Business formal ?!

Business formal - asa ar trebui sa ne imbracam in fiecare zi la birou?
Da, e clar ca modul in care ne imbracam spune multe despre profesionalismul si nivelul tau de competenta! Asa ca fiti atente la tinuta!
http://missgrey.ro/ro/blog/tinuteoffice
AndaYaz
Postat pe 27 August 2014 01:31
no BS? Daca imi trag o tzoala pe mine sint mai bun profesionist, stiu mai mult si pot mai mult decit cu o ora in urma cind eram in pijama?
quasaria
Postat pe 27 August 2014 01:35
Io ma duc la lucru de acum in trening sa fiu mai sportiva .
Rotty
Postat pe 27 August 2014 07:47
dp meu de vedere un bun profesionist e bun profesionist si daca se duce in chiloti (sau fara).
N-am inteles niciodata evaluarea profesionala dupa brandul pantofilor. E o porcarie irelevanta.
quasaria
Postat pe 27 August 2014 08:05
Total de acord Q , dar uite ca exista si altfel. De aia gasesti in functii unde ar trebui competenta , tot felul de "paraleli cu munca " dar....frumos imbracati.
Neata :)
Rotty
Postat pe 27 August 2014 08:11
pentru ca s-au perpetuat niste obiceiuri idioate. Ca si chestia cu ora fixa dis de dimineata devreme, ca toata lumea sa motaie pe birou bindu-si cafeaua in prima ora. Oha productivitate...da' courul tau trebuie sa fie pe scaunul ala, chiar daca orice urma de creier inca doarme. Cu alte cuvinte, trebuie sa fii fizic prezent si bine ferchezuit dar n-are absolut nici o importanta ce faci, cit timp pari foarte ocupat.... Cel mai trist e ca sint atitia dobitoci care pentru asta isi platesc angajatii.
quasaria
Postat pe 27 August 2014 08:54
Pt. munca "pe teren" care ar fi costumatia potrivita?

Eu, n-am birou, n' am scaun, ma misc cu / mijloacele de locomotie proprii.:D
ce chestie interesanta treaba asta cu "prezentatu'" la
birou. Haina sa fie motivul influentei gandirii multora?;))
quasaria mami, din ce in ce mai multi "bine imbracati" viziteaza mallu-rile=)) in a gasi confortu' dupa dimensiunile proprii si apoi transmite informatia
designerului (de reutilizare) iar patronu' suporta cheltuielile fara a sti ce dimensiuni de proportii au luat "dezvoltatii"!


Eu cred ca au stilist personal si se ghideaza dupa horoscoape!
Daca scrie "acolo" ca ziua lui/ei ii comoda, lenesa, samd. pe asa se comporta!

Si cum: Luna plina, noua sau in scorpion influenteaza bine te indeamna si pe tine !


Eu am spor, ma "duc" sa ! PA!


pitiTa_
Postat pe 27 August 2014 10:21
A! Apropo!
Ieri am intrat intr-o locatie a admini. publica sa intreb ceva si toata lumea s-o ridicat de la birouri si misunau ca "furnicile" cu cate o hartie in mana.
Sa fie oare motivul ca eram eu bine imbracata sau ca-si etalau care mai de care "tinutele"?!
Oh, daaa! mirosea si a "colonie" cu iz de "YAZ"!
...ei, numa' pantalon de IN, sutien alb si IEE. :D In picioare, un pantof lejer de Lac, culoare crem in stil adidass=)) si o geanta alba... "pe" cap... Mi-au facut mintea creata de cate explicatii am primit.

Ma las pagubasa, NA!
pitiTa_
Postat pe 27 August 2014 10:41
nu era cam frig pentru ie, pitita?
quasaria
Postat pe 27 August 2014 11:23
Mai conteza cum e afara? Cind vrei sa fi in trend.brand ....
vivacedonna
Postat pe 27 August 2014 13:56
nu, era chiar ff. cald, tinand cont si de temperatura corpului meu.
he he, la tine a venit toamna? la mine inca mai circula transparent/a la vedere!:D


viva, degeaba te plangi de "crapatura" daca nu tinzi s-o astupi! ....macar nu te plictisesti

Hai mai, "haina il face pe om" in toate felurile......
pitiTa_
Postat pe 27 August 2014 17:57
Piti, te contrazic
Omul face haina, nu invers

Doar cind vine frigul Imi astup crapatura
Pina atunci picioare la vedere
vivacedonna
Postat pe 27 August 2014 22:09

Ai facut si tu haine? Ia sa vad!


Tu, stai si cu la vedere ;)) .....

a!...dai fuga la semineu si bagi un lemn in foc......poc si, asa ard "vreascurile" =))
Treaba e ca rochia ta nu-i in trend si-i si defecta!

nb!
pitiTa_
Postat pe 27 August 2014 22:38
EU port CE.mi place. nu CE e in trend
Nb
vivacedonna
Postat pe 27 August 2014 22:45
Bv. ai personalitate!

cam verde rochia....toamna asta se poarta: ruginiu, cu imprimeuri de frunze, cu brotacei.....si, desculti

fara buline!
nB!
pitiTa_
Postat pe 27 August 2014 23:06
La mine o venit vara . Imprimeuri cu soparlitze merge ?
Rotty
Postat pe 28 August 2014 09:23
Merge tot CE.TI place tie Frau sef
vivacedonna
Postat pe 28 August 2014 11:16
ba nu "merge", se TARASC, sar.... ;))


Fugi la job cu "una" si-o sa vezi cum reactioneaza colectivu'..." " ....o sa-ti pui mainile in cap si nimeni n-o sa mai faca nimic!....... de parca se dau pe spate cu trebile, nevoie mare....!
pitiTa_
Postat pe 28 August 2014 12:04
De la: quasaria, la data 2014-08-27 01:35:41no BS? Daca imi trag o tzoala pe mine sint mai bun profesionist, stiu mai mult si pot mai mult decit cu o ora in urma cind eram in pijama?





Absolut! Cand esti in pijama, mintea si corpul exprima starea si locul in care te afli in acel moment.
Felul in care ne prezentam "echipati" la birou sau in oricare alt loc de munca are relevanta.
Imbracamintea pe o persoana reflecta de cele mai multe ori caracterul si starea (de bine sau incomoda)
Da, "tesaturile" inbracate pot determina persoana sa se desfasoare relaxat intr-o anumita postura la birou si sa conduca la sanse de reusita / job Poate reflecta si o tenta de atractie asupra partenerilor in incheierea unor parteneriate! genul, il stabileste fiecare!


"Gusturile" in materie de imbracaminte, evident, nu se discuta, dar te uiti la tine cand pleci deacasa, tii cont de:loc, eveniment, postura sa-ti iei haina pe masura....nu ca fufa sau tuta!

Succes in alegeri!:D
pitiTa_
Postat pe 16 Septembrie 2014 10:30
pe bune ca reflecta caracterul? Si mintea? Tu ti le dai jos pe ambele cind esti in pijama?

Well, eu nu....
quasaria
Postat pe 16 Septembrie 2014 14:21

...mai ales cand au fluturi....[))
...sa nu zica ca tu gandesti si cand faci sex?

Mai ia si tu o pauza din cand in cad, face bine ...nu mai sta conectata non-stop....! Cand ti-o face statuieta tot o sa te "dezbrace" altfel nu te vede nimeni!
pitiTa_
Postat pe 16 Septembrie 2014 18:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rochii office 12 De la: Rotty 7 Iunie 2020 12:04
voi cu ce va imbracati vara la birou? 81 De la: IleanaAdrianaStan 27 Martie 2010 13:16
Genti cu imprimeu floral 4 De la: garbo_3627 10 Septembrie 2015 12:43
cum ma imbrac la serviciu 25 De la: garbo_485388 19 Martie 2018 16:24
Bani in plus la medic 27 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:41
Setari Cookie-uri