Supliment nou-nascut

Dragi mamici si burtici,va cer ajutor in legatura cu o problema! Apartin dupa buletin de Comuna Miroslava,jud. Iasi. Acolo a, facut cerere pe numele meu pt alocatia de stat si am mentionat ca nu am un an lucrat inaintea nasterii copilului,deci nu pot primi si indemnizatia de crestere. M-a intrebat daca sotul lucreaza,am zis ca da si mi-a dat o adeverinta si o cerere tip ca sa o semneze la servici si apoi sa o duca la Directia pt Alocatie(el avand buletin pe Iasi),pentru a primi si ceilalti 600 lei; a spus ca nu trebuie sa intrerupa contractul de munca pt a-si lua concediu de crestere oficial,caci pot da o declaratie cum ca stau eu cu copilul in locul lui oricum si el sa poata lucra in continuare. Ceea ce nu cred ca se poate! Ma puteti lamuri si pe mine in legatura cu aceasta dilema? Mentionez ca daca ar fi sa-si ia concediu de crestere a copilului nu ne-am permite sa traim din banii aceia,avand si o chirie + facturi + celelalte trebuinte pt bebe! Va rog sa-mi raspundeti cat de repede ca sa stiu ce am de facut!
Multumesc
garbo_405480
Postat pe 1 Septembrie 2014 11:54
poti lua bani de la primarie 200 ron pentru copil, trebui depusa o declaratie.
lllorena
Postat pe 28 Septembrie 2014 06:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna! 3 De la: bau 22 Iunie 2010 20:39
sfat sarcina! 4 De la: vuvuzela 5 Martie 2011 23:05
Gradinita particulara KATERINI in STEFANESTI Ilfov 1 De la: ilincaianovici 17 Iulie 2012 18:42
Vitamina D3 Injectabil 3 De la: LadyLu 12 August 2012 11:33
Buna! La bine este simplu dar am nevoie de părerea voastră 2 De la: garbo_494285 1 Decembrie 2018 01:50
Setari Cookie-uri