eu 20, el 23, casatoriE?

da, eu am 20 de ani si cred ca am reusit cumva sa ma maturizez pe la 16 ani, devreme si cam nasol.am o relatie de 2 ani, anul trecut ne.a si mutat impreuna. dar ma duce gandul la casatorie parca nu vreau sa traim asa mult necununati si cu atatea pacate pe noi! oare se va speria de planurile mele? desi el mereu cica viseaza la noi ca si o familie!
garbo_405917
Postat pe 22 Septembrie 2014 11:32
nimeni :(! aveam nevoie de niste pareri totusi!
garbo_405917
Postat pe 22 Septembrie 2014 20:26
Cu regret pot sa-ti spun ca nu parerea noastra conteaza sau te va ajuta intr-un fel.Pentru a face acest pas important, depinde doar de voi doi !!! Ai reflectat, esti pregatita psihic, aveti serviciu, o casa, sau nu, posibilitatea de a va cumpara o casa, ma refer material !!!???? O casatorie implica si aparitia unui copil, implica multe responsabilitati!!!! Crezi ca facand acest pas vei avea sprijinul neconditionat si din partea viitorului sot???? Sunte-ti pregatiti sufleteste pentru acest pas???? Decizia iti apartine!!!! Succes!!!
ladyDY
Postat pe 22 Septembrie 2014 20:45
Lady , eu cred ca nu e o conditie primordiala faptul de a-si cumpara o casa. Asta se poate face si mai tarziu. Nici copilul nu-i musai sa apara imediat. Intrebarea e daca sunt destul de maturi sa faca pasul asta in asa fel incat sa dureze , nu sa ne trezim in cateva luni ca fata se plange pe aici ca vrea sa divortzeze din diferite motive (nu enumer , ca stii tu). Eu cred ca nu.
Fato , ai vrut o parere , ti-am zis-o. Tu fa cum crezi .
Noapte linistita iti doresc.
Rotty
Postat pe 22 Septembrie 2014 22:33
917, nu te intreb daca ti-ai terminat studiile pt. ca este evident.Graba de-a te "casatori / cununa", nu te scuteste de pacate si nici nu ti le iarta. Casatoria cu toate pregatirile si acceptarile ei, te pune deseori in situatia de-a pacatui si mai mult, tocmai datorita lipsurilor pe care o sa le simtiti amandoi de data asta. S-au dus vremurile ..."la bine si la greu pana ce moartea ne va desparti....!" Au venit: ai banu', umple ghiozdanu' si te poti desfasura gandind, nu ai, stai si rabzi."

Sfat: Intregeste-ti studiile ca o sa ai nevoie acuta mai tarziu, pastreaza relatia in stadiul in care este pana va cunoasteti si va acceptati potrivirile reciproc,
traiti-va tineretea dupa bunul plac, faceti-va multi prieteni cu care sa comunicati despre viata si tot ce cuprinde ea, mergeti din cand in cand la biserica(si nu radeti, cascati urechile bine), ocupati-va timpul cu ce va stimuleaza si va motiveaza, participati la acte de binefacere la consiliu comunal sau sfatul popular, iesiti la hora si faceti o "batuta" ca la mama lui/ei, dati de mancare la gaste in cismigiu sau...numa' buna ziua! :sml- ...samd pana pe la 30 de ani ai tai si ai lui cat o sa-l ai prin preajma si mai vedeti ...!
pitiTa_
Postat pe 22 Septembrie 2014 23:01
asa e piti ! good job !
Celtic_Frost
Postat pe 23 Septembrie 2014 08:14
mai rabda un pic
garbo083488
Postat pe 27 Septembrie 2014 08:59
Pana acum jumate de an si eu puteam sa jur ca imi doresc sa ma mărit cu omul de lângă mine, el 25, eu 22, insa acum 2 luni am avut ocazia sa imi dau seama ca de fapt nu imi doresc un astfel de om lângă mine... Si am pus capăt dupa aproape 3 ani, desi ma ceruse anul trecut, si planuri imi promitea. Inca sunteti in schimbare, nu lua decizii inainte de a descoperi ce iti doresti de fapt!! Imaginează-ti bărbatul de lângă tine acum, peste 10, peste 20 de ani... Si daca tu crezi ca imaginea e pe placul tau... Atunci go for it, dar eu tot spun sa mai astepti...
Bezelica
Postat pe 27 Septembrie 2014 10:05
ce-mi "plac gastele de pe marginea santului" care dupa ce se satura !



Nu-i poti ingradi dreptul de-a visa, doar sa incerci sa i-l scurtezi si
sa vi-l transpuneti in realitate. Atunci vezi cat ramane in "spatiu" sau cat se zbate pt. realizare. Pana cand nu treceti la actiune concret nu ai de unde sti, oricate pareri ti s-ar spune pe aici.
Nu mai sta pe ganduri, timpul trece si nu-l mai recuperezi!
Succes si da-ne de veste!
pitiTa_
Postat pe 27 Septembrie 2014 10:47
cine stie ce are in cap?
mmiriam
Postat pe 27 Septembrie 2014 10:56
Well... One never knows... A mers pentru frate-meu si nevasta-sa. El 22 ea 19. S-au casatorit cu exact... 28 de ani in urma. Si au si 2 fete extraordinare impreuna. Una din ele le-a daruit si un nepot. Uite ca merge. Depinde doar de tine. Si de el.
Injineru
Postat pe 27 Septembrie 2014 11:03
NU te gandi la casatorie la 20 de ani. Chiar daca tu te consideri matura, conform stadiului de dezvoltare umana , nu esti , abia ce ai iesit din adolescenta. Nici baiatul nu e pregatit de casatorie, chiar daca se joaca cu vorbele. Viata in doi e frumoasa cand exista niste conditii materiale asigurate , cand aveti un venit constant , suficient. E adevarat ca indragosteala te face sa le vezi pe toate frumoase, si roz, crezi ca poti trece peste toate , dar , vine realitatea si te trezeste , uneori cam brutal.Si atunci, suferi , regreti, dar e greu de indreptat ceva ce s-a stricat.
In ziua de azi , prioritatea fetelor trebuie sa fie focusata pe ele, pe viitorul lor, pe ce pot ele sa faca singure, sa fie pe picioarele lor, sa nu depinda de un barbat sau parinti. Pentru asta trebuie sa te gandesti la educatia ta , sa-ti deschizi orizontul , sa te gandesti la o meserie , in asa fel incat sa poti sa ai mereu un loc de munca. Acest mod de a gandi , inseamna de fapt maturitate , adica asumarea unor responsabilitati.
Lasa-ti relatia sa curga de la sine, nu au intrat zilele in sac. Sunteti la varsta cand inca acumulati cunostinte, informatii, aveti nevoie de timp , sa traiti diverse experiente. Daca e o relatie serioasa , va veni si casatoria , dar , lasa-l pe el sa-si doreasca asta , altfel , la un moment dat , se va simti ca intr-o cusca si nu va fi bine. Mai ai rabdare.
libra66
Postat pe 27 Septembrie 2014 11:11
Este mult prea devreme la 20 de ani sa te casatoresti, dupa mine ar trebui macar 25 de ani. Casatoria implica multe responsabilitati mai bine mai asteapta. Nu-i nimic ca stati impreuna este chiar f bine si nu te gandi ca faci pacate, nu poti trece asa direct la casatorie este nevoie de cativa ani sa va cunoasteti. Ca apoi o sa fie pacat ca divortati.
koko81
Postat pe 27 Septembrie 2014 11:47
asa, deci, varsta de 20 respectiv 23 ii numa' buna de facut copii? ...aha, sa creasca fr. impreuna cu ei, dom Injineru! bun exemplu', io am o sora care s-o maritat la 18 ani, cica atunci era majora, o nascut 3, pe rand si sunt in rand cu lumea, fac "norma" la randu' lor ca sa fie din popor!;))
Iaca_sa!

libra, stiu, viata nu-i jucarie! Uneori nu-i piesa de schimb, alteori nu-i doctorul potrivit, apoi, daca nu-i nici cizmarul "pe masura", poate sa arunce calapodul si sa se scuture pe maini "nechezand" de bucurie Copiii "astea", nu-s munciti si n-o sa fie, ii generatia cu "telecomanda la purtator, gauri in blugi, cercel in limba, parul verde, tatuaje cu Iisus, etc. dar is destepti foc si trebuie sa recunoastem: ei sunt viitorul de maine


E numa' buna varsta pt. maritis daca stie fata sa mulga vaca, sa tese, sa fie gospodina, depinde cum ii place flacaului ca 'n zilele astea, auzi la tot pasul: da ce, am zis eu ca tre' sa stii sa pui muraturi? ....mergem la mama!
pitiTa_
Postat pe 27 Septembrie 2014 14:07
stii nu pacatuiesti daca iubesti. daca chiar simti te poti casatori dar sa ai in vedere ca merita sa fii libera si de ce nu sa ai si ceva timp ptr tine. o relatie se consuma mai repede daca locuiti impreuna trebuie si timp sa fii cu tine.merita sa refelectezi
garbo212538
Postat pe 27 Septembrie 2014 14:11
si eu credeam pe la 22 de ani ca sunt destul de matura, fiindca trecusem prin destule greutati alaturi de familia mea. dar acum, cand am peste 30 de ani, imi dau seama ca eram destul de naiva. cred ca mai trebuie sa mai astepti putin cu casatoria, sa termini macar o facultate sau o postliceala, ceva care sa te ajute sa-ti gasesti un serviciu. daca apar copiii, nu trebuie sa le asiguri mancare, haine medicamente etc. si ai nevoie de un salariu care sa-ti permita asta.
inca ceva: la mine la facultate (teologie) multi s-au casatorit din timpul studiilor sau dupa ce au absolvit. aveam cateva cazuri de colege care s-au casatorit foarte repede, din diverse motive (doreau sa aiba o casa, sa aiba pe cineva cu care sa aiba relatii intime fara sa fie blamate, doreau sa aiba statutul schimbat) si dupa 4-5 ani erau divortate. s-au grabit, au ales gresit partenerul sau nu le-a interesat ca pe ei ii doare in dos de relatie si de ele si au esuat. si cand au construit o casa impreuna si mai au si copii, divortul e mai greu.
mai asteapta 3-4 ani si vezi ce se intampla. daca el e pentru tine, tot va veti casatori.
garbo_3567
Postat pe 27 Septembrie 2014 14:26
Eu, tot la 20 de ani m-am maritat, eram din localitati diferite, venea saptamanal in "limba" doar sa ma vada caci parintii nu-mi dadeau voie sa fim impreuna, spuneau mereu ca nu ma merita, il citise el tata dar eu, nu si nu, pe el il vreau si cu el plec ....a durat vreo 4 ani pana sa spun DA in ciuda tuturor, tata nici la nunta n-o venit de suparare, din momentul ala am ramas orfana de tata, mi-o zis: fato, pt tine oricand ii deschisa usa casei, pt. el, niciodata!:( A trebuit sa treaca 19 ani cu "peripetii" mono si stereo ca sa-mi dau seama ca trebuie sa fi stiut tata ce lichea de barbat avea sa aibe fie-sa. Cand i-am dat papucii, nu mai aveam cui sa cer iertare, murise deja! :( Oricum, era in zadar, pacatul era savarsit prin neascultare de parintii care m-au crescut cu dragoste, mi-au oferit posibilitatea sa-mi traiesc copilaria, adolescenta, sa invat, vacantele au fost simtite cu adevarat iar eu, am renuntat sa mai stiu de "toate" odata ce mi-a aparut (el) in cale. Tot 23 de ani avea si tot luna si stelele mi le promitea dar n-a fost instare, nici macar nu vedea treptele pe care trebuia sa urce pt. starea de bine dintre noi, macar.. Pierdere de timp, pe care nu poti sa-l recastigi si sa traiesti promotional contra cronometru. Nu te amagi, genul asta de iubire este 80% infantila la baieti si cand dau de greu in casnicie obosesc si gafaie, fug de nici ei nu stiu incotro iar(genul) cei ce muncesc de mici copii si promit c-o sa fie iubitori si gospodari, sunt deja obositi, consumati, ei insisi au nevoie sa fie ajutati, considera mereu ca li se cuvine.

Traieste-ti tineretea fato, iubeste-l fara sa va legati prin juramantul sacru, ofera-i practic ce poti si el la fel, sa vb. cat mai putin si sa faca ce-l duce mintea pt. ca tu sa vezi, sa "cantaresti" si daca merita, vivat veselia! Dar sa nu uiti: intr-o casnicie adevarata, femeia duce greul si barbatul banul, altii, nici atat! Pana atunci lasa sa se mai coaca, abea-i in parg!
pitiTa_
Postat pe 27 Septembrie 2014 18:53
Nu cred ca inca ai o situatie profesionala clara.
Daca e asa atunci mai asteapta sa fi pe picioarele tale...orcit de mult el spune ca e un stilp,ca are grija de toate,daca tu nu ai o calificare care sa te ajute in orce situatie risti sa ajungi sa nai ce minca...binenteles e o ipostaza.(dar sa ne ierte domnul in viata trebuie sa pui cei mai rau)
Acum totul e pe roze,roze care sint primele care se consuma si al dracului de repede.Ca satzi dau o mica gluma dar reala.
Doi tineri se casatoresc si in primele zile seara aparea intrebarea fireasca de altfel;MAI NEVASTA CE MINCAM?
EA;NE PUPAM SI NE CULCAM.misto...zice el.
Dar asta a tinut putin,ca a venit vremea cind destul de repede sia adus aminte ca dragostea trece prin stomac.
Cine poate sa ia aminte.
garbo_399163
Postat pe 30 Septembrie 2014 10:07
Casatoria este in primul rand un angajament pe care o persoana o ia in fata ALTCUIVA. Daca persoana nu este suficient de matura pentru a-si asuma angajamente fata sa sine mai intai, totul se poate ruina rapid. Tu stii ce angajamente ai fata de tine? care este proiectul tau personal de viata? Cum iti trasezi destinul?
:) Succes!
LumiCodrescu
Postat pe 30 Septembrie 2014 15:21
De la: garbo_405917, la data 2014-09-22 20:26:28nimeni :(! aveam nevoie de niste pareri totusi!
pitiTa_
Postat pe 1 Octombrie 2014 18:41
Ai primit pareri multe si de luat in consideratie insa tu nu ne spui care sunt "planurile tale?"

seara buna!
pitiTa_
Postat pe 1 Octombrie 2014 18:44
De la: ladyDY, la data 2014-09-22 20:45:17Cu regret pot sa-ti spun ca nu parerea noastra conteaza sau te va ajuta intr-un fel.Pentru a face acest pas important, depinde doar de voi doi !!! Ai reflectat, esti pregatita psihic, aveti serviciu, o casa, sau nu, posibilitatea de a va cumpara o casa, ma refer material !!!???? O casatorie implica si aparitia unui copil, implica multe responsabilitati!!!! Crezi ca facand acest pas vei avea sprijinul neconditionat si din partea viitorului sot???? Sunte-ti pregatiti sufleteste pentru acest pas???? Decizia iti apartine!!!! Succes!!!


tu ai de toate si tot fata batrana ai ramas. !!!!!!?????? si iar !!!!!!????? =))
vorbi-ti, gandi-ti...sunte-ti =))
_Isis_
Postat pe 1 Octombrie 2014 19:21
nu se multumeste cu "jumatati" de masura!;))

669, pt. orice "fata" se gaseste cate un baiat, cuc sa aibe!
pitiTa_
Postat pe 1 Octombrie 2014 19:25
" tu ai de toate si tot fata batrana ai ramas."

669 , da` tu de unde stii ?

Rotty
Postat pe 1 Octombrie 2014 19:27
s-a speriat, 669......?
sau a luat-o la fuga (cu bicicleta) pe aratura


mai, vezi sa nu faci pana de cauciuc! =))
pitiTa_
Postat pe 1 Octombrie 2014 19:56
Crezi ca gaseste cuie pe aratuta ?
Rotty
Postat pe 1 Octombrie 2014 20:00
O_ho! cate nu gaseste daca vrea....nu 'nteleg de ce-o fugit?!

...sau, sigur o cunoaste pe "miorlaita"?!
pitiTa_
Postat pe 1 Octombrie 2014 20:05
Cam asa se pare. Treaba ei , nu ma bag...
Rotty
Postat pe 1 Octombrie 2014 20:13
nici eu....
pitiTa_
Postat pe 1 Octombrie 2014 20:16
ne explicam...=))
_Isis_
Postat pe 2 Octombrie 2014 16:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
amanta! 56 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:24
TRADAREAPARTENERULUI-SPORT NATIONAL-FINALA 1 De la: crissreno 3 Decembrie 2009 02:55
Diferenta de 11 ani e prea mare? 35 De la: garbo_1650 24 Aprilie 2012 14:11
casnicie ea gemeni el scorpion 31 De la: la_re_mi69 25 Februarie 2010 20:00
Femeia ideala :) 71 De la: sophia 17 Septembrie 2009 20:06
Setari Cookie-uri