Trairi

Salutare dragelor!
Tot citesc felurite artilole pe net despre amantlacuri si ma gandeam la ceea ce este dincolo de suprafata. Ce simte cel/ cea care inseala? Oare il/o doare? Se simte vinovat fata dde partener? Ce ii determina sa renunte la partener si sa plece dupa celalalt/cealalta? oare sufera?


flori_de_primavara
Postat pe 13 Septembrie 2014 15:41
Depinde de om, nu putem generaliza.
Aleena
Postat pe 13 Septembrie 2014 15:42
Off! Iar!
Axl_R
Postat pe 13 Septembrie 2014 15:46
De fapt.... Hai sa personificam un pic subiectul ... Din ce poziție pui intrebarea... Povestește ce iti ,,mana" curiozitatea... Altfel avem un bla-bla lipsit de Substanța.
Aleena
Postat pe 13 Septembrie 2014 15:48
citeam simplu pe net. uite cazul borcea. cum de a lasat-o el pe nevasta pentru alina care mie mi se pare mult mai urata ca nevasta si cum de au stat 8 ani in amantlac? oare omul nu simtea nicio jena?
flori_de_primavara
Postat pe 13 Septembrie 2014 16:08
De la: garbo_405667, la data 2014-09-13 16:08:55citeam simplu pe net. uite cazul borcea. cum de a lasat-o el pe nevasta pentru alina care mie mi se pare mult mai urata ca nevasta si cum de au stat 8 ani in amantlac? oare omul nu simtea nicio jena?
offf ... Nu cred ca simte... Si nu cred ca nevasta nu stia.
Aleena
Postat pe 13 Septembrie 2014 16:10
De la: Aleena, la data 2014-09-13 16:10:17
De la: garbo_405667, la data 2014-09-13 16:08:55citeam simplu pe net. uite cazul borcea. cum de a lasat-o el pe nevasta pentru alina care mie mi se pare mult mai urata ca nevasta si cum de au stat 8 ani in amantlac? oare omul nu simtea nicio jena?
offf ... Nu cred ca simte... Si nu cred ca nevasta nu stia.

pai si cum de au putut sa stea atatia ani intr-o situatie de genul asta?
flori_de_primavara
Postat pe 13 Septembrie 2014 16:12
Sunt multe lucruri care țin doi oameni intr-o căsătorie. Din păcate iubirea e doar unul dintre ele. Sunt oameni care ramân împreuna ca intr-un parteneriat.
Aleena
Postat pe 13 Septembrie 2014 16:15
hai sa detaliem. deci stau in parteneriat 8 ani in care omul se dtra cu cealalta iar apoi divorteaza si se insoara cu a doua.
pai daca e parteneriat de ce nu e pana la capat?
oare omul nu a mai rezistat psihic sa nu fie tot timpul langa amanta?
flori_de_primavara
Postat pe 13 Septembrie 2014 16:24
Nu judeca a oameni prin prisma propriilor tale concepte. Oamenii sunt diferiti, buni sau rai dar diferiti. Si nu uita si de putera obișnuințel. Nu imi permit sa vorbesc neaparat despre familia borcea dar pot sa spun ca in cazul lor Divortul nu a fost decizia unuia singur ci o decizie comuna, asa cred eu.
Aleena
Postat pe 13 Septembrie 2014 16:34
De la: Axl_R, la data 2014-09-13 15:46:03Off! Iar!


DA! "iar" si iar si iar.....!
Subiectele astea, nu se vor termina ci se vor repeta iar si iar.


Ca sa nu amestec lucrurile, privit din unghiul showbizului, este "materia prima" pt. functionalitate, simplu!

pitiTa_
Postat pe 13 Septembrie 2014 16:56
Ce mama -ului e "amantlacuri" ? Bai voi reinventati limba romana , sau si tu esti de alta natie 667 ? Ca sa nu mai zic de subiectul arhi_rasuflat.
Rotty
Postat pe 13 Septembrie 2014 18:05
De la: Rotty, la data 2014-09-13 18:05:27 Ce mama -ului e "amantlacuri" ? Bai voi reinventati limba romana , sau si tu esti de alta natie 667 ? Ca sa nu mai zic de subiectul arhi_rasuflat.
te superi pe mine daca iti spun ca la cat de folosit este sigur il va recunoaște dom 3 ? :)) mie imi pare un sufix de influența turca adăugat unui cuvânt românesc... Categoric nu e corect, stiu asta, dar este extrem de folosit ... Din păcate ;) ... Si Iartă-mi îndrăzneala daca o buna parte din romani vorbesc asa ce pretenții sa mai aveți de la străini? Ca noi pana la urma învățăm limba vorbita in strada nu in carte. Gresesc Rotty?
Aleena
Postat pe 13 Septembrie 2014 18:15
Combini cartea cu limba vorbita in strada (cum zici tu) , daca vrei sa inveti a vorbi si a te face inteles. O zic din proprie experienta Aleea. Cine ma cunoaste , stie.
Rotty
Postat pe 13 Septembrie 2014 18:22
este "sufix" cu influenta terestra! :)

Rotty, descalta-te, rog fr. ai adus noroi! lasa "umbrela" deschisa sa se usuce, ia loc in fotoliu, deschide bine si ceaiul langa tine, pune picior peste el si priveste!
Lumea se dezlantuie precum ploaia toamna, mai apare cate un fulger, mai tuna cate o "donna", mai apare cate o felicitare de la o persoana
necunoscuta si vezi cum se golesc copacii!
" adio, pica frunza...." !
te-ai calmat, sau inca te doare?
pitiTa_
Postat pe 13 Septembrie 2014 18:27
De la: Rotty, la data 2014-09-13 18:22:36Combini cartea cu limba vorbita in strada (cum zici tu) , daca vrei sa inveti a vorbi si a te face inteles. O zic din proprie experienta Aleea. Cine ma cunoaste , stie.
eu stau de câteva luni si o sa plec in următoarele câteva luni, nu ramân mult. Vreau sa vorbesc cat sa ma descurc in perioada asta. Si scuze ca subliniez nickname-ul meu cat si numele meu real este Aleena ci nu Aleea dar nu e cu supărare. :)
Aleena
Postat pe 13 Septembrie 2014 18:32
Ups...sorry Am papat un "n"...si eu care credeam ca am mancat destul azi...
Rotty
Postat pe 13 Septembrie 2014 18:36
De la: Rotty, la data 2014-09-13 18:36:10Ups...sorry Am papat un "n"...si eu care credeam ca am mancat destul azi...
nu e nimic :) se mai întâmpla
Aleena
Postat pe 13 Septembrie 2014 18:44
De la: pitiTa_, la data 2014-09-13 16:56:06
De la: Axl_R, la data 2014-09-13 15:46:03Off! Iar!


DA! "iar" si iar si iar.....!
Subiectele astea, nu se vor termina ci se vor repeta iar si iar.


Ca sa nu amestec lucrurile, privit din unghiul showbizului, este "materia prima" pt. functionalitate, simplu!



ok. da-mi tu, te rog, linkul unde se raspunde la ce am intrebat, te rog!
flori_de_primavara
Postat pe 13 Septembrie 2014 19:39
Eu vroiam sa stiu ce simte cel ce inseala. Se simte vinovat fata de partener? Sufera caci se afla intr-o situatei fara iesire, caci sta langa ce nu iubeste iar inima si gandul ii sunt in alta parte? ..etc.
flori_de_primavara
Postat pe 13 Septembrie 2014 20:27
Nu citesc linkuri, numai oameni, la propriu si la figurat!
Mai nou, te-ai albastrit de suparare?

Cel ce inseala nu simte vinovatie, n-are procese de constiinta, nu este stressat ba din contra, tinde spre echilibru psihic(zice el)....am stat de vb. cu "unu" si asta mi-o relatat, s-o si jurat ca sa-l cred, nu ma mira.
Am mai zis, "caracterele" astea (daca se pot numi asa), simt ceva cand se rupe ceva in ei, altfel, li se rupe'n paispe de:" ea, ei sau ele"!
Isi fac treaba sa nu foloseasca ....*ABBA, ca de la nevasta n-o mai vede! :)

Toate situatiile au iesire, nimic nu iese pana nu intra da' uneori "intra cu forta" si tare nu e bine cand iese!
pitiTa_
Postat pe 13 Septembrie 2014 20:46
albastrea,
de obicei nu se simte vinovat pentru ca isi inventeaza scuze in care incepe sa creada si el/ea.Cind zaci tu linistit pe pasune si ti se pare ca 3 metri mai incolo e iarba mai verde, iti ridici courul si te muti acolo. Cam la asta se reduce marea drama. Are doar justificari bovine.
Si nu conteaza daca intr-adevar e iarba mai verde: ci daca tie ti se pare ca e.
quasaria
Postat pe 14 Septembrie 2014 01:24
Deci, ca si concluzie, inselatorul nu are habar decat de el si de nevoile lui, nu ii pasa de partenerul legal ci doar de propriile nevoi si trairi
flori_de_primavara
Postat pe 14 Septembrie 2014 10:20
exact. Si nu e vorba neaparat de "partener legal", e vorba de cel sau cea care il/o asteapta acasa sau care are asteptari in ce il/o priveste.
Daca i-ar pasa ar avea vreo urma de fair play. Inselatul e orice, numai fair-play nu....
quasaria
Postat pe 14 Septembrie 2014 13:40
De la: albastrea14, la data 2014-09-13 16:08:55citeam simplu pe net. uite cazul borcea. cum de a lasat-o el pe nevasta pentru alina care mie mi se pare mult mai urata ca nevasta si cum de au stat 8 ani in amantlac? oare omul nu simtea nicio jena?


Când la mijloc sunt 10 mil euro , crezi ca se mai impiedica cineva de maruntisuri ca sentimente, orgolii , invidii ?
Sa nu fim ipocriti, pt banii astia, oricare ar fi inchis ochii la amantlacurile barbatului.
garbo_405684
Postat pe 19 Septembrie 2014 23:10
De la: garbo_405684, la data 2014-09-19 23:10:15
Când la mijloc sunt 10 mil euro , crezi ca se mai impiedica cineva de maruntisuri ca sentimente, orgolii , invidii ?
Sa nu fim ipocriti, pt banii astia, oricare ar fi inchis ochii la amantlacurile barbatului.


ORICARE din cotetul tau, poate... Nu generaliza.
Sint fiinte care sint de vinzare si altele care nu sint de vinzare, si nu e vorba de pret. E vorba de faptul ca NU sint de vinzare. Banii n-au nimic de-a face cu faptul ca ti se rupe sufletul in doua - si da, simti acelasi lucru si daca stai pe un purcoi de euro. Fix acelasi lucru.
quasaria
Postat pe 20 Septembrie 2014 09:15
Albastrea14...exista niste faze , in comportamentul celui care inseala . La inceput , cand si "idila" e la inceput , se simte vinovat , dar e nesigur inca, si incepe sa fie ceva mai atent cu persoana de acasa , eventual ii face mici cadouri , o scoate chiar in oras. Sexul ramane de obicei la fel .
Pe masura ce "idila" inainteaza , deci i se raspunde la fel ,creste pasiunea, gaseste marea dragoste si creierul intra intr-o perioada de cristalizare , in care proiecteaza asupra noii persoane doar calitati si lucruri bune , adica vede doar ce vrea sa vada . Ei , lucrurile se schimba in relatia de acasa. Acum, nu se mai simte vinovat pt. ceea ce face , ci gaseste doar lucruri urate, doar defecte , nimic nu mai e bine si bun la persoana de acasa , si astfel creeaza justificare pt. ca inseala. "Din cauza ei/lui , fac asta, pt ca e.." Acasa se poarta urat , se ascunde , cauta pretexte sa lipseasca de acasa , capata obiceiuri/cuvinte noi , sexul se rareste si e lipsit de interes.
Cu cat trece timpul , daca reuseste sa tina ambele relatii , cea de acasa cu certuri si nemultumiri , cealalta ascunsa , doar cu bucurii si sentimente impartasite , cel care inseala , incepe sa-si gaseasca un echilibru emotional si va incerca sa tina ambele relatii .
In acest moment , se hotaraste practic viitorul relatiilor . In aceasta faza , cel care inseala , stie sigur daca vrea sa-si inceapa o noua viata cu persoana respectiva si atunci isi asuma noua relatie si pleaca de acasa.
Daca , din motive clare , nu doreste sa faca asta , deci stie ca vrea sa ramana cu persoana de acasa exista doua alternative. Prima , de obicei preferata de barbati , este sa le pastreze pe amandoua in continuare. Va apare o schimbare , pt. ca, acum cel care inseala , va incerca sa revina la relatii bune si acasa , facand tot posibilul sa-i fie bine in ambele relatii. Cat timp ?? Probabil ca atat cat poate . Si cat ii e bine. A doua alternativa , e sa incheie "idila' , dupa ce noutatea s-a consumat , a cules "fructul oprit" , i-a trecut , etc.
Si astfel mai apare o faza , in care cel care inseala , sa zicem ca e mai experimentat , dar si mai incarcat emotional , are si unele remuscari , dar se simte si satisfacut de faptul ca a cucerit , ca a fost admirat , dorit , si chiar se simte valorizat de faptul ca erau doua persoane care "luptau" pt/ el/ea.
Da , cel/cea care inseala simte intotdeauna ceva , pt. ca oamenii au intodeauna sentimente , fie ca sunt pozitive sau negative, si au si ratiune.
libra66
Postat pe 20 Septembrie 2014 11:20
Nu pot raspunde personal la aceasta intrebare deoarece inca nu am inselat pe nimeni.
Posibil sa o fac daca contextul si mentalitatea ma vor duce acolo.
Daca cineva mi-o va face mie in schimb, nu voi crede ca tine la mine, darmite ca ma iubeste. Nu va avea scuze. Nu voi crede in remuscari si voi decide daca i-o intorc inapoi, daca mai stau cu el sau nu in contextul respectiv, dupa ce imi analizez alte oportunitati, interese si planific altfel viata. Deoarece toti din familie vor fi nevoiti da treaca prin schimbari.
trandafir1
Postat pe 11 Octombrie 2014 03:37
Draga Trandafirule,iti raspund eu care am inselat.Incep cu inceputul,ca sa se inteleaga bine.Ma-m nascut intr-un oras frumos din Ardeal.Sighisoara.Am avut o copilarie fericita.FF fericita.,cu parinti care mi-au dat o educatie ff buna.La 21 de ani ,ma-m casatorit.Dupa 3 ani am ramas vaduva cu 2 copii.Au trecut 13 ani si eu tot singura eram.Avand o sora in Bucuresti,imi zice intr-o zi la telefon,ca are un baiat bun ptr.mine.Mama la fel imi zicea ,ca ar fi timpul sa ma recasatoresc.Am acceptat sa merg la Bucuresti sa vad despre ce era vorba.In fine ,dupa un timp el a venit la Sighisoara,apoi eu ma-m mutat in Bucuresti.Fetelor,va spun sincer,seara cand ne puneam in pat,el imi intorcea spatele si-mi spunea NOAPTE BUNA.TRECEA CATE O LUNA,o luna si jumatate si nu se atingea de mine.In fine au trecut asa..........vre-o cativa ani.Dar ce sa vedeti fetelor,ca intr-o zi ii spun ca saptamana care venea ,vreau sa merg acasa la MAMA..A venit si ziua in care treb.sa plec direct de la sevici la gara sa iau trenul.Numai ca in seara aia si in tot restul zilei,a plouat cu galeata.Eu daca am vazut asa......ma-m gandit sa nu mai plec,si sa plec doar a dua zi.Ies de la spital,caci acolo lucram la SPITALUL MILITAR CENTRAL,si merg acasa.FETELOR el era cu una in casa.Am fost tratata de el ff urat,s i a plecat cu ea sub ochii mei si a venit acasa a doa zi catre amiaza.Sunt si acum cu el.De ia-m zis pe sleau,cand mi-o arde calcaiele..............Adica el cu mine nu era in stare de nimic.Ma tinea asa.................pe uscat si cu alta facea.Nu am crezut ca-mi v-a face asa ceva.Am fost si sunt si acum o femeie frumoasa ,curata,gospodina,serioasa,educata.Va spun sincer nu am nici cel mai putin regret ca la-m inselat sau ca-l insel.Eu nu meritam sa se poarte asa.Nu m-a apreciat niciodata la justa mea valoare.Acum as vrea sa divortez de el.Dar stiti fetelor,ca-mi este mila de el.Eu sunt plecata din Tara de 4 ani si stau si ma gandesc cum sa fac.Imi este pur si simplu mila de el.Referitor la regrete ...............nu am nici un regret.El a fost cel care nu treb,.sa faca ceea ce a facut.De ce sa regret?
garbo337526
Postat pe 13 Octombrie 2014 16:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
intrebari 66 De la: Melanie 27 Octombrie 2009 18:40
mi am inselat barbatul! 229 De la: gabrielahapy 21 Iunie 2016 12:10
Daca o prinzi ca te-a inselat merita o sansa? 105 De la: Alonzo 26 Aprilie 2016 10:17
Dilema sentimentala 158 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:00
ciclu neregulatt...ovare anovulatoare 1 De la: garbo_482131 31 Ianuarie 2018 10:34
Setari Cookie-uri