai , ca sa stiu daca vorbesc cu o pustoaica de vreo 18 ani , sau cu o femeie. E o diferenta ...nu ? Aia cu determinarea nu o povestesc acum , ca-s obosita de la munca si oricum nu imi place sa tin discursuri la scena deschisa.
Seara buna am zis ?

Nu sunt pustioaica de 18 ani , insa sunt imatura in relationare cu un Man , relatia mea cu ex-ul a avut lacune...ne-am luat de la 20 de anisori. Am evoluat si "involuat" impreuna , n-a mai mers la un moment dat...iar acum suflu in iaurt, in ciorba...si citesc retete de relationare in cuplu... si mi se pare ca abia gasesc raspunsuri la intrebarile mele...
ely_a
Postat pe 15 Octombrie 2014 22:00
Nu cred ca exista retete pentru asa ceva. Fiecare caz e oarecum unic in felul lui. Asa cum fiecare din noi suntem unici si diferiti fata de altii. Ceea ce as face eu , poate ca tu nu ai face pentru ca nu esti ca mine si ai alt mod de a reactiona. Cele care vin cu sfaturi ca fa asa , sau fa altfel , au trecut poate prin faze asemanatoare , dar poate ca nu au avut aceleasi sentimente sau sunt alt fel de firi.
Rotty
Postat pe 15 Octombrie 2014 22:19
De la: Rotty, la data 2014-10-15 22:19:32Nu cred ca exista retete pentru asa ceva. Fiecare caz e oarecum unic in felul lui. Asa cum fiecare din noi suntem unici si diferiti fata de altii. Ceea ce as face eu , poate ca tu nu ai face pentru ca nu esti ca mine si ai alt mod de a reactiona. Cele care vin cu sfaturi ca fa asa , sau fa altfel , au trecut poate prin faze asemanatoare , dar poate ca nu au avut aceleasi sentimente sau sunt alt fel de firi.

sar'na !
ely_a
Postat pe 15 Octombrie 2014 22:58
Neata. Vezi ca te asteapta cafeaua dincolo Se si fumeaza daca vrei...

http://cache.bzi.ro/cache/7/180/s560x316_picioare.jpg

Rotty
Postat pe 16 Octombrie 2014 07:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oare pot castiga o lupta cu Sefu mare???? 82 De la: Printza_lui_G 16 Octombrie 2009 23:58
Mi-e dor 118 De la: daria_pet 16 Mai 2011 10:45
sunt prea mica!!!!!!! 23 De la: yanyacharberet 18 Ianuarie 2010 15:33
de ce incepeti subiecte din astea de sex ..si apoi atacati? vrem si noi sa citim sa vedem ce vreti..nu de asta ati abordat subiectul? 8 De la: Sal_a_toi 24 Septembrie 2011 16:26
TRADARE 17 De la: cricat 19 Aprilie 2011 00:47
Setari Cookie-uri