ajutooor,divortez

Buna mamicilor,sint din Craiova,am39 de ani si 2 copilasi din casatoria mea cu un cetatean englez.sintem casatoriti de 3 ani jumatate si, impreuna de aproape 5, avem casa noastra cumparata in Birmingham dar eu nu am lucrat niciodata.mereu am avut discutii din cauza serviciului,ca niciodata nu a fost de acord sa lucrez iar acum ,o sa trec printr un divort,nu pot lucra ca am copii mici si gradinita e f scumpa iar el nu prea ar vrea sa ne dea mare lucru dupa divort.salariul lui e mare,dar noi nu vedem mai mult de 150 lire pe sapt.as vrea sa stiu daca ma poate indruma cineva cu ce ar trebui sa incep.unde sa merg sa cer un ajutor pt gradinita copiilor ,sa pot merge sa caut de lucru,poate un beneficiu pt cheltuielile casei si sa fiu sincera,daca copiii ar sta mai mult la gradi as merge si la un colegiu.dati mi va rog un sfat ,cele care a ti trecut printr o situatie similara.va multumesc mult pt orice fel de sfat,oricit de mic ar fi,pt mine si copiii mei o sa insemne enorm.
gabi--
Postat pe 7 Octombrie 2014 18:03
Nu ati precizat daca v-ati casatorit in Romania sau in Marea Britanie. In functie de acest lucru , divortul se va face conform tarii respective.
libra66
Postat pe 11 Octombrie 2014 14:12
gabi..., situatia ta ca mama in postura de divort nu-i "roza"! Cel mai bine este sa mergi la ambasada, sa-ti ofere consultanta, sa explici totul cap-coada si reorientarea ta in viitor, pretentiile sau oportunitatile ti le va spune consultatul/a!
Sorry, fruntea sus si mergi direct acolo, alte surse de "informare" nu fac decat sa te bulverseze, sa-ti ingreuneze gandirea si sa suferi mult si-ti va ingreuna
demersurile marindu-se "cercul" incertitudinilor.

Succes!
pitiTa_
Postat pe 11 Octombrie 2014 14:30
Si sanse de impacare nu exista ?
Chiba_Nicolae_Florin_1
Postat pe 11 Octombrie 2014 18:02
Cel mai bine si cred ca iti va fi de folos sa mergi la CAB, Citizen advice birou. Te vor indruma exact ce sa faci si ce facilitati ai ca si mama singura dupa.
loredanarotaru
Postat pe 12 Octombrie 2014 03:34
Ce fel de nevasta sunteti daca va lasati doborata de sot in viata , in loc sa va cautati un serviciu , apoi o noua locuinta si sa locuiti cu cei doi copilasi la gradinita indiferent de tara . Poate v-ar conveni in Anglia . Dvs. hotarati . Sau sa va angajati un avocat intelegator pana sa va puneti pe picioare .
garbo_405328
Postat pe 12 Octombrie 2014 08:59
In tara ai familie ?Daca ei te pot sustine , sa incepi demersurile pt divort si sa-l si finalizezi ,este simplu. Unde v-ati casatorit?
Oricum ,nu exista ce "ar prea vrea " el ,ci exista legi .
Ambasada nu cred ca este decat la Londra , dar poti sa-i contactezi pe internet,
hapylyca
Postat pe 12 Octombrie 2014 09:32
M am casatorit in uk ,BIRMINGHAM. In timpul cit am lipsit am cautat solutii si am fost deja la CAB,cred ca cu CAB trebuie sa inceapa oricine are probleme,nu e simplu dar nu e imposibil sa ai o viata a ta dupa divort.Problema este cind te casatoresti unu si apoi divortezi ,doi,trei sau mai multi, minorii depind de tine,tu nu ai ajutor iar apoi te trezesti in imposibilitatea de a lucra in conditiile in care iti doresti sa o faci si e si singura ta sansa sa dai inainte.Si nu ,nu exista cale de impacare,am incercat destul,Va multumesc tuturor pt raspunsuri,Numai bine tuturor
gabi--
Postat pe 12 Octombrie 2014 10:04
Draga mea,in Anglia legile sunt ff bine puse la punct.Dar nu ai specificat cine i-a impus sotului suma de 150 de lire sterline pe saptamana.In Anglia cu acesti bani ,si cu doi copii nu poti sa traiesti.Apoi nu ai scris de ce ati ajuns la divort? Daca zici ca el castiga bine,de ce vrei sa mergi la munca?Ori o fi vre-un englez zgarcit? Totusi ai stat cu el ,ai nascut doi copii................si deabia acum te-ai trezit la realitate.Cam tarziu.Mai bine cauta sa te impaci cu el.Viata este ff grea.Si dupa cum am inteles nu esti nici descurcareata.Ai doi copii,hai sa zicem ca daca era doar unul...................mai era cum era.Oricum rezolvarea este ca daca nu vrei sa mai traiesti cu el,treb.sa mergi la consulatul Roman de acolo.Ei iti spun ce ai de facut.Totusi sa te gandesti ca viata nu este ca in filme,nu este ca in povestile cu Ilene Cosanzene si cu Feti Frumosi,si nici ca in Romanele de Dragoste din pacate.Gandeste-te la acei copilasi care nu au nici o vina ,si care au nevoie de voi de amandoi.Sa auzim numai de bine.
garbo337526
Postat pe 12 Octombrie 2014 10:18
PT GARBO 405328, tocmai ce am spus ca rolul meu de nevasta s a terminat,eventual poti sa ma intrebi ce fel de mama sint iar daca lucrurile ar fi fost asa simple le faceam si eu tot asa simplu si nu mai ceream ajutor pe unde am putut.in primul rind ca sa am un job trebuie copiii sa aiba cu cine sta in timpul cind sint la job....si nu au....ca sa i duc la gradinita nu am cu ce plati 1200 lire pt amindoi ca sa merg la servici,apoi casa nu poti sa ti inchiriezi decit cu bani iar in cazul meu ,trebuia in primul rind rezolvata problema cu copiii.e simplu sa dai cu nuca in perete,rugamintea mea este ca daca nu ai de dat un sfat,e bine sa ti vezi de treaba ta,cum spunem noi oltenii ...MERGI PE BURTA
gabi--
Postat pe 12 Octombrie 2014 10:19
Buna,
Daca te-ai casatorit in Anglia,legea lor prevede ca dupa un divort sotia are dreptul la pensie alimentara(plus copiii)si drepturi la casa; era mai problematic daca va casatoreati in Romania;atunci...........te juca cum dorea dar in situatia data ai drepturi destule mai ales cand ai si copii minori; asa prevede legea tarii,trebuie doar sa lupti pentru ceea ce ti se cuvine indiferent ca ai sau nu avocat care sa te reprezinte; adevarat ca daca iti poti permite un avocat,el stie mai bine sa jongleze cu articolele de lege dar oricum,legea e lege. Nu te lasa manipulata de el ci cauta pe net legea lor privitoare la divort ca sa sti cum pui problema; BAFTA.
alimacri49
Postat pe 12 Octombrie 2014 10:24
.. dubla cetatenie,iese din discutie in sit. ta, si tocmai faptul ca esti cetatean Roman aflat in tara Europeana cu drepturi depline de familista,(prin casatorie)cu copii, cu o durata de sedere destul de mare la activ, cu probleme indirecte de integrare, fie in societate fie in mediul familial, trebuie sa te prezinti la ambasada tarii tale unde TREBUIE sa-ti dea start pt. ce vrei tu in viitor. Ei sunt in masura sa va informeze si indrume pe directia corecta, ei va reprezinta in tara respectiva si va "apara" drepturile de cetateni in UK.Cazul tau, nu este singurul si nici ultimul, deschide bine ochii, pe langa faptul ca "atarna" in spatele tau doi copilasi nascuti acolo, ai mari sanse sa fii indrumata pe directia corecta si sa beneficiezi de oportunitati pe viitor, atat tu cat mai ales copiii!
Vb. in cunostinta de cauza.
Ziua buna!
pitiTa_
Postat pe 12 Octombrie 2014 10:27
Ai 39 de ani? si habar nu ai de nimic.La inceput cand am citit ceea ce ai scris nu am retinut ce varsta ai.Draga mea,eu zic sa stai pe locul tau,ca daca nu te duce mintea la nimic................Avocatii iti mananca banii,si cand si-or da seama ca esti asa de nestiutoare.................Ai nevoie si de avocati ,dar treb.sa sti si sa te descurci.La 39 de ani nu sti ca fiind intr-o Tara straina,daca ai probleme treb.sa te adresezi Ambasadei ,sau Consulatului.E clar...................Stau si ma gandesc ..............pe ce lume ai trait pana acum?
garbo337526
Postat pe 12 Octombrie 2014 10:27
PT GARBO 337526,nici macar nu ma cunosti,dar consideri ca sti totul despre mine,probabil am gresit cerind ajutorul pe forum,dar orice sut in fund e un pas inainte,eu ma bucur ca esti tu descurcareata dar bate in lemn ca nu sti unde te duce viata la un moment dat si as fi tare curioasa cum o sa te descurci tu.oricum eu iti doresc o viata plina de bucurii
gabi--
Postat pe 12 Octombrie 2014 10:28
526, pu-ta nu stie carte!...cand iti vine, dai si fugi, nu stai

..."la scaldat" de 526! :(





gabi-- STII ca stii s-o'ntorci? :D

A, apropo! cunosti limba gamatical? ai facut cele 6 luni de cursuri obligatorii in MB?
pitiTa_
Postat pe 12 Octombrie 2014 10:33
buna , si eu m am despartit de curand , sunt singura cu doi copii si reusesc sa ma descurc , exista cai sa ti fie bine si tie , si daca vrei sa luam legatura las aici un mail , si mai departe poate pe facebook sa vorbim .Eu locuiesc in Belgia ,
floryna_01@ymail.com
VanGarbo
Postat pe 12 Octombrie 2014 11:37
salut,sunt Silvia,am stat doi ani in UK sin cu actele in regula ,adica IN, blue card,si restul! un lucru este cert-legile in UK sunt pentru copii si mamae,il lasi si fara casa si fara chiloti,lupta!
garbo233251
Postat pe 12 Octombrie 2014 12:33
De la: garbo233251, la data 2014-10-12 12:33:51salut,sunt Silvia,am stat doi ani in UK sin cu actele in regula ,adica IN, blue card,si restul! un lucru este cert-legile in UK sunt pentru copii si mamae,il lasi si fara casa si fara chiloti,lupta!




haha , daa asa este , dar hai sa i lasam chilotii , altfel se face de rusica !!!
VanGarbo
Postat pe 12 Octombrie 2014 13:23
De la: VanGarbo, la data 2014-10-12 13:23:03
De la: garbo233251, la data 2014-10-12 12:33:51salut,sunt Silvia,am stat doi ani in UK sin cu actele in regula ,adica IN, blue card,si restul! un lucru este cert-legile in UK sunt pentru copii si mamae,il lasi si fara casa si fara chiloti,lupta!




haha , daa asa este , dar hai sa i lasam chilotii , altfel se face de rusinica !!!
VanGarbo
Postat pe 12 Octombrie 2014 13:23
Parerea mea este ca nu trebuie sa te lasi invinsa. In situatia ta vei avea de suferit doar daca nu lupti suficient. Ambasadele, consulatele nu sunt degeaba, au un scop. Adreseaza te lor. Copiii tai sunt cetateni uk, iar sistemul social in Anglia este unul dintre cele mai bine puse la punct sisteme. Ca si sot si a permis el sa va dea 150 de lire pe saptamana, legal, nu mai e alegerea lui. Barbatii divortati din usa sau uk care au copii din casatoriile respective ajung sa munceasca de cele mai multe ori pt fosta sotie si copii. In mod sigur vei primi ajutor din partea statului englez pana la definitivarea situatiei ca sa faci fata situatiei. Iar ulterior vei beneficia de drepturile normale care ti se cuvin tie si copiilor tai prin pensia alimentara. Singura situatie care poate fi negativa este sa te lasi condusa si "prostita" ca sa spun asa. Lupta pt copiii tai !
Maya1985
Postat pe 12 Octombrie 2014 14:24
Buna mamico!
Cred ca nu s-au epuizat ,,armele'' cu care sa iti poti castiga drepturile de mama si sotie intr-un alt stat. Cert este ca nu trebuie sa renunti sub nici o forma la drepturile castigate de tine prin casatoria intr-un alt stat si presupun ca exista modalitati de a te informa, daca pana acum nu ai reusit , despre aceste lucruri. In situatia de mama in care esti acum trebuie sa lupti pentru copii tai, dar si pentru tine. Documenteaza-te foarte bine ce presupune divortul in tara in care traiesti si de asemenea iti sugerez sa mai incerci si varianta medierii care este foarte bine dezvoltata in Anglia. Poti sa te interesezi, tot pe forumuri, ce presupune si cat te-ar costa, asta pentru ca orice serviciu trebuie platit, dar poti sa-ti recapeti mai multe drepturi ale tale si ale copiilor tai la costuri mai mici decat ai apela la un avocat. Poti sa te documentezi foarte bine la absolut toate variantele posibile care sa-ti aduca linistea sufleteasca. Oricum, NU RENUNTA la a te lupta cu drepturile copiilor tai. Indiferent daca ai lucrat sau nu pana acum, asta nu inseamna ca nu vei reusi sa o duci pana la capat problema ta de mama. Inarmeaza-te cu multa rabdare, vointa si credinta ca vei reusi totul pentru copii tai. Sunt convinsa ca le ai pe toate acestea si vei reusi!
garbo101960
Postat pe 12 Octombrie 2014 15:11
DRAGA MEA!!!! CHIAR NU AM VRUT SA TE JIGNESC.eSTI SUPARATA,ESTI intr-o situatie grea.Cauta sa te descurci.Asa cum am mai scris ,ai tu asul in maneca.El v-a treb.sa respecte ceea ce zice legea. l EGEA ESTE ORICUM DE PARTEA TA.Asa ca nu te lasa intimidata de el.O sa-ti fie greu,dar cu ajutorul lui dzeu vei razbi.Nu te lasa,lupta ptr.drepturile tale si a copiilor tai.Sa ne mai scri care este situatia ta.Sa ne mai scri ce ai facut ,si ce ai rezolvat.Nu baga in seama asa zisele rautati,eu chiar nu am vrut sa fiu rea cu tine.Te rog sa ma ierti.Iti doresc tot binele din lume.Vreau sa citesc vesti despre tine. Daca ai facebook,sau messenger adresa mea este,,,irimiamarialucia@yahoo.com si pe facebook la fel.Sa auzim numai de bine.Astept vesti de la tine.
garbo337526
Postat pe 12 Octombrie 2014 15:50
garbo186753
Postat pe 12 Octombrie 2014 16:02
si sotul meu a stat in Anglia un timp, si chiar imi spunea ca acolo femeile cu copii au dreptul la casa. el daca vrea sa divorteze..pleaca. acum nu stiu daca conteaza cine intenteaza divortul...dar, cum spuneau si ceilalti, ai drepturi depline...asa k nu te da batuta..
garbo108725
Postat pe 12 Octombrie 2014 19:51
Capul sus, Dumnezeu sa Te intareasca si sa Te indrume, pentru ,, binevoitorii de sfaturi,, viata iti ofera mereu surprize!
elena29
Postat pe 13 Octombrie 2014 01:53
07944599545 Tatiana, iti va raspunde la toate intrebarile! sunt Silvia,lupta! succese!
garbo233251
Postat pe 13 Octombrie 2014 01:54
cere ajutor aici Birmingham nu la noi esti deja cetatean strainnoi nu stim legile de acolo......mergi la o biserica sau la asistenta sociala sa iei ajutor
mmiriam
Postat pe 13 Octombrie 2014 09:32
Buna eu am 34 de ani si eu am doi copii si sant si eu in divort cu sotul meu.Eu am lucrat numai in croitorie si ca menajera ,te inteleg prin ce treci e foarte greu dar mergi inainte nu te lasa pentru copii .Viata merge inainte o sa fie bine multa sanatate si numai impliniri sa ai tie si copiilor.
garbo250142
Postat pe 13 Octombrie 2014 10:32
dupa cate stiu alocatia pentru copii in UK este foare mare, intereseaza-te la autoritatile locale deoarece poate gresesc insa poti primi pana la 2000 de lire pe luna. mai exact am o prietena care a plecat de un an jumatate din tara cu doi copii unul de 5 ani si fetita de 12 ani. doar sotul ei are serviciu iar ea se ingrijeste de copii si se descurca bine. deci intereseaza-te!
gab
Postat pe 13 Octombrie 2014 11:40
nu te cobora la mintea celor care te ataca,te judeca fara sa te cunoasca etc.numai cine are copii stie cat e de greu.cu atat mai mult sa mai si divortezi dar daca ai avut totusi curajul sa faci asta cu siguranta o sa gasesti solutii si pentru restul.
garbo050054
Postat pe 13 Octombrie 2014 12:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Child Care 1 De la: kidz005245 9 Noiembrie 2009 20:04
NELAMURIRE 1 De la: bianca_alexia 28 Decembrie 2010 18:21
ioana va intreaba 24 De la: garbo185480 9 Februarie 2011 04:29
gravida la 35 de ani in strainatate 9 De la: 4 Ianuarie 2014 23:20
O inima distrusa 48 De la: garbo_406260 11 Ianuarie 2015 00:00
Setari Cookie-uri